středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Vizuál festivalu
© Zdroj: nockostelu.czNoc kostelů 2020 - první pokoronavirový festival v celé ČR

ČR: Zveme vás na dvanáctý ročník Noci kostelů, který se uskuteční 12. června 2020. I přes pomalu se rozvolňující přísná opatření související se snad končící „koronakrizí“ vás v pražské arcidiecézi přivítá přes 200 otevřených kostelů, kaplí a modliteben s mnoha zajímavými programy, díky kterým můžete poznat nejen kulturní hodnotu sakrálního prostoru, ale také se potkat s křesťanstvím.

12.06.2020
Autor článku: 
Kristina Poláčková

Připraveny jsou i letos programy pro děti, koncerty, workshopy, přednášky, komentované prohlídky bohoslužebných prostor, ochutnávky mešních vín, prohlídky zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se obvykle nedostanete. U vchodu do každého zapojeného kostela či sboru bude připravena dezinfekce rukou. Programová brožura letos z časových důvodů k dispozici nebude, zato bude možné navštívit řadu míst virtuálně díky streamování některých programů, přímému vysílání TV Noe a novým 3D vizualizacím.

Programy jsou vzhledem k letošní mimořádné situaci stále aktualizovány na webových stránkách www.nockostelu.cz nebo na Facebooku Noci kostelů.  Prosíme všechny, aby si před akcí ověřili, zda nenastaly změny.

Programové tipy v Praze:

 • Praha 1 – Hradčany, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, houslový koncert Jaroslava Svěceného
 • Praha 1 - Nové Město, kostel sv. Petra Na Poříčí, výstava historických mešních rouch, historických krajkových rochet, křižovnického hábitu a historických bohoslužebných knih
 • Praha 4 - Záběhlice, kostel sv. Anežky České a sv. patronů českých, žehnání zvířátek
 • Praha 6 - Břevnov, bazilika sv. Markéty, „Varhaník se asi zbláznil!“ varhany, jak jste je doposud neslyšeli
 • Praha 6 - Bubeneč, kostel sv. Gotharda, Kniha GENESIS ve výtvarném umění – K. Trlifajová
 • Praha 10 - Malešice, Milíčova kaple, pro děti: „Paleček“, nová pohádka souboru Buchty a loutky
 • Praha 10 - Strašnice, kostel Bét-el, REJBELE - klezmer a jidiš music a písně arménské, romské i balkánské. (Pražská kapela, která hraje ve složení housle, flétna, basa, kytara a perkuse.)
 • Praha 17 – Řepy, kostel Panny Marie Vítězné, Ekumenické nešpory - večerní modlitba v kostele
 • Praha 20 - Horní Počernice, sbor CB, možnost osobního ztišení při svíčkách, rozhovoru s duchovním a modlitby za uzdravení
 • Praha-Čakovice, kostel sv. Remigia, výstava oltářních obrazů z původního kostela a relikviáře svatého Remigia na kůru kostela

Středočeský kraj:

 • Beroun, sbor ČCE, koncert skupiny Pranic a vernisáž výstavy obrazů Ivany Noble
 • Kladno, Husův sbor (bývalá synagoga), expozice „Tvé jméno budu připomínat – Židé v Kladně 1848–1938“, s možností výkladu. V okolí Kladna mnohé kostely připravují bohatý a zajímavý program.
 • Kralupy nad Vltavou, kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava, poutní cesta po kralupské farnosti, šance zažít slavnostní atmosféru více kostelů, více na www.farnostkralupy.cz
 • Libušín, kostel sv. Jiří, hradiště, lightpainting - malování světlem
 • Lysá nad Labem, kostel Narození sv. Jana Křtitele, výstava biblických ilustrací - Gennadij Alexandrov, suchá jehla kolorovaná akvarelem
 • Příbram II. - Svatá Hora, bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Mariánské nešpory s gregoriánskými zpěvy
 • Stříbrná Skalice, kostel sv. Jana Nepomuckého, po osmi letech se poprvé rozezní nově zrestaurovaný zvon sv. Jiří z r. 1811.
 • Škvorec, evangelický kostel, video prezentace historických fotek kostela a projektu rekonstrukce varhan s reprodukovanou nahrávkou původního nástroje.

Zájemci, kteří se rozhodnou strávit letošní Noc kostelů raději ještě doma, se budou moci virtuálně projít například kostelem sv. Jana Nepomuckého na Skalce na pražském Karlově náměstí, vykopávkami  chrámu sv. Vavřince (včetně dosud nepřístupných míst) či bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Televize Noe odvysílá 12. 6. od 19 hodin unikátní živý program z různých kostelů všech osmi diecézí.

Novinkou letošní Noci kostelů je Halleluiah - znělka Noci kostelů od skladatele Jaroslava Pelikána, který její vznik popisuje následovně: „Nápad přišel po návštěvě nedělní bohoslužby v kostele v Horním Polubném. Vracel jsem se domů, do Kořenova, oklikou na kole přes Příchovice a Paseky nad Jizerou. Místo zvané "Na Perlíčku" je známé nádherným výhledem na Krkonoše a Podkrkonoší. Tam jsem si sedl do trávy, kochal se pohledem do krajiny, myslel na generace lidí, Čechů i Němců, kteří svojí dřinou kultivovali tuto drsně krásnou horskou krajinu. Nápad na znělku přišel najednou sám od sebe a já už pak měl jedinou starost, abych to všechno během zbývajících asi 10 km, které mi chyběly k mému psacímu stolu, nezapomněl...“. Znělku k projektu „Noc kostelů“ vyrobila pro Arcibiskupství pražské společnost Anthonea Musica s.r.o. (jednatel MgA. Šimon Kaňka) ve spolupráci s Festivalem Jakuba Jana Ryby.

V neděli 24. 5. zahájil papež František polední modlitbou rok věnovaný encyklice Laudato si´ a jejímu učení o integrální ekologii (2020-2021). Stalo se to přesně v den 5. výročí zveřejnění této encykliky, což se propojuje s letošním mottem Noci kostelů. Ta původně měla být 5. června, na Mezinárodní den životního prostředí. Autoři motta proto spojili téma Noci otevřených kostelů, tedy míst, kde lidé chválí Boha za stvoření, za život... s tématem úcty k životnímu prostředí.

Z historie Noci kostelů: V roce 2001 proběhla první Noc kostelů v Německu a v roce 2005 se poprvé připojila Vídeň (Lange Nacht der Kirchen).  V roce 2009 Noc kostelů vstoupila do České republiky. V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé ČR a v následujících letech se připojilo také Slovensko a od roku 2012 se Noc kostelů (Kirikute Öö) koná v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku. V České republice během Noci kostelů v roce 2019 jsme zaznamenali více než 460 000 návštěvnických vstupů ve více než 1 600 kostelích. Autorkou jednotného vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder.

nockostelu.cz

Místní kultura je mediálním partnerem festivalu.

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022