pondělí
16. května 2022
svátek slaví Přemysl

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Profesor Vladimír Šlapeta bude přednášet v Infopointu Památníku Tomáše Bati

ZLÍN: Všichni příznivci architektury jsou zváni na přednášku „Hans Scharoun, od expresionismu přes funkcionalismus k organické architektuře“, kterou přednese profesor Vladimír Šlapeta! Speciální přednáška v podání tohoto špičkového experta na současnou architekturu se koná ve středu 27. 4. od 17:00 v Infopointu Památníku T. Bati ve Zlíně (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín)! Po přednášce se návštěvníkům naskytne jedna z posledních příležitostí v jarní sezóně užít si slavnostně nasvícený interiér Baťova památníku.

27.04.2022
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá /jal

Přednáška předního odborníka na moderní architekturu profesora Vladimíra Šlapety seznámí posluchače s životním dílem a projekty Hanse Scharouna, který patřil k nejvýznamnějším osobnostem nejen německé, ale i světové architektury 20. století. Jelikož je profesor Šlapeta mimo jiné také vynikajícím vypravěčem a o jeho přednášky je obecně velký zájem, doporučujeme si své místo zajistit předem – i z důvodu omezené kapacity Infopointu Památníku.

Vstupenky jsou za 99 Kč a můžete je koupit buď přímo na pokladně Infopointu nebo online.

Více info: https://pamatnikbata.eu/dubnova-prednaska-profesora-vladimira-slapety/

Je založena také FB událost: Přednáška PROFESORA VLADIMÍRA ŠLAPETY 

Hudební energie z Police nad Metují míří na Moravu

OLOMOUC: Mladí hudebníci z Police Symphony Orchestra připravují svůj první koncert v hanácké metropoli. V sobotu 23. dubna 2022 zahrají v sále olomoucké Reduty. Co dalšího je čeká v letošní sezoně?

23.04.2022
Autor článku: 
Lucie Peterková/ika

Svou dvanáctou sezonu orchestr zahájil splátkami pandemických koncertních dluhů, kdy dva roky na svůj hudební příděl čekalo publikum v Praze a Trutnově. Jaro už ale PSO plánuje ve znamení nově navštívených adres. Historicky první zastávka ve starobylé a studentům zaslíbené Olomouci bude ve znamení pestrého repertoáru od klasiky, přes filmové melodie, až po “párty pecky” v podání kmenových zpěváků Honzy Sklenáře, Karolíny Soukupové, Venduly Příhodové a Karla Teleckého. 

Podle zakladatelky orchestru Petry Soukupové nebyla volba starobylé Olomouce úplně náhodná: “Uvolnil se nám termín pro koncert a přemýšleli jsme, jestli vsadit na jistotu a zahrát tam, kde už jsme byli, nebo zkusit něco nového, neznámou destinaci. Olomouc nám padla hned do oka. Moc se těšíme do další části naší republiky, kde jsme ještě neměli šanci koncertovat. Do hanácké metropole s sebou přibalíme například filmový soundtrack ze Sherlocka Holmese, duetové symfonické aranžmá písně Creep od Radiohead, ale také rozverné songy jako Boum Boum Boum či Žal se odkládá a mnoho dalších titulů”, slibuje Soukupová.     

Police Symphony Orchestra pod taktovkami Joela Hány a Kryštofa Kosky tak přiveze z Police nad Metují svou typickou nálož energie a kdo u toho nechce chybět, může si zakoupit vstupenky na goout.cz. 

Sezóna 2022 bude nabitá, protože Police Symphony Orchestra zakončí Velkým finále hudební festival Smetanova Litomyšl. Poté se vypraví na letní pouliční buskingové turné po několika evropských metropolích, které zakončí na pražském Výstavišti 17. července 2022 koncertem s artisty z Cirku La Putyka. V polovině září pak orchestr nabídne už šestou nevšední benefici, tentokrát na letišti v Broumově - Martínkovicích, obklopen krásnou přírodou broumovského výběžku. 

V roce 2023 se na plátnech kin objeví celovečerní dokument mapující život orchestru, který už třetí rok vzniká v koprodukci s Českou televizí a za podpory Státního fondu kinematografie. 
 

