sobota
10. června 2023
svátek slaví GitaNa projektu kulturního centra spolupracuje komora architektů

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM: Poučeno z minulého nezdaru, předstupuje nyní město před architektonickou obec se záměrem vystavit v Rožnově pod Radhoštěm víceúčelové kulturní centrum. Zatímco loni Česká komora architektů (ČKA) prohlásila soutěž za neregulérní a nedoporučila svým členům zúčastnit se jí, na novém záměru už komora s městem spolupracuje.

„Naši výzvu už Česká komora architektů schválila. Tím pádem je účast autorizovaných architektů bezproblémová," potvrdil vedoucí odboru investic Marek Moll.

Ortel ČKA je pro město klíčový, neboť všichni tři vybraní účastníci vyzvané architektonicko-urbanistické soutěže jsou členy komory. To, proč komise bude nakonec vybírat ze studií pouze tří dopředu oslovených architektů, má podle Molla své jasné důvody v neúspěchu předchozí soutěže.

„ČKA napřed prohlásila soutěž za neregulérní. Poté, když byly podmínky upraveny podle připomínek ČKA, stejně se do soutěže nikdo nepřihlásil. Kdybychom soutěž vyhlásili stejným způsobem, riskovali bychom, že se do soutěže opět nikdo nepřihlásí," vysvětlil Moll.

O soutěž loni projevilo zájem jedenáct architektů, kteří si vyzvedli dokumentaci, nikdo z nich však s ničím konkrétním ve stanovené lhůtě nepřišel. "Náš odbor ve spolupráci s městským architektem a předsedou komise výstavby vybral po celé republice dvacet významných renomovaných ateliérů. Ty jsme postupně oslovovali s nabídkou účasti v soutěži. Jakmile se podařilo získat tři, výběr jsme zastavili," uvedl Moll.

Tímto způsobem si město zajistí, že obdrží minimálně tři návrhy zpracování budoucího kulturního centra. Zároveň všichni tři soutěžící obdrží za studie odměny.

Soutěžícími jsou L&P Architektonický ateliér z Prahy, Kuba & Pilař architekti z Brna a Ing. arch. Zdeněk Trefil z Valašského Meziříčí.

Podle regulí soutěže jsou všichni tři architekti povinni předložit své návrhy v říjnu tohoto roku. Svou prezentaci před komisí si odbudou o několik dní později. Porota bude podle požadavků ČKA složena tak, že její nadpoloviční většina musí být z řad  odborníků nezávislých na vyhlašovateli soutěže, tedy na městu.

„Složení nezávislé části komise ještě není stoprocentně známo," doplnil Moll. Podle něj ale nároky ČKA na složení komise město splní.

O výstavbě víceúčelového kulturního centra na místě současného kina Panorama se v Rožnově mluví už delší dobu. Hlavním důvodem je nedostatečné zázemí pro pořádání kulturních akcí. Souhlasné stanovisko k výstavbě dali i obyvatelé Rožnova během veřejné diskuse. Centrum by nabídlo prostory pro konání koncertů, výstav, projekci filmů (kino) a mnoho dalších. Své místo by zde měly mít také neziskové organizace města a další zájmová uskupení.

O tom, jestli se stane součástí stavby také knihovna, není dosud rozhodnuto. Architekti přesto mají studii vypracovat včetně knihovny. „Nicméně je podmínkou, aby v případě, že se postaví jen víceúčelové kulturní centrum, mohlo fungovat zcela samostatně bez ohledu na to, jestli v další etapě bude či nebude realizována knihovna," řekl Moll.

O tom, kolik bude celý projekt stát se dá zatím pouze spekulovat. Rámcově se odhaduje částka okolo stamilionů korun. Město se však bez peněz z EU do stavby nepustí. 

Vhodná výzva pro přihlášení projektu se očekává v příštím roce. V optimálním případě by se s výstavbou kulturního stánku mohlo začít nejdříve v roce 2011.

-lum-

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ČR: V úterý 6. června 2023 byla otevřena Celostátní galerie kreativců. Je určena pro registraci kreativních profesionálů, kteří chtějí nabízet své služby v rámci dotační výzvy Kreativní vouchery financované z Národního plánu obnovy. Malé a střední podniky, které se do této výzvy rozhodnou zapojit, si pak v této databázi budou moci vybrat partnera pro kreativní spolupráci.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
07.06.2023

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ-ZAHRANIČÍ: Zástupci Divadla Drak a Regiony Mezinárodního divadelního festivalu Hradec Králové Tomáš Jarkovský a Barbora Kalinová navštívili díky podpoře Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře Edinburgh International Children's Festival. Tento festival je jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku, Během svého třídenního pobytu zde navštívili šest divadelních představení, dvě debaty na témata Queer tvorba pro mladé publikum a Klimatická úzkost a zúčastnili se setkání s promotéry s celého světa.

Děkujeme za podporu Královéhradeckému kraji, Divadlo Drak a Regiony Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.06.2023

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023