úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman
Marie Kinsky
© Zdroj: archivMarie Kinsky – ředitelka mezinárodního festivalu KoresponDance

PRAHA, ŽĎÁR NAD SÁZAVOU: KoresponDance jako největší site-specific festival současného tance v České republice se každoročně koná v letních měsících v Praze a ve Žďáru nad Sázavou. V jeho čele stojí tanečnice, choreografka, pedagožka, producentka, popularizátorka současného tance, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, Marie Kinsky.

Autor článku: 
Barbora Dušková/ika

Vystudovala taneční konzervatoř ve francouzské Boulogni a dále studovala tanec na pařížské Sorbonně, v roce 1995 založila vlastní skupinu Coriolis. V roce 1997 se přestěhovala z Francie do České republiky s manželem českým šlechticem Konstantinem Kinským, od druhé poloviny devadesátých let tak žije střídavě v Praze a Žďáru nad Sázavou. Sama Marie Kinsky ale také pochází ze šlechtického rodu, ve Francii má její rodina baronský titul od 15. století.

Od roku 1998 vyučuje současný tanec a Feldenkraisovu metodu, v roce 1999 založila a dodnes řídí Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA (zkratka znamená Setkávání současného tance), jehož cílem je podporovat rozvoj taneční scény v mezinárodním a mezioborovém kontextu. Od roku 2009 pořádá mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance, jehož hlavní část v roce 2013 přesunula z Prahy do Žďáru nad Sázavou na rodinný zámek.

Od roku 2013 také působí jako poradkyně pro tanec při Českých centrech. Je zakládající členkou a od roku 2019 předsedkyní sdružení Vize tance, jehož cílem je větší státní podpora oblasti současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění. Angažuje se také v kulturních projektech spojených s Muzeem nové generace, které je součástí zámeckého areálu.

V roce 2016 se Marie Kinsky stala rytířkou Řádu umění a literatury Francie, vyznamenání, které vyjadřuje vděk Francie za trvalou podporu a šíření francouzské kultury. Ve stejném roce spolu s manželem obdržela nejvyšší ocenění Kraje Vysočina, Skleněnou medaili.

Marie Kinsky od svého příchodu do ČR napomáhá mimo jiné i sbližování české a francouzské kultury, podílí se na rekonstrukci a revitalizaci zámku ve Žďáru nad Sázavou a aktivně se zasazuje o kulturní rozvoj regionu Vysočina.

 

Konstantin Kinský

Konstantin Kinský je český šlechtic, mecenáš a finanční poradce. Pochází ze starého šlechtického rodu Kinských, je prvorozeným synem Radslava Kinského (zakladatel reprodukční imunologie), který emigroval z Československa v roce 1958, a jeho manželky, původem gruzínské princezny Thamary Amilakvari.

Zámek Žďár nad Sázavou, se kterým je rod Kinských svázán od počátku 19. století, získala rodina zpět v restituci v roce 1991.

 

KoresponDance

www.korespondance.cz

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA
www.se-s-ta.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.08.2022

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
28.07.2022

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022