pátek
7. května 2021
svátek slaví Stanisla

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Přihlaste se do soutěže Blues Aperitiv pro nové bluesové talenty. Uzávěrka je 31. května

ŠUMPERK: Přihlašování do dalšího ročníku hudební soutěže Blues Aperitiv pro nové bluesové talenty, kterou pořádá mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku, je v plném proudu. Soutěž je určena všem neprofesionálním kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu. Hlavním lákadlem pro vítěze je možnost vystoupení na festivalu Blues Alive, který se koná každoročně v listopadu. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2021.

Autor článku: 
Michaela Horáková

Úspěšná účast v soutěži se může stát pro kapelu či hudebníka odrazovým můstkem k další hudební kariéře. Vítězové totiž dostávají pozvánku k hraní na listopadovém mezinárodním festivalu Blues Alive. Příkladem hudebníka, kterému soutěž Blues Aperitiv nastartovala sólovou dráhu, je například zpěvák a kytarista Jan Fic. Ten z vlastní zkušenosti také zdůrazňuje, že i samotné hraní na Blues Aperitivu je obrovským zážitkem: “Účast na Blues Aperitivu je pro amatérskýho hudebníka nebo kapelu naprosto nevídaným zážitkem, kterej vás dokáže hodně posunout. Vyzkoušíte si, jaký je hrát na skutečně velkým a špičkovým festivalu, protože dostanete k dispozici stejnou scénu, stejnej zvuk - což byla věc, která mě naprosto ohromila a dodnes ohromuje - a stejně šlapající organizační tým, jako mají k dispozici zámořský hvězdy na Blues Alive. Nemyslím si, že na Aperitivu je důležitý vyhrát. Velkej zážitek a zkušenost je samotná účast, nehledě na to, že je snadný načerpat tam důležitý kontakty a známosti, který vám na hudební cestě dost pomůžou. To, že vaše vystoupení odvysílá Český rozhlas a ještě dostanete CD se záznamem, je třešnička na tomhle parádním dortu."

Ze všech přihlášených kapel porota vybere sedm postupujících a dva náhradníky, kteří se naživo představí na finálovém večeru 11. září 2021 ve velkém sále Domu kultury v Šumperku. “Pak už je vše na kapelách, jak se budou prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z publicistů, hudebníků a před diváky,” vysvětluje předseda mezinárodní poroty a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.

Z tohoto finálového večera získají postup na listopadové Blues Alive 2021 dvě vítězné kapely. Šanci podívat se na festival získá rovněž ten, kdo dostane nejvíce hlasů od publika. “Místa a časy vystoupení vítězů na Blues Alive 2021 budou záležet na možnostech, daných epidemiologickými okolnostmi a z nich vyplývající podobě letošního ročníku festivalu,” říká Ondřej Bezr. “Zkušenost z minulých ročníků navíc dává naději více než dvěma souborům,” dodává Bezr. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku. Například vítězné kapely loňského Blues Aperitivu Foxy Mama a Peanuts budou koncertovat na letní scéně Blues Alive, jež je součástí festivalu v Boskovicích, letos 8. července.

V minulých dnech došlo ke změně společníka pořadatele festivalu Blues Alive, obchodní společnosti Blues Alive s.r.o. Dosavadní společníky Vladimíra Rybičku a Hanu Čunderlovou vystřídal dlouholetý člen přípravného týmu Blues Alive Štěpán Suchochleb. Jedná se o změnu dlouhodobě plánovanou, která nebude mít žádný další vliv na organizaci festivalu. Vladimír Rybička zůstává  ředitelem festivalu a jednatelem společnosti. Festival připravuje stejný tým jako doposud, tedy kromě ředitele Vladimíra Rybičky ještě dramaturg Ondřej Bezr a booking agent Štěpán Suchochleb, kteří se opírají o stejný okruh spolupracovníků jako v předcházejících letech. Festival Blues Alive se i nadále bude konat v Šumperku. Děkujeme tímto za podporu města Šumperk, Ministerstva kultury i Olomouckého kraje a doufáme, že se s diváky uvidíme v listopadu na festivalu,“ uvedla mluvčí společnosti.

Podmínky zařazení do výběru:

  • Kapely, které mají zájem zúčastnit se festivalu, mohou zasílat přihlášky od tohoto okamžiku na adresu horakova@dksumperk.cz.
  • Uzávěrka přihlášek je 31. května 2021
  • Přihláška musí obsahovat název kapely, jmenovité a nástrojové obsazení, technické požadavky kapely, webovou adresu, aktuální fotografii v tiskové kvalitě, stručnou biografii kapely a další informace o ní a dva spolehlivé telefonické a emailové kontakty na členy kapely.
  • Pro základní výběr je bezpodmínečně nutné zaslání nahrávek souboru, bez nich není možné zařazení přihlášky do soutěže. Minimálně tři ukázky ve formátu mp3, případně odkaz na digitální přehrávač (typu Bandcamp příp. YouTube, nikoli však streamovací platformy typu Spotify, Deezer apod.), pošlete společně s přihláškou na výše uvedenou adresu.
  • Přihlásit se samozřejmě mohou i kapely, které absolvovaly Blues Aperitiv už v minulosti, ale na Blues Alive nepostoupily.

