pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Moravská filharmonie
© Zdroj: www.mfo.cz



Moravská filharmonie slaví 75 let a představuje novou sezonu

OLOMOUC: 26. května uplynulo 75 let od založení Moravské filharmonie Olomouc. Na svoji bohatou historii navazuje novou koncertní sezonou 2020/2021, která je plná atraktivních jmen a novinek. Posluchači se mohou těšit na zcela novou koncertní řadu C, nového hlavního hostujícího dirigenta i sedm premiér. Olomouckou Redutu rozezní skladby klasické i soudobé hudby a publiku se představí špičkoví sólisté jako Ivan Ženatý, Václav Hudeček, Ivo Kahánek či Eva Garajová s Mariánem Lapšanským – i výjimeční mladí interpreti, již se etablují na mezinárodní úrovni.

Autor článku: 
Andrea Pitronová

„Navázat na úspěšné tři čtvrtě století, které za sebou Moravská filharmonie má, je velký závazek. Přistoupili jsme k němu s velkým odhodláním a připravili do nové sezony atraktivní kombinaci osvědčených skladeb klasické hudby, nových děl z tvorby současných autorů, vystoupení špičkových dirigentů a výjimečných sólistů,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „zároveň jsme program tvořili i s ohledem na jedno z našich dalších poslání, kterým je otevírat a přibližovat tzv. klasickou hudbu novým posluchačům a mladé generaci.“

Významným krokem je bezesporu angažmá nového hostujícího dirigenta švýcarského původu – Christiana Knüsela, kterého posluchači Moravské filharmonie měli možnost poprvé vidět už v loňském roce. Na svém inauguračním koncertu 26. listopadu, jenž je součástí řady A, provede společně s filharmoniky a vynikající klavíristkou Mariou Mazo skladby letošního jubilanta Ludwiga van Beethovena a Sergeje Rachmaninova.

Nová sezona Moravské filharmonie přináší stejně jako v předchozích letech klasický Velký a Malý symfonický cyklus (řady A a R). Posluchači se v jejich rámci mohou těšit na díla pocházející ze 40. a 50. let 20. století, tedy z doby vzniku orchestru, přičemž programová skladba reflektuje také významná výročí Bohuslava Martinů, Gustava Mahlera nebo Antonína Dvořáka. Řada A je orámovaná zahajovacím a závěrečným koncertem, na kterých zazní i skladby soudobých autorů, a to s takovými sólisty, jako jsou klavírista Ivo Kahánek, jenž před nedávnem obdržel významné ocenění BBC Music Magazine Award, či hobojista Vilém Veverka, vítěz jedné z nejprestižnějších interpretačních soutěží – Sony Music Foundation.

„Skladby jako Serenáda Iši Krejčího, Korngoldův Houslový koncert, Šostakovičova Devátá symfonie či Koncert pro orchestr Bély Bartóka na nás přímo „dýchají“ dobou prvopočátku Moravské filharmonie a zároveň nás nutí zamyslet se nad nepřebernou množinou dosavadních uměleckých počinů tohoto orchestru v průběhu 75 let jeho existence,“ říká Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně Moravské filharmonie, a dodává, „a právě zmíněná díla tvoří jakousi hlavní ideovou linii dramaturgie – pojítko mezi jednotlivými koncertními programy letošní sezony.“  

Koncertní řada Patriot (řada P) se dočkala významné programové změny a leitmotiv patriotismu zde byl propsán v celé své šíři. Najdeme ho nejen v řadě mladých orchestrálních hráčů, kteří vystoupí s filharmoniky, a v plejádě olomouckých pěveckých sborů účinkujících společně během jednoho večera, ale i v takových sólistech, jakými jsou houslista Václav Hudeček nebo někdejší první trumpetista Berlínské filharmonie Gábor Tarkövi, kteří mají k Olomouci blízký vztah. „Do koncertní řady P jsme zařadili i premiéru skladby Ondřeje Moťky, který není jen olomouckým patriotem a prvním trumpetistou Moravské filharmonie, ale i výborným hudebním aranžérem a skladatelem,“ uvádí Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně Moravské filharmonie Olomouc.

Koncertní řadou Crossover (řada C) zakládá Moravská filharmonie novou tradici koncertů s programy vystavěnými napříč žánry v podobě samostatné koncertní řady. „I v rámci řady C jsme vybírali ze žánrů, ve kterých se svébytně a rovnocenně uplatní také orchestr Moravské filharmonie. Na posluchače tak čeká spojení tradičních orchestrálních nástrojů s hudbou jazzovou i filmovou a také s folklorem a muzikálem,“ vysvětluje Jonáš Harman.   

Cyklus mimořádných koncertů (řada M), které se konají u příležitosti významných státních či církevních svátků, přinese posluchačům hudbu starých mistrů i evropské

a české premiéry děl soudobých skladatelů. Novinkou je datum konání Novoročního koncertu, který Moravská filharmonie odehraje 1. ledna, tedy přímo na Nový rok,

a nabídne tak stylové vykročení do další dekády 21. století.

S koncertní sezonou 2020/2021 bude pokračovat Cyklus komorních koncertů (řada K) i Hudební podvečery pro nastávající rodiče – projekt přinášející harmonickou až meditativní hudbu koncipovanou zejména pro nastávající maminky a jejich dosud nenarozené děti. Na větší děti, jejich rodiče a prarodiče potom čekají tradiční Nedělní matiné, jako každý rok i letos s originálním programem.

Koncertní sezonu Moravské filharmonie Olomouc olemují i dva festivaly – v měsíci září ojedinělý Mezinárodní varhanní festival v olomouckých chrámech a v průběhu května 2021 hudební festival Dvořákova Olomouc, který ukončí výjimečný klavírista Garrick Ohlsson.

Zahajovací koncert jubilejní 75. koncertní sezony rozezní olomouckou Redutu 24. září 2020. Posluchači a příznivci Moravské filharmonie i všichni Olomoučané se však mohou těšit na hudební zážitek v jejím podání už 18. června od 19 hodin, kdy vystoupí na olomouckém Horním náměstí s koncertem Konečně naživo. Na programu je Sukův slavnostní pochod V nový život, Smetanova Má vlast a Dvořákova Symfonie č. 9 „Novosvětská“.

www.mfo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024