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další pomocníky z celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná a mnoho dalších. Dosud odehráli přes 130 koncertů v ČR i v zahraničí pro více než 170 000 diváků, a to včetně mnoha beneficí, na kterých dokázali vybrat více než 2,1  milionu Kč pro druhé.

www.policesymphonyorchestra.cz

www.facebook.com/PoliceSymphony

www.instagram.com/PoliceSymphony

 

ČTENÁŘKA ROKU je ze Šumperka

ČR: V jedenáctém ročníku celostátní soutěže Čtenář roku SKIP www.skipcr.cz jsme hledali nejvěrnějšího čtenáře v našich knihovnách. Hlavním kritériem hodnocení byl celkový počet vypůjčených e-knih za rok 2021 + další kritéria konkrétních knihoven. Cílem této kampaně je posilovat společenský význam a prestiž četby a oceňovat ty, kteří služeb knihovny nejvíce využívají.

Autor článku: 
Roman Giebisch

V průběhu března 2022 byli vybráni nejvěrnější čtenáři nejen jednotlivých knihoven, ale také všech krajů a celostátním vítězem se stala paní Jana Fuhrmanová narozená v roce 1947, která je čtenářkou Městské knihovny v Šumperku více jak 55 let. Do knihovny chodí velmi pravidelně, když se nemůže dostavit sama, pro knihy si někoho pošle. Bez knih nemůže vůbec existovat. Půjčuje si hlavně romány pro ženy, se špetkou erotiky. K některým titulům se ráda vrací. Paní Fuhrmanová je velmi veselá, komunikativní a se smyslem pro humor. Mezi její záliby patří na prvním místě četba, pejsci, vaření a dokud mohla ještě více chodit, tak turistika. Doba kovidová byla pro takto zapálenou čtenářku velmi těžká. Knihovnice ji nemohly nechat bez knížek, takže jí je v době uzavření knihovny vozily. Jakmile bylo umožněno bezkontaktní půjčování knih, paní Jana jako jedna z prvních do knihovny opět dorazila. V loňském roce si zapůjčila 3309 knih, časopisů a dalších dokumentů a jsou v tom samozřejmě i prolongace. Bez periodik, prezenčních výpůjček a prolongací je to úctyhodných 943 dokumentů.

Přednáška Marie T. Baťová: První dáma Zlína

ZLÍN: Památník Tomáše Bati zve na premiéru druhého dílu přednášky z cyklu „Ženy v životě Tomáše Bati“ pojednávající tentokrát o manželce geniálního podnikatele. Přednáška se koná v sobotu 9. 4. 2022 od 17:00 v Infopointu Památníku T. Bati (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín). Po přednášce můžete využít jednu z posledních příležitostí v jarní sezóně exkluzivně si nafotit slavnostně nasvícený interiér Baťova památníku. Rezervace míst předem.

09.04.2022
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Přijďte se dozvědět zajímavé informace o Marii Baťové, manželce největšího průmyslníka všech dob! Byla mu rovnocennou partnerkou jak v soukromí, tak i v jeho podnikání. Zjistíte třeba, kde se seznámila s manželem, jaký byl jejich vztah, proč byla nazvána první dámou Zlína, nebo jaký byl její osud po úmrtí Tomáše Bati a mnoho dalšího.

Po přednášce můžete využít naposled v jarní sezóně exkluzivní možnost nafotit si slavnostně rozsvícený interiér zlínského klenotu.

Rezervace míst předem buď přes web www.pamatnikbata.eu nebo přes e-mail pamatnikbata@zlin.eu.

Více info k akci: https://pamatnikbata.eu/prednaska-marie-t-batova-prvni-dama-zlina/

Březnová přednáška Zlínský architektonický manuál

ZLÍN: Všichni zájemci o architekturu, urbanismus nebo novodobou historii měst jsou zváni na přednášku pojednávající o odborně popularizační databázi Zlínský architektonický manuál (ZAM). Téma mapující vývoj zlínské architektury v průběhu minulého století až do současnosti vám představí historička umění a projektová manažerka ZAM Lucie Šmardová, a to ve středu 30. března od 17:00 v Infopointu Památníku T. Bati (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín). Dozvíte se třeba, jak vznikají jednotlivé trasy, podle čeho jsou vybírány architektonické a umělecké objekty nebo jaký bude letošní program komentovaných prohlídek a mnoho dalšího. Po přednášce je navíc umožněno navštívit slavnostně rozsvícený Baťův památník. Rezervace míst předem.