Více informací na: www.bluesalive.cz.

Festival Dvořákova Olomouc nabídne hudbu napříč stoletími a žánry – online

OLOMOUC: Festival Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, nabídne od 13. do 23. května velkolepou oslavu hudby. Vzhledem k vládním opatřením však letos proběhne bez účasti diváků prostřednictvím online přenosů. Jonáš Harman, ředitel MFO, k tomu říká: „Protože situace s epidemií koronaviru není natolik dobrá, abychom mohli nabídnout posluchačům festival v tradiční podobě, rozhodli jsme se z řady důvodů jej uskutečnit alespoň ve formě online přenosů na webu a YouTube kanále Moravské filharmonie. Jsme totiž přesvědčeni, že kulturní nabídka, život i kultura jako taková, coby stěžejní fenomén života i existence společnosti, se nemůže zcela zastavit a že i tyto aktivity jí pomohou překonat toto nelehké období, než se vše opět vrátí do normálu.“

od 13.05.2021 do 23.05.2021
Autor článku: 
Miloš Adámek

Dvořákova Olomouc má dlouholetou tradici, která se začala psát už v roce 1950. Letošní festival nabídne kromě hudebních skvostů Antonína Dvořáka i několik premiér. Do Olomouce poprvé zavítá, a s Moravskou filharmonií poprvé vystoupí, zahraniční hvězda letošního festivalu, legendární americký klavírista Garrick Ohlsson. Zážitkem určitě bude i dobové nastudování vybraných Dvořákových děl souborem Musica Florea či nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce. Oba koncerty budou mít premiéru právě na letošním ročníku festivalu. Hlavní programovou osu festivalu sestavenou z děl Antonína Dvořáka doplní kompozice dalších letošních jubilantů – Karla Husy a Igora Stravinského. Posluchači uslyší symfonické, komorní a koncertní skladby v interpretaci špičkových českých umělců, jako jsou klarinetista Igor Františák či vynikající Bennewitzovo kvarteto. Koncerty festivalu Dvořákova Olomouc bude slovem provázet renomovaný moderátor Jiří Vejvoda.

Ředitel MFO Jonáš Harman k programu festivalu dodává: „Posluchači a diváci letošního ročníku festivalu se tak mohou těšit na čtyři jedinečné koncerty a jednu filmovou hudební pozvánku do barokní Olomouce, prostřednictvím které na festival pozveme a upozorníme již týden před zahajovacím koncertem. Každý z festivalových koncertů je pak unikátní – svou formou, charakterem i hudebním žánrem, což odráží naši filozofii, čím by festival měl být především – přehlídkou různorodosti v nejširším smyslu slova, přehlídkou nejrůznějších forem, žánrů, stylů i interpretačních přístupů.“

Program festivalu

6. 5. | 19.00 | Online| Předehra festivalu

Olomouc barokní

Komponovaný pořad představující barokní krásu tří koncertních sálů v Olomouci. Zazní skladby nejvýznamnějších barokních skladatelů jako například G.F.Händela, A.Vivaldiho či J.S.Bacha. Skladby pro trubku, hoboj, flétnu, housle a soprán charakterizují nepříliš obvyklá instrumentální spojení použitá autory.

 

13. 5. | 19.00 | Online| Zahajovací koncert festivalu – Musica Florea

Dvořák jedinečný

První novodobé uvedení Dvořákových děl na historických nástrojích, dobové hráčské manýry a vůbec úplně jiné znění Dvořákovy hudby, než jsme zvyklí. Koncert provází slovem samotný dirigent špičkového tělesa Musica Florea Marek Štryncl.

 

17. 5. | 19.00 | Online | Bennewitzovo kvarteto

Dvořák & Brahms

Bennewitzovo kvarteto, bezesporu jeden z nejlepších domácích komorních souborů, si přizvalo ke spoluúčinkování vyhledávaného klarinetistu Igora Františáka. Společně předvedou, jak si dva velikáni hudebního romantismu mistrně poradili s formou smyčcového kvartetu či klarinetového kvintetu.

 

21. 5. | 19.00 | Online | Lukáš Oravec Quartet s Moravskou filharmonií Olomouc

Jazz & smyčce

Nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce pojí charakteristický zvuk umělcovy kapely s klasickým orchestrálním zněním smyčcových nástrojů. Autorem jednotlivých aranžmá je dirigent ruského původu Pavel Klimaševskij.

