pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Plakát k akci
© Archiv pořadatele



Žáci zlínské ZUŠ se stali kurátory výstavy v krajské galerii

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně společně se Základní uměleckou školou ve Zlíně připravila unikátní výstavu, na které se stali kurátory právě žáci ZUŠ. Výstava pojmenovaná příznačně „JSME KURÁTORY!“ představí převážně výtvarná díla z období 2. poloviny 20. století až do přelomu nového tisíciletí. K vidění bude v grafickém kabinetu ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU od 13. června do 12. srpna.

Autor článku: 
Alena Babicová

Tři skupiny žáků společně se svými kantory a za dohledu odborných pracovníků galerie si nejprve prohlédly prostory depozitáře s uměleckými sbírkami a poté si prošly i zázemí galerie a podívaly se do prostor grafického kabinetu, v němž se jejich budoucí výstava měla odehrát. 

Za domácí úkol žáci dostali vybrat si několik děl ze sbírky obrazů a také zdůvodnit, proč si právě zvolili to či ono konkrétní dílo. A že to nebyl úkol jednoduchý! Vždyť sbírka obrazů zlínské galerie čítá téměř 1500 kusů. „Žáci zlínské ZUŠ se shodli, že se budou koncentrovat na abstraktní umělecká díla a nejvíce zastoupeným autorem v prvotním výběru byl Vladimír Vašíček, od kterého si děti vybraly hned čtveřici děl. Do finálního výběru se nakonec dostalo patnáct autorů, z nichž každý je zastoupen jedním dílem. Ke každému obrazu je na výstavě přiřazen komentář žáků, kteří si dílo na výstavu vybrali,“ uvedl Ivan Bergmann, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Pod vedením svých kantorů si pak žáci zlínské ZUŠ zkusili tento výběr nanečisto rozmístit podle rozměrů grafického kabinetu a jeho možností. Nakonec se žáci potkali s kurátorem výstavy přímo v grafickém kabinetu, kde již byla nachystána originální díla, která si tak mohli poprvé blíže osobně prohlédnout.

„Vedle sebe se tak sešli autoři, kteří by se za běžných okolností asi nesetkali, jako je například Petr Kvíčala, Petr Sládek, Miroslav Štolfa či Vladimír Vašíček, ale rovněž i přátelé patřící do tzv. Zlínského okruhu, jako je René Hábl, Zdeněk Macháček či Ivo Sedláček,“ doplnil Ivan Bergmann.

Podstatou výstavy je ukázat způsob nahlížení nejmladší generace na výtvarné umění, zaujaté obrazovým působením konkrétních děl na vlastní imaginaci a cítění, oproštěné od jakéhokoliv škatulkování, ale zároveň i kontextů.

„Cílem výstavy bylo také seznámit tuto generaci s provozem galerie výtvarného umění a umožnit jí tak poznat, jak funguje tento typ vzdělávací a paměťové instituce a zároveň si vyzkoušet na vlastní kůži, co vůbec obnáší taková příprava a realizace výstavy,“ doplnil Ivan Bergmann.

K výstavě je připravena také komentovaná prohlídka s jejím kurátorem Ivanem Bergmannem v úterý 10. července v 17 h.

 

Více informací na www.14-15.cz a www.galeriezlin.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024