středa
20. října 2021
svátek slaví VendelínMoravský Krumlov to nevzdal

Autor článku: 
Ludmila Kučerová
MORAVSKÝ KRUMLOV: Městský úřad dnes, tedy v pondělí 26. 7. 2010, rozhodl, že cyklus obrazů Alfonse Muchy s názvem Slovanská epopej se nebude stěhovat do Prahy a zůstane na místním zámku do té doby, než soud určí vlastníka uměleckého díla. Starosta Jaroslav Mokrý se ztotožnil s výrokem právníků, kteří tvrdí, že v této kauze jde o takzvané "ležící dědictví" a Slovanská epopej vlastníka nemá. Darovací smlouva ze začátku minulého století je podle této teze platná, ale nikdy nebyla naplněna. „Praze“ se to samozřejmě nelíbí, protože s obrazy se nesmí hýbat do doby, než soud určí vlastníka sbírky. Přitom termín vystavení Muchova souboru v pražském Veletržním paláci je stanoven na konec září. Dnes se mělo začít balit a přípravovat Slovanskou epopej na transport do Prahy. Poté ji čekalo umístění ve Veletržním paláci, tedy v provizoriu. Protestovali nejen studenti a veřejnost v Moravském Krumlově, ale i odborníci, a také John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy, který je toho názoru, že epopej by byla v ohrožení. Kauza se v poklidu odehrává už dlouhá léta. Nyní se ale dostala do patové situace a zároveň vyhrotila. Nutí člověka zamyslet se nad tím, která strana je v právu. Moravský Krumlov nebo Praha? Zamýšlím se nad tím i já. Epopej jsem ještě neviděla a bydlím v Praze, takže kdyby se obrazy přemístily sem, měla bych cestu k nim jednoduchou. Jenže ač neodborník, myslím si, že stěhování by obrazům neprospělo, a kdoví, kolikerá by je ještě čekala. Ale nefandím Praze také proto, že sliby a dohody se mají plnit. A Praha je porušila v tomto jediném případě přinejmenším dvakrát: dostala obrazy s podmínkou, kterou nedokázala za bezmála století splnit (postavení pavilonu) a za druhé v Programovém prohlášení Rady hlavního města Prahy pro volební období 2006 – 2010 se současné politické vedení pražské radnice zavázalo, že galerii Alfonse Muchy pro umístění unikátní Slovanské epopeje zřídí, dokonce i s termínem: 31. 12. 2009! Kdyby galerie stála, protistrana by neměla argumenty. Škoda jen, že s nimi nepřišli Moravskokrumlovští již dříve, předtím, než podepisovali oficiální zápůjčky od vlastníka, za kterého Prahu zřejmě považovali. S využitím informací Mediafax.cz

Mohlo by vás také zajímat...

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021

ČR–ZAHRANIČÍ: „Zpráva o potřebě poznávat jinakost. Poznávat, aniž bychom nenávratně měnili. Při cestách do druhého světa však vždycky hrozí, že se domů vrátí někdo úplně jiný.“ To je úryvek z anotace, kterou uvádí brněnské divadlo Husa na provázku svou novou inscenaci Čerwuiš (https://www.provazek.cz/cs/cerwuis). Dramatizace příběhu indiána Čamakoko, který přijel v roce 1908 do Čech s cestovatelem A. V. Fričem, aby se u nás uzdravil a přivezl lék svému vymírajícímu kmeni, se v režii Davida Jařaba odehrává ve vodě. Mělký bazének na jevišti představuje řeku Paraguay, kde příběh začal i skončil, i nekonečný oceán, který museli oba překonat cestou tam a zase zpátky – fyzicky lodí, i obrazně, ve svých myslích a srdcích. Když jde pak člověk z divadla, napadá ho, že stejně na vodě se mohou ocitnout i všechny naše jistoty a pravdy – v kterých jsme byli vychováni a jsme o nich přesvědčeni –, když je začneme srovnávat s danostmi jiné kultury. Mně se to stalo.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
20.10.2021

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 28 položek. V roce 2017 tzv. Národní seznam rozšířila Tradice vorařství na řece Vltavě a v březnu letošního roku byla podána nadnárodní nominace vorařství na seznam UNESCO pod názvem „Timber rafting in Europe“. Na přípravě nominačních dokumentů se podílel také spolek Vltavan, který letos oslavil úctyhodných 150 let od založení. Jeho předsedu Václava Hodra jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Články a komentáře
13.10.2021