sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Primátor města Olomouc Miroslav Žbánek a (vlevo) ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman
© Archiv pořadatele



Moravská filharmonie Olomouc pomůže obcím zasaženým tornádem

OLOMOUC: Na sobotním letním open air koncertu Moravské filharmonie Olomouc zazněly nejen nejslavnější filmové melodie, ale také slova o tom, že se Moravská filharmonie Olomouc rozhodla věnovat výtěžek ze vstupného na pomoc jihomoravským obcím, které zasáhlo ničivé tornádo.

Autor článku: 
Miloš Adámek

Finanční pomoc, která činí 106 760,- Kč, oznámili před zahájením koncertu společně primátor města Olomouc Miroslav Žbánek a ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman, který k rozhodnutí o pomoci dodává: „Open air koncerty, které v této době pořádáme, představují pro Moravskou filharmonii jakési pomyslné nadechnutí se po těžké době koronakrize, kdy jsme nemohli pro veřejnost vůbec hrát. Toto období jsme překonali také díky našim posluchačům a příznivcům, kteří v minulých měsících sledovali naše online koncerty, ty dnešní venkovní navštěvují, a tím nás podporovali a podporují. I my bychom nyní chtěli přispět podporou tam, kde to je potřeba, a proto jsme se rozhodli v návaznosti na události posledních dnů pomoct obyvatelům tornádem postižených obcí jižní Moravy tím, že výtěžek ze vstupného z našeho posledního open air koncertu „Nejslavnější filmové melodie“ věnujeme prostřednictvím našeho zřizovatele, města Olomouce, do této oblasti. Věříme, že ze strany Moravské filharmonie to je nejefektivnější pomoc, jakou dokážeme nabídnout, a že pomůže přesně tam, kde je potřeba. Velký dík samozřejmě patří všem, kteří na koncert přišli a zakoupili si vstupenku, neboť nich by k této pomoci vůbec nemohlo dojít.“

V nejbližších dnech bude v koordinaci se zřizovatelem Moravské filharmonie, kterým je statutární město Olomouc, rozhodnuto o tom, kam konkrétně a jakou formou budou prostředky poukázány.

 

Více informací o MFO:

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí i pravidelné a časté uvádění nových děl v jejich premiéře. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se významně podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024