neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Přednáška věnovaná baťovskému hrdinovi Oldřichu Doležalovi

ZLÍN: Letos v listopadu uplyne 40 let od úmrtí Oldřicha Doležala, kterému prezident Petr Pavel nedávno udělil Medaili Za hrdinství in memoriam. Kdo to vlastně byl? Proč se mu dostalo této pocty? A proč by nás měl jeho osud zajímat? To a mnohem více se dozvíte v přednášce „Baťovský hrdina pilot Oldřich Doležal“ publicisty Pavla Stojara, která se uskuteční v sobotu 25. 11. 2023 od 17:00 v Infopointu Památníku Tomáše Bati ve Zlíně.

25.11.2023
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Dějiny 20. století jsou protknuty dramatickými okamžiky, kdy nebylo vůbec jednoduché postavit se zlu. Jedním z těch, kdo to přesto dokázal, byl baťovec Oldřich Doležal. Bez nadsázky lze říci, že to to byl muž, který změnil průběh války. Nejdříve bojoval proti nacistům, později se postavil i komunistickému režimu. Prokázal přitom své hrdinství, obrovskou kuráž, ale také mazanost.

O jeho životním příběhu se ví málo. Přednáška publicisty Pavla Stojara tak bude jakousi osvětou a přiblíží posluchačům blíže dramatický osud jednoho z nejúspěšnějších baťovských pilotů. Řeč bude mimo jiné i o historii úletu tří letadel z komunistického Československa do západoněmeckého Erdingu nebo o pátrání po bombardéru Lady be Good zříceného na Sahaře.

Kapacita míst na přednášku je omezená.

Vstupenky jsou již nyní v prodeji v Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín) nebo on-line na www.pamatnikbata.eu.

Sedmá olomoucká FuckUp Night představuje osobnosti, které své neúspěchy proměnily ve vítězství!

OLOMOUC: V pořadí již sedmá FuckUp Night v Olomouci, která je věnována designu napříč obory, představí například designérku time managementu, olomoucké architektonické studio, street artového umělce, mistra současného designu skla či zakladatele projektu, který má za cíl zpřístupňování a popularizaci současného umění nebo designérku jednoho z prvních tiny housů v České republice.

23.11.2023
19:00
Autor článku: 
Markéta Čočková

Zjistěte, jak neúspěch může být klíčem k úspěchu! Protože každý fuckup je umělecký kousek a škodolibost je přirozená lidská vlastnost. Chceme již po sedmé v řadě vzdát hold příběhům, které na první pohled nepůsobí jako úspěšné, ale vždy byly klíčem k úspěchu. Přednáškový večer plánujeme na čtvrtek 23. 11. 2023 od 19h v olomouckém kině Metropol.

FuckUp Nights je série pravidelných setkání, během kterých hosté mluví nikoli o svých úspěších, ale naopak o sdílí příběhy a zkušenosti, co se zrovna dvakrát nepovedly. Jedná se o celosvětové hnutí s původem v Mexiku, kde se v roce 2013 první FuckUp Night uskutečnila. Od té doby se rozšířila do více než 130 metropolích světa, kde se netradiční přednáškové večery konají každý měsíc.

Setkání mají za cíl především oslavit neúspěch, jakožto zcela přirozenou a přínosnou součást lidského života. Z neúspěchu je třeba se poučit a nechat si jím rozšířit obzory. Hosté ve svých krátkých přednáškách (cca 10 minut) promluví o svých největších fuckupech a rozeberou, co si z daného neúspěchu odnesli a co by dnes třeba udělali jinak. Někdy nám totiž jeden neúspěch dá mnohem více než tisíc úspěchů.

Na koho se můžete těšit?

Na pódiu olomouckého kina vystoupí 6 osobností se zastoupením v oblasti designu, architektury, marketingu a umění.

Během večera se představí Aneta Martinek Co-Founderka největší české marketingové vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu. Svůj příběh přijdou odvyprávět i zakladatelé olomouckého architektonického studia Masparti, Pavel Martinka a Ondřej Spusta. S fuck-upy z oblasti umění a byznysu se podělí Jakub Svoboda, zakladatel projektu 100ks.cz, který má za cíl zpřístupňování a popularizaci současného umění. Se svým příběhem naváže David Valner, sklář se studiem v Olomouci, který rozvíjí rodinnou tradici, a se svými designy sklízí mezinárodní úspěchy. O své zkušenosti a neúspěchy se podělí i olomoucký street art umělec Dosy Doss z kolektivu Chaos company. Celý večer uzavře Zdena Zlatová, spoluzakladatelka projektu Blokki, který vdechuje starým lodním kontejnerům nový život.

,,Akce jistě zaujme každého, kdo v sobě má špetku škodolibosti. Naši hosté uměli své neúspěchy obrátit v úspěch, uměli se z nich ponaučit a nebrali je jako prohru. Akce rozhodně není o tom, že se budeme jen škodolibě smát nezdarům řečníků.” komentuje přípravy Radek Holík, který spolu s ostatními členy týmu akci připravuje. Akci moderuje Ivo Spisar, bývalý dlouholetý moderátor rádia Haná. Organizátorem je pak tým z coworkingu Vault 42.

