neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
© Plakát



Umělkyně z Francie přijely tvořit do Telče

TELČ: Nicole Pérignon a Charlotte Van der Veken, známé výtvarnice z francouzské Remeše pobývají od začátku července v Telči na Vysočině, aby v rámci svého třítýdenního rezidenčního pobytu připravily výstavu vlastních děl nazvanou Charivari. Slavnostní vernisáž je naplánována na 20. července a výstava originálních výtvorů inspirovaných Vysočinou potrvá v Městské galerii Hasičský dům do 28. července 2019.

od 05.07.2019 do 28.07.2019
Autor článku: 
luk

„Zájemci, kteří se chtějí přímo na místě podívat, jak vzniká umění, mohou obě výtvarnice navštívit od 5. července v městské galerii v běžných otevíracích hodinách, samozřejmě kromě pondělí,“ zve do Telče náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Obě umělkyně z partnerského regionu Kraje Vysočina Grand Est pozval do Telče tamní výtvarník Jan Vičar, který obdobnou uměleckou stáž absolvoval v malé obci Marnay-sur-Seine a posléze v Remeši už před několika lety, a v roce 2018 dokonce získal prestižní cenu Francouzské akademie umění za grafiku. Červencový tvůrčí pobyt Nicole Pérignon a Charlotte Van der Veken v Telči koordinuje Kraj Vysočina společně s městem Telč, odborným garantem je Oblastní galerie Vysočiny Jihlava.
 
Akce se koná ve spolupráci s 25. ročníkem Francouzsko-české hudební akademie Telč.
 
Francouzsko-česká hudební akademie v Telči byla v roce 1995 založena jako ojedinělý hudební evropský projekt propojující českou a francouzskou kulturu. Zakladatelem projektu je Město Telč, Francouzské velvyslanectví a Francouzský institut v Praze. Od roku 2004 pořádá akademii obecně prospěšná společnost Česko-francouzská akademie Telč, kterou jako jediný zakladatel v roce 2003 založilo Město Telč.
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024