pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Ilustrační foto
© Zdroj: www.czechlit.cz



Česká republika bude hlavní hostující zemí na podzimním knižním veletrhu ve Varšavě

ČR: Jedenáctý ročník knižního veletrhu ve Varšavě (Warszawskie Targi Książki) bude patřit České republice. Její hostování bylo přesunuto z důvodu pandemie koronaviru z loňského na letošní podzim, uskuteční se od 9. do 12. září. Pověření k přípravě hostování dostala v první polovině června Moravská zemská knihovna v Brně, která tradičně zajišťuje 4 veletrhy, v Londýně, Boloni, Lipsku i Frankfurtu nad Mohanem, od Ministerstva kultury České republiky.

od 09.09.2021 do 12.09.2021
Autor článku: 
Klára Přibylová

„Varšava je první skutečný veletrh, který by se měl odehrát po pandemické době. A pro českou literaturu je dobrá zpráva, že právě při příležitosti, na kterou bude díky tomu soustředěna velká mezinárodní pozornost, bude v roli hostující země. Jsme ve velkém očekávání, ale můžeme se opřít o skvělou pozici, kterou česká literatura v Polsku má. Díky českým autorům, ale i díky skvělým překladatelům,“ řekl Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny.

Veletrh se odehraje fyzicky, na venkovním prostranství před Palácem kultury a vědy v centru Varšavy. Dramaturgická rada složená z odborníků z literárního prostředí nominovala 11 českých autorek a autorů: Michal Ajvaz, Bianca Bellová, David Böhm, Radka Denemarková, Petr Hruška, Petra Hůlová, Galina Miklínová, Iva Procházková, Jaroslav Rudiš, Marek Šindelka a Kateřina Tučková. Paralelně s knižním veletrhem se koná festival Komiksová Varšava (Komiksowa Warszawa), na kterém vystoupí Pavel Čech.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s českými autory, který proběhne na Czech Stage. To nejlepší z české literatury si budou zájemci moci prohlédnout v národním stanu ČR o rozloze 300 m2. Během slavnostního zahájení veletrhu vystoupí ve čtvrtek 9. září večer česká violoncellistka a zpěvačka Dorota Bárová a v rámci národního programu se připomene i 85 let od narození a 10 let od úmrtí českého dramatika Václava Havla.

„Ambasadorem českého hostování je polský spisovatel, novinář i propagátor české kultury v Polsku Mariusz Szczygieł. Ujme se i dramaturgie a moderace několika literárních akcí. Hostování ČR ve Varšavě by se neobešlo bez řady kooperačních partnerů, se kterými doprovodný program připravujeme – České centrum Varšava, Polský kulturní institut v Praze, Velvyslanectví České republiky ve Varšavě a Instytut Reportažu,“  uvedl Martin Krafl, programový koordinátor hostování ČR na varšavském veletrhu.

Členy dramaturgické rady jsou: ředitel Světa knihy Radovan Auer, slavistka a bohemistka Joanna Goszczyńska, pověřený vedoucí Českého literárního centra (sekce Moravské zemské knihovny) Martin Krafl,  ředitelka Českého centra Varšava Taťjana Langášková, filolog a básník Jakub Pacześniak, literární publicista a vydavatel Zdenko Pavelka, bohemistka a překladatelka Julia Różewicz, spisovatel a reportér Mariusz Szczygieł, ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček, překladatelka Anna Wanik, polonistka a překladatelka Lucie Zakopalová a spisovatel Tomáš Zmeškal.

http://www.czechlit.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024