sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Ostravské nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar
© Foto: Martin Popelář



ČT ART odvysílá v pondělí večer přímým přenosem koncert 10 let muzikálu v Ostravě

OSTRAVA: Už plných deset let se na repertoáru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě etabluje muzikál. A to ve skutečně nejvyšší kvalitě. Posuďte sami, živě, bez diváků v pondělí 22. února 2021 ve 20,15 hod. na ČT ART.

22.02.2021
20:15
Autor článku: 
Jan Adam/ika

Svůj prostor zde získal především současný světový muzikál superlativů a po jeho boku samozřejmě i muzikál klasický a původní tvorba. Herci muzikálového souboru jsou často odměňováni Cenou Thálie a pokud jde o původní tvorbu, například muzikál Fantom Londýna před šesti lety získal Grand Prix jako nejlepší muzikál festivalu v Tegu v Jižní Koreji. Oceněni byli i oba hlavní představitelé. Ostravský muzikál má skvělý vlastní soubor i (jako jedno z mála muzikálových divadel v České republice) téměř třicetičlenný orchestr. Kromě toho zde hostují i skvělí sólisté z jiných měst a totéž platí o členech realizačních týmů. 

Ostrava je dnes jednou z významných muzikálových metropolí České republiky. A jak říká dramaturg koncertu a moderátor rozhlasového pořadu Muzikál expres Michael Prostějovský: „Česká Broadway se dnes táhne od Plzně přes Prahu, Brno a končí v Ostravě. Až pominou koronavirová opatření, přijeďte do Ostravy na skvělé muzikály!  Od vás sem, je to stejně daleko, jako z Ostravy k vám.“

V průběhu koncertu zazní skladby z těch nejúspěšnějších muzikálů celého desetiletého období. Konkrétně mimo jiné: Jesus Christ Supertar, Evita, Sunset Boulevard, Rebecca, Děj se co děj, Marguerite, Kočky, Thrill Me a West Side Story. Soubor nastudoval již pět muzikálů z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera, což je i v Londýně oficiálně uznaný rekord pro repertoárové divadlo. Nebudou chybět ani ukázky z muzikálů Fantom Londýna, Thrill Me, Děj se co děj a Květiny pro paní Harrisovou.

Během koncertu se představí domácí i hostující sólisté divadla. Konkrétně nositelé cen Thálie Martina Šnytová - Vlčková, Hana Fialová a Tomáš Savka. A s nimi také Dasha, Soňa Jungová, Lukáš Adam, Juraj Čiernik, Lukáš Vlček a další.

Hosty ostravských představení bývají světoznámí autoři muzikálů. Premiéru Rebeccy navštívil její skladatel Sylvester Levay, představení Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť pak libretista Tim Rice.  A Alain Boublil, spoluautor slavných muzikálů Bídníci a Miss Saigon, pak osobně spolupracoval na vůbec první inscenaci současného týmu, tedy muzikálu Marguerite.

Režisérkou a scénáristkou jubilejního koncertu je šéfka souboru Opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském Gabriela Petráková, která společně s šéfdirigentem Jakubem Žídkem vytvořila pro televizní diváky muzikálovou iluzi a klenbu svého desetiletého působení. V Ostravě je dnes možno spatřit muzikály, na které jsme se museli v minulosti vydávat daleko za hranice.

Gabriela Petráková k tomu říká: „Tato skutečnost je našemu ostravskému publiku dlouho známa. A máme radost, že se o tom nyní mohou přesvědčit diváci České televize v celé zemi“.

www.ndm.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024