30.03.2022
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Zlínský architektonický manuál (ZAM) je odborně popularizační databáze zam.zlin.eu prezentující architektonické a umělecké objekty, soubory staveb a veřejných prostranství vzniklých v letech 1894 - 2018. Základem databáze jsou tematické trasy zaměřené na „baťovský Zlín“, ale i na výstavbu, která probíhala nezávisle na firmě. Třináct stezek nabízí dějiny jednotlivých lokalit, například továrního areálu, první dělnické kolonie Letná nebo filmových ateliérů na Kudlově. V databázi má důležité místo také architektura druhé poloviny 20. století, kdy byl Zlín Gottwaldovem. Jednotlivá hesla obsahují texty, dobové fotografie, pro srovnání je k dispozici rovněž současná fotodokumentace a archivní plány.

Hlavním realizátorem projektu je spolek aArchitektura, který spolupracuje s nejdůležitějšími kulturními a paměťovými institucemi ve Zlíně.

Rezervace míst na přednášku předem prostřednictvím webu www.pamatnikbata.eu (sekce „Pro návštěvníky“ – Rezervace termínu prohlídky) nebo přes e-mail: pamatnikbata@zlin.eu. Základní vstupné je 99 Kč, snížené 49 Kč.

Více info: https://pamatnikbata.eu/breznova-prednaska-zlinsky-architektonicky-manual/

V Javoříčku našli azyl uprchlíci z Ukrajiny

NOVÝ MALÍN: Již několik týdnů vedení obce Nový Malín na Šumpersku s podporou dalších dobrovolníků usilovně pomáhá koordinovat pomoc uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny, zejména oblasti Volyně. Od samého počátku konfliktu je v kontaktu se Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel, které komunikuje s krajanskými spolky přímo na Ukrajině.

Autor článku: 
Ivo Heger

Úsilí Nového Malína podpořila rovněž Iniciativa pro podporu vypálených obcí se spolkem NOVÉ JAVOŘÍČKO, z.s., který vlastní budovu historické školy v Javoříčku a provozuje zde expozici věnovanou pohnutému osudu této obce. A právě v prostorách někdejší školy, která jako jeden z mála objektů přečkala vypálení obce nacisty v roce 1945, našlo od 10. března 2022 útočiště 15 uprchlíků z Ukrajiny, žen a dětí. Do pomoci se zapojila i obec Luká. Další lidé našli dočasný domov přímo v Novém Malíně a část uprchlíků zamířila rovněž do středočeských Lidic.

Chtěli bychom touto cestou vyjádřit velké poděkováním všem, kteří se rozhodli tuto aktivitu podpořit, a to zejména za rodiny potomků Volyňských Čechů, které díky solidaritě dobrovolníků, partnerských obcí a organizací, našly dočasné útočiště a podporu v jejich tíživé životní situaci.

V případě zájmu o podporu tohoto úsilí lze bližší informace najít na stránkách obce Nový Malín (www.novymalin.cz).

 

Připomínám, že obec Nový Malín je historicky spojena s někdejším Českým Malínem na Volyni, který byl vypálen nacisty. Řada přeživších (potomků Čechů, kteří v 19. století odešli na Ukrajinu za lepšími životními podmínkami) našla po válce nový domov v obci Frankštát na Šumpersku, která posléze na připomenutí tehdejších událostí změnila jméno na Český Malín.

Palm Springs – PAF Spring

OLOMOUC: Po dvou letech fyzické absence se festival PAF Olomouc vrací do kulis hanácké metropole. Jarní edice festivalu proběhne od pátku 25. do soboty 26. března. Během dvou dní a dvou nocí se mohou návštěvníci těšit na performance, koncerty, instalace a projekce. 

 

od 25.03.2022 do 26.03.2022
Autor článku: 
Nela Klajbanová/ika

Začátek milénia znamenal rozpuk globalizace, rychlého propojení a sdílení informací a pocitů – je ale možné organicky vzniklé pocity živých organismů a lidí skutečně přenést pomocí uměle vytvořených komunikačních proudů? Můžeme přirovnat informační dálnice internetu k sofistikovaným kořenovým systémům rostlin a mycelia?

Po dvou letech fyzické absence se festival PAF Olomouc vrací do kulis hanácké metropole – a to si žádá určité změny. Namrzlé chodníky a podrážky křupající na štěrkovém posypu vystřídají trávníky olomoucké Flory nasáklé jarními dešti a skleníky provětrané teplým vzduchem z jihu. Kromě změny data konání přichází ještě druhá, větší změna, která byla předznamenána neuskutečněnou zimní edicí PAF Olomouc 2021, a to sice, že klenuté stropy jezuitského konviktu budou z větší části nahrazeny vysokými prosklenými stropy a stěnami pavilonů a skleníků olomoucké Flory.

Jarní edice festivalu proběhne od pátku 25. do soboty 26. 3. Během dvou dní a dvou nocí se mohou návštěvníci těšit na performance, koncerty, instalace a projekce.

Kdo vdechne život jarní Olomouci? Na počátku třetího tisíciletí již nelze čekat na jarní majálesy nebo vzpomínat na návštěvu beatníků na Hané. Ikonami milénia jsou vizuální umělci Lizzie Fitch a Ryan Trecartin, kteří svá díla v České republice představí poprvé a osobně uvedou svá videa hned na několika místech v olomouckých parcích. Britský skladatel Richard Skelton, jehož tvorba vychází z mrtvolného ticha anglických blat, připravuje projekt pro barokní kapli v Olomouci, libanonská vizuální umělkyně Rana Hamadeh rozezní jeden z divadelních sálů Olomouce, tvůrčí filmový crossover Televize Estráda a Markéta Wagnerová uvedou ve světové premiéře osud Pana Ovocňáka 2. vojice hudebních producentů z Manchesteru známých jako Space Afrika vystoupí v blízkosti sbírkových skleníků se svou poslední deskou, která je ceněna napříč mezinárodními i tuzemskými periodiky jako jedno z vrcholných alb roku 2021.

https://2021.pifpaf.cz/

Ženy v životě Tomáše Bati

ZLÍN: V rámci cyklu přednášek Památníku Tomáše Bati je pro návštěvníky zajímající se o baťovskou historii připravena exkurze do jedné z méně probádaných oblastí života geniálního podnikatele: Ženy v životě Tomáše Bati. Premiéra dvoudílné přednášky se koná v sobotu 12. března od 17:00 v Infopointu Památníku T. Bati (vedlejší budova gymnázia, nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).

12.03.2022
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Posluchači nahlédnou do pozadí osudových žen Tomáše Bati, které v jeho životě sehrály důležitou úlohu. Jak například Tomášovu osobnost formovala jeho vlastní maminka a později nevlastní matka? Jaký vztah měl se sestrou Annou, která společně s ním a starším bratrem Antonínem stála u zrodu firmy Baťa? Proč skončila nešťastně Tomášova láska k Marii Babičkové? Tyto a mnohé další zajímavé informace se dozvíte v prvním dílu přednášky v sobotu 12. března od 17:00. Druhý díl zaměřený na Tomášovu manželku Marii Menčíkovou – Baťovou je pro návštěvníky připraven na sobotu 9. dubna od 17:00.

Po skončení prezentace následuje exkluzivní možnost nafotit si slavnostně nasvícený interiér Baťova památníku.

Rezervace míst předem na www.pamatnibata.eu nebo přes e-mail pamatnikbata@zlin.eu.

Základní vstupné je 99 Kč, snížené 49 Kč.

Více info: https://pamatnikbata.eu/novy-prednaskovy-cyklus-zeny-v-zivote-tomase-bati/

Slovácko si připomene výjimečnou událost, která se odehrála před 120 lety

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Psal se rok 1902, když pražský spolek Mánes uspořádal významnému francouzskému sochaři Augustu Rodinovi v Praze jeho první velkou zahraniční retrospektivu. Příjezd do Prahy, která mu připravila okázalé přivítání, a následně přejezd do Brna, Blanska a Hodonína ho měl seznámit s českými zeměmi a jejich kulturou. Po návštěvě malíře Joži Uprky v Hroznové Lhotě měl navštívit i Kroměříž, avšak k tomu už nedošlo. O setkání Augusta Rodina s Uprkou se společně postarali Zdenka Braunerová s Alfonsem Muchou. Jedinečnost toho setkání, které bylo na tu dobu podrobně textově i fotograficky zdokumentováno Rudolfem Brunerem-Dvořákem, zprostředkovává nová expozice v hlavní budově Slováckého muzea pod názvem Auguste Rodin na Slovácku. Jejím autorem je Jan Benedík, pravnuk Joži Uprky.

od 03.02.2022 do 18.04.2022
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