 

23. 5. | 19.00 | Online | Husa, Dvořák a Stravinskij – Garrick Ohlsson a Moravská filharmonie Olomouc s Jakubem Kleckerem

Velké finále

Jedinečný hudební zážitek. Moravská filharmonie Olomouc a Garrick Ohlsson – světový špičkový klavírista, který má k české hudbě hluboký a trvalý vztah a za šíření dobrého jména české kultury obdržel i řadu ocenění. Zazní díla jubilantů Karla Husy, Antonína Dvořáka a Igora Stravinského.

O festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou, zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. V minulosti se na festivalových koncertech olomouckému publiku představila taková jména, jako např. Igor Oistrach, Mstislav Rostropovič, Zdeněk Mácal, Misha Maisky, Václav Hudeček, José Cura či Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica. Pořadatelem festivalu je Moravská filharmonie Olomouc.

O pořadateli – Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí i pravidelné a časté uvádění nových děl v jejich premiéře. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se významně podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

www.mfo.cz

 

Moravská filharmonie Olomouc uvede v rámci velikonočního koncertu Matoušovy pašije Johanna Sebastiana Bacha

OLOMOUC: Ve středu 31.3. od 19 hodin mohou zájemci na webu mfo.czfacebooku Moravské filharmonie Olomouc shlédnout velikonoční koncert Moravské filharmonie Olomouc ze slavnostní dvorany Arcibiskupského paláce v Olomouci. Pod vedením šéfdirigenta MFO Jakuba Kleckera na koncertu zazní výběr z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha.

31.03.2021
19:00
Autor článku: 
Miloš Adámek

Bachovy Matoušovy pašije měly premiéru na Velký pátek 15. dubna roku 1729 a jejich námětem je úryvek z Matoušova evangelia, který líčí umučení Ježíše Krista. Jde o nejznámější zhudebnění tohoto evangelního textu. V rámci koncertu zazní 45 minutový výběr recitativů, árií a chorálů za účasti vynikajících sólistů. V průběhu večera uslyšíme Terezu Zimkovou, Lucii Hilscherovou, Matúše Šimka a Romana Hozu. Koncert bude řídit šéfdirigent MFO Jakub Klecker, který k programu koncertu dodává: „Jsem velmi rád, že se podařilo pro tento mimořádný velikonoční koncert přizvat špičkové sólisty, kteří se barokní hudbě pravidelně věnují. Bohužel současná pandemická situace neumožňuje, aby mohl smíšený sbor vystoupit v tomto oratoriu, a tak například vybrané chorály uslyšíme netradičně v podání samotných sólistů.“  Velikonoční koncert MFO bude uveden velikonočním přáním a poselstvím mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského.

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach: Matoušovy pašije

 

Účinkují:

Tereza Zimková – soprán

Lucie Hilscherová – mezzosoprán

Matúš Šimko – tenor

Roman Hoza -  baryton

Moravská filharmonie Olomouc

Jakub Klecker – dirigent

 

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především klasickým symfonickým skladbám, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se významně podílí na uměleckém a koncertním dění v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Trocha vlastivědy a hory jídla – pátý Dětský gastrofestival klepe na dveře. Otevřou se?

BLUDOV: Trochu vlastivědy, hodně zábavy, a především hora regionálního jídla – takový bude pátý ročník Dětského gastrofestivalu v Bludově ve dnech 21. až 23. května 2021. Tentokrát s podtitulem Putování horami pod Pradědem. Pradědovo dětské muzeum i přes komplikovanou a nejistou situaci chystá pro děti třídenní festival chutí spojený s poznáváním zdejších hor i podhůří. Otázkou tedy zůstává, jak se opatření uvolní a zda se brána muzea otevře.

od 21.05.2021 do 23.05.2021
Autor článku: 
Barbora Haušková

Pořadatelé však nespí a připravují velkou kulinární akci, která má přesah i mimo region, a dokonce i mimo Českou republiku. „Návštěvnost akce každý rok roste a setkáváme se s turisty z různých koutů Čech i Moravy, ale také ze zahraničí, například z Polska, Slovenska, ale i Španělska a Německa,“ uvedla Markéta Ficnarová z Pradědova dětského muzea v Bludově

Třídenní maraton chutí je spojený s dílničkami pro malé kuchtíky. „Děti si tak samy budou moci uvařit, vyrobit či upéct řadu zajímavých pokrmů pod vedením zkušených lektorů z řad odborníků, jako jsou regionální producenti,“ láká do světa chutí Markéta Ficnarová s tím, že nově si například upečou vlastní müsli tyčinky s lyofilizovaným ovocem. 

Nekulinární, zato poznávací část akce provede formou zážitků a her návštěvníky horami pod Pradědem. Čeká na ně autorský divadelně zážitkový program Jeseníky divadelní. Malí i velcí ochutnají různé regionální pokrmy připravené z místních surovin a podle původních receptur.

Festival vyvrcholí divadelním představením Rozpustilý kabaret. Ten se bude konat v neděli 23. května od 16 hodin v prostorách Kulturního domu Bludov, nedaleko areálu muzea. Před samotným vystoupením však mohou i zde návštěvníci ochutnávat regionální jídla. Akci dlouhodobě podporuje Olomoucký kraj.

