sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
© archiv Technické muzeum v Brně



Technické muzeum v Brně připomíná padesáté výročí prvního letu člověka na Měsíc

BRNO: Šestnáctého července 1969 zaburácely v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě motory rakety Saturn V, která vynesla do vesmíru loď Apollo 11. Její posádka jako první v historii přistála na Měsíci a navždy tak změnila svět, ve kterém žijeme.

od 04.06.2019 do 29.09.2019
17:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Padesáté výročí prvního letu člověka na Měsíc připomíná Technické muzeum v Brně výstavou „Tenkrát na Měsíci“. V rámci doprovodného programu k výstavě se uskuteční přednáška s názvem Dobytí Měsíce garanta výstavy a předního českého odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla. Uskuteční se v muzeu (Purkyňova 105) přesně v den padesátého výročí startu Apolla 11, tedy v úterý 16. července od 17.00 h. Na přednášku je vstup zdarma.

Přednáška „Dobytí Měsíce“ se bude věnovat historické misi Apollo 11 a posluchači se mimo jiné dozvědí odpovědi na otázky jako: Co rozhodlo o tom, kdo se stane prvním člověkem na Měsíci? Jak to bylo s opakovaným poplachem, který vyvolal řídicí počítač během závěrečné fáze přistání? Proč existuje jediná fotografie Neila Armstronga na Měsíci? A co on osobně považoval za nejnebezpečnější část letu? Co byla první věc, kterou astronauti umístili na Měsíc? (Nápověda: nebyl to žádný přístroj, ani vlajka…)

Při příležitosti padesátého výročí přistání člověka na Měsíci také Technické muzeum v Brně vydalo sérii tří pamětních medailí. Dvě jsou běžně v prodeji (na pokladně muzea), třetí je unikátní. Zájemci ji mohou získat při speciálních příležitostech a právě přednáška „Dobytí Měsíce“ je jednou z těchto speciálních příležitostí – tedy každý účastník přednášky obdrží tuto unikátní medaili.

„V úterý 16. července – padesát let po startu Apolla 11 – se uskuteční také částečné zatmění Měsíce. Zemský stín se na měsíčním disku objeví ve 22.02 h, ve 23.31 nastane střed zatmění, kdy ve stínu bude 65,3 procent měsíčního disku. A přesně hodinu po půlnoci opustí zemský stín Měsíc,“ upozorňuje dále Tomáš Přibyl.

Zajímavosti o letu Apollo 11:

  • Posádku tvořili Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Aldrin s tím, že na Měsíci přistáli Armstrong a Aldrin. Aldrin měl přezdívku „Buzz“, přičemž ji v roce 1977 přijal za své oficiální jméno.
  • Všechny lunární výpravy startovaly z ostrova Merritt, nikoliv z mysu Canaveral. Ostrov leží v bezprostředním sousedství mysu Canaveral a Kennedyho vesmírné středisko na ostrově Merritt jeho služby využívalo (např. sledovací a komunikační stanice). Často se o „Mysu“ jako o místě startu mluví/píše.
  • Když v roce 1962 podával Neil Armstrong přihlášku do oddílu astronautů NASA, zmeškal o týden uzávěrku. Přijímací komise nad tím pro jeho kvality mávla rukou. Kdyby se striktně držela pravidel, prvním člověkem na Měsíci by se nikdy nestal.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024