„Celá Rodinova výstava a jeho osobní účast měla velký význam jak pro české i moravské umění, tak pro samotného sochaře, protože jej zde přijali s poctami, které odpovídaly jeho významu. Pro něj to byl nezapomenutelný zážitek, který si připomínal po celý zbytek svého života,“ zmiňuje Jan Benedík a z Rodinových slov, zaznamenaných Zdenkou Braunerovou, můžeme vycítit opravdový obdiv k původní lidové kultuře Slovácka, kterou přirovnal k antickému Řecku: „Podívejte se, pravil ke mně, prohlížeje si cíp barevně vyšitého fěrtúšku štíhlé mladé krasavice, na tuto pestrost barev. Je v nich harmonie, jakou sneslo jen oko Řeků. Cítím, že jsem tu na antické půdě nejstarší kultury.“

Výstava fotografií doplněná o citace z novinových reportáží a vzpomínek přímých účastníků zprostředkuje živý obraz této významné události. „Přes 70 snímků, z toho 26 původních negativů Rudolfa Brunera-Dvořáka ze sbírky Pavla Scheuflera, specialisty na dějiny fotografie do roku 1918, jsem objevil po rozsáhlém časovém pátrání ze zájmu k našemu rodu v posledních dvou letech. Převážná většina z nich nebyla doposud nikde prezentována a veřejnost se tak bude moci vůbec poprvé podívat na ucelený reportážní soubor 68 snímků, které jsou instalovány v podobě zvětšenin, které jsem digitálně zrestauroval a vyčistil,“ zve na výjimečnou výstavu Benedík.

Zkoumání osob na fotografiích nabídlo i nečekané překvapení. „Při identifikaci jednotlivých osobností jsem narazil i na Karla Hašlera, českého písničkáře, herce, textaře a skladatele, jehož jméno nebylo v dobových textech vůbec zmiňováno, protože stál teprve na začátku své umělecké dráhy a jen jako řadový člen brněnského Národního divadla se připojil k návštěvě u Joži Uprky v Hroznové Lhotě“, zmínil Benedík a vyjádřil přání, že by ještě rád zjistil identitu autora 20 snímků, zřejmě amatérského fotografa z Hodonína nebo Uherského Hradiště, které výstavu kompletně dokumentačně i tematicky dotváří.

 

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž ve čtvrtek 3. února v 17.00 hodin. Výstava končí 18. dubna 2022.

Únorová přednáška „Ženy u Baťů“ s Gabrielou Končitíkovou

PLZEŇ: Návštěvníci jsou srdečně zváni na inspirativní besedu s názvem Ženy u Baťů, která proběhne ve středu 23. února od 17:00 v Infopointu Památníku T. Bati (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín). Princip takzvané baťovské ženy, která si byla vědoma své hodnoty, představí posluchačům Gabriela Končitíková, manažerka Nadace Tomáše Bati. Po přednášce následuje možnost prohlídky slavnostně rozsvíceného Baťova památníku.

23.02.2022
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá /jal

Firma Baťa se začala velmi brzy věnovat výchově a vzdělávání žen. Tomáš Baťa si totiž vážil jejich postavení ve společnosti i ve firmě. Uznával ženskou energii a považoval za důležité, aby se ze společnosti nevytratila. Vnímal ženy jako výjimečné bytosti, protože svou láskou dokáží měnit dům na domov. K ženám choval patřičnou úctu – pokládal je za nositelky jemné energie, která je motivem muže pro výkon a zdrojem lásky pro děti. O ženu se tedy mělo pečovat právě proto, aby mohla plnit svou roli ve společnosti – dávat lásku. Ve firmě tak vznikaly desítky kurzů, které ženy učily zdravému sebevědomí, úctě k sobě samé a uvědomění si svého postavení.

Jaké tedy bylo postavení žen ve filozofii Baťa? Jak fungovala Baťova škola práce pro mladé ženy? Nebo jakou představu měl o ženách sám Tomáš Baťa? To a mnohem více se dozvíte na této přednášce.

Rezervace míst předem prostřednictvím webu www.pamatnikbata.eu (sekce „Pro návštěvníky“ – Rezervace termínu prohlídky) nebo přes e-mail: pamatnikbata@zlin.eu. Základní vstupné je 99 Kč, snížené 49 Kč.

Více info: https://pamatnikbata.eu/unorova-prednaska-zeny-u-batu/

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj