pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Logo knihovny
© Zdroj: www.mzk.cz



Kniha o díle Věry Chytilové „Autorka neklidu“, kterou vydává MZK, bude uvedena na MFF v Karlových Varech

KARLOVY VARY: Nová kniha „Autorka neklidu. Věra Chytilová očima české filmové kritiky“ Zbyňka Vlasáka, kterou aktuálně vydává Moravská zemská knihovna (MZK) z podnětu ministra kultury Lubomíra Zaorálka, se dočká slavnostního uvedení na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (MFF KV).

21.08.2021
13:00
Autor článku: 
Radoslav Pospíchal

Kniha je zaměřena na recepci díla této významné i kontroverzní české režisérky (*1929-2014) formou dříve publikovaných filmových kritik. Ty jsou rozděleny do 5 chronologických částí: Zlatá šedesátá, Tuhá normalizace, Období přestavby, Divoké devadesátky a Léta nultá. Režisérčin život shrnují nekrology Jana Lukeše, Kamila Fily a Terezy Brdečkové. Reflexi jejího díla z pohledu dnešní kritiky přináší rozhovor autora s Jindřiškou Bláhovou a Kamilem Filou.

Tato kniha není myšlena jako adorace Věry Chytilové, snad tak ani nevyznívá, stejně však doufám, že aspoň málem přispěje k trvanlivosti jejího tvůrčího odkazu,“ říká na konto publikace Zbyněk Vlasák, který působí od roku 2009 jako redaktor Salonu, literární a kulturní přílohy deníku Právo.

„Autorka neklidu“ obsahuje celkem 40 filmových kritik tvorby Věry Chytilové, které byly od 60. let 20. století publikovány zejména v periodicích jako Film a doba, Filmové a televizní noviny, Kino, Kinorevue, O divadle a řadě dalších. „Od počátku bylo mou ambicí vybírat převážně ze specializovaných filmových časopisů promyšlenější články, které nějak posouvají filmový, kulturní či společenský diskurz, interpretačně dílo Věry Chytilové obohacují, případně jsou pro vztah kritiků (v širokém slova smyslu) k režisérce signifikantní a reprezentativní. Výsledek je pochopitelně subjektivním výběrem, v němž takřka jistě něco důležitého schází a něco nepodstatného přebývá a který je otevřen polemické diskusi“, uvádí ke koncepci knihy Vlasák.

Křest knihy proběhne na MFF KV za účasti ministra kultury Lubomíra Zaorálka, prezidenta festivalu Jiřího Bartošky a samozřejmě i autora Zbyňka Vlasáka. „Jsem rád, že jsme se rozhodli vydat knížku právě o Věře Chytilové. Věřím, že v ní čtenáři objeví i dosud ne příliš známý pohled na ní a její dílo. Není náhoda, že publikaci o naší nejvýznamnější režisérce křtíme právě na filmovém festivalu v Karlových Varech,” říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.  

Publikace vychází v rámci edice Ministerstva kultury ČR (O)hlasy žen v české kultuře, jako její v pořadí pátý titul. Za realizací vydání stojí státní tajemnice ministerstva kultury Jana Machová, která k aktuální publikaci dodává: “Knihy z této edice jsou věnovány inspirativním ženám z různorodých oblastí kultury, do jejichž společnosti výjimečná Věra Chytilová neodmyslitelně patří. Ráda bych poděkovala panu řediteli Tomáši Kubíčkovi a Jindře Pavelkové z Moravské zemské knihovny, protože bez jejich pomoci a zkušeností by tato publikace nevznikla“.

Kniha bude na festivalu slavnostně představena v sobotu 21. 8. 2021 v 13:00 na terase hotelu Thermal. K dostání bude v průběhu září na webu MZK v sekci publikace https://www.mzk.cz/publikace, kde si ji budou moci zájemci objednat. 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024