pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
© /www.mkcr.cz/



Ukončení prací na Slovinsko-české nominaci díla Jože Plečnika pro zápis na Seznam světového dědictví

ČR: V roce 2011 začala aktivní spolupráce mezi Českou republikou a Republikou Slovinsko při přípravě nadnárodní nominace na podporu výjimečné architektury Jože Plečnika v Lublani a Praze. V roce 2015 bylo dílo J. Plečnika úspěšně zapsáno na Indikativní seznam pod názvem "Nadčasová humanistická architektura Jože Plečnika v Lublani a Praze".

Autor článku: 
Simona Cigánková

Během procesu přípravy hlavních částí nominační dokumentace české a slovinské expertní skupiny opakovaně vyjadřovaly obavy týkající se výběru jednotlivých komponent nominace a prohlášení výjimečné světové hodnoty sériového statku jako celku. Po dohodě s českými partnery tak Ministerstvo kultury Slovinska na konci roku 2016 požádalo poradní orgán Výboru pro světové dědictví, který je hlavním hodnotitelem nominací kulturních památek na Seznam světového dědictví - Mezinárodní radu pro památky a sídla ICOMOS - o konzultace, aby se zabránilo případným nedorozuměním během evaluačního procesu.

V této souvislosti uspořádalo Ministerstvo kultury Slovinska dne 25. července 2017 v Lublani poradní kulatý stůl. Zúčastnily se ho české a slovinské expertní skupiny a zástupce ICOMOS, kteří společně diskutovali o odůvodnění stávajícího konceptu nadnárodní série a o obsahu nominační dokumentace. S cílem prezentovat práci Jože Plečnika co nejlépe hledali odborníci možnosti další spolupráce na nominaci tak, aby splňovala všechna kritéria pro zápis na Seznam světového dědictví podle Prováděcí směrnice pro implementaci Úmluvy o světovém dědictví. Poradce ICOMOS po zhodnocení stávající koncepce a ve světle aktuálního vývoje v oblasti světového dědictví konstatoval, že nadnárodní nominace ve své současné formě nezaručuje vyhlídku na úspěšný zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Diskutovány byly další možné varianty, ze kterých poradce ICOMOS vyvodil, že nejsilnější potenciál úspěšného zápisu má národní (tj. pouze slovinská) sériová nominace Plečnikova architektonického a urbanistického díla v Lublani.

Posledních 6 let se neslo ve znamení vynikající spolupráce české a slovinské strany, nicméně otázky vznesené na kulatém stole v červenci t. r. jsou natolik komplexní a vážné, že je nový přístup k celé nominaci nevyhnutelný. Po vzájemných konzultacích bylo slovinskou stranou jakožto koordinátorem společné nominace oznámeno, že bude následovat doporučení ICOMOS a v přípravě nominace pokračovat samostatně na národní úrovni, aby nebylo ohroženo toto důležité téma jako takové. Oběma stranám je velice líto, že příprava společného projektu končí, zároveň se však domnívají, že výborná spolupráce mezi oběma zeměmi, která byla vyvinuta v oblasti Plečnikova dědictví a propagace, by měla v budoucnu pokračovat.

V návaznosti na výše řečené bude česká strana hledat další možnosti, jak mistrovské dílo Jože Plečnika - Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na pražských Vinohradech – národní kulturní památku, kterou byla do nadnárodní série zapojena, dále podporovat a propagovat.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

ZDROJ

 

https:/novinky-a-media/ukonceni-praci-na-slovinsko-ceske-nominaci-dila-joze-plecnika-pro-zapis-na-seznam-svetoveho-dedictvi-4-cs2456.html

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024