Současné umění v historických zahradách

KROMĚŘÍŽ: Klub UNESCO Kroměříž, Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži při Národním památkovém ústavu a ÚOP v Kroměříži Vás zvou na odbornou konferenci Historické zahrady Kroměříž 2021. Letošním tématem je Současné umění v historických zahradách. Předběžnou pozvánku najdete zde.

17.06.2021
Autor článku: 
Eva Nováková

Péče o zachování historického dědictví našeho města, zejména historických zahrad a Arcibiskupského zámku pro příští generace a adekvátní využití jejich kulturně vzdělávacího potenciálu je prioritou třicetileté činnosti Klubu UNESCO Kroměříž, který zápis zahrad a Arcibiskupského zámku na Seznam kulturního dědictví  inicioval a významně se o něj zasloužil. Jednou z našich tradičních aktivit jsou konference s tématem historických zahrad, které jsme pořádali od r. 1998 každým druhým rokem. Je přirozené, že právě v Kroměříži  nachází tato problematika své místo, neboť je místem, kde se nachází Květná a Podzámecká – zahrada,  které představují vrcholné plody evropské zahradní kultury a jsou společně s Arcibiskupským zámkem na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Připomeňme témata minulých konferencí:

Vývoj zahradní kultury, Technika v historických zahradách, Společenský život v historických zahradách, Voda a vodní prvky v historických zahradách, Co ohrožuje   historické zahrady, Zahrada jako umění- umění v zahradě. Travnaté plochy, bylinné podrosty, záhony a jejich sortimenty v historickém vývoji i současnosti.

 

K připravované konferenci „Současné umění v historických zahradách“

Klub UNESCO Kroměříž, v duchu svého poslání se vždy zasazoval nejen o zachování našeho historického dědictví ale i jeho adekvátního využívání. Proto jsme považovali za správné reagovat na podněty veřejnosti a vyjádřit se k výstavám současných výtvarníků v Podzámecké a Květné zahradě - v památce UNESCO  Na základě podnětů veřejnosti byli požádáni členové Klubu UNESCO Kroměříž,  členové Spolku přátel a výtvarníků Kroměřížska, veřejnost prostřednictvím našeho webu, i některé osobnosti, které jsou profesí spjaty s problematikou, včetně zástupců majitele o názor na výstavy současných výtvarníků  v Podzámecké, Květné zahradě i v rotundě. Výstavy  v r. 2019 probíhaly ( i v minulých letech) od konce června do konce září.      

    

Přehled výsledků: Celkem  vyjádřilo svůj názor 51 osob: Negativně  event. s doporučením 41  Pozitivně  10 z toho 5 s výhradou.

 

Vyjádření Klubu UNESCO                                                                                                                                                                

Prezentace památky zapsané na seznamu UNESCO by měla respektovat její  jedinečnou hodnotu a prezentovat ji v její autentické podobě, zejména v letních měsících, kdy právě přijíždí návštěvníci i ze zahraničí. Měli by mít  možnost pořídit si i autentickou dokumentaci, což v některých případech necitlivě umístěné sochy neumožňují.  Výstava v Podzámecké zahradě obdobně i v minulých letech, i když nezanechává přímé hmotné stopy přesto představuje nebezpečí degradace vnímání zahrad i rotundy  jako možného prostoru – kulisu   pro současné umění a další aktivity, aniž by odpovídaly jejich hodnotě, bez pokory  a úcty   k výsostnému ocenění, kterého se jim dostalo zápisem na seznam  UNESCO. Jakékoliv aktivity by neměly sloužit subjektivním ambicím, ale měly by být obhajitelné před odborníky i veřejností.                                                                                                                                      

 

Výstava v rotundě Květné zahrady

Návštěvníci  (kam si zakoupili zvláštní vstupenku) kromě zasvěceného výkladu  průvodců byli nuceni vidět  rotundu ne v její autentické podobě ale jako výstavní kulisu přeplněnou obrazy a dalšími exponáty velmi pestré  směsi současných výtvarníků. Naopak Výstava Cigler Motyčka v Květné zahradě jak hodnotou tak velmi  citlivým umístěním (exponáty dávaly možnost jiného pohledu aniž by daný prostor rušily), kontrastovala  s výstavou Sochy v Podzámecké zahradě.                                                                                                                                                       

 

Podpora

Sekcí pro kulturu a komunikaci a Sekce pro životní prostředí České komise pro UNESCO  dne 31. října 2019 a následně i Českou komisí. Výpis ze zápisu: „Sekce vzaly informaci členky komise MUDr Evy Novákové o výstavách v Podzámecké a Květné zahradě v Kroměříži na vědomí a přivítaly iniciativu Klubu UNESCO Kroměříž, který otevřel veřejnou diskusi k důležitému tématu a podporují myšlenku uspořádat k němu odbornou konferenci, jejímž cílem by bylo  přijetí metodického doporučení v dané záležitosti."                                                                                                                                     

