pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Ilustrační snímek k události
© David Šrubař



Rybova mše vánoční završila již šestou sezonu abonentních koncertů ve Frenštátě pod Radhoštěm

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Plný sál, potlesk ve stoje, více jak padesát účinkujících, dvouhodinový vánoční koncert, jehož hlavní částí byla proslulá Rybova mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Takto to vypadalo ve čtvrtek 13. prosince ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na závěr už šesté sezony abonentních koncertů pořadatelé frenštátskému publiku připravili program ve velkém stylu.

Autor článku: 
Kalinová Zuzana

Konkrétně zahrála a zazpívala dvě renomovaná brněnská tělesa Brněnský filharmonický sbor Beseda Brněnská a Orchestr katedrály sv. Petra a Pavla a operní sólisté pod vedením dirigenta Petra Kolaře. Součástí vánočního koncertu bylo tradičně také losování výroční zážitkové ceny pro jednoho z abonentů, tou letos byly lístky do Národního divadla na představení Prodaná nevěsta a další benefity.

Na samotný úvod přivítala zcela zaplněný sál Domu kultury Věžní hudba ZUŠ Frenštát pod vedením Jiřího Pokorného, která vystoupila v rámci programu "Pomáháme talentům". Poté za potlesku publika nastoupilo na pódium více jak pět desítek účinkujících. Vánoční koncert byl rozdělen do dvou částí. V první zaznělo několik vánočních písní tuzemských i zahraničních autorů. Po přestávce přišel na řadu hlavní bod programu a tím byla "Rybova mše Vánoční" Jana Jakuba Ryby, která v takovémto prestižním obsazení ve Frenštátě ještě nikdy nezazněla.

Dirigent Petr Kolař, který byl zároveň jedním ze sólistů, dokázal mistrovsky zvládnout jak vedení orchestru a sboru, tak i pěvecké party. Vynikající byla také interakce s publikem. Když po dlouhém potlesku ve stoje poděkoval publiku za vynikající atmosféru, vyzval všechny přítomné, aby si spolu s účinkujícími společně zazpívali "Nám narodil se Kristus Pán". To byl dokonalý závěr pro skutečně výjimečný koncert. Samotný kulturní zážitek podtrhuje skutečnost, že Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská je nejstarším sborem na našem území. Byl založen roku 1860 a 12 let ho vedl i sám Leoš Janáček. Vedle řady úspěchů hudebně doprovázel i mši svatou, kterou celebroval papež Benedikt XVI. při své pastorační návštěvě moravské metropole v roce 2009. Vánoční koncert, který završil šestou abonentní sezonu, byl příležitostí k tomu, aby byli odměněni věrní abonenti. Na každém z koncertů je vylosován jeden z abonentů, který získává večeři pro dvě osoby na Hotelu Troyer v Trojanovicích a na vánočním koncertu navíc dochází k losování výroční ceny. V minulých letech se tak moli výherci výroční ceny vypravit vypůjčeným vozem značky Renault od společnosti Bono Auto do Prahy na koncert České filharmonie, do vyhlášené Wiener Konzerthaus na operní představení anebo do Slovenského národního divadla v Bratislavě na balet. Výroční cenu letos vylosoval hned po přestávce Jiří Jahoda z agentury GlobArt, která spolu s frenštátským kulturním střediskem abonentní koncerty pořádá. Šťastnou výherkyní se stala paní Jitka z Rožnova pod Radhoštěm. Ta se vypraví do Národního divadla v Praze na operní představení Prodaná nevěsta. Součástí výroční ceny byla také láhev kvalitního italského vína z vinotéky Storica Enotria a květina ze Síně květin Galery.

Koncertní sezona 2019 začne již 16. ledna koncertem přední operní pěvkyně Dagmar Peckové, za doprovodu Moravského klavírního tria. Během celého roku se budou moci návštěvníci koncertů těšit na taková jména jako je Martin Kasík, Václav Hudeček, Jiří Vodička, anebo herec Josef Somr. Abonentky i vstupenky na jednotlivé koncerty jsou již volně v prodeji v Turistickém informačním centru na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024