pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Plakát koncertu
© Zdroj: https://www.facebook.com/musicaflorea/



Musica Florea a Petra Matějová uvedou skladby Clary Schumannové

TEPLICE: Během letní sezóny 2020 uvede orchestr Musica Florea jeden ze svých nových programů – složený večer z děl romantické skladatelky a klavíristky Clary Schumannové, která ve 30. – 40. letech 19. století oslňovala svou hrou celou Evropu. Koncert, jehož sólistkou bude Petra Matějová, se odehraje 3. srpna v Teplicích.

03.08.2020
19:00
Autor článku: 
Zuzana Rafajová

Clara Schumannová (1819–1896), rozená Wiecková, byla dcerou Friedricha Wiecka, v té době nejlepšího učitele klavíru v Lipsku, k němuž se sjížděli studenti z nejrůznějších konců země, mezi nimi Robert Schumann, pozdější Clařin manžel.

„Clařin otec jí na tu dobu poskytl výjimečné hudební vzdělání. Od raného dětství absolvovala denně několik hodin hry na klavír, výuku kontrapunktu i harmonie,“ přibližuje dirigent orchestru Musica Florea Marek Štryncl.

Schumannová ve své rodině plnila roli zázračného dítěte, když od 6 let koncertovala i komponovala, později byla silně ovlivněna jak svým manželem, tak společnými známými – Chopinem, Mendelssohnem, Lisztem a v druhé polovině života, po manželově smrti, zejména Johannesem Brahmsem, jehož byla velkou obdivovatelkou a podporovatelkou.

„Byla to opravdu geniální interpretka a skvělá skladatelka, jakkoli není rozsah jejího díla velký. Její skladby jsou něžné i dramaticky procítěné, nechybí v nich ani na svou dobu moderní a odvážný přístup k harmonii,“ uvádí Štryncl.

Její dílo sestává převážně z komorních klavírních skladeb – během koncertu zazní Trio g moll, Romance a Preludia a fugy.

„Clara obdobně jako jiní skladatelé tzv. vyrostla na dílech barokního mistra J. S. Bacha, proto jsme do programu zařadili rovněž její kompoziční experiment, kterým jsou Preludia a fugy. Ty uvedeme místo klavíru v podání 3 až 5 smyčcových nástrojů.“

Skladeb Schumannové se zhostí klavíristka Petra Matějová, absolventka pražské HAMU, která se zabývá hrou jak na moderní nástroje, tak na jejich historické podoby. Během plánovaných koncertů by měla zahrát na originální klavír z poloviny 19. století.

Interpretací na dobové nástroje se pokouší přiblížit zvukovou a interpretační estetiku období, v níž repertoár vznikal. K rozvoji zájmu o specifický druh interpretace ji přiměl zejména šestiletý pobyt v Paříži, kde se věnovala studiu hry na kladívkový klavír. Díky svému zaměření na dobovou intepretaci hudby je proto i opakovaným hostem orchestru Musica Florea, naposled spolu vystoupili loňského ledna se skladbami Jana Křtitele Vaňhala.

3. 8. 2020

19.00

Zahradní dům, Teplice

Program Clara Schumannová:

Kanon zu 3 Stimmen „Wenn ich ein Vöglein vär“
Praeludium I, Fuga I (g mol) , Op. 16
Prelude and Fugue in F# minor
TRIO für Pianoforte, Violine und Violoncello, Op. 17
Allegro moderato
Scherzo, Trio
Andante
Allegretto
Praeludium II, Fuga II (B dur). Op. 16
Romanze II (Allegretto), Op. 22
Praeludium III (Andante), Fuga III (Andante con moto) (d mol), Op.16

Musica Florea

Orchestr Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních zabývajících se stylově poučenou interpretací hudby v České republice. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky – vlastní badatelská činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků.

Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, operní a oratorní, a to od počátků baroka až po 20. století. V posledních letech se kromě hlavního zájmu o skladby světového, a především českého baroka a výzkumu barokní improvizace, věnuje Musica Florea také nastudování symfonického díla Antonína Dvořáka. V koncertech i na CD již oživila jeho 1., 2. a 7. a 8. a 9. symfonii, v nastudování dalších děl pokračuje.

V roce 2014 vznikla pod hlavičkou orchestru mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Theatrum, která dovoluje lepší práci s rekonstruovanými hudebně dramatickými díly – dobovými operami a balety rozmanitého rozsahu.

www.musicaflorea.cz | Facebook | Twitter

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024