ČR-OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc vítá nového šéfdirigenta Zsolta Hamara, jednoho z nejznámějších maďarských dirigentů střední generace. Do své funkce oficiálně vstoupí ve čtvrtek 27. října inauguračním koncertem, který připomene Den vzniku samostatného československého státu. S olomouckým orchestrem vystoupí houslista Ivan Ženatý.
K oslavám říjnového státního svátku každoročně patří koncert Moravské filharmonie, který bude letos pro Olomouc dvojnásobně slavnostní. Publiku se na něm představí nový šéfdirigent Zsolt Hamar. Budapešťský rodák již v prvních letech své dirigentské dráhy spolupracoval s Maďarskou národní filharmonií a u téhož tělesa, které je zároveň nejvýznamnějším maďarským orchestrem, zastával v letech 2017–2020 funkci šéfdirigenta. Zsolt Hamar dlouhá léta působí také jako operní dirigent – mimo jiné byl hudebním ředitelem divadla v německém Wiesbadenu a pravidelně hostuje v Curyšské opeře. „Jsem velmi rád, že můžeme v Olomouci přivítat takovou uměleckou osobnost, jakou je Zsolt Hamar. Věřím, že jeho prestižní renomé může přinést olomoucké filharmonii další zajímavé příležitosti i na mezinárodní úrovni,“ uvedl primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.
Na inauguračním koncertě šéfdirigenta zazní skladby slovenských i českých autorů. První kompozice slavnostního koncertu je symfonické dílo Symfonietta Jána Cikkera, rodáka z Banské Bystrice, který byl na Pražské konzervatoři žákem Jaroslava Křičky a Vítězslava Nováka.
Houslový virtuóz Ivan Ženatý se ve své umělecké kariéře potkal s mnoha významnými světovými interprety a pedagogy, největší význam však pro něj měly soukromé lekce u Josefa Suka a následná dlouholetá spolupráce vrcholící vystoupeními na Würzburger Mozart-Festspiele, Pražském jaru a kompletní nahrávkou děl W. A. Mozarta. Ivan Ženatý v rámci koncertu provede populární Fantasii pro housle a orchestr Josefa Suka staršího, slavného dědečka svého pedagoga.
Pro závěr koncertu šéfdirigent symbolicky zvolil Slovanské rapsodie Antonína Dvořáka, jimiž se i samotný skladatel poprvé 17. listopadu 1878 v žofínském sále přestavil pražskému publiku v roli dirigenta. Tři skladby sdružené pod názvem Slovanské rapsodie svým charakterem evokují lidovou hudbu a tance. První vyniká pastorální atmosférou, druhá je o poznání dramatičtější, třetí je pak barevnou mozaikou naplněnou optimismem a radostí ze života.
Tento koncert je zároveň vyvrcholením tradičního turné Moravské filharmonie po vybraných městech Olomouckého kraje. „Díky turné má pan dirigent hned v úvodu svého angažmá možnost představit se posluchačům napříč regionem, a zároveň může hned od počátku blíže poznávat orchestr. Věřím, že to je skvělý start do spolupráce, která v aktuální sezoně bude ztělesněna ještě dalšími šesti programy pod jeho taktovkou,“ uvedl ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman.
Série říjnových koncertů odstartovala v Zábřehu a Prostějově, v úterý 25. října se mohou těšit posluchači z Jeseníku v Priessnitzových léčebných lázních, 26. října v Domě kultury v Šumperku a 28. října v Městském domě v Přerově.
Návštěvníci domácího koncertu 27. října jsou od 18.30 hodin zváni do předsálí koncertního sálu Reduta na Vernisáž nové kolekce výtvarných děl Unie výtvarných umělců. Koncert začíná v 19.00 hodin. Podrobný program a možnost zakoupení vstupenek jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.
ČR-PRAHA: Večerní aukci pořádanou 4. prosince v pražské síni Arthouse Hejtmánek opanoval obraz Velký terč Kamila Lhotáka, který se stal dosud nejdráže prodaným Lhotákovým dílem v tuzemské aukci. Obraz z roku 1966 po léta zdobil malířův byt a po roce 1989 byl dalších pětatřicet let součástí soukromé sbírky. U Hejtmánků byl Velký terč prodán v novém autorském rekordu za 7 440 000 korun. Aukční rekord padl také v případě Motocyklisty (Slunečního paprsku), ikonické plastiky sochaře Otakara Švece: vydražena byla za 1 364 000 korun. K nejvýše prodaným položkám patřila i dechberoucí Kající Máří Magdalena vytvořená okolo roku 1695. Plátno slavného barokního malíře Petra Brandla přezdívaného „český Caravaggio“ získal nový majitel za 4 836 000 korun. Autorského maxima dostáhl také slovenský fotograf Tono Stano s ikonickým snímkem Smysl z roku 1992. Prodán byl za 260 400 korun.
PRAHA: Poprvé v historii mají v letošním roce návštěvníci Pražského hradu možnost během adventu a vánočních svátků navštívit vánočně vyzdobené interiéry Rožmberského paláce. Patnáct urostlých stromečků v jeho hlavním, tzv. Rožmberském sále, ozdobili skláři z českých firem, které vyrábí ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby, pro výstavu KŘEHKÁ KRÁSA VÁNOC. Tato výstava je součástí Vánočního putování Pražským hradem, kterou v této podobě pořádá Správa pražského hradu. Rožmberský sál zdobí foukané kulaté baňky, volné tvary, formy a figurky z dílen českých výrobců, kteří patří mezi poslední nositele této tradice. Celkem je možné vidět téměř 4000 ozdob. Výstava je pro veřejnost zdarma a potrvá do 5. ledna 2025.
PRAHA: Sofian Medjmedj, jedna z nejvýraznějších postav současné české hudební scény a zároveň jeden z nejstreamovanějších umělců své generace, oznámil další mimořádnou událost. Po vyprodaném listopadovém koncertu ve Foru Karlín se zpěvák a songwriter rozhodl fanouškům splnit jejich přání a zopakovat tento jedinečný zážitek. Druhá show ve Foru Karlín proběhne 21. března 2025 a vstupenky jsou již nyní v prodeji.
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.