středa
1. února 2023
svátek slaví HynekNa projektu kulturního centra spolupracuje komora architektů

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM: Poučeno z minulého nezdaru, předstupuje nyní město před architektonickou obec se záměrem vystavit v Rožnově pod Radhoštěm víceúčelové kulturní centrum. Zatímco loni Česká komora architektů (ČKA) prohlásila soutěž za neregulérní a nedoporučila svým členům zúčastnit se jí, na novém záměru už komora s městem spolupracuje.

„Naši výzvu už Česká komora architektů schválila. Tím pádem je účast autorizovaných architektů bezproblémová," potvrdil vedoucí odboru investic Marek Moll.

Ortel ČKA je pro město klíčový, neboť všichni tři vybraní účastníci vyzvané architektonicko-urbanistické soutěže jsou členy komory. To, proč komise bude nakonec vybírat ze studií pouze tří dopředu oslovených architektů, má podle Molla své jasné důvody v neúspěchu předchozí soutěže.

„ČKA napřed prohlásila soutěž za neregulérní. Poté, když byly podmínky upraveny podle připomínek ČKA, stejně se do soutěže nikdo nepřihlásil. Kdybychom soutěž vyhlásili stejným způsobem, riskovali bychom, že se do soutěže opět nikdo nepřihlásí," vysvětlil Moll.

O soutěž loni projevilo zájem jedenáct architektů, kteří si vyzvedli dokumentaci, nikdo z nich však s ničím konkrétním ve stanovené lhůtě nepřišel. "Náš odbor ve spolupráci s městským architektem a předsedou komise výstavby vybral po celé republice dvacet významných renomovaných ateliérů. Ty jsme postupně oslovovali s nabídkou účasti v soutěži. Jakmile se podařilo získat tři, výběr jsme zastavili," uvedl Moll.

Tímto způsobem si město zajistí, že obdrží minimálně tři návrhy zpracování budoucího kulturního centra. Zároveň všichni tři soutěžící obdrží za studie odměny.

Soutěžícími jsou L&P Architektonický ateliér z Prahy, Kuba & Pilař architekti z Brna a Ing. arch. Zdeněk Trefil z Valašského Meziříčí.

Podle regulí soutěže jsou všichni tři architekti povinni předložit své návrhy v říjnu tohoto roku. Svou prezentaci před komisí si odbudou o několik dní později. Porota bude podle požadavků ČKA složena tak, že její nadpoloviční většina musí být z řad  odborníků nezávislých na vyhlašovateli soutěže, tedy na městu.

„Složení nezávislé části komise ještě není stoprocentně známo," doplnil Moll. Podle něj ale nároky ČKA na složení komise město splní.

O výstavbě víceúčelového kulturního centra na místě současného kina Panorama se v Rožnově mluví už delší dobu. Hlavním důvodem je nedostatečné zázemí pro pořádání kulturních akcí. Souhlasné stanovisko k výstavbě dali i obyvatelé Rožnova během veřejné diskuse. Centrum by nabídlo prostory pro konání koncertů, výstav, projekci filmů (kino) a mnoho dalších. Své místo by zde měly mít také neziskové organizace města a další zájmová uskupení.

O tom, jestli se stane součástí stavby také knihovna, není dosud rozhodnuto. Architekti přesto mají studii vypracovat včetně knihovny. „Nicméně je podmínkou, aby v případě, že se postaví jen víceúčelové kulturní centrum, mohlo fungovat zcela samostatně bez ohledu na to, jestli v další etapě bude či nebude realizována knihovna," řekl Moll.

O tom, kolik bude celý projekt stát se dá zatím pouze spekulovat. Rámcově se odhaduje částka okolo stamilionů korun. Město se však bez peněz z EU do stavby nepustí. 

Vhodná výzva pro přihlášení projektu se očekává v příštím roce. V optimálním případě by se s výstavbou kulturního stánku mohlo začít nejdříve v roce 2011.

-lum-

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ČR: Přinášíme nový redakční žánr – PODCAST MÍSTNÍ KULTURY – dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Naším historicky prvním hostem je současný ministr kultury ČR Martin Baxa (1975). Následující rozhovor, k němuž vás zve rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová, nabízí celou řadu témat – od těch radostných, jako jsou umělecké zážitky a návštěvy kulturních institucí, až po problémy spojené s financováním kultury v době energetické krize. Ministerstvo sice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii, ale kýženého 1% státního rozpočtu se stále nedaří dosáhnout.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
01.02.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023