sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Pozvánka na Festival demokracie
© Zdroj: www.praha.bahai.cz



Na letošním Festivalu demokracie se představí pražské Bahá’í společenství

PRAHA: Nadcházející ročník mezinárodní konference Fórum 2000 je věnován 30 letům svobody. Po listopadu 1989 u nás mohla obnovit svou činnost řada organizací, které komunistický režim potlačoval. Patří k nim taktéž i české Bahá’í společenství, jehož počátky sahají na samý práh 20. století a jehož působení pozitivně oslovilo prvorepublikovou společnost, včetně prezidentů Tomáše G. Masaryka a Edvarda Beneše.

od 11.10.2019 do 17.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

V rámci letošního Festivalu demokracie, který je součástí Fóra 2000, pražské Bahá’í společenství veřejnosti poprvé představí panelovou výstavu, jež mapuje jeho barvitou historii ve 20. století. Výstava bude umístěna v neděli 13. 10. 2019 od 11 do 19 hod. v pasáži pod Novou scénou Národního divadla v Praze. Návštěvníci Festivalu demokracie se též mohou zastavit u Bahá’í stánku, který tam bude instalován spolu se stánky dalších cca 30 organizací.

Uvedená výstava se v úterý 15. 10. 2019 přemístí do Knihovny Václava Havla v Ostrovní 13 v Praze, kde téhož dne od 13:00 do 14:30 proběhne v rámci Festivalu demokracie panelová diskuze na téma „Mezi Hradem a žaláři StB: české Bahá’í společenství od dob Rakouska-Uherska do roku 1989 – zkoušené, avšak nezlomené“. Mezi panelisty zasedne rakouská bohemistka prof. Hana Sodeyfi, která je pamětnicí, jež v 70. a 80. letech svými častými návštěvami z Rakouska výrazně podporovala české Bahá’í věřící, kterým režim zakazoval se scházet. Další panelistkou bude dr. Kristýna Pilecká, která přednáší Bahá’íֹ víru na Univerzitě Karlově. Posledním řečníkem bude historik a diplomat Mgr. Karel Tesař, který je spoluautorem dané výstavy.

Další informace:

Pražské Bahá’í společenství: www.praha.bahai.cz
Pražské Bahá’í společenství – sekce pro média: www.praha.bahai.cz/press
České Bahá’í společenství: www.bahai.cz
Světové Bahá’í společenství: www.bahai.org
Mezinárodní konference Forum 2000:
https://www.forum2000.cz
https://www.forum2000.cz/projekty/festival-demokracie
Knihovna Václava Havla:
https://www.vaclavhavel.cz/
Článek Bahá’í novinářky Marthy Root z října 1928 o její audienci u prezidenta Masaryka:
https://www.praha.bahai.cz/90let-od-audience-T.G.Masaryka-Bahai-novinarce-Marte-Root.pdf

Dokumentární film o historii Bahá’í víry v českých zemích v letech 1852-1989:
http://www.jednavira.cz/historie.mp4

Poznámky:
1) Bahá’í víra je nejmladší světové náboženství, které vzniklo v roce 1844 v Íránu, a za více než 150 let se rozvinulo do druhého územně nejrozšířenějšího nezávislého světového náboženství. Zakladatelem Bahá’í víry byl perský šlechtic Bahá’u’lláh (1817- 1892), kterého Bahá’í věřící považují za božího posla pro tento věk, jehož příchod byl předpovídán zakladateli všech velkých světových náboženství. Středobodem Bahá’í učení je jednota lidstva a dosažení světového míru. Počet stoupenců Bahá’í víry v současnosti činí přes pět milionů lidí, kteří žijí ve více než 230 zemích a pocházejí z více než 2100 etnických skupin (viz: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_religious_populations#Bah%C3%A1'%C3%ADs , https://en.wikipedia.org/wiki/Bahá'í_Faith ). Tato skutečnost z Bahá’í víry činí pravděpodobně nejrozmanitější
organizované uskupení lidí na naší planetě. Mezinárodní Bahá’í společenství má poradenský status při Ekonomické a sociální radě OSN a v Dětském fondu OSN (UNICEF).
„Bahá’í víra uznává jednotu Boha a Jeho Proroků, zastává zásadu nespoutaného hledání pravdy, odsuzuje všechny formy pověr a předsudků, učí, že hlavním cílem náboženství je prosazovat svornost a soulad, že náboženství musí jít ruku v ruce s vědou a že právě to tvoří jediný a konečný základ mírové, spořádané a pokrokové společnosti. Hlásá zásadu rovných příležitostí, práv a výsad pro obě pohlaví, podporuje povinné školní vzdělávání, odstraňuje extrémy chudoby a bohatství, povznáší práci vykonávanou v duchu služby do postavení bohoslužby, doporučuje přijetí pomocného mezinárodního jazyka a přináší nezbytné instituce pro ustavení a zajištění trvalého a světového míru.“

2) Bahá’í víra má dlouhou tradici i v českých zemích – první Bahá’í společenství u nás vzniklo již před první světovou válkou. Na konci 50. let však bylo komunistickým režimem rozprášeno a znovu bylo obnoveno až v roce 1990. Bahá’í víru znali a vysoce oceňovali i první naši prezidenti T. G. Masaryk a E. Beneš, kteří vřele doporučovali šíření jejích principů mezi lidmi. Prezident T. G. Masaryk řekl v audienci dne 20. března 1928 americké Bahá’í žurnalistce Marthě Root, že četl knihu „Bahá’u’lláh a nová doba“. Na otázku, co považuje za nejlepší cestu k uskutečnění světového míru, odpověděl: „Pokračujte v tom, co děláte. Rozšiřujte toto učení humanity a nečekejte na diplomaty. Ale je to
veliká věc, že lidé na vlivných místech začínají mluvit o těchto univerzálních mírových principech. Jděte s těmito principy mezi diplomaty, do mírových společností, do univerzit, škol, církví a také o nich pište. Světový mír přinesou jen lidé.“ (Citát viz americký Bahá’í časopis ‘The Star of the West’, říjen 1928, str. 198-202: článek
‘President Thomas Masaryk’, volume 19, 1928-1929 – www.starofthewest.info )

Prezident Edvard Beneš řekl v audienci dne 22. dubna 1936 americké Bahá’í žurnalistce Marthě Root toto: „Bahá’í učení je jedním z velkých nástrojů pro konečné vítězství ducha a humanity.“ „Bahá’í Věc je jednou z velikých morálních a společenských sil na celém dnešním světě. Jsem více než jindy přesvědčen, že s nárůstem
morálních a politických krizí ve světě musíme mít větší mezinárodní koordinaci. Hnutí, jakým je Bahá’í Věc, které razí cestu univerzálnímu mírovému uspořádání, je nutností.“ (Citáty z článku Marthy Root ‘President Eduard Benes’ se nacházejí ve sborníku ‘The Bahá’í World’ z let 1934-1936 na str. 589-591 https://bahailibrary.com/usnsa_bahai_world_6 ). „Cílem náboženství … je vytvářet jednotu a soulad mezi národy světa – nečiňte z něho příčinu rozkolu a nesvárů.“ Bahá’u’lláh (srov.: Bahá’u’lláhovy Desky, str. 111, Bahá’í nakladatelství, 2001)

Zdroj: http://www.praha.bahai.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024