úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
Foto z akce
© Zdroj: https://www.cloveknahranici.eu/Na hranici, konečně bez hranic!

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Autor článku: 
Člověk na hranici

"Zhasnutí hranice" mělo formu setkání osob podél obou břehů řeky Olše, mezi mosty Přátelství a Svobody a zapnutí baterek v telefonech nebo jiných světelných zdrojích. Přesně to se stalo v posledních 10 minutách před ukončením hraničních kontrol na česko-polském pohraničí na území Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství.

- Hranice, v té fyzické podobě a s kontrolami na nich, byly nějakou dobu "atrakcí" Cieszyna a Českého Těšína. Hranice vytvářela mnoho problémů v každodenním životě ve městech na hranici. Za tu dlouhou dobu, co nebyla, se stala něčím neutrálním a zvláštním. Symbolickým způsobem jsme se s ní chtěli rozloučit a skrze rozsvícení a zhasnutí světel ukázat, že i v rámci sjednocené Evropy se mohou hranice rychle vrátit a zase zmizet - vysvětluje Stefan Mańka ze spolku Člověk na hranici.

Přesně o půlnoci obyvatelé Cieszyna a Českého Těšína zhasli světýlka v telefonech a setkali na se mostě. Bylo to však radostné setkání obyvatel obou měst? - Těžko můžeme hovořit o radosti. Spíše se nám ulevilo, že konečně ta hranice zmizela a musíme dbát na to, aby ji někdo opět nerozsvítil. Zůstává k dořešení problém přeshraničních pracovníků a testů, které musí absolvovat pracujíc na české straně. Budeme muset znovu budovat naše vzájemné relace, protože ony utrpěly během doby uzavřených hranic nejvíce. Možná budeme muset začít znova, možná něco změníme, ale spolupráce zůstane. Kéž by i nadále pro nás byla hnací silou - komentuje Bogdan Kasperek z Euroregionu Těšínské Slezsko. 

Akces se zúčastnilo několik desítek osob, a to i přesto, že byla již noc. Chtěli se společně rozloučit s hranicí a vlastně se aktivně zapojit do jejího symbolického zmizení. Nad spontánní akcí visel do poslední chvíle velký otazník. Informace o organizaci akce se objevila na sociálních sítích, protože se čekalo na rozhodnutí o přesném termínu otevření hranic. Od 30. června mohou česko-polskou hranici na území Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství překračovat všechny osoby. Týká se to jak přechodů pro pěší, tak pro dopravu.
 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=nNiEVjpKsqg&feature=emb_logo

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Radní Královéhradeckého kraje schválili poskytnutí finančních prostředků na zajištění provozu knihoven v regionu. Pokud tento návrh schválí krajští zastupitelé na svém jednání v září, poskytne kraj knihovnám téměř 10 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
04.08.2020