                                                                                      

Zvučte, struny! Moravská filharmonie Olomouc s unikátní premiérou srbské skladby a Tomášem Netopilem v přímém přenosu na Vltavě

OLOMOUC: Hostující dirigent Tomáš Netopil bude v pátek 26. února od 20 hodin řídit Moravskou filharmonii Olomouc. V olomoucké koncertní síni Reduta zazní česká premiéra skladby soudobé srbské skladatelky Isidory Žebeljan a díla W. A. Mozarta a B. Bartóka. Sólových partů flétny a harfy v Mozartově koncertu se ujmou Jan Ostrý a Jana Boušková.  Koncert, který proběhne vzhledem k epidemiologické situaci bez diváků v sále, bude živě přenášet i Český rozhlas – Vltava a zájemci jej mohou také shlédnout na webu mfo.czfacebooku Moravské filharmonie Olomouc.

25.02.2021
20:00
Autor článku: 
Jonáš Harman

Večerní program zahájí česká premiéra skladby nedávno zesnulé srbské autorky Isidory Žebeljan Zujte strune! (Zvučte, struny!). Dílo, které napsala v roce 2013, představuje metamorfózu témat  Mozartovy opery Kouzelná flétna. V provedení dvou špičkových českých interpretů Jany Bouškové a Jana Ostrého poté uslyšíme Mozartův Koncert pro flétnu a harfu, jež je jedinou jeho kompozicí, v níž se objevuje harfa, a to ještě jako jeden ze sólových nástrojů. Lehké i vznešené tóny Mozartovy skladby vystřídá bouřlivá a temperamentní suita z baletu Podivuhodný mandarín  Bély Bartóka. Hudebního nastudování děl se ujal hlavní hostující dirigent České filharmonie a dlouholetý hudební ředitel a šéfdirigent operního divadla Aalto-Theater v německém Essenu Tomáš Netopil.

„Program našeho pátečního koncertu je sestavený ze skladeb překypujících neobvyklou energičností a okouzlujícím šarmem. Nabídne skladbu v české premiéře a díla letošních jubilantů – Mozarta a Bartóka. Velice mne proto potěšilo, že tato výjimečná hudební události zaujala také Český rozhlas, který nabídne náš koncert v přímém přenosu na stanici Vltava,“ dodává Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Spolupráci s orchestrem a program koncertu oceňuje také dirigent Tomáš Netopil: „Jsem velmi rád za možnost smysluplně umělecky pracovat i v této době, a to zejména na programu, který je extrémně náročný a který svým charakterem sluší právě velkému symfonickému orchestru, jakým je právě Moravská filharmonie Olomouc.“

 

Program koncertu:

Isidora Žebeljan: Zujte strune! (Zvučte, struny!) – česká premiéra
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro flétnu, harfu a orchestr C dur KV 299
Béla Bartók: Podivuhodný mandarín, suita z baletu op. 19

 

Účinkují:

Jan Ostrý – flétna, Jana Boušková – harfa
Moravská filharmonie Olomouc
Tomáš Netopil – dirigent

 

Podrobné  informace o účinkujících:

Tomáš Netopil – Hlavní hostující dirigent České filharmonie a dlouholetý hudební ředitel a šéfdirigent operního divadla Aalto-Theater v německém Essenu vystudoval nejprve hru na housle a poté dirigování pod vedením Jiřího Bělohlávka a na Královské hudební akademii ve Stockholmu u Jormy Panuly. Kromě působení v Essenu a u České filharmonie dirigoval Tomáš Netopil řadu orchestrálních těles. Patří mezi ně Berlínská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Dresdner Staatskapelle, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Orchestr berlínského Konzerthausu, Vídeňští symfonikové, Londýnský filharmonický orchestr, Orchestr curyšské Tonhalle, Filharmonický orchestr milánské La Scaly, Symfonický orchestr v Sydney, Královská stockholmská filharmonie, Dallaský symfonický orchestr a řada dalších.

Jana Boušková – Uznávaná sólistka světových pódií, tvář předního světového výrobce harf Lyon & Healy, sóloharfistka České filharmonie a od září 2019 profesorka Royal College of Music v Londýně. Široký repertoár Jany Bouškové obsahuje díla všech období, mnoho současných českých i zahraničních autorů zkomponovalo skladby přímo pro ni. Jana Boušková také natočila přes dvě desítky CD pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství.

Jan Ostrý – Přední český flétnista a pedagog, studoval na Pražské konzervatoři a poté ve Francii (Versailles a Lyon). Vedle sólové hry je také vyhledávaným komorním hráčem a je velmi činným také pedagogicky. Vyučuje na Pražské i plzeňské konzervatoři a na fakultě umění Ostravské univerzity. Pravidelně zasedá také v soutěžních porotách a ve vedení interpretačních kurzů.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár.Věnuje se především klasickým symfonickým skladbám, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na uměleckém a koncertním dění v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Dům kultury Šumperk slibuje svým příznivcům „Nadějné vyhlídky“

ŠUMPERK: Dům kultury Šumperk poodkryl část svého dramaturgického plánu na rok 2021. Projekt „Nadějné vyhlídky“ je sestavený tak, aby mohl pružně reagovat na nejednoduchou situaci, ve které se kulturní zařízení vzhledem k protiepidemickým vládním opatřením nacházejí.

Autor článku: 
Michaela Horáková

„Název projektu nemá evokovat slavný román Charlese Dickense, ale jednu z myšlenek knihy Návrat krále od J. R. R. Tolkiena: „Naděje se rodívá, když už nám nic nezbývá.“ Právě v takové situaci se ocitla většina organizátorů kulturních a společenských akcí v době covidové,“ vysvětluje jednatelka domu kultury Hana Písková.

Dům kultury Šumperk, který chtěl v lednu zahájit programově pestrý rok, musí stejně jako ostatní kulturní instituce vyčkat na zlepšení epidemické situace. Velká část jarních koncertů již má nové termíny, které se v tuto chvíli jeví jako reálné. V Šumperku letos vystoupí nejen osobnosti jako Marie Rottrová, Laco Deczi, Michal Pavlíček nebo Ondřej Havelka & Melody Makers. Prostor dostanou ale i ty nejlepší místní kapely. Na konci června se v Pavlínině dvoře uskuteční v rámci ŠPEKfestu jednodenní festiválek, na kterém přislíbily účast skupiny Happy To Meet, VLNY a TH!S s Vojtou Kotkem.

„V přípravě letošní koncepce jsme intenzivně reagovali na vládou stanovená opatření v minulém roce. V případě, že dojde k postupnému uvolňování opatření, jsme připraveni a můžeme ihned zvát návštěvníky. Plán oproti minulému roku obsahuje více akcí pro užší divácké skupiny, protože trend uvolňování jednotlivých opatření se bude týkat především počtu osob. Příznivci domu kultury se však nemusí bát, že přijdou o velká jména. I na to jsme mysleli a část větších koncertů hodláme situovat do prostor Pavlínina dvora,“ zakončil dramaturg šumperského domu kultury Ondřej Procházka.

http://dksumperk.cz/

Cestu z Los Angeles do Drozdova vedla láska

DROZDOV: Z tepu velkoměsta Los Angeles se ocitla Valerie Lynn v poklidu malé obce Drozdov na Zábřežsku. Za dva roky přispěla zdejšímu regionu, především dětem tím nejcennějším – vzděláním. Jako rodilá mluvčí pomáhá školákům v malých i větších obcích mluvit anglicky. S nadšením nepřestala ani v době nouzového stavu a motivovala děti mluvit anglicky prostřednictvím videí. Navíc ráda a krásně zpívá.

Autor článku: 
Barbora Haušková

Valerie, pocházíš z Los Angeles, jaká byla tvoje cesta do Česka a hlavně, jak jsi se dostala do Drozdova u Zábřeha? 
 

Do České republiky jsem se přestěhovala před dvěma lety v roce 2018. S Kubou, mým přítelem, jsme se setkali v Německu, když jsme oba vystupovali v živých show. On dělal trikové ježdění na koních a já jsem zpívala v hudební show.  V létě jsme se zamilovali, nejdřív jsme měli vztah na dálku - dva roky jsme se navštěvovali v Los Angeles, Číně, Německu a Česku. Když jsme se rozhodli, že se konečně přestěhujeme, abychom byli spolu, měli jsme na výběr můj domov Kalifornii nebo Česko. Rozhodli jsme se pro Česko.
Kuba se narodil v Šumperku, ale před několika lety se jeho rodina přestěhovala do Drozdova, takže jsme se tam nakonec usadili také. Probrala jsem si všechny své věci v Kalifornii a zabalila jsem celý svůj život do 3 kufrů! 

 

Co rozhodlo pro Českou republiku?


Život tady pro nás byl mnohem dostupnější, vízový proces byl mnohem levnější a méně komplikovaný, než ve státech. Když se ohlédnu zpět, myslím, že Jakub věděl, že tady v Česku můžeme být šťastnější. Stavěl nám také krásný domek v Drozdově, o kterém jsem v té době ještě nevěděla.

 

Jaké byly tvoje první pocity tady v regionu?


Moje první pocity byly: "Co jsem to udělala?". Český jazyk je nesmírně obtížný! Proč na mě lidé zírají v autobusech? Cítila jsem se jako dítě nebo mladý člověk, který se musí znovu učit velmi základním věcem. Jak používat veřejnou dopravu, který odpad jde kam, kde koupit jídlo a na kterých trzích, časy, kdy jsou obchody otevřené a zavřené. Zvykání si na to, že je vše zavřeno v neděli nebo v pondělí.
A kolem mého nového domova jsem žila s rodinou, se kterou jsem nikdy předtím nežila, takže jsem si musela zvyknout na jejich způsoby a pravidla. Byla to spousta změn, ale to, co se mi opravdu líbilo nejvíc, bylo to, že jsem měla pocit, že je všechno pomalejší. Zjistila jsem, že mám mnohem více volného času, až jsem nevěděla, co s tím dělat. Bylo to však pro mě také velmi přínosné a Česká země má velmi krásnou přírodu, zejména v Drozdově.


Je něco, co tě opravdu překvapilo?


Co mě opravdu překvapilo, bylo, o kolik pomalejší a uvolněnější tady lidé vypadají. Češi jsou samozřejmě pracovití, ale jsou také velmi flexibilní, a nejsou tolik ve spěchu/stresu. Aspoň mi to tak připadá. Možná je to jen proto, že jsem nová, že lidé byli ke mně velmi milí, ale já mám v životě určitě mnohem méně stresu, od doby, co jsem se přestěhovala. 

 

A co tě opravdu vyděsilo?


Nejvíc jsem se bála, že náš vztah nebude fungovat. Bála jsem se, že jsem do takového velkého rozhodnutí vložila veškerý svůj čas, energii a peníze, a pokud by vztah nevyšel, bylo to všechno pryč. Nevěděla bych, co dělat. Pravděpodobně bych musela jet domů a poslouchat od celé mé rodiny a přátel, jaká to byla velká chyba, že to samozřejmě věděli po celou dobu.

 

Čemu se tady v Česku věnuješ. Jaká je Tvoje práce, jaké máš koníčky?


Pracuji s neziskovou organizací MAS Horni Pomoraví. Jsem rodilá mluvčí, která chodí do škol a se studenty hovoří anglicky. Také zpívám a tancuji! Zpěv je mým koníčkem a povoláním a také ráda chodím na taneční kurzy a představuji si, že jsem Beyoncé. Zajímají a fascinují mne zákony přírody. Co, proč a jak vlastně funguje - třeba je úžasné, když vařím a potřebuji nějakou bylinu, tak prostě otevřu dveře a ze záhonku před domem si utrhnu co potřebuji. Moc se také těším, až se naučím jezdit na koních a na snowboardu.


O tom, že ráda a krásně zpíváš se dozvěděl celý národ díky loňskému ročníku soutěže Česko hledá Superstar. Jak je to s tím zpěvem, kam by ses chtěla dostat, jaký je Tvůj sen? 


Mým snem je zpívat a zpívat, a to mnoha různými způsoby. Chci být sólovým umělcem a psát a nahrávat své vlastní písně, zpívat s orchestry a s kapelami, chci vytvářet vlastní produkční show a také pořádat živé show a akce. Část mého snu je vydělat z toho dostatek peněz, abych se vždy dokázala postarat o sebe a svou rodinu. Další částí snu je vždy se kreativně inspirovat, a také tím co dělám, inspirovat ostatní. Stačí, aby se člověk alespoň inspiroval, spojil se s vaším uměním a něco z něj cítil. Vždycky říkám, že pokud jsem v představení ovlivnila alespoň jednoho člověka dobrým způsobem, odvedla jsem svou práci. 

Festival Blues Alive vyhlašuje další ročník soutěže Blues Aperitiv pro nové bluesové talenty

ŠUMPERK: Mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku vyhlašuje další ročník hudební soutěže Blues Aperitiv pro nové bluesové talenty. Soutěž je určena všem neprofesionálním kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu. Hlavním lákadlem pro vítěze je možnost vystoupení na festivalu Blues Alive, který se koná každoročně v listopadu.

Autor článku: 
Michaela Horáková

Ze všech přihlášených kapel porota vybere sedm postupujících a dva náhradníky, kteří se naživo představí na finálovém večeru 11. září 2021 ve velkém sále Domu kultury v Šumperku. “Pak už je vše na kapelách, jak se budou prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z publicistů, hudebníků a před diváky,” vysvětluje předseda mezinárodní poroty a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.

Z tohoto finálového večera získají postup na listopadové Blues Alive 2021 dvě vítězné kapely. Šanci podívat se na festival získá rovněž ten, která dostane nejvíce hlasů od publika. “Místa a časy vystoupení vítězů na Blues Alive 2021 budou záležet na možnostech, daných epidemiologickými okolnostmi a z nich vyplývající podobě letošního ročníku festivalu,” říká Ondřej Bezr. “Zkušenost z minulých ročníků navíc dává naději více než třem souborům,” dodává Bezr. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

