úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman
Knihobudka
© Archiv pořadateleMáte doma knihy, které už nebudete číst? Pošlete je dál!

PRAHA: Průzkumy českého čtenářského prostředí ukazují, že většina českých domácností má doma nějakou tu knihu. Čtenářské domácnosti prý kolem 300. Je to dáno tradicí kupování knih, která se zatím drží. Občas tak všichni vlastníci domácích knihoven řeší, co s knihami, které mají přečtené, nebo pro které už nemají využití. Přitom, nejrychlejší varianta, tedy uložení do/ke kontejneru na papír, by měla být až ta poslední. Knihy se nevyhazují. Knihovna knižní dary přijímá, ale pečlivě si vybírá, a tak by nabízené tituly neměly být starší než tři roky, nebo cizojazyčné. Co tedy s tím?   

Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

Nově mohou Pražané knihy odkládat do tří určených sběrných dvorů (re-use center) ve Vysočanech, Spořilově a Horních Počernicích. Odtud si je budou přebírat pracovníci společnosti Reknihy a nabízet je dál v rámci provozu svého antikvariátu. Část peněz z prodeje půjde na účet sociálního projektu Přestupní stanice, který se věnuje lidem bez domova.  

Nejpřístupnější řešení z hlediska času i dostupnosti je ale knihobudka. Jen v Praze jich je totiž podle portálu Mapy.cz přes dvě desítky. Která je pro vás ta nejbližší? Stačí zadat heslo knihobudka do hledání na Mapy.cz. Odkud se knihobudky vzaly? Myšlenka knihovničky ve veřejném prostoru se objevila asi před deseti lety a přišla z USA, kde tou dobou začaly jako houby po dešti růst tzv. Little Free Libraries. V České republice se iniciativa KnihoBudka propojila s trendem rušení telefonních budek, které hledaly své nové využití. Z označení projektu se tak záhy stalo obecné označení pro pouliční knihovnu.  

Budka na knihy může mít různou podobu – od klasického dřevěného regálu, přes větší krmítko pro ptáky s dvířky, designový kousek veřejnému prostoru na míru až po zmíněné revitalizované vysloužilé telefonní budky.   

Městská knihovna v Praze je jedním ze správců pouličních knihoven. Aktuálně se otevřeně hlásí ke třem. Knihobudce v Praze 15 na rohu ulice Golfové, regálu Kniha do vlaku na nádraží Praha – Dejvice a nově také knižní skříni v ulici Školská (Praha 1). Hlavní město Praha ji dostalo jako dar od partnerského města Frankfurt nad Mohanem a po vzájemné dohodě knihovny, Prahy 1 a Prahy byla k pobočce Školská umístěna v rámci obnovy výloh. Přístupná je přímo z ulice v době, kdy jsou v knihovně přítomni knihovníci.  

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
28.07.2022

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022

PRAHA: Festival Letní slavnosti staré hudby se přehoupl do druhé poloviny a blíží se k velkému finále v podání rezidenčního ansámblu Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou a italské sopranistky Roberty Mameli. 4. srpna v kostele sv. Šimona a Judy na koncertu s názvem Canto della Ninfa společně nabídnou výběr z děl velikánů barokní opery Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. Zazní například árie z Vivaldiho oper L’Olimpiade a La fida ninfa či Händelových oper Lotario nebo Il pastor fido, které doplní Vivaldiho flétnové koncerty Il gardellino a La tempesta di mare.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.08.2022

ČR: V online nakladatelství Pointa vyšla pod titulem Mindfulness: Co vám ještě neřekli? knižní novinka zaměřená na čtenáře, kteří se zajímají o seberozvoj a kteří chtějí porozumět sami sobě – svým potřebám, myšlenkám, emocím, touhám či obavám. V knize naleznou vše, co by měli vědět, aby se při rozvoji mindfulness vyhnuli zklamání a naplno využili její potenciál. Je rovněž užitečná pro začínající lektory mindfulness, HR specialisty zabývající se osobním rozvojem zaměstnanců (L&D), kouče a psychoterapeuty.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022