Vstupenky​ na akci zakoupíte na pokladně kina Metropol nebo na webové stránce: https://www.kinometropol.cz/klient-323/kino-96/stranka-4374/film-654053

Facebook stránka:

https://www.facebook.com/FUNolomouc

Facebook událost:

https://www.facebook.com/events/173894212379391/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A%5B%5D%7D

Instagram:

https://www.instagram.com/fuckup_nights_olomouc/

Na Blues Alive zahraje třicet kapel včetně G. Love & Special Sauce nebo Roberta Finleyho. Unikátní projekt oslaví osmdesátiny Jaggera a Richardse

ŠUMPERK: Festival Blues Alive, který proběhne od 16. do 18. listopadu již po sedmadvacáté, nabídne na dvou pódiích v šumperském Domě kultury celkem přes třicet účinkujících. „Uvedeme velké americké bluesové hvězdy, ať už jejich vůbec první tuzemský koncert, nebo naopak návraty s jinou sestavou či programem,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička.

od 16.11.2023 do 18.11.2023
Autor článku: 
TZ Blue Alive

Jako hlavní hvězdy vystoupí po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip hopu G. Love & Special Sauce, americký bluesový zpěvák Robert Finley, který nedávno vydal skvěle přijaté nové album Black Bayou produkované frontmanem The Black Keys Danem Auerbachem (který Finleyho také v jeho šedesáti letech objevil), americký kytarista a trojnásobný držitel posledních Blues Music Awards Tommy Castro a The Painkillers, kytarista, banjista a mandolinista Alvin Youngblood Hart, bluesrockový kytarista Bernard Allison nebo poprvé na Blues Alive v čele samostatného projektu saxofonista a zpěvák Jimmy Carpenter. Návštěvníci uvidí také turné hudebníků Chicago Blues Festival nebo jeden z prvních evropských koncertů Memphissippi Sounds Camerona Kimbrougha a harmonikáře Damiona “Yella P” Pearsona.

Jak se již stalo tradicí, také letošní ročník hudebního festivalu Blues Alive v Šumperku nabídne unikátní jednorázový projekt. Tentokrát koncertně oslaví osmdesáté narozeniny dvou velikánů světového rocku a blues Micka Jaggera a Keithe Richardse, frontmanů kapely The Rolling Stones, která nedávno vydala nové, velmi oceňované, album. Poctu připravuje kytarista, zpěvák a producent Honza Ponocný, který k ní přizval přední hudebníky české scény - Davida Babku (pedal steel kytara, kytara), Jakuba Zomera (klavír, Hammond organ), Jakuba Vejnara (baskytara) a Martina Kopřivu (bicí). Jak zdůrazňuje dramaturg festivalu Ondřej Bezr: Nepůjde o revival The Rolling Stones, ale především o představení jejich autorského mistrovství na skladbách ze sólových alb obou frontmanů. Speciálním hostem koncertu pak bude izraelsko-americká zpěvačka Mikey Ariel.

Letos také nabídneme zajímavé pohledy na bluesový crossover - tedy na míchání blues s dalšími žánry a styly,” dodává dramaturg Ondřej Bezr. Jde například o GravelRoad, kteří mají bohaté zkušenosti s nejtemnější podobou blues a grunge. Francouzští Delgres unikátně míchají ortodoxní historické blues s karibskými rytmy. K dalším francouzským hostům patří Shaggy Dogs s divokou hudbou, které sama kapela říká „blues'n'roll fiesta”.

Festival rovněž přiveze zajímavé nové tváře bluesové scény, jako je brilantní britsko-norský kytarista Krissy Matthews, nesmírně talentovaná původem australská zpěvačka a slidekytaristka Kara Grainger, šestičlenná formace ze západu Čech Steven's, která ve své tvorbě mísí prvky blues, rocku a funku, nebo další kapely vzešlé z vyhledávací soutěže Blues Aperitiv Dazed and Confused a Black Pin. Zahraje také první belgická kapela v historii Blues Alive Boogie Beasts. Vystoupí také sedmičlenná polská formace Dark Leaves, držitelé Ceny publika z letošního Blues Aperitivu, pražské power trio Cold Licks s frontmanem Jonášem Ledeckým, písničkář Jakub Noha s kytaristou Petrem Bublákem, kytarista a občasný zpěvák Jan Martinek, který letos slaví sedmdesáté narozeniny, kvarteto Readymade Backsliders a The Bladderstones, kteří na letošním Blues Alive oslaví deset let své existence. Po dlouhých letech také na Blues Alive zahraje Michal Prokop se svým triem s houslistou Janem Hrubým a kytaristou Pavlem Marcelem.

V krásném prostředí Klášterního kostela zahrají britský písničkář James Harries, kytarista Honza Ponocný s projektem Cirkus Ponorka a jedna z nejvýraznějších a také nejenergičtějších současných písničkářek Jana Štromská.

Program Blues Alive také obohatí doprovodné akce - jam sessiony, výstava fotografií bluesových hudebníků finského fotografa Pertti Nurmiho, držitele ceny Keeping the Blues Alive v kategorii foto, ve Vlastivědném muzeu, masterclassy s kytaristou Krissym Matthewsem a představiteli North Hill Country Blues v Kultibaru Domu kultury, poslechové pořady publicistů Jiřího Moravčíka a Ondřej Konráda v Knihovně T. G. Masaryka nebo projekce biografického filmu Elvis v kině Oko.

Návštěvníci se mohou také těšit na organizační novinky: „Rