sobota
18. května 2024
svátek slaví Nataša



Moravský rok míří na Hukvaldy

Autor článku: 
luk

<p>ČR: Moravský rok, v jehož třetím ročníku putujeme v přímých přenosech na vlnách Českých rozhlasů Brno, Olomouc a Ostrava po hradech a zámcích Moravy a Slezska, vstupuje do své druhé poloviny.</p> <p>V sobotu 27. července se vypravíme na Hukvaldský hrad – třetí nejrozlehlejší v Česku, který díky své strategické poloze, strmému, původně nezalesněnému kopci a masivnímu opevnění nebyl nikdy dobyt. Také proto Hukvaldy během třicetileté války odolaly útokům Valachů, Dánů a snad i Švédů.<br /> První zmínky o hradu na Hukvaldech pocházejí z roku 1285, jeho počátky sahají asi do poloviny 13. století. Za zakladatele jsou považována německá hrabata z Hückeswagen. První z nich, rytíř Arnold přišel do českých zemí na pozvání českého krále Přemysla Otakara I., aby zde zprostředkoval sňatek Přemyslovy dcery Anežky s anglickým králem Jindřichem III. K sňatku nakonec nedošlo, ovšem Arnold už v diplomatických službách českého panovníka zůstal a dostal od něj území na severovýchodě Moravy. A právě zde patrně až někdo z Arnoldových potomků založil někdy po roce 1250 hrad Hukvaldy.<br />
V polovině 14. století hrad poprvé získali olomoučtí biskupové, kteří byli také jeho nejčastějšími vládci. Jejich vlastnictví bylo v roce 1355 dokonce potvrzeno papežskou bulou, která zároveň zakazovala hrad prodat nebo zastavit. Po zničujícím požáru v říjnu 1762, kdy blesk udeřil do jedné z hospodářských budov na hlavním nádvoří a hrad zcela zpustl, se o Hukvaldech psalo jako o romantické zřícenině a místě častých výletů, což platí dodnes.<br /> Nejslavnější hukvaldský rodák Leoš Janáček Hukvaldy miloval nejen pro jejich přírodní krásu, byl hrdý též na starobylou tradici hukvaldského hradu, který důvěrně znal. Na jaře 1916 načrtl toto vyznání rodnému kraji.</p> <p>V sobotu 27. července nás čeká v přímém dvouhodinovém rozhlasovém přenosu Moravského roku také největší událost hradní sezony: VII. ročník dobývání hradu ve znamení husitských válek pod názvem Není cesty zpět. Vydrží kališníci útok biskupství? Zažijeme jedno ze tří dějství bitvy, hrad plný rytířů a krásných dam a navštívíme dobová ležení. Na hukvaldský hrad přijede na 100 účinkujících z celé republiky. Průvodcem nám bude kastelán hradu Miroslav Holiš a pozvání přijali starosta obce Luděk Bujnošek i místostarostka Ivana Hrčková, odborník Milan Koutný, kronikářka Karla Klečková, Karel Dohnal, který pečoval o Památník Leoše Janáčka, a akademický malíř Antonín Kroča. Dozvíte se také, jak Hukvaldy ke jménu přišly, proč je voda na Hukvaldech dražší než víno nebo proč nechal hradní hejtman zazdít preclíkáře, jehož duch bloudí dodnes hradem. Ani tentokrát nebude chybět pro posluchače Českého rozhlasu Brno, Olomouc a Ostrava soutěž o pěkné ceny na telefonu 702 005 001. V sobotu 27. července se na posluchače po desáté hodině těší ještě před bitvou na hradě hukvaldském Dagmar Misařová.</p> <p>Kontakt a info:<br />
Alena Podlucká, Český rozhlas Brno, public relations, alena.podlucka@bo.rozhlas.cz, tel. 542 523 205, 606 728 998</p>

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024