pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Jednou budem dál - první čtená zkouška
© Zdroj: www.divadlozlin.cz



Městské divadlo Zlín oslaví 30 let svobody

ZLÍN: Městské divadlo Zlín spojilo síly s dalšími pěti organizacemi ve městě a zapojí se do Festivalu svobody, který se uskuteční ve dnech 14. – 21. listopadu ve Zlíně. Návštěvníci divadla se mohou těšit například na premiéru satirického kabaretu nebo speciální prohlídku. Už nyní je ve foyer k vidění i výstava fotografií Revoluce 89 ve Zlíně. Přístupná je až do 30. 11. SVO30DNÁ je také podtitul, který nese celá 74. divadelní sezóna.

od 15.11.2019 do 18.11.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Program v divadle:

Pátek 15. 11.

V 10.00 se uskuteční veřejná generálka nové inscenace Jednou budem dál.

Projekce hodinového dokumentu Sametový Zlín se koná ve spolupráci s Filmovými ateliéry Zlín. Snímek režiséra Petra Babince přiblíží divákům klíčové okamžiky Sametové revoluce a události ve Zlínském regionu v období 11/1989 – 3/1990. Uvidíme v něm pamětníky, ale i mladou generaci, která toto období neprožila. Dokument obsahuje i soudobé dotáčky s aktéry, kteří vystupují na záběrech natočených před 30 lety. Promítneme ho 15. 11. v 19.00 ve Studiu Z MDZ.

Ve 21.30 zveme do Dílny na komorní Večer s písničkami Karla Kryla. „S herci jsme se spontánně rozhodli uspořádat neformální setkání s písněmi a poezií Karla Kryla. Jeho tvorba patří neodmyslitelně k době Sametové revoluce a tématu svobody, které připomínáme v celé sezóně,“ řekl umělecký šéf MDZ Patrik Lančarič. 

Sobota 16. 11.

Divadlem pracujících po stopách Občanského fóra provede 16. 11. v 10.00 herec Rostislav Marek, který byl jedním z hlavních aktérů sametového dění ve Zlíně. Vstup na tuto unikátní prohlídku prostor, kde vznikalo zlínské OF, je volný, ale kapacita z organizačních důvodů omezená! Nutná je rezervace míst předem na jurcova@divadlozlin.cz!

Inscenaci Jednou budem dál, která s nadhledem, humorem a sarkasmem a formou na pomezí muzikálu, kabaretu a revue mapuje 30 let bizarního panoptika kotrmelců jedné společnosti, od okamžiku sametového cinkání klíči až po dnešek, uvede Městské divadlo Zlín 16. 11. v 19.00 v české premiéře. „Čeká nás inscenace o období, v němž jsme se mnohdy cítili jak Alenka v říši divů,“ přiblížil autor textu a ředitel MDZ Petr Michálek, který je podepsán i pod úspěšnými kabarety Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček.

Po premiéře bude ve foyer následovat křest knihy Samet v divadle.

Neděle 18. 11.

Na státní svátek uvedeme mimořádnou sváteční reprízu inscenace Jednou budem dál. Začátek je V 18.00 hodin.

Celý víkend

Od 15. do 17. 11. se budova divadla vrátí v čase o 30 let později. Zaměstnanci MDZ podle dobových fotek budovu divadla oblečou do stejného kabátku, jaký měla v listopadu 1989, včetně ručně psaných transparentů.

Připomínka

Divadlo bylo první institucí v tehdejším Gottwaldově, která zareagovala na pražské události 17. 11. 1989 a stala se ohniskem prudkého protirežimního kvasu následujících týdnů. Opoziční aktivity divadelníků a studentů Fakulty technologické VUT koordinovalo improvizované středisko Občanského fóra, které vzniklo v budově divadla v místě dnešních kanceláří. Na příkaz tehdejšího ředitele MDZ Jaromíra Roštínského, který připojení ke stávce odmítl, však zůstalo divadlo pro konání veřejných diskusí uzavřeno. Ústředním místem manifestací se tak stalo náměstí Míru, na kterém divadelníci jako zástupci stávkového výboru pravidelně vystupovali (Rostislav Marek, Ivan Kalina a další).

Festival svobody připomíná 17. listopad 1989 v desítkách měst a obcí. Ve Zlíně si ho vzalo pod svá křídla občanské sdružení Zlínská křižovatka. Celý program je na http://zlinskakrizovatka.cz/festivalsvobodyvezline/.

Zdroj: www.divadlozlin.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024