pondělí
20. května 2024
svátek slaví Zbyšek
Pozvánka k události
© Archiv pořadatele



Dva komorní sbory uvedou společně Hromádkovo Requiem ve světové premiéře

VIZOVICE, ZLÍN: Příležitostí, kterou by si neměli nechat ujít milovníci jak současné, tak i klasické duchovní hudby, jsou dvě vystoupení dvou komorních sborů s orchestrem a sólisty při vůbec prvním provedení díla Requiem současného českého autora Miroslava Hromádky. Koncerty se uskuteční o víkendu 24. a 25. listopadu ve Vizovicích a ve Zlíně.

od 24.11.2018 do 25.11.2018
19:00
Autor článku: 
Jitka Voglová

Podle Jany Lukášové, zpěvačky a předsedkyně komorního sboru Canticum Camerale, bude premiéra Hromádkova Requiem pro sbor, sóla a orchestr  významným počinem nejen v rámci zlínského regionu, ale znamená i přínos pro současnou hudební tvorbu v oblasti takzvané vážné hudby.

Skladbu, jejíž nácvik probíhá pod vedením autora, bude jako první interpretovat Canticum Camerale, těleso zaměřující se v posledních letech hlavně na starou  hudbu. I tu si mohou návštěvníci obou vystoupení užít – při poslechu žalmů De profundis clamavi, Magnificat a Laudate pueri barokního mistra Adama Václava Michny z Otradovic.

Ke spolupráci na zcela novém hudebním díle si však tentokrát Canticum přizvalo také komorní sbor z Vizovic. Instrumentální doprovod svěřil Hromádka více než dvacetičlennému orchestru složenému převážně ze studentů konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži pod vedení Jiřího Kadavého. Sólové party zazpívají sopranistka Dagmar Holubářová, altistka Jana Morávková, tenorista Libor Novák a basista Aleš Procházka. Na cembalo  doprovodí skladbu Jiří Šon.

Smíšený komorní pěvecký sbor Canticum Camerale se od svého založení sbormistrem Romanem Válkem v roce 1982 věnuje převážně dobově poučené interpretaci staré hudby z období Ars Nova, renesance a baroka a mimoto se také podílí na hudebních projektech Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně či Městského divadla Zlín. Velkou část své činnosti pod vedením sbormistra Eduarda Tomaštíka směřuje v posledních letech ke znovuuvádění děl staré, převážně barokní hudby vzniklé zejména na Moravě a která nebyla v novodobé historii interpretována. Kromě toho v roce 2010 sbor uvedl v premiéře Hromádkův opus Missa brevis (2010) pro sbor a continuo a jeho četná vyžádaná opakování na různých koncertech v regionu v průběhu následujících let svědčí o velké oblibě této skladby.

„Tento projekt znamená opět vybočení z našeho oblíbeného barokního žánru. Naskytla se nám ale jedinečná možnost jako prvnímu tělesu poprvé provést zcela nově napsanou duchovní skladbu našeho kolegy. To je myslím silný důvod k tomu udělat si malý výlet do současnosti,“ uvedla Lukášová.

Není náhoda, že se premiéry Hromádkových děl odehrávají ve Vizovicích. Právě tam se totiž hudebník a pedagog v roce 1970 narodil. V letech 1988-1994 vystudoval sólový zpěv ve třídě profesora Františka Hrabala na brněnské konzervatoři a už za dobu studia účinkoval v devíti operních inscenacích a dvou činohrách. Hostoval také jako sólista v opeře ND Brno.

Po absolutoriu působil rok v Uměleckém studiu Ministerstva obrany v Praze a jednu sezónu v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě. Později se začal věnovat převážně interpretaci barokní hudby. Spolupracoval se soubory Capella regia musicalis, Musica Florea, Societas Incognitorum a dalšími. V roce 1988 ztvárnil titulní roli Imenea ve stejnojmenné opeře G.F. Händela v rámci hudebního festivalu Pražské jaro. Ze zdravotních důvodů však musel časem pěveckou kariéru opustit. V současné době učí Miroslav Hromádka na ZUŠ Zlín-Malenovice, věnuje se práci sbormistra a hlasového pedagoga a zpívá v komorním sboru. Řadu let působí také v ochotnickém divadle a hraje ve dvou rockových skupinách. Je autorem dvou úspěšných muzikálů, písňového cyklu pro děti, latinského duchovního opusu Missa Brevis a dalších drobných skladeb. Requiem z roku 2017 pro sbor, sóla a orchestr je jeho zatím posledním skladatelským počinem.

Koncerty se uskuteční v sobotu 24. listopadu od 19 h ve vizovickém kostele svatého Vavřince a o den později od 17 h ve zlínském kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů. Vstupné na každý z nich bude 120 korun, pro seniory a studenty za 70 korun a děti do 12 let mají vstup zdarma.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024