úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
Buzurgmehr Jorov
© archiv Člověka v tísniLidskoprávní cenu Homo Homini za rok 2019 obdrží významný tádžický právník Buzurgmehr Jorov

PRAHA: Cena bude Buzurgmehrovi udělena za jeho odhodlání hájit základní lidská práva a zajistit spravedlivé soudní řízení pro všechny občany Tádžikistánu. Slavnostní předání proběhne 5. března na zahájení mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Cenu Homo Homini bude předávat ukrajinský filmový režisér, bývalý politický vězeň a držitel Sacharovy ceny 2018, Oleh Sencov.

05.03.2020
Autor článku: 
TZ/klapka

„My právníci neneseme odpovědnost za činy svých klientů, my jen plníme svou povinnost. A protože je to naše povinnost, měla by být prováděna co nejlépe,” odpověděl Buzurgmehr Jorov, když ho příslušník tajné tádžické služby požádal, aby byl méně aktivní v obhajobě zatčených členů opoziční Strany islámské obrody.

Statečný obhájce dlouhodobě usiloval o dodržování lidských práv v Tádžikistánu a nebál se zastupovat politicky pronásledované, které se jiní hájit neodvážili. Veřejně odsoudil tádžickou vládu a státní orgány za porušování lidských práv a informoval o mučení, kterého se na jeho zatčeném klientovi dopustili.  Kvůli tomu, že dělal svou práci, přišel prosperující právník nejen o majetek, ale dokonce i o vlastní svobodu.

V roce 2015 se jako jeden z mála rozhodl obhajovat 13 členů opoziční Strany islámské obrody. V den, kdy vláda označila Stranu islámské obrody za teroristickou organizaci, vtrhla policie bez povolení k prohlídce do jeho domu i do jeho kanceláře. Jorov byl zadržen a obviněn z „vzbuzování národního, rasového, místního nebo náboženského nepřátelství a extremismu.“

Před vynesením rozsudku v roce 2016 citoval perského básníka: “Společnost je zkažená několika nevzdělanci, kteří věří, že jsou nejmoudřejší,” za což byl obviněn z “pohrdání soudem” a rozsudek mu byl navýšen o další dva roky. Dohromady byl Buzurgmehr Jorov odsouzen k 28 rokům vězení.

„Já samozřejmě myslím na svou rodinu a své blízké, ale především myslím na 8 miliónů obyvatel své země,” řekl Buzurgmehr.

Cenu za něj převezme jeho bratr, aktivista a právník, Džamšed Jorov, který žije v exilu v Polsku.

Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Mezi laureáty z předchozích let patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbajdžánský právník Intigam Alijev nebo nikaragujská farmářka Francisca Ramírez.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

ČR: Zprávami opět rezonují negativní vyhlídky do budoucna a opět se polemizuje, zda se bude hrát, pro kolik lidí, s jakými hygienickými opatřeními a tak podobně , ale my v Kašparu si myslíme, že lepší než spekulovat nad nejasnou budoucností je lepší se podívat, co vše se od 25. května, kdy se znovu otevřela divadla, povedlo a odehrálo. A co chystáme do konce prázdnin?

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2020