sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
© Banner



Sedmdesát let časopisu Čtenář

PRAHA: Dne 25. 9. 2018 byla v prostorách Ministerstva kultury v přízemí Nostického paláce otevřena výstava věnovaná 70 letům nejstaršího celostátního kontinuálně vydávaného knihovnického časopisu v České republice, který v současnosti vychází s grantovou podporou Ministerstva kultury. 

od 25.09.2018 do 30.11.2018
Autor článku: 
luk

Výstava potrvá až do 30. 11. 2018.

Svými dosud téměř 25 000 publikovanými stránkami je Čtenář kronikou svého oboru od roku 1949. Přispívá k výměně zkušeností a inspiruje knihovny různých typů a velikostí v rámci celé České republiky, je publikační platformou pro prezentaci pracovníků knihoven různých typů před odbornou veřejností a součástí soustavného vzdělávání knihovníků a informačních pracovníků.
 
O vzniku celostátního knihovnického časopisu se rozhodlo na 1. sjezdu českých a slovenských knihovníků v květnu 1948 v Brně. Patnáctého února 1949 pak vyšlo první dvojčíslo časopisu Čtenář s podtitulem měsíčník pro práci se čtenářem. Podtitul se od vzniku periodika šestkrát změnil; od roku 1998 nese název Čtenář – měsíčník proknihovny. Za dobu existence titulu došlo ke zhruba deseti zásadním změnám vydavatele. Od roku 1993 ho vydává Středočeská vědecká knihovna v Kladně, příspěvková organizace Středočeského kraje; zpočátku v Nakladatelství a vydavatelství Panorama a posléze Academia, od února 2007 je jeho vydavatelem výhradním. Členy redakční rady byli jednak zástupci vydavatele a Ministerstva kultury či jiného orgánu státní správy, kam příslušela oblast kultury, jednak významní představitelé knihovnického oboru. Ve vedení redakce se dosud vystřídalo celkem sedm osob.
 
Zdroj a více informací ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024