neděle
20. září 2020
svátek slaví Oleg
Collegium Marianum
© Zdroj: https://www.facebook.com/collmarianumLetní festival v Kašperských Horách uzavře tuto sobotu Collegium Marianum se sólistkou Janou Semerádovou

KAŠPERSKÉ HORY: K svému závěru se blíží tradiční letní cyklus chrámových koncertů v Kašperských Horách. Tento malý hudební festival přivádí do šumavského města pod hradem Kašperkem naše nejlepší interprety historické, zejména barokní hudby. Letošní ročník byl zajímavý také tím, že se v něm poprvé před veřejností rozezněly nově restaurované vzácné barokní varhany z roku 1733 ve starobylém gotickém kostele sv. Mikuláše, kterým život vrátila varhanářská dílna Marka Vorlíčka z Domažlic.

29.08.2020
20:00
Autor článku: 
Vladimír Horpeniak/ika

Letos jsme mohli v rámci Hudebního léta v Kašperských Horách slyšet například soubor Trio barokní hudby vedené Tomášem Thonem, komorní orchestr pražských symfoniků MLP se sólisty Václavem Hudečkem a Eduardem Šístkem, dále varhaníky Vladimíra Roubala, Markétu Schley Reindlovou, Jaroslava Tůmu a Michala Novenka. Své umění hry na hoboj a flétny představila Marta Neumannová, árie barokních mistrů jme slyšeli v provedení plzeňské operní pěvkyně Andrey Brožákové Frídové. Letošní ročník Hudebního léta v Kašperských Horách byl zajímavý také tím, že se v něm poprvé před veřejností rozezněly nově restaurované vzácné barokní varhany z roku 1733 ve starobylém gotickém kostele sv. Mikuláše, kterým život vrátila varhanářská dílna Marka Vorlíčka z Domažlic.

Kašperskohorský letní hudební festival uzavře tuto sobotu od 20,00 hodin ve zmíněném kostele sv. Mikuláše dlouho očekávané vystoupení renomovaného pražského souboru Collegium Marianum s uměleckou vedoucí, vynikající flétnistkou Janou Semerádovou. Můžeme se těšit na program s názvem „BOEMO VIRTUOSO – Slavná kapela hraběte Morzina a hudební život v barokní Praze“. Vedle sólistky Jany Semerádové v něm uslyšíme houslisty Lenku Torgersen a Elen Machovou, na violu bude hrát Andreas Torgersen, na violoncello Hana Fleková, v dalším obsazení:  Matyáš Berdych – kontrabas, Jan Krejča – teorba a Sebastian Knebel – cembalo. Pravidelní návštěvníci kašperskohorských koncertů už vědí, že letní koncerty se konají v působivém chrámovém interiéru při osvětlení svíčkami. Předprodej vstupenek na tento „hlavní koncert sezóny 2020“ bude na místě, 30 minut před začátkem.

Plakát přiložen.

Vladimír Horpeniak

Šumavský kulturní spolek Kašperské Hory

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020

PRAHA: Zahrada Centra pro dětský sluch Tamtam ve Stodůlkách se 16. září odpoledne proměnila v bradavickou kolej, která vypadala k nerozeznání od té, jakou známe z filmových adaptací úspěšné literární série J. K. Rowlingové o mladém čaroději Harry Potterovi.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap
Co se děje
18.09.2020

SUŠICE: Třetí ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Sušici skončil v sobotu. O festivalové dění v netradičním termínu babího léta od 10. do 12. září byl zájem větší, než organizátoři očekávali. Cestu si k nim našlo 550 návštěvníků, a to navzdory nepříznivé epidemiologické situaci a snížení počtu projekcí.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.09.2020

ZAHRANIČÍ: Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, rodáka z Uherského Hradiště a absolventa zlínské filmové školy, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě. Film, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, uvidí v příštím roce také diváci České televize.

Zlínský kraj, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020