neděle
17. ledna 2021
svátek slaví Drahoslav
Český Krumlov
© Zdroj: www.icr.roNáměstí historických českých měst v rumunském filmu

PRAHA, ČR: Rumunský kulturní institut v Praze vás zve k zhlédnutí filmu „Evropská náměstí a jejich dějiny“ s unikátními záběry, který natočil dr. Cătălin D. Constantin, proděkan Filozofické fakulty Bukurešťské univerzity.

Autor článku: 
TZ/ika

Film je v rumunském znění s českými titulky a věnuje se vývoji evropských měst z antropologického hlediska. Prostřednictvím leteckých snímků a záběrů natočených z dronu nabízí nový pohled na náměstí historických českých měst, jako jsou: Nový Jičín (Masarykovo Náměstí), České Budějovice (Náměstí Přemysla Otakara II.), Třeboň (Masarykovo náměstí), Prachatice (Velké náměstí), Brno (Náměstí Svobody, Zelný trh), Kroměříž (Velké náměstí), Jindřichův Hradec (Náměstí Míru), Přerov (Horní náměstí), Holašovice, Štramberk, Mikulov, Slavonice (Náměstí Míru, Horní náměstí), Telč (Náměstí Zachariáše z Hradce), Tábor (Žižkovo náměstí), Olomouc (Horní náměstí, Dolní náměstí), Znojmo (Masarykovo Náměstí, Horní náměstí) a Pelhřimov (Masarykovo náměstí).

Cătălin D. Constantin je redaktor a antropolog. Přednáší na Filozofické fakultě Bukurešťské univerzity, kde od roku 2016 zastává funkci proděkana. Tématem jeho doktorské práce, kterou obhájil na Filozofické fakultě v roce 2013, byl každodenní život v rumunských městech na začátku 20. století. Vycházel přitom z nevydaných dobových deníků. Cătălin D. Constantin využil svou zálibu ve fotografování, psaní a cestování k napsání další doktorské práce, kterou obhájil v roce 2014 na Univerzitě architektury a urbanismu IonaMinca. Bylo to poprvé v historii této univerzity, kdy udělila doktorský titul někomu, kdo není povoláním architekt.

Cătălin D. Constantin koordinoval vydání mnoha beletristických knih a redigoval řadu fotografických publikací věnovaných rumunskému kulturnímu dědictví. Většinou měl na starosti nejen textový doprovod, ale i grafickou koncepci knihy. U publikací tohoto druhu klade velký důraz na sladění obou částí. Je rovněž autorem několika knih, jeho poslední dílo Orașe în rezumat. Piețe din Europa și istoriile lor (Města ve zkratce. Evropská náměstí a jejich dějiny) se zabývá kulturními a antropologickými aspekty evropských náměstí.

Své fotografie vystavoval v Rumunsku, Španělsku, Turecku, Bulharsku, Ázerbájdžánu, Gruzii, Polsku, Řecku, Irsku a Itálii.

www.icr.ro

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak zasáhla velice smutná zpráva, 14. ledna zemřel náš milovaný kolega Václav Poul. (20. 8. 1951 – 14. 1. 2021) Patřil mezi nejvýraznější herecké osobnosti českého loutkového divadla. Studium herectví na katedře loutkového divadla na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze absolvoval v roce 1979. Ještě během závěrečného ročníku nastoupil společně s Tomášem Dvořákem a Blankou Josephovou - Luňákovou do plzeňského Divadla Alfa, kde strávil čtyři sezony. Po nich přijal na tři roky angažmá v Naivním divadle Liberec a v roce 1985 se stal členem souboru Divadla Drak.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
15.01.2021

LUHAČOVICE: S originální nabídkou pro učitele a rodiče dětí školou povinných přichází Městské divadlo Zlín. Máte své oblíbené herce? Zapojte je do hodiny! Rádi vám pomůžou oživit či ozvláštnit distanční výuku.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Vzdělávání
Co se děje
15.01.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů a jeho mladší část Open Air Program patří již více než čtvrt století mezi nejvýznamnější kulturní události královéhradeckého regionu a představuje největší divadelní přehlídku v České republice. Po červnu 2020, kdy se festival uskutečnil v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, připravují pořadatelé na rok 2021 plnohodnotný 26. ročník. Ten se poprvé představí pod inovovaným názvem a novou vizuální identitou. V termínu od 18. do 25. června 2021 se tak uskuteční REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
15.01.2021

ČR: Společný projekt bienále Ve věci umění a organizací Slovo 21 a Život 90 vznikl původně jako performance pro živé publikum, z důvodů omezení kulturních akcí v souvislosti s koronavirovou pandemií však tvůrci přistoupili k zásadní změně koncepce, a vznikla tak série čtyř krátkých filmů – intimních portrétů, které skrze zprostředkované příběhy zachycují historii všedního dne a nabízejí divákům možnost prožít zkušenost těch, kteří se často ocitají na pokraji zájmu většinové společnosti. Filmy je možné kdykoliv zdarma streamovat online na plaformách Vimeo a Facebook.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Menšiny a cizinci
Co se děje
14.01.2021