pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Workshop Mladí ladí dětem
© Archiv pořadatele



Mladí ladí dětem lákají na program s hvězdným jazzmanem Oranem Etkinem

ČR: Mít za učitele hudby držitele Ceny Grammy? Proč ne! Festival Mladí ladí dětem v příštích týdnech nabízí v Praze, Brně a České Kamenici sérii interaktivních koncertů pro děti s předním americkým jazzmanem a držitelem prestižní ceny Grammy Oranem Etkinem. Oran ve své hudbě čerpá inspiraci v různých koutech světa, což se odráží na jeho tvorbě i samotném přístupu k hudbě. Díky netradiční vzdělávací hudební metodě Orana Etkina pojmenované Timbalooloo si děti hravě osvojují základy hudební teorie i praxe.  Ale hlavně ztrácejí zábrany a naučí se vnímat hudbu skrze vlastní fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní Oran Etkin ukazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti se samozřejmě do koncertů aktivně zapojují, aniž by museli umět hrát na jakýkoliv hudební nástroj. První koncert pro děti proběhne 3. září v rámci festivalu Kamenice, následně 6. září v Brně v BuranTeatr a 10. září se uskuteční koncert v Praze v prostoru Jatka78.

od 06.09.2021 do 10.09.2021
Autor článku: 
Silvie Marková

Tuto vzdělávací metodu se díky festivalu Mladí ladí dětem daří aplikovat v čím dál větším množství českých škol. Pořadatelé nabízejí 11. září i workshop metody Timbalooloo přímo pro pedagogy či lektory volnočasových aktivit, který je akreditován u MŠMT. Více informací a prodej vstupenek na www.mladiladidetem.cz.

Timbalooloo je metoda založená na vnímání hudby skrze dětskou fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní klarinetista Oran Etkin dokazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti si tak hravě osvojují základy hudebního a kulturního dědictví různých koutů světa, aktivně se zapojují a nemusí znát hudební teorii, ani hrát na jakýkoliv nástroj. Timbalooloo nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, ale i africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu. S metodou slaví úspěchy nejen v USA, kde si ji oblíbily i děti hollywoodských hvězd, ale i v řadě evropských zemí. Tým kolem festivalu Mladí ladí jazz tento koncept nadchl natolik, že je již sedmým rokem jeho propagátorem a ambasadorem. V době uzavřených škol připravil festival Mladí ladí dětem společně s Oranem Etkinem a zpěvačkou Martou Kloučkovou online seriál Hudební cesta světem, který je stále možné sledovat na www.mladiladidetem.cz.

Hlavním partnerem projektu je společnost LEGO, jejím krédem je hra jako nejlepší cesta k učení a poznávání. V úplných základech její filozofie můžeme najít spojnici až k Janu Ámosu Komenskému a společnost LEGO také rozvíjí odkaz svého dlouholetého konzultanta a význačného amerického vědce Seymoura Paperta, spoluautora konceptu Learning through Play i následujících slov: „Spíš než nutit děti, aby se chovaly jako dospělí, měli bychom si uvědomit, že právě ony jsou velcí učitelé a my bychom se měli snažit co nejvíc se jim přiblížit.” Tento princip naplňuje zcela i způsob práce Orana Etkina a jeho spolupracovníků, jehož originální lekce nyní společnost LEGO spolu s Mladí ladí dětem přináší všem zvídavým učitelům i žákům.

Právě díky dlouhodobé podpoře společnosti LEGO jsou organizátoři schopni dostat projekt ke všem dětem bez rozdílu. „Do projektu dlouhodobě zapojujeme i děti z vyloučených lokalit, dětských domovů či minorit,“ dodává za pořadatele Klára Břeňová, koordinátorka Mladí ladí dětem. Na workshopech spolupracuje festival s řadou neziskových organizací. Zapojení znevýhodněných dětí i v této době umožňuje právě celorepubliková síť partnerů, jakými jsou například Člověk v tísni, IQ Roma Servis, Vzájemné soužití a řada dalších. Přede dvěma lety se poprvé dostala v testovacím režimu metoda i do školního vzdělávacího procesu jako tříměsíční projekt Timbalooloo do škol, který je určen pro učitele a děti druhých a třetích ročníků ZŠ.

Oran Etkin je znám jako výborný jazzman, ale také díky interaktivní hudební výuce pro děti, kterou realizuje po celém světě. Svou inspiraci od dětství nacházel u významných hudebníků, mezi které jednoznačně patří například slavný Louis Armstrong, Benny Goodman, Gene Krupa či Teddy Wilson. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny, které se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Před dvěma lety vydal nové album pro děti Finding Friends Far from Home, které vzniklo v několika zemích od Zimbabwe, přes Čínu až po Českou republiku. Díky festivalu Mladí ladí jazz a osobnímu zapojení Orana Etkina probíhá výuka v České republice pro konkrétní školy a školky v nebývalém měřítku.

 

Partneři projektu:

LEGO Group, Nadace Zeměkvět, Nadace Karla Janečka, Karlín Group, Česká pošta  

 

Za podpory:

Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, městská část Praha 3, městská část Praha 7, městská část Praha 10, Ústecký kraj, Brno-střed, European Jazz Network

 

Spolupracující organizace:

Kamen!ce fest, European Jazz Network, Člověk v Tísni, IQ Roma servis, Armáda spásy, Vzájemné soužití, Awen Amenca, Centrum Kamarád, Společenství Romů na Moravě (SRNM), nízkoprahové centrum Cinka, Centrum pro všechny, NKP Husita

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024