neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Vegefest - ilustrační obrázek
© zdroj:



9. ročník VEGEFESTu – festivalu soběsta(te)čnosti

PRAHA: Festival VEGEFEST po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému způsobu života. Hlavním cílem posledních dvou ročníků, i letošního, je přivést pozornost k neohleduplnému nakládání se zdroji planety, na které žijeme, k neudržitelné ekologické stopě, kterou západní společnost vytváří a inspirovat návštěvníky k pozitivním změnám, které lze v tomto ohledu učinit v každodenním životě.

od 27.09.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Festival Soběsta(te)čnosti se stal platformou i pro další události propagující soběstačný a udržitelný způsob života. Na přelomu července a srpna (29. 7. - 4. 8 2019) se konal 2. ročník týdenního, prakticky zaměřeného festivalu na Sklenářce, na který tamtéž navazují podobně laděné víkendy konané během podzimu a jara.

Vegefest aktivně pokračuje v koncepci ZeroWaste  nejen na místě, ale i během přípravy festivalu. Všichni prodejci se stejně jako v předchozích letech zavázali k použití ekologického nádobí. I letos bude probíhat třídění odpadu na místě před očima návštěvníků, s komentářem odborníků k jednotlivým materiálům a postupům recyklace.

Baví nás hledat, kde všude lze učinit malé kroky ke snížení plýtvání a zjišťujeme, že všude. Proto letos rušíme komerční tisky a budeme propagovat festival zejména elektronickou cestou. Bambusový příbor, který je součástí vstupného, umožní konzumaci na místě, zůstane návštěvníkům i po skončení festivalu a zároveň se tím sníží množství jednorázových příborů. Doufáme, že se VEGEFEST stane inspirací pro další festivaly a akce konané ve veřejném prostoru“, říká organizátorka festivalu Tereza Dlabalová.

Na festival je možný vstup bez pokladen – návštěvníci přispějí na organizační zajištění festivalu dobrovolným zakoupením bambusového příboru SPORK („spoon+fork“ - lžičkovidlička). Případný výtežek z festivalu poputuje na podporu projektu BOSQUE MEDICINAL a jeho české odnože Forest.ink, které mají za cíl vybudování rezervace v člověkem nedotčené části ekvádorského amazonského pralesa.

Stejně jako v minulých letech se VEGEFEST zcela obejde bez alkoholu.

 

PROGRAM 9. ROČNÍKU:

Zahájení festivalu a úvodní koncert letos nově proběhnou již v pátek 27. září 2019 od 17h.

Hlavní program devátého VEGEFESTu bude sestávat hlavně z přednášek a workshopů z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. VEGEFEST otevírá prostor jako pro nové informace a vzdělávání, tak pro sdílení již nabytých zkušeností ze soběstačného života.

Přednáškový program bude probíhat v sobotu i v neděli od 10 do 18h, v blocích o délce 1 – 3 hodiny,  souběžně v sále Starého Purkrabství, v komunitním stanu, pod plachtou v parku nebo přímo na stáncích.

Hlavní program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a doprovodným programem – letos nově bude probíhat tanečně-hudební program ve stanu Sacred Dance, a během celého víkendu bude návštěvníkům k dispozici tvořivý dětský koutek, cvičení pod širým nebem, masážní stan, lukostřílení, cyklo fresh bar, výměnný koutek, divadlo pro děti, projekce filmu a prodej doplňkových produktů s důrazem na BIO a lokální výrobky.

PŘEDNÁŠKY A WORKSHOPY:

  • Ostrovní elektrárna – systémy od 30 do 300tis. Kč (Pavel Černý)
  • Zero Waste (Jakub Novotný)
  • Osobní dům a rodová zahrada (ing. arch. Petr Hájek)
  • Seznamte se s permakulturou (Permakultura CS)
  • Jak s příchodem dítěte neztratit svůj život (Martina Elterlein)
  • Ekologické pohřebnictví (Ke kořenům)
  • Kouzlo přírodní kosmetiky (Holky bez silikonů)
  • Jak se zbavovat věcí a minimalizovat je (Marcela Sobotová)
  • Učení přírodních národů a jóga (Honza Dlabal)
  • Ovocný strom – nejstarší kulturní dědictví, Zakládání soběstačné ovocné zahrady (PagoPago)
  • Zakládáme ekovesnici, workshop sociokracie  (Spolek Zeměsouznění)
  • Poradní kruh (Natural Spirit)
  • Ochutnávka vytváření společenství podle Scotta M. Pecka (Honza Nejedlý, SoMA)

 

KONCERTY A SPECIALITY PROGRAMU:

pátek v 19h: ADRIAN ATMA – koncert ve spolupráci se Sacred Chants

sobota v 15h: MÓDNÍ PŘEHLÍDKA 2019 // UPCYCLE & RECYCLE

sobota v 19h: WHAT WE EAT MATTERS – projekce filmu

sobota v 19h: DANIT TREUBIG – koncert ve spolupráci se Sacred Chants

neděle ve 14h: CESTA ZA SVATÝM GRÁLEM S GUYEM BARRINGTONEM (hudební doprovod Vojta Violinist, Štěpán Štochl, Viktor Vlk)

neděle v 15h: KONFERENCE „SOBĚSTAČNOST VE MĚSTĚ“

Změna programu vyhrazena. Festival se koná za každého počasí.

VSTUPNÉ:

- dobrovolný příspěvek 100 Kč za bambusový příbor SPORK a na podporu organizačního zajištění festivalu. Tuto „vstupenku“ je možné zakoupit od 1. června i v předprodeji na GoOut.

- jednotlivé přednášky a workshopy hrazené přímo lektorům v hotovosti na místě

- vstupenky na večerní koncerty a vybrané programy Sacred Chants na www.sacreddoor.cz

www.vegetarianskyfestival.cz

www.festivalsobestatecnosti.cz   

www.sklenarka.cz

www.sacredchants.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024