neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
banner festivalu
© zdroj: facebookový profil festivalu



Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018 odtajňuje program 27. ročníku

ČESKÝ KRUMLOV: Mezi 20. červencem a 11. srpnem nabídne MHF Český Krumlov celkem 22 hudebních produkcí různých žánrů – operní galakoncert, symfonické a komorní koncerty, varhanní koncert, autentickou interpretaci, swing, muzikál i crossover. Prodej vstupenek pro veřejnost byl zahájen 8. prosince 2017 ve 12 hodin. I v letošním roce předprodej vstupenek probíhá ve dvou časových pásmech, která jsou cenově odlišena – do 31. května 2018 jsou ceny vstupenek nižší.

od 20.07.2018 do 11.08.2018
Autor článku: 
Kateřina Viktorová

Netradiční zahájení v zámecké zahradě a operní galakoncert pěveckých hvězd

Festival zahájí výtvarně pojatá hudební féerie, na níž vystoupí Cigánski Diabli, Christiane Noll a Hugh Panaro, Jiří Bárta, Sooyeon Kim ad. Druhý festivalový večer bude patřit dvěma světovým pěveckým hvězdám, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní pódia, polskému tenoristovi Piotru Beczałovi a kanadské sopranistce Sondře Radvanovsky. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Z dalších velkých osobností klasické hudby na letošním ročníku vystoupí například vynikající španělský klavírista Javier Perianes s Filharmonií Bohuslava Martinů a dirigentem Manuelem Hernández-Silvou, nebo korejská violoncellistka Mee-Hae Ryo, která se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Christiana Schulze zahraje jeden z nejkrásnější violoncellových koncertů – Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll.

Festival vzdá rovněž poctu několika osobnostem, jejichž výročí si v roce 2018 připomeneme. Devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka uctí Wihanovo kvarteto koncertem z jeho tvorby, a hold významné české hudební osobnosti Emilu Friedmannovi Kossuthovi, od jehož narození uběhne v příštím roce sto deset let, vzdá za doprovodu Jihočeské filharmonie německá houslistka Tanja Becker-Bender. S komorními programy vystoupí nejuznávanější český violoncellista současnosti Jiří Bárta, renomovaný kytarista Pavel Steidl, soubor Concilium Musicum Wien nebo varhaník Jaroslav Tůma. Festival dává pravidelně příležitost také mladým laureátům interpretačních soutěží. Vítězka soutěže Pražského jara 2017, houslistka Olga Šroubková, zahraje se Sukovým komorním orchestrem pod vedení mladé dirigentky Nikoly Kraft. Za doprovodu Jihočeské filharmonie a pod taktovkou Jana Kučery budou společně koncertovat jedni z nejnadějnějších houslistů nastupující generace, Miroslav Ambroš a Jaroslaw Nadrzycki. Soudobou hudbu představí na svém koncertu absolutní vítěz Concerto Bohemia, soubor Francisextet. Florea Theatrum je unikátní mobilní divadlo využívající principů barokní divadelní architektury. V Klášterní zahradě a v autentické interpretaci souboru Musica Florea se sólisty a tanečním Ensemblem Hartig představí sugestivní barokní dílo z roku 1734, nazvané podle múzy tance, Händelovu operu Terpsichora. Program s názvem Carolus IV. – Rex et Imperator, s nímž vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis a hostem Barborou Kabátkovou, bude pestrou hudební mozaikou z repertoáru, který byl úzce spjatý s osobou panovníka Karla IV.

Cigánski Diabli, Keep Swinging, pocta Leonardu Bernsteinovi a oslava stých „narozenin“ našeho státu

Festival však nabídne i osvěžující populární žánry. Jeden z nejlepších orchestrů v kategorii etno a world music Cigánski Diabli spolu se skupinou Credance a baletním souborem Slovenského národního divadla uvede tanečně-hudební představení inspirované operou G. Bizeta s názvem „CARMEN á la Gypsy Devils“, v němž mistrovsky kombinuje folklór s ostatními hudebními žánry (jazz, etno, flamenco), a doplňuje je o výjimečnou virtuozitu, která je neodmyslitelnou součástí jejich uměleckého projevu. HRADIŠŤAN & Jiří Pavlica je ojedinělé seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, který v počátcích vycházel zejména z lidové tradice. Swingový večer ve stylu Las Vegas připravil zpěvák Jan Smigmator. Spolu s RTV Big Bandem Felixe Slováčka v něm představí písně George Gershwina, jehož 120. výročí narození si v roce 2018 připomene celý svět, dále slavné písně Richarda Rodgerse a Lorenze Harta, Duka Ellingtona, Michela Legranda, Cola Portera, Irvinga Berlina, Franka Sinatry, Elly Fitzgerald, Tonyho Bennetta, Barbry Streisand, Deana Martina a dalších. Hosty koncertu budou multižánrová zpěvačka Dasha, swingový zpěvák, „německý Sinatra“ Tom Gaebel a taneční skupina Pop Balet. Pro návštěvníky bude připravena také afterparty s casinem Falešných hráčů (ruleta, poker, blackjack), electroswingovým DJ, tanečním parketem s výukou swingového tance, degustačním barem a večerním rautem. Letošní muzikálový večer připomene sté výročí narození vynikajícího amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. Sólisté z Broadwaye – Christiane Noll, Dee Roscioli, Hugh Panaro a Darius de Haas – za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Američana Randalla Craiga Fleischera uvedou ukázky z Bernsteinových slavných děl On the Town, Candide, West Side Story ad. Významné výročí zrcadlí i závěrečný festivalový Česko-Slovenský večer, který spolu s populární kapelou Čechomor, která příští rok slaví 30 let své existence, Dechovou hudbou Vlado Kumpana, Vojenskou hudbou Olomouc a legendárním slovenským tanečním souborem Lúčnica, oslaví sté „narozeniny“ našeho státu.

Kompletní program naleznete na www.festivalkrumlov.cz v sekci Program.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024