pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
Krvavý román
© Archiv pořadatele



Krvavý Váchal v Jičíně

JIČÍN: Na začátek roku jsme spolu s Regionálním muzeem v Litomyšli připravili výstavu Krvavý román Josefa Váchala. V rámci výstavy se uskuteční loutkové představení Krvavý román, které v sobotu 5. 3. od 19.00 v Konferenčním salonku zahraje divadelní spolek Lokvar. Lístky budou k zakoupení na pokladně muzea.

od 21.01.2022 do 06.03.2022
Autor článku: 
Jana Schlesingerová

Krvavý román je nejznámějším a nejčastěji vydávaným Váchalovým tiskem. Román se dočkal dvou vydání: v roce 1974 a v roce 1990. Širokému publiku jej dodnes přibližuje filmová verze Jaroslava Brabce z roku 1993 a mnohá divadelní zpracování.   

V tiráži Váchal shrnuje veškeré důležité informace týkající se díla, dočteme se například o počtu ilustrací, nebo i to, jak dlouho knížka vznikala: „Tento román satirický a groteskní, dokončen byl v říjnu, roku 1924. Tuto kmihu s 11 starými a 68 původními dřevoryty, vysázel bez rukopisu, vytiskl během osmiset hodin a vydal v 17 exemplářích Josef Váchal, dřevorytec ve Vršovicích, čp. 648.“

Váchal Krvavý román sepsal a vytiskl v roce 1924 v počtu 17 číslovaných výtisků. Kořeny Váchalova zájmu o krváky se však táhnou o desetiletí dříve, už v roce 1903 Váchal vydával reklamy na tyto knížky a posléze je začal nakupovat. Díky Váchalovým deníkům dnes víme, že první román zakoupil 18. 11. 1915. Jednalo se o román Černý papež a Váchala přišel na 2 koruny 50 haléřů, další krváky následovaly. Z dopisu otci. „… Když jsem počátkem prosince vlekl z Hynkova nakladatelství (cha, jak vás pomalu připravuji na nejhorší!) balík deseti starých krvavých románů, poskakoval jsem veselostí a bylo mně nevýslovně blaze, když jsem si uvědomil, že není na světě šílence podobného… Koupil jsem tento pro mě nevýslovně vábný plevel za cenu starého papíru a s lačností hyeny požíral jsem tyto zdechliny literární…“ Během let se Váchalova sbírka krváků rozrostla na 97 kusů. I když své nasbírané knihy byl nucen čas od času prodat, krvavé romány si ponechal i po přestěhování do Studeňan. Ve Váchalově pozůstalosti se jich zachovalo 55.  

První část Krvavého románu tvoří „odborná“ obhajoba existence lidových, tak zvaných krvavých neboli kolportážních románů, druhou pak Váchalem sepsaný vlastní krvavý román. Váchalův pokus o ideální krvavý román po obsahové i formální stránce vychází ze žánru krváku, avšak inspirují ho i další literární žánry. V románu postupně roste míra konkretizace, stáváme se svědky skutečných událostí, setkáváme se se skutečnými lidmi, např. Annou Mackovou (slečna Kocourková), Josefem Portmanem (hrabě Portmon) a Váchalem samotným hned ve třech postavách (Mistr z Vršovic, malíř Fragonard a redaktor Paseka).  

Na velkoformátových tiscích se seznámíte s Váchalovým krvákem, zároveň se dozvíte i o historii kolportážních (krvavých) románů. Součástí výstavy je faksimile tohoto jedinečného díla.  

 

Výstavu můžete navštívit od 21. ledna do 6. března 2022.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024