"V posledních letech sledujeme v Blues Aperitivu velmi pozitivní trend. Nejenže setrvale narůstá hráčská kvalita a souhra přihlášených souborů, ale také jejich zajímavé autorské výkony. V několika posledních ročnících soutěže bylo pro porotu skutečně velmi těžké rozhodnout o vítězích, neboť kvalita všech finalistů, ať už pocházeli z České republiky, Slovenska nebo Polska, byla velice vyrovnaná," uzavírá Ondřej Bezr

 

Podmínky zařazení do výběru:

  • Kapely, které mají zájem zúčastnit se festivalu, mohou zasílat přihlášky od tohoto okamžiku na adresu horakova@dksumperk.cz.
  • Uzávěrka přihlášek je 31. května 2021.
  • Přihláška musí obsahovat název kapely, jmenovité a nástrojové obsazení, technické požadavky, webovou adresu, aktuální fotografii v tiskové kvalitě, stručnou biografii a další informace o kapele a dva spolehlivé telefonické a emailové kontakty na členy kapely.
  • Pro základní výběr je bezpodmínečně nutné zaslání nahrávek souboru, bez nich není možné zařazení přihlášky do soutěže. Minimálně tři ukázky ve formátu mp3, případně odkaz na digitální přehrávač (typu Bandcamp příp. YouTube, nikoli však streamovací platformy typu Spotify, Deezer apod.), pošlete společně s přihláškou na výše uvedenou adresu.
  • Přihlásit se samozřejmě mohou i kapely, které absolvovaly Blues Aperitiv už v minulosti, ale na Blues Alive nepostoupily.

 

Více informací na: www.bluesalive.cz.

 

Dům kultury Šumperk zažívá hořkosladké měsíce

ŠUMPERK: Šumperský dům kultury prochází při epidemii covidu velmi těžkým obdobím. Stejně jako v lidských životech, také v životě této kulturní instituce, zažívají její zaměstnanci i v dobách tvrdých vládních opatření dny hořké, ale i sladké. Aktuálně plánují novinky v budoucím programu, pomáhají městu s přípravami na rekonstrukci objektu a radují se z věcí, které pomohou nastartovat společenský a komunitní život v Šumperku, až zdravotní nebezpečí pomine.

Autor článku: 
Michaela Horáková

Často teď slýcháváme otázku: A co vy teď v tom kulturáku vlastně děláte? Kdybych měla odpovědět jednoduše: Jediné, co můžeme dělat, je brát tuto situaci jako dar, který nám umožní v klidu pracovat na věcech, které jindy děláme za běhu anebo na ně nemáme čas vůbec. A když vezmeme v úvahu stáří budovy DK, nutnost její údržby a oprav, intenzivní práci na podkladech pro rekonstrukci, které předáváme architektům a neustálé změny v opatřeních, na které musíme vždy rychle reagovat, věřte, že pracujeme tvrdě,“ říká Hana Písková, jednatelka Domu kultury Šumperk.
 

Přestože datum, kdy se alespoň některé části domů kultury, divadel a galerií znovu budou moci otevřít veřejnosti, zatím asi nikdo nezná, dramaturgové a produkční musejí mít plán, neustále komunikovat a přizpůsobovat se daným podmínkám. „Pár koncertů z minulé sezóny jsme museli přeložit na letošní rok, takže například o koncert Katapultu, Argemy nebo Ondřeje Havelky a Melody Makers Šumperané určitě nepřijdou,“ uvádí produkční Michaela Horáková.
 

Její kolega dramaturg Ondřej Procházka prozradil další jména, se kterými se v letošním roce počítá. „Smlouvy nám už potvrdili například agentury Marie Rottrové, Michala Pavlíčka, Kapitána Demo, Duo Jamaha nebo cestovatele Jiřího Kolbaby. Stejně jako my připravuje krásné koncerty Roman Janků v cyklu Klasika Viva nebo další organizátoři šumperských festivalů,“ dodává Ondřej Procházka.
 

Celý tým domu kultury se těší na to, až opadnou ta nejtvrdší opatření a bude se moci otevřít alespoň galerie a oblíbené kurzy pro veřejnost. „Doufáme, že i letos v létě budeme moci uskutečnit příměstské tábory pro děti i další menší akce, po kterých se lidem stýská,“ dodává produkční akcí pro děti Monika Faltusová.

I v nejisté době vidí lidé z kulturáku několik jistot, na které se už teď mohou těšit i návštěvníci. „Máme velkou radost z toho, jak se vyvíjejí přípravy letošního Špekfestu, který posuneme do letních měsíců. Doufáme, že se podaří udělat super koncert Mňága&Žďorp open air, který připravujeme společně s odborem školství, kultury a vnějších vztahů v rámci městských slavností. A velikánskou radost máme z toho, že se nám podařilo díky příspěvku Olomouckého kraje koupit nové menší venkovní pódium, díky kterému bude snazší uspořádat koncert místní kapely, folkový večer nebo jiné komornější akce,“ doplnila jednatelka.

http://dksumperk.cz/
https://www.facebook.com/D%C5%AFm-kultury-%C5%A0umperk-155283247841376/

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj