pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto



Moravský Krumlov to nevzdal

Autor článku: 
Ludmila Kučerová
MORAVSKÝ KRUMLOV: Městský úřad dnes, tedy v pondělí 26. 7. 2010, rozhodl, že cyklus obrazů Alfonse Muchy s názvem Slovanská epopej se nebude stěhovat do Prahy a zůstane na místním zámku do té doby, než soud určí vlastníka uměleckého díla. Starosta Jaroslav Mokrý se ztotožnil s výrokem právníků, kteří tvrdí, že v této kauze jde o takzvané "ležící dědictví" a Slovanská epopej vlastníka nemá. Darovací smlouva ze začátku minulého století je podle této teze platná, ale nikdy nebyla naplněna. „Praze“ se to samozřejmě nelíbí, protože s obrazy se nesmí hýbat do doby, než soud určí vlastníka sbírky. Přitom termín vystavení Muchova souboru v pražském Veletržním paláci je stanoven na konec září. Dnes se mělo začít balit a přípravovat Slovanskou epopej na transport do Prahy. Poté ji čekalo umístění ve Veletržním paláci, tedy v provizoriu. Protestovali nejen studenti a veřejnost v Moravském Krumlově, ale i odborníci, a také John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy, který je toho názoru, že epopej by byla v ohrožení. Kauza se v poklidu odehrává už dlouhá léta. Nyní se ale dostala do patové situace a zároveň vyhrotila. Nutí člověka zamyslet se nad tím, která strana je v právu. Moravský Krumlov nebo Praha? Zamýšlím se nad tím i já. Epopej jsem ještě neviděla a bydlím v Praze, takže kdyby se obrazy přemístily sem, měla bych cestu k nim jednoduchou. Jenže ač neodborník, myslím si, že stěhování by obrazům neprospělo, a kdoví, kolikerá by je ještě čekala. Ale nefandím Praze také proto, že sliby a dohody se mají plnit. A Praha je porušila v tomto jediném případě přinejmenším dvakrát: dostala obrazy s podmínkou, kterou nedokázala za bezmála století splnit (postavení pavilonu) a za druhé v Programovém prohlášení Rady hlavního města Prahy pro volební období 2006 – 2010 se současné politické vedení pražské radnice zavázalo, že galerii Alfonse Muchy pro umístění unikátní Slovanské epopeje zřídí, dokonce i s termínem: 31. 12. 2009! Kdyby galerie stála, protistrana by neměla argumenty. Škoda jen, že s nimi nepřišli Moravskokrumlovští již dříve, předtím, než podepisovali oficiální zápůjčky od vlastníka, za kterého Prahu zřejmě považovali. S využitím informací Mediafax.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024