úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví Ondřej
Richard s José Plácido Domingem
© Archiv nadaceNadační fond Zlatý oříšek 2021 - naše malé radosti

ČR: Podzim je pro nás již tradičně obdobím těšení se na všechny nové malé talenty, které se nám podaří vyhledat a podpořit. Přihlašování do letošního 23. ročníku Zlatého oříšku je již v plném proudu, pokud tedy máte ve svém okolí šikovného adepta či celou skupinu takových dětí, neváhejte a určitě jim přihlášení doporučte (https://www.zlatyorisek.cz/ceska-republika/aktuality/zacina-zlaty-orisek-2021/). Otevře se jim tím nejen šance zazářit v televizním finále, ale také využít všechny formy podpory, které Nadační fond Zlatý oříšek nabízí. Máme radost, že letošní ročník soutěže podpoří také jeho patroni Jakub Wágner - uznávaný profesionální sportovní rybář, cestovatel, fotograf, moderátor a dobrodruh, Alexander Choupenitch - český šermíř a bronzový medailista posledních OH a Pavel Šporcl - český houslový virtuóz světového renomé.

Autor článku: 
Mgr. Simona Šedá, ředitelka Nadačního fondu Zlatý oříšek

S radostí v tomto období sledujeme další cesty a úspěchy našich „oříškových dětí“ z předchozích ročníků. Těší nás množství pozitivních ohlasů na dokument Talent, o kterém jsme Vás již informovali a který je stále možné shlédnout na webu České televize (https://www.ceskatelevize.cz/porady/12850174694-talent/). Sourozence Kollertovi se nám podařilo podpořit i v letošním roce, tentokrát příspěvkem na studium u profesora Brona, nejžádanějšího houslového pedagoga světa v Madridu. Oba mladí hudebníci díky své píli sbírají další úspěchy. Starší Eduard byl letos hostem pořadu „Z archívu osobností“ na rádiu Classic Praha (https://www.stream.cz/embed/index?urlName=eduard-kollert-64163327) a koncertoval také na fóru „Europa Rede“ věnované Helmutovi Kohlovi. Mladší Richard zvítězil na Mezinárodní soutěži Oscara Riedinga ve Slovinsku a na osobní pozvání Plácida Dominga, který ho označil za hvězdu budoucnosti, zahajoval společně s ním Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově.

Finančně jsme podpořili také naši velmi úspěšnou orientační běžkyni Michaelu Novotnou, předloňskou vítězku Zlatého oříšku, která v roce 2020 obdržela Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC, našeho mediálního partnera. Známe už i vítěze této ceny pro rok 2021 – letos Zlatý oříšek ABC získal Klub malých debrujářů z gymnázia ve Stříbře. Cenu si 4 dívky a jeden chlapec převzali 4. října v redakci časopisu a tentýž den byli i hosty Rádia Junior (https://junior.rozhlas.cz/diky-vede-cestuji-debrujari-po-svete-kdo-jsou-a-s-jakym-pokusem-sklizi-nejvetsi-8591125).

Nadále monitorujeme i cesty vítězů předchozích ročníků, kteří si vedou opravdu skvěle – Daniel Mach koncem srpna potřetí v řadě obhájil titul mistra ČR v plavání na 5 km ve své kategorii a získal mistrovský titul ve štafetách 4 x 1,25 km; akordeonista Viktor Stocker se v červnu stal nejen vítězem Czech Accordion OnLine Competition do 11 let, ale také nejlépe bodovaným hudebníkem napříč všemi kategoriemi; David Fabián se letos zúčastnil prvního závodu Mistrovství Evropy v Itálii, v kategorii Youth Championship dojel na 2. místě a 3 místo vybojoval v kategorii Junior.

Využít příležitost podpořit nadané děti je pro budoucnost našeho národa naprosto zásadní, protože mít takové osobnosti znamená položit pevné základy prosperující české společnosti zítřka.

Jsme rádi, že s námi svými činy tuto vizi sdílíte.
 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
30.11.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Otevřený dopis ministru kultury České republiky Lubomíru Zaorálkovi.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
29.11.2021

ČR: Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana, předního zahraničního odborníka na hudební kulturu v českých zemích osmnáctého století, vychází v nakladatelství Vyšehrad v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo. Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejznámějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
30.11.2021

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021