pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto



Krátce k letošnímu tématu: Umělecké vzdělávání

ČR: Umělecké vzdělávání představuje širokou oblast. Zahrnuje jak formální vzdělávání ve školských institucích, tak neformální platformu, kterou realizují nejen kulturní instituce a zařízení, ale také nevládní neziskové organizace a v neposlední řadě soukromé subjekty. Umělecky se vzdělávat je možné už od útlého dětství v mateřské školce (viz tento článek), a naše oficiální vzdělávací soustava nezapomíná ani na dospěláky a seniory.

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Na téma Umělecké školství se vedou různé debaty a konají se diskusní fóra a konference. Mezi diskusní náměty patří zpravidla to, zda možnost umělecky se vzdělávat mají všichni, kteří o to stojí. Řeší se, jak včas podchytit talenty, nebo zda je umělecké školství v ČR dostatečně podporováno. Na druhou stranu, samotní studenti a absolventi řeší, jaké mají profesní uplatnění, a jestli jim tato profesní orientace skýtá šanci na slušné živobytí. Ovšem, ať už se děti věnují uměleckým aktivitám s ambicí na pozdější profesionální kariéru nebo jen tak pro radost, je to v každém případě dobře.

Místní kultura mediálně podporuje 5. ročník celorepublikové akce, kterou organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS): Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby a budeme se snažit přinést vám co nejvíce informací o celostátním happeningu "ZUŠ Open 2017".

Umělecké vzdělávání je velmi rozmanité téma, a nejspíš se nám během jednoho roku nepodaří podchytit byť jen to nejzajímavější, co v této oblasti nejen naše školství nabízí. Ale jako vždy trochu spoléháme na Vás, naše čtenáře, a Vaše tipy. 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024