sobota
10. prosince 2022
svátek slaví Julie

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Faust otevírá olomoucký adventní kalendář

OLOMOUC: Už od zítřka zažije Olomouc faustovské procitnutí v podobě čtyřdenního festivalu současného umění a pohyblivého obrazu PAF Olomouc. V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy v kulisách současného světa. Nejprominentnější součástí faustovského mýtu je metamorfóza, čili změna fyzického, psychického a duševního stavu jedince a společnosti. Právě metamorfóza protkává všechny hudební a vizuální performance, výstavy, projekce a workshopy. Na toto téma navazuje i série otázek, které mýtus podrobují zevrubné i hlubinné analýze.

od 01.12.2022 do 04.12.2022
Autor článku: 
Veronika Zapatová/ika

Filmy, videa, pohyblivé obrazy

Na programu bude zpověď lidského druhu Everything But the World amerického kolektivu DIS, poslední opus kultovního Jana Švankmajera Kunstkamera, premiéra Orwellem nasáklého dramatu Anděl na dně Televize Estráda, předpremiéra filmu Víta Pancíře NIC VÍC, zvířecí soudní proces Penumbra Hannah Black a Juliany Huxtable nebo nomádská pohádka Johna Akomfraha Last Angel of History.

Dlouhodobá spolupracovnice PAFu, francouzská kurátorka Anne Duffau (A—Z), pro festival připravila čtyři pásma s faustovskou linkou vztahující se k tématům mytologie nebo zaprodání se. Na plátně se tak setkají práce současných mágů s tvorbou těch, kteří položili základy současného umění pohyblivého obrazu. V pásmech se tak prolne tvorba kultovní performerky Laurie Anderson s matkou filmové avantgardy Mayou Deren, s dílem britského guru vizuálního umění Marka Leckeyho nebo současnými animacemi Wonga Pinga a mnoha dalšími.

 

Filmové performance, audiovizuální laboratoře a site specific projekty

Významnou část programu tvoří festivalem nově produkovaná audiovizuální díla tuzemských i zahraničních umělců. Rebecca Salvadori je umělkyně a filmařka, která se zaměřuje na práci s videem. Již více než 10 let tvoří série portrétů hudebníků a umělců, v nichž zkoumá konkrétní ekologii vztahů, jež se prolíná londýnskou undergroundovou hudební kulturou. Na PAF Olomouc 2022 představí nový site specific projekt Messengers. Italská strůjkyně má v plánu postavit na Konviktu dočasné kulisy, mizanscénu a natočit sérii performancí a individuálních rozhovorů s hudebníky Kenichi Iwasou a Maxwellem Sterlingem, světelným umělcem Charlie Hopem, spisovatelkou, editorkou a kurátorkou Elaine Tam a fotografem Henericem Rossim.

Libanonská umělkyně Rana Hamadeh představí performanci Can You Make a Pet of Him Like a Bird or Put Him on a Leash for Your Girls? inspirovanou sporným islámským svátkem Ašúrá. Další zahraniční tvorbu uvede dvojice sourozenců Chuquimamani-Condori & Joshua Chuquimia Crampton, která díky krevní vazbě na prastarý jihoamerický lid Aymara tvoří silná díla opředená mystikou. Oba tyto projekty spolu s projekcí Measuring the Level of Resistance Tary Najd Ahmadi pojí vykořeněnost jednotlivců a kultur napříč světem.

Do Olomouce se vrátí i belgický hudebník a performer Billy Bultheel, který během online ročníku PAF Home vytvořil unikátní intermediální počin The Minutes of Olomouc –⁠ letos spolu s Alexandrem Iezzim a dalšími umělci představí vizuálně sonickou hudební performanci 33 plugged 002.

Tvůrčí dvojice Ojoboca z berlínského kolektivu LaborBerlin Anja Dornieden a Juan David González divákům pomocí rafinovaných projekcí, rotujícího plátna a externího chvění nabídne hmyzí kinematograf External Shudders.

Z českých projektů se divákům představí například projekce z tištěného 60mm filmu Patterns Jana Kulky nebo dvě filmové performance Martina Ježka Náš očistec a společně s Jaroslavem Tarnovským i intepretace díla E. F. Buriana Chceme umírat.

 

Herní program a herní kancelář

Renesanci herního průmyslu, kterou nedávno nastartovala mladá generace, zaznamenal i festival a herní blok se v programovém schématu stává více a více prominentním. Herní program letošního ročníku nabídne komplexní průřez současnou i minulou tvorbou na poli deskových a digitálních her. Během celého festivalu budou mít návštěvníci možnost zahrát si prostorovou hru Kompas Faust. Vhled do československé herní historie nabídne ve své přednášce Miroslav Žák, zakladatel unikátního videoherního archivu Visiongame. Prezentace a komentované hraní představí digitální hru The Gray Man Richarda Harašíma, půjde o tzv. programový experiment, během kterého se účastníci pokusí v mezích tří hodin zmíněnou příběhovou hru dokončit.

 

Olomouc jako prostor pro umění

Dlouhodobým cílem festivalu je přinášet současné umění do neobvyklých prostor veřejného života, a tím oživovat místa, která mohou mnoha lidem jinak zůstat skryta. Letos proběhne metamorfóza prostor pomocí klasického cyklu AniPromítaček –⁠ pásmo každé improvizované venue je vždy spjato s prostorem, ve kterém projekce probíhá –⁠ návštěvníci tak mohou zcela zdarma navštívit projekce v kočičí kavárně, Bistré krávě, klubu Vertigo, v pokoji hotelu Alfréd a Hermína, kavárně Miss Sophie’s, zmrzlinárně Tomivo Gelato nebo Kosmetickém salonu Ivy a zhlédnout zde filmy od současných mezinárodně ceněných tvůrkyň jako Joanna Kozuch, Diana Cam Van Nguyen, Adéla Babanová či Chintis Lundgren.

Volně přístupné budou také výstavy ve čtyřech olomouckých galeriích –⁠ Vitríně Denisce, Galerii Véčko, Galerii PAF a Galerii XY. V poslední zmíněné naleznou návštěvníci kurátorskou výstavu se všemi letošními soutěžními snímky jediné české soutěže zaměřené na pohyblivý obraz –⁠ Jiné vize CZ. Kurátorem Jiných vizí je letos Šimon Kadlčák a podle ohlasů z pražské události, při které byla představena desítka soutěžních snímků, je na co se těšit.

 

Program pro malé i menší

Kromě AniPromítaček, které potěší dospělé ale hlavně děti, si pro ty nejmladší festival přichystal i sérii bezplatných projekcí audiopohádek podcastu Kolíbka, které ve filmovém sále na Konviktu zpříjemní brzké ráno všem rodičům i dětem. Vedle pasivní konzumace programu se děti budou moci aktivně zapojit do několika workshopů. Dvojice designérek Lucie Polášková a Natálie Sodomková si pro ty nejmladší připravily hned dva workshopy –⁠ v dílně Kvarteto si děti vytvoří svoji vlastní karetní hru, při druhé dílně Pop-up si na své přijdou knihomolové se slabostí pro hezké interaktivní knihy. O tom, že dětem kreativita nechybí, ale někdy jsou prostě jenom lenivé, přesvědčí návštěvníky workshopu Vyprávění je hračka Roman Štětina, sdružení Free Cinema je zase naučí jak napodobit Charlieho Chaplina. Brzký příchod Mikuláše dětem připomene trojice čertovských pásem Čerchmanti podšití, Rohaté pohádky a O Čertovi, kde figurují snímky od klasiků jako Jiří Trnka, Josef Kluge nebo Pavel Koutský. Děti do dvanácti let mají vstup na festival zdarma.

Festival cílí na všechny věkové kategorie, středoškolským studentům tak ve spolupráci s Olomouckým krajem nabídne sérii komentovaných prohlídek výstav, prezentaci o současném vývoji počítačových a deskových her nebo hudební workshop.

 

V současnosti je možné zakoupit v předprodeji akreditace na celý festival za 1300 Kč, nebo na jednotlivé dny.

Festival Blues Alive láká na legendy Anthonyho Geraciho a Popu Chubbyho, kytaristku Anu Popović nebo poctu zpěvačce Ettě James

ŠUMPERK: Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive, který proběhne od 17. do 19. listopadu v Šumperku, připravil bohatý hudební, nejen bluesový, program. Jako hlavní lákadla vystoupí například zásadní legenda své generace, pianista, varhaník a zpěvák Anthony Geraci, americká kytaristka srbského původu Ana Popović, newyorská kytarová hvězda Popa Chubby, světoznámý hráč na Hammondovy varhany Delvon Lamarr se svým triem nebo přední představitel akustické countrybluesové školy Jontavious Willis. Festival speciálním blokem za účasti amerických a britských hudebníků a zpěvaček připomene letošní desáté výročí úmrtí zpěvačky Etty James a na odpoledním koncertu vzdá poctu Janu Spálenému. Celkově vystoupí během tří dní v šumperském Domě kultury, který letos poprvé kromě hlavního sálu nabídne i druhé festivalové podium nazvané Jam Stage, a na dalších místech po celém městě přes třicet pět kapel a hudebníků od nás a ze zahraničí. Koncertní program doplní výstava fotografií, noční jam sessiony, poslechové pořady, masterclass a projekce filmu. Velkou novinkou je slavnostní otevření stálé expozice Muzea Blues Alive v prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. Poslední festivalové permanentky jsou v prodeji v síti GoOut. Program a více informací na www.bluesalive.cz.

od 17.11.2022 do 19.11.2022
Autor článku: 
Michaela Horáková

S bezmála padesáti lety profesionální muzikantské kariéry patří pianista, varhaník a zpěvák Anthony Geraci mezi zásadní legendy své věkové kategorie v bluesovém žánru. “Otevřená kniha jeho zkušeností obsahuje taková jména jako Muddy Waters, s nímž byl na samém začátku kariéry angažován v jednom z bostonských klubů a s jeho stálými spoluhráči Jerrym Portnoyem a Bobem Margolinem založil jednu ze svých prvních kapel,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr. S harmonikářem Sugar Rayem Norciou spoluzakládal dodnes aktivní kapelu Sugar Ray & the Bluetones. Posléze stál Anthony Geraci u kolébky další významné bluesové kapely Ronnie Earl and the Broadcasters. “Alba Anthonyho Geraciho jsou stylově velmi členitá, objevují se na nich přímočaré bluesové jízdy v chicagském duchu i sofistikovanější rhythmandbluesové skladby kořeněné jazzovými postupy,” popisuje Ondřej Bezr. Se svými The Boston Blues All-Stars byl opakovaně nominován v kategorii Kapela roku na Blues Music Awards a Geraci sám se zde pravidelně objevuje ve výběru nejlepších bluesových pianistů.

