pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Plakát
© Archiv pořadatele



Krajská vědecká knihovna v Liberci získala certifikát Handicap Friendly!

LIBEREC: V době, kdy si každý přeje být spíše”negativní” přináší každá pozitivní zpráva naději, že i přes každodenní problémy, se kterými se potýkáme, jsou zde události, které naznačují, že náš svět spěje k lepší budoucnosti. A mezi tyto zprávy patří úspěch Krajské vědecké knihovny v Liberci, která získala certifikát Handicap Friendly pro osoby se sluchovým postižením.

Autor článku: 
Roman Giebish

Za tímto oceněním se skrývají léta systematické práce a vytváření speciálních podmínek pro handicapované, při jejichž tvorbě knihovna vycházela ze Standardu Handicap Friendly.

Knihovna sídlí v moderní budově s bezbariérovým přístupem a dlouhodobě se problematice handicapovaných věnuje. V několika posledních letech se zaměřuje hlavně na osoby se sluchovým postižením. Vytváří vhodný knihovní fond pro neslyšící komunitu v Libereckém kraji, zakoupila počítač s kamerou, který umožňuje snadnou komunikaci neslyšících online. V knihovně jsou umístěny dvě indukční smyčky (pomáhající lidem s naslouchátkem) a světelná signalizace při požárním poplachu.

Pracovníci knihovny prošli několika školeními, kde se seznámili se světem neslyšících, a někteří z nich se naučili nebo se učí komunikovat v českém znakovém jazyce. Pro neslyšící pořádá knihovna exkurze, přednášky a kurzy tlumočené do českého znakového jazyka. Knihovna také vyvinula nemalé úsilí, aby její nové webové stránky splňovaly podmínky o přístupnosti webu podle zákona 99/2019 Sb., a odpovídaly též potřebám neslyšících. Aktivně spolupracuje s místními a celostátními organizacemi, které se zaměřují na  osoby se sluchovým postižením.

Prvotní setkání s tlumočníkem do českého znakového jazyka Mgr. Karlem Redlichem přiblížilolibereckým knihovníkům tuto problematiku natolik, že se jí začali podrobně zabývat, a vytvořili podmínky pro kvalitnější služby osobám se sluchovým postižením. Ojedinělým počinem je i vytvoření „znakoknihy“, která pomáhá neslyšícím lépe číst – tedy pochopit psaný text s pomocí videa v českém znakovém jazyce.

Krajské vědecké knihovně v Liberci pod vedením paní ředitelky Mgr. Blanky Konvalinkové i všem jejím zaměstnancům moc gratulujeme a doufáme, že jejich úsilí bude zároveň motivací pro ostatní knihovny, aby poskytovaly své služby pro handicapované a mohlyse posléze také pyšnit certifikátem Handicap Friendly.

Protože být knihovnou bezbariérovou, poskytující rovný přístup ke službám i informacím všem bez rozdílu, má smysl!

 

 

Krajská vědecká knihovna v Liberci https://www.kvkli.cz/

Certifikát Handicap Friendly https://1url.cz/bzBkf  

Sekce bezbariérové knihovny https://1url.cz/IzBkS

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024