neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Banner
© www.dvorakovapraha.cz



V Rudolfinu zahájil festival Dvořákova Praha

PRAHA: Letošní hudební festival začal symbolicky v den výročí Mistrova narození 8. září. Dvořákovu síň pražského Rudolfina rozezněly tóny slavného violoncellového koncertu i populární osmé symfonie v podání symfonického orchestru italského rozhlasu a televize, který vedl Christoph Eschenbach. Při violoncellovém koncertu se představil dnes velmi vyhledávaný hudebník mladé generace Kian Soltani. ​

od 08.09.2019 do 23.09.2019
Autor článku: 
luk

Dvanáctý ročník festivalu klasické hudby Dvořákova Praha potrvá do 23. září. Výběr děl Antonína Dvořáka se letos zaměří na jeho instrumentální koncerty a v novodobé premiéře zazní první zhudebnění Dvořákovy rané opery Král a uhlíř.
Taktovky se na festivalu ujmou vedle mnoha jiných i legendy Zubin Mehta, Neeme Järvi a Christoph Eschenbach. Diváci se mohou těšit na sólová vystoupení Iva Pogoreliche, českému publiku dobře známých bratrů Capuçonových, Nicoly Benedetti, Jiřího Bárty nebo Gila Shahama.  Rezidenční orchestr festivalu Česká filharmonie provede pod vedením Semyona Bychkova skladby Dvořákova přítele Petra Iljiče Čajkovského včetně slavného klavírního koncertu b moll v podání Kirilla Gersteina.

Dvořákova Praha dnes patří mezi dva divácky nejnavštěvovanější festivaly svého druhu v České republice. V letech 2008–2018 uvedl celkem 215 koncertů a jeho koncertními sály prošlo více než 156 000 návštěvníků. Program festivalu je uspořádán do charakteristických programových řad  a věnuje péči celému Dvořákovu odkazu.

 

Zdroj a celá TZ ZDE

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024