K dalším velkým jménům letošního ročníku patří americká kytaristka srbského původu Ana Popović, která je vítězkou návštěvnické ankety o nejoblíbenějšího účinkujícího za první čtvrtstoletí konání šumperského festivalu, newyorská kytarová hvězda Popa Chubby a Delvon Lamarr Organ Trio pod vedením nesmírně talentovaného skladatele a hráče na Hammondovy varhany, jenž dává kapele jméno. “Ten se skvěle doplňuje s kultovním kytaristou Jimmym Jamesem a skvělým bubeníkem Michaelem Duffym. Hudba tria se pohybuje se mezi rhythm'n'blues, jazzem, funky a rockem,” líčí Ondřej Bezr.

Kytaristku a zpěvačku Carolyn Wonderland mnozí hudební fanoušci znají z kapely britské bluesové legendy Johna Mayalla, rodačka z texaského Houstonu je ale na sólové dráze už od začátku 90. let. Dokáže dostat do transu fanoušky texaského kytarového řádění, jako velmi nadaná autorka ovšem umí zaujmout i toho posluchače, který od blues nevyžaduje striktní dodržování pravidel. “Na posledním ročníku Blues Music Awards měla dvě želízka v ohni za poslední album Tempting Fate vydané na prestižní značce Alligator,” říká Ondřej Bezr.

Neméně respektovanou postavou současné scény je teprve šestadvacetiletý rodák z Georgie Jontavious Willis, hvězda akustické countrybluesové školy, na přímé linii pokračovatel toho, v čem ve světovém kontextu vynikly osobnosti kalibru Taj Mahala a Keb' Mo'. Oba hudební veteráni Willise přizvali roku 2017 jako hosta na své turné k úspěšnému společnému albu TajMo a o dva roky později Taj Mahal a Keb' Mo' produkovali Willisovo druhé a zatím poslední album Spectacular Class, jež bylo nominováno na Grammy 2020 v kategorii Nejlepší tradiční bluesové album. Pořadatelé festivalu se vrátili k osvědčenému konceptu tzv. satelitních koncertů: Jontavious Willis vystoupí v rámci Blues Alive Tour také ve Veselí nad Moravou, Mikulově, Olomouci, Valašském Meziříčí, Jeseníku a polském Chorzowě. V rámci turné se budou konat jeho mistrovské kytarové lekce s místními hudebníky a otevřena bude také výstava Kořeny blues na americkém Jihu.

Letos si připomínáme desáté výročí úmrtí jedné z největších zpěvaček soulu a blues Etty James. Speciální program k její poctě nazvaný Etta James Celebration připravil výkvět amerických a britských hudebníků a zpěvaček, který se na světovém turné zastaví také v Šumperku. “Kapelu tvoří klávesista Bruce Katz a harmonikář Giles Robson. O interpretaci tak slavných hitů, jako jsou At Last, I'd Rather Go Blind, A Sunday Kind of Love nebo Stormy Weather, se podělí zpěvačky Dana Gillespie, Robbin „The Soul-Shaker“ Kapsalis, Alice Armstrong a Daria Biancardi,” vysvětluje Ondřej Bezr.

K dalším zahraničním účinkujícím patří například mladičká texaská kytaristka Ally Venable, fenomenální americký harmonikář a zpěvák Dustin Arbuckle s kapelou The Damnations, švédští bluesrockeři Black River Delta nebo stále známější francouzské trio Muddy Gurdy experimentující se zvukem středověké niněry v kontextu mississippsky temného bluesového soundu.

Tradiční sobotní odpolední koncert bude letos věnován oslavám narozenin jedné z vůbec nejvýznamnějších osobností české hudební scény, zdaleka nejen bluesové: osmdesátinám Jana Spáleného. Oslavenec ve velkém sále Domu kultury zahraje se svojí domovskou kapelou ASPM, ještě předtím ale v rámci programu Pocta Janu Spálenému zazpívají jeho písničky ve vlastních úpravách mnozí, někdy možná i trochu překvapiví interpreti, vesměs o jednu a více generací mladší (Martina Trchová, Jan Fic, Jan Švihálek, Michal Němec, Martin Kyšperský, Petr Ostrouchov & Blue Shadows).

Dění v Domě kultury vždy v podvečer zahájí ve foyer, jak je zavedeným zvykem, jedna z kapel, postoupivších z letošního ročníku vyhledávacího festivalu Blues Aperitiv (Dazed and Confused, Black Pin, Steven's), následovat bude blok loňských vítězů na hlavní scéně (The Peanuts, Levi, The Turtev Brothers).

Rušno bude i na dalších festivalových scénách. Na Jam Stage zahraje mimo jiné italské akustické duo Max & Veronica, páteční program v Klášterním kostele bude patřit Martině Trchové, Justinu Lavashovi a Philu Shoenfeltovi s Davidem Babkou. Nebude chybět ani tradiční sobotní dopolední projekce v kině Oko, na programu bude skvělý životopisný snímek o Aretě Franklin s názvem Respect. Knihovna T. G. Masaryka bude hostit přední bluesové odborníky Jana Sobotku a Jiřího Moravčíka s jejich poslechovými pořady.

Poslední vlna celofestivalových permanentek do Domu kultury a vstupenky na doprovodné akce jsou v prodeji v síti GoOut a na pokladně Domu kultury v Šumperku. Omezený počet jednodenních vstupenek je v prodeji na pokladně Domu kultury.

Kompletní program a informace o účinkujících jsou na www.bluesalive.cz.

Rozsvícení Památníku T. Bati ve Zlíně do trikolóry

ZLÍN: Letos již potřetí bude Baťův Památník slavnostně nasvícen do barev české trikolóry na Den boje za svobodu a demokracii. Nenechejte si ujít tuto mimořádnou podívanou ve čtvrtek 17. listopadu přesně v 17:11, kdy se současně rozezní veřejná reprodukce písně Modlitba pro Martu. Na tento státní svátek navíc můžete využít prohlídek se vstupem zdarma od 10:00 do 16:00.

17.11.2022
17:11 - 22:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Na 17. listopad 2022 bude Památník Tomáše Bati otevřen k návštěvě se vstupem zdarma v čase 10:00 - 16:00 (poslední prohlídka začne v 15:00). V každou celou hodinu budou probíhat komentované prohlídky, ale Památník bude možno si prohlédnout i individuálně bez výkladu. Volné vstupenky si však nejdřív přijďte vyzvednout do Infopointu Památníku (ve vedlejší budově gymnázia, nám. T. G. Masaryka 2734), až poté vás průvodce doprovodí přímo do Památníku.

Na závěr návštěvního dne se uskuteční přesně v 17:11 velkolepá podívaná v podobě okamžiku speciálního rozsvícení Baťova Památníku do trikolórových barev. Silný moment ještě více umocní současné přehrání legendární skladby Modlitba pro Martu. Památník bude takto slavnostně zářit do 22:00.

Premiéra svátečního nasvícení zlínského klenotu do českých národních barev proběhla v roce 2020. Autorem této původní ideji je fotograf a výtvarník Josef Řezníček známý pod pseudonymem Jsf Abb, který se na realizaci bude podílet i letos. Před dvěma lety se současně Památník T. Bati stal součástí iniciativy Díky, že můžem, která pořádá pravidelně oslavy 17. listopadu na Národní třídě. Připojil se tak k myšlence rozsvítit celorepublikově významné budovy do české trikolóry, a vyslat tímto symbolickým gestem do společnosti zprávu, že hodnoty sametové revoluce jsou stále živé.

Přijďte zažít silnou atmosféru na Gahurův prospekt ve Zlíně k Památníku Tomáše Bati!

Více info: www.pamatnikbata.eu

Je založena také Facebooková událost Rozsvícení Baťova Památníku ve Zlíně do trikolóry 

Moravská filharmonie připomene Den vzniku samostatného Československa s novým šéfdirigentem

ČR-OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc vítá nového šéfdirigenta Zsolta Hamara, jednoho z nejznámějších maďarských dirigentů střední generace. Do své funkce oficiálně vstoupí ve čtvrtek 27. října inauguračním koncertem, který připomene Den vzniku samostatného československého státu. S olomouckým orchestrem vystoupí houslista Ivan Ženatý.

27.10.2022
Autor článku: 
Klára Mars

K oslavám říjnového státního svátku každoročně patří koncert Moravské filharmonie, který bude letos pro Olomouc dvojnásobně slavnostní. Publiku se na něm představí nový šéfdirigent Zsolt Hamar. Budapešťský rodák již v prvních letech své dirigentské dráhy spolupracoval s Maďarskou národní filharmonií a u téhož tělesa, které je zároveň nejvýznamnějším maďarským orchestrem, zastával v letech 2017–2020 funkci šéfdirigenta. Zsolt Hamar dlouhá léta působí také jako operní dirigent – mimo jiné byl hudebním ředitelem divadla v německém Wiesbadenu a pravidelně hostuje v Curyšské opeře. „Jsem velmi rád, že můžeme v Olomouci přivítat takovou uměleckou osobnost, jakou je Zsolt Hamar. Věřím, že jeho prestižní renomé může přinést olomoucké filharmonii další zajímavé příležitosti i na mezinárodní úrovni,“ uvedl primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.

Na inauguračním koncertě šéfdirigenta zazní skladby slovenských i českých autorů. První kompozice slavnostního koncertu je symfonické dílo Symfonietta Jána Cikkera, rodáka z Banské Bystrice, který byl na Pražské konzervatoři žákem Jaroslava Křičky a Vítězslava Nováka.

Houslový virtuóz Ivan Ženatý se ve své umělecké kariéře potkal s mnoha významnými světovými interprety a pedagogy, největší význam však pro něj měly soukromé lekce u Josefa Suka a následná dlouholetá spolupráce vrcholící vystoupeními na Würzburger Mozart-Festspiele, Pražském jaru a kompletní nahrávkou děl W. A. Mozarta. Ivan Ženatý v rámci koncertu provede populární Fantasii pro housle a orchestr Josefa Suka staršího, slavného dědečka svého pedagoga.

Pro závěr koncertu šéfdirigent symbolicky zvolil Slovanské rapsodie Antonína Dvořáka, jimiž se i samotný skladatel poprvé 17. listopadu 1878 v žofínském sále přestavil pražskému publiku v roli dirigenta. Tři skladby sdružené pod názvem Slovanské rapsodie svým charakterem evokují lidovou hudbu a tance. První vyniká pastorální atmosférou, druhá je o poznání dramatičtější, třetí je pak barevnou mozaikou naplněnou optimismem a radostí ze života.

Tento koncert je zároveň vyvrcholením tradičního turné Moravské filharmonie po vybraných městech Olomouckého kraje. „Díky turné má pan dirigent hned v úvodu svého angažmá možnost představit se posluchačům napříč regionem, a zároveň může hned od počátku blíže poznávat orchestr. Věřím, že to je skvělý start do spolupráce, která v aktuální sezoně bude ztělesněna ještě dalšími šesti programy pod jeho taktovkou,“ uvedl ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman. 

Série říjnových koncertů odstartovala v Zábřehu a Prostějově, v úterý 25. října se mohou těšit posluchači z Jeseníku v Priessnitzových léčebných lázních, 26. října v Domě kultury v Šumperku a 28. října v Městském domě v Přerově.

Návštěvníci domácího koncertu 27. října jsou od 18.30 hodin zváni do předsálí koncertního sálu Reduta na Vernisáž nové kolekce výtvarných děl Unie výtvarných umělců. Koncert začíná v 19.00 hodin. Podrobný program a možnost zakoupení vstupenek jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.

Repríza přednášky „Marie T. Baťová: První dáma Zlína“

ZLÍN: Památník Tomáše Bati zve širokou veřejnost na reprízu přednášky o Marii T. Baťové, manželce jednoho z největších průmyslníků všech dob. Přednáška proběhne v sobotu 12. listopadu od 17:00 v Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín). Po jejím skončení se unikátní prostor Baťova Památníku slavnostně rozsvítí a návštěvníci si jej budou moci exkluzivně nafotit.

12.11.2022
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

V rámci přednášky se posluchači dozví zajímavé informace o manželce geniálního podnikatele, která mu byla rovnocennou partnerkou nejen v soukromí, ale i v jeho podnikání. Irena Mošaťová, průvodkyně Památníku, vám blíže představí třeba prostředí, z jakého Marie Baťová (rozená Menčíková) pocházela, zjistíte, jaký byl vztah manželů Baťových, jaký byl její osud po úmrtí Tomáše a mnoho dalšího.

K příležitosti této přednášky si budete moci na místě zakoupit i knihu 99 sladkých teček Marie Baťové, a vyzkoušet si tak podle této cukrářky připravit u vás doma dobroty, které se mlsaly u Baťů.

Po prezentaci mohou účastníci využít exkluzivní příležitost nafotit si slavnostně nasvícený interiér zlínského klenotu.

Omezená kapacita míst na přednášku. 
Rezervace a prodej vstupenek: Vstupenky / Rezervace 

Více info na www.pamatnikbata.eu

Energií sršící brooklynské duo Moon Hooch přijíždí do Prahy i Olomouce

PRAHA: Energií nabití brooklynští Moon Hooch přivezou 8. října do olomouckého Jazz Tibet Clubu a o den později 9. října do pražského Paláce Akropolis výbušný materiál z posledního alba s příznačným názvem Life On Other Planets. Kapela, jejíž styl můžeme spolu s britským Guardianem definovat virtuózním jazzem stejně jako akustickým technem, dokáže na dva saxofony a perkuse vykouzlit neskutečné zvukové eskapády, pobavit originálním muzikantským humorem i roztančit davy. Ostatně stačí připomenout euforii, kterou jejich řádění vyvolalo, když v roce 2019 roztančili tisíce lidí na Karlově náměstí během Mladí ladí jazz Open Airu. Jako bonus je v Praze navíc podpoří neméně energickým vystoupením naše formace Tygroo. Před pražským koncertem proběhne se saxofonisty Wenzlem McGowenem a Michaelem Wilburem workshop, na kterém se budou věnovat práci v Abletonu i hře na saxofon. Na workshop navazuje diskuse.

od 08.10.2022 do 09.10.2022
Autor článku: 
Silvie Marková

Koncert je součástí festivalu Mladí ladí jazz. Více informací na www.mladiladijazz.cz. Předprodej vstupenek na koncert v síti GoOut: https://goout.net/cs/moon-hooch+support-tygroo/szsaldp/. Účast na workshopu je pro držitele vstupenky zdarma, samostatně za 150 Kč. Více informací o workshopu je k dispozici na https://www.mladiladijazz.cz/tha_events/moon-hooch-hudebni-workshop-mladi-ladi-jazz-2022/.

 

„Říkám vám, že tihle týpci jsou cool!“ prohlásil o kapele Moon Hooch Iggy Pop a The Guardian jako pojmenování jejich stylu nabízí termíny virtuózní jazz nebo akustické techno. Svůj nezaměnitelný sound si vybrousili tvrdou prací, buskingem v newyorském metru.  A když neohrožený N.Y.P.D. zhruba před deseti lety zakázal jejich vystupování z důvodu ohrožení veřejného pořádku, začali vyprodávat svoje koncerty po celém světě a vystupovat v televizních show vedle jmen, jako jsou Tame Impala a James Blake. Kapela, která neváhá pro dosažení nevídaného zvuku nasadit na saxofon pruhovaný červenobílý dopravácký kužel, se sama s nadhledem označuje jako post-racionální band, protože se vždy snaží hlavně dělat věci tak, jak je cítí, aniž by příliš řešila svůj úspěch a budoucnost. Tak přistoupili saxofonisté Wenzl McGowen a Michael Wilbur se svým bubenickým kolegou i k novému albu Life On Other Planets, kdy se prostě a jednoduše snažili přetavit veškerou energii ze svých živých vystoupení do 9 skladeb.

 

Program Mladí ladí jazz 2022:

8. 10. / Moon Hooch (US), Jazz Tibet Club, Olomouc

9. 10. / Moon Hooch (US) + Tygroo (CZ), Palác Akropolis
 

Dny maďarského jazzu (ve spolupráci s Lisztovým institutem v Praze):

22. 10. / Dny maďarského jazzu: Kaltenecker-Markó duó (HU), Jazzdock

26. 10. / JAZZBIT x Dny maďarského jazzu: Jazzbois (HU) + Jakob Gunnarsson Quartet (INT), Jazz Dock

 

Více informací:

Web: www.mladiladijazz.cz
Facebook: www.facebook.com/mladiladijazz/

 

Pro mladé do 26 let nabízejí pořadatelé zvýhodněné vstupné v hodnotě 2/3 ceny plné vstupenky.

 

Za podpory: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury České republiky

Hlavní mediální partner: Český rozhlas Vltava

Mediální partneři: Radio 1, Český rozhlas Jazz, Radio Wave, Full Moon

Partneři: Velvyslanectví USA, Hotel Botanique, Městská část Praha 3 a Praha 5, Lisztův Institut - Maďarské kulturní centrum Praha, MVM - Magyar Villamos Művek Zrt. a HOTS (Hungarian Oncoming Tunes), GoOut

 

Jsme součástí: Europe Jazz Network, International Jazz Day, EFFE, Take a stand

 

Prestižní výstava ČTK Česko/slovenské okamžiky zakotví v Šumperku

ŠUMPERK: Česká tisková kancelář připravila u příležitosti 30. výročí rozpadu Československa novou venkovní fotografickou výstavu. Expozice s názvem Česko/slovenské okamžiky zakotví od 7. října do 23. listopadu na pěší zóně v Šumperku. Záštitu nad ní převzal poslanec Parlamentu ČR Michael Kohajda a v Šumperku proběhne ve spolupráci ČTK, města Šumperk a Domu kultury Šumperk.

od 07.10.2022 do 23.11.2022
Autor článku: 
Hana Písková

Autoři výstavy Česko/slovenské okamžiky vybrali bezmála 130 snímků, které zachycují důležité i méně známé momenty ze společné historie, dvojího rozpadu československého státu, stejně jako vzájemné vztahy Čechů a Slováků v posledních 30 letech. „Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické, ale i snímky z běžného života, kultury či sportu,“ uvedla za autorský tým šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstavě jsou i snímky z produkce Československé tiskové kanceláře, které před 30 lety při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR. „Jsme rádi, že nám je slovenští kolegové zapůjčili, neboť jde o velmi vydařené fotografie, díky nimž si připomeneme například výrobky Made in Czechoslovakia z podniků na slovenském území či slavný snímek Alexandera Dubčeka na koupališti,“ uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Několik vystavených fotografií autoři našli v databázi fotobanky Profimedia, kterou ČTK koupila v červenci 2021.

Autorský tandem doplnil bývalý dlouholetý šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK a autor mnoha výstav Dušan Veselý. Na přípravě doprovodných textů se podílí Pavel Lukáš z dokumentační redakce ČTK.

Vernisáž v Šumperku se uskuteční 7. října ve 13 h na pěší zóně před IC Šumperk. Výstava pak v Šumperku potrvá až do 23. listopadu.

https://www.dksumperk.cz/

V pátek začíná knižní festival LITR, oslava papíru a malých nakladatelů

OLOMOUC: V pátek 30. září v Olomouci odstartuje osmý ročník knižního veletrhu LITR. V průběhu pátku a soboty bude možné po celý den navštívit stánky více než čtyřiceti malých nakladatelů a tvůrců, kde najdou kromě originálních knih také umělecké tisky nebo hravé papírové výrobky. Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace. V průběhu dvou dnů proběhne také doprovodný program plný workshopů pro děti i dospělé, výstav, prezentací, divadla či čtení pro děti nebo koncertů. V neděli 2. října se pak otevřou dveře do olomouckých kreativních studií v rámci druhého ročníku Open Studios Olomouc. 

od 30.09.2022 do 01.10.2022
Autor článku: 
Veronika Zapatová

Veletrh proběhne v prostorách bývalého jezuitského Konviktu v Uměleckém centru Univerzity Palackého v přízemí a prvním patře, a to v pátek 30. září od 11:00 do 20:00 a v sobotu od 11:00 do 19:00. 

Podtitulem letošního ročníku je ‚Holy Paper‘ – téma reaguje na současnou krizi nedostatku papíru a hledá nové, alternativní možnosti využití a výroby, tisku či zpracování papíru. Téma udržitelnosti je čím dál důležitější a odrazilo se také v našem vizuálu a tiskových výstupech, které tematizují recyklaci papíru – plakáty jsou bez tisku a z konopného papíru, návštěvníci si budou moci výrobu našeho plakátu sami vyzkoušet,“ charakterizuje letošní LITR jeho ředitelka Nela Klajbanová.

 

Tvůrčí dílny pro děti i dospělé – grilování knih, malování na textil nebo papírové knihy

V průběhu pátku a soboty se návštěvníci mohou zúčastnit řady kreativních workshopů na téma papír a knihy. V pátek se odehraje tvůrčí dílna s ilustrátorem Markem Cinou, kde si návštěvníci vyrobí vlastní papírové masky, na workshopu s ROE si barvami na textil vylepší své kousky v šatníku, na parkánu si pak budou moci otestovat, zda je možné ugrilovat na knize pokrm. V sobotu se bude vyrábět vlastní razítkový erb inspirovaný olomouckými domovními znameními s ilustrátorkami Nikolou Logosovou a Dariou Filippovou, bude možné  vytvořit si společně s p a p i d u jedinečné album ze zbytkových materiálů na Instax fotky, s Dorotou a Adamem Krátkými proběhne tvorba papírové pop-up knížky s vyřezanými obrázky. Kdo bude chtít, vystříhá si i malé papírové loutky a knížku oživí divadelním představením!

 

Dětský program – pohádka o těstu, autorské čtení v knihkupectví Zlatá velryba

Všechny workshopy kromě grilování knih jsou určeny pro malé i velké. Speciálně pro děti je však kromě workshopů připraveno ještě sobotní ranní autorské čtení a beseda Lenky Rožnovské ke knize Smutno se musí vyšeptat, které LITR pořádá ve spolupráci s celorepublikovým projektem Děti, čtete?!. Beseda proběhne v knihkupectví Zlatá velryba. Sobotní odpoledne pak bude patřit zábavnému divadelnímu představení Otěstánek, pohádce o těstu, chlebu, zadělávání, pečení a žraní inspirovaná K. J. Erbenem. V průběhu návštěvy veletrhu mohou rodiče své děti vzít do herny, která bude otevřena po celou dobu konání veletrhu. 

 

Výstavy – papír a ilustrace, stavba zdi a to nejkrásnější z českých knih

Výstavní program letošního ročníku se letos primárně soustředí na médium papíru v několika podobách. Galerie XY zahájí vernisážový program výstavou tvorby amerického komiksového tvůrce Noaha Van Scivera. „Autobiografické“ výstavy NUDNÝ se kurátorsky ujal grafik, ilustrátor a nakladatel Jindřich Janíček, který také pokřtí v češtině vydaný komiks Noaha Van Scivera NUDA. Vitrínové galerie Véčka a Vitrína Deniska představí tvorbu dvou ilustrátorek a letošních LITR rezidentek Nikoly Logosové a Darii Filippové. V Galerii PAF se pak odehraje jediná výjimka vybočující z papírového programu letošního LITRu. V malé galerii v ulici Ztracená připravuje Patrik Pelikán instalaci Dovnitř, jejíž dominantou je samotný prostor, jenž je tematizován monumentální stavbou, která vzniká deset intenzivních dní. 

LITR prezentuje to nejlepší z nejkrásnějších českých knih, které v poslední době vznikly. V průběhu veletrhu si tak kromě krásných výtvorů všech nakladatelů budou moci návštěvníci prohlédnout výstavy vítězných knih ze soutěže Nejkrásnější české knihy a Zlatá stuha nebo animované upoutávky na nominované knihy Magnesia Litera. 

 

Večerní program plný hudby a hanácká Napeča Koláča

Sobotní večer bude patřit prezentaci Napeča Koláča, hanácké variaci na světoznámý formát PechaKucha, kde svou tvorbu představí nakladatelé a výtvarníci. 

Večery budou v pátek i sobotu patřit hudbě. V letošním roce LITR spojil síly s lokálním kolektivem HLUBINA, který připravil sérii koncertů. V pátek večer zahraje Jack The Hipper, dissipativ, Body of Pain, Laokoon. Sobotní večer bude patřit Jack Rabbit's Palace, Raw Deal, Hospital Brut a Císařpancíř, po půlnoci pak zakončí noc DJ/ka New Magic Media.

 

Den otevřených studií 

V neděli pak na LITR naváže projekt Open Studios Olomouc, kdy několik kreativních studií a dílen otevřou své dveře dokořán a vybídnou veřejnost k nahlédnutí pod pokličku své tvorby. V rámci druhého ročníku Open Studios budou moci návštěvníci navštívit studia graficke-papiry.cz, Rootscollective – Monika Poljaková, Knihařka, Jan Skácelík, mimokolektiv, Jitka Králová, Tomáš Kubíček Keramika. 

Vstupné na veletrh je 70 Kč, děti mají vstup zdarma. Vstupenka se platí na místě v hotovosti a platí na celý víkend a celý program kromě vybraných workshopů, které jsou zpoplatněny částkou 70 Kč.

 

Seznam nakladatelů a tvůrců:

Angry Albatros, ArtMap, Bylo nebylo, Bohdan Heblík – Najekni, Carcosa, Centrala, Dočasný tetovačky, Dynastie, Edice PAF, graficke-papiry.cz, Chaos company, Chytamlelky, Ilustrace Neobara, Ivana Svobodová, Jaroslav Irovský, Katzie/Kateřina Janků, Knihařka, Knižní design FU OU, Liška Rezatá, LUX, Makkemaky, Markét ilustrace, Meander, Mon Pol, MORIBUNDUS books, Nakladatelství anarchistické federace, Nakladatelství Medusa, Nakladatelství Pampeliškov, NAMU, OPAK, p a p i d u, Papyrus, Pink box, Pírko, Poketo, Prakosti, ROE, Sedmá generace, SEZÓNA, STELLION, Štěpán Adámek, Take Take Take, TEARS IN RAIN, Vladislav Hroš, Xao

 

8 LITR – Knižní veletrh autorských a uměleckých publikací

30. 9. – 1. 10. 2022

Umělecké centrum Univerzity Palackého (Konvikt), Univerzitní 3, Olomouc

Pro více informací můžete sledovat naše internetové kanály:
Web: www.litrolomouc.cz
Facebook: www.facebook.com/litrolomouc
Fb událost: https://www.facebook.com/events/589210449508547
Instagram: www.instagram.com/litr_olomouc

Kompletní program najdete na webu www.litrolomouc.cz nebo tady

Partnery projektu jsou: Statutární město Olomouc, Ministerstvo kultury ČR, Olomoucký kraj, Státní fond kultury, Univerzita Palackého v Olomouci, Kreativní Olomouc, PAF, graficke-papiry.cz, Státní fond kinematografie, Fond na podporu umenia, literarnyklub.sk, Hlubina, Děti, čtete?, Památník národního písemnictví, Magnesia Litera, Zlatá stuha, AniPromítačka, Druhý domov, Vitrína Deniska, Galerie XY, Galerie Véčko, ArtMap, jlbjlt.cz, A2 – kulturní čtrnáctideník, Full Moon, Swine Daily, iUmeni.cz, KONVIKT bistro & bar, Ground Sound, Hnutí DUHA – Sedmá generace, Olomoucký deník, Čtenář, iLiteratura.cz, Jsem z Olomouce

 

Repríza přednášky Ženy v životě Tomáše Bati

ZLÍN: v sobotu 8. října se uskuteční repríza přednášky „Ženy v životě Tomáše Bati“, a to od 17:00Infopointu Památníku T. Bati ve Zlíně. Dozvíte se zajímavosti o ženách, které sehrály v životě geniálního podnikatele důležitou úlohu, podporovaly ho a formovaly. Po přednášce budou mít návštěvníci exkluzivní možnost nafotit si interiér slavnostně nasvíceného Památníku.

08.10.2022
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá /jal

Zajímalo by vás, jak ovlivnila malého Tomáše jeho maminka a později nevlastní matka? Nebo jaký byl vztah sourozenců Tomáše a Anny, která spolu s ním a starším bratrem Antonínem založila firmu Baťa? A co třeba Tomášova první láska? To a mnohem více vám prozradí průvodkyně Památníku Irena Mošaťová.

Na přednášku v Infopointu je omezená kapacita na max. 50 účastníků.

Rezervace a prodej vstupenek na webu pamatnikbata.eu.

Po skončení prezentace následuje slavnostní rozsvícení Památníku, a účastníkům se tak naskytne jedinečná příležitost nafotit si unikátní prostor po setmění.

Baťův Památník zve na Den architektury

ZLÍN: O víkendu 1. – 2. října je široká veřejnost zvána na pestrý program celorepublikového festivalu Den architektury do zlínského Památníku Tomáše Bati. Budete moci využít prohlídek zdarma, zavítat na zajímavé přednášky a projekci filmu. Velkým lákadlem je i speciální přednáška architekta, herce a spisovatele Davida Vávry.

od 01.10.2022 do 02.10.2022
10:00 - 17:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Den architektury v Památníku odstartuje v sobotu 1. října, kdy je od 10:00 do 17:00 otevřeno se vstupem zdarma. Komentované prohlídky budou probíhat v každou celou hodinu s tím, že si zájemci budou moci prohlédnout prostor i individuálně bez výkladu. Od 16:00 se můžete těšit na přednášku Davida Vávry s názvem Ve stopách Jana Antonína Bati. Netradiční kreslenou formou se tak vydáte po stopách „šumných natáčení“ ve městech Batatuba, Bataypora a Bataguass vybudovaných v Jižní Americe a také po stopách jedinečného působení baťovského způsobu života na odlehlém kontinentu. Kapacita na tuto přednášku v Památníku je omezená na max. 100 účastníků. Od 17:00 dále navazuje v Infopointu Památníku projekce filmu „První dáma české architektury“ od režisérky Jany Chytilové. Dokumentární portrét české architektky, profesorky a významné osobnosti Aleny Šrámkové zachycuje její životní dráhu spjatou s osudy realizovaných projektů a staveb. Z její tvorby, která nepodléhala střídání módních směrů, vyniká např. monumentální budova Fakulty architektury ČVUT, podpovrchová hala Hlavního nádraží v Praze a mnohé další. Kapacita na promítání je max. 70 diváků.

Program pokračuje nedělí 2. října, kdy je Památník otevřen k prohlídkám se vstupným od 10:00 do 15:00. Od 16:00 je pak připravena přednáška na téma Jože Plečnik: Architektova cesta z Laibachu do Ljubljany, kterou přednese k příležitosti 150. výročí narození proslulého slovinského architekta vedoucí průvodce Památníku Petr Hampl. Plečnikovy práce zahrnují obrovskou škálu výtvorů od drobného městského mobiliáře až po rozsáhlé urbanistické celky. Přednáška vám přiblíží stěžejní, i když méně známou činnost Plečnika v jeho rodné Lublani. Přednáška se uskuteční v Infopointu Památníku a max. kapacita je 50 posluchačů. Vstup na přednášku je zdarma.

Více informací včetně možnosti rezervace najdete na webu www.pamatnikbata.eu

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj