středa
20. října 2021
svátek slaví VendelínNaše ankety

Autor článku: 
Ludmila Kučerová
V ČR skončilo klání o titul Hlavní evropské město kultury a získala jej Plzeň. Uzavřela se též naše anketa. Hlasovalo v ní 59 respondentů a o jeden jediný hlas zvítězila Ostrava. Některé naše starší ankety jsou ale ještě otevřené. Např. stále můžete tipovat, kolik je v ČR kulturních domů. Zatím v této anketě hlasovalo 136 lidí a většina (64) z nich si myslí, že je jich více jak 6000. Já se přikláním také k této variantě, ale těch, kteří se kloní k množství menšímu, než 6000, není zase o tolik méně (50). Další aktivní anketa se týká Státního fondu kultury, kterému opět hrozí zrušení. Svůj hlas k ní připojilo 144 hlasujících a jednoznačná většina z nich by si přála Fond zachovat (96 hlasů). A ještě na jednu starší anketní otázku můžete odpovědět: Mají se transformovat příspěvkové organizace na subjekty s jinou právní formou? Hlasů je zatím málo (17), ale z nich 10 si myslí, že by se transformovat neměly. A to je tak trochu překvapivé. Novou anketní otázku najdete na titulní straně a jsem zvědavá, zda si myslíte, že kultura je nutně těsně spjatá s penězi. A ještě dovolte, abych vás upozornila na skutečnost, že Místní kultura má své stránky na Facebooku.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021

ČR: Kandidáta na Oscara za Českou republiku každoročně vybírá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev. V letošním roce akademici v hlasování rozhodli vyslat do boje o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek režiséra Davida Ondříčka Zátopek. David Ondříček ve filmu, který přibližuje životní příběh českého olympijského šampióna Emila Zátopka, obsadil do hlavních rolí Václava Neužila a Marthu Issovou. Na scénáři Ondříček pracoval společně s Alicí Nellis a Janem P. Muchowem. Ve světové premiéře byl Zátopek uveden na letošním 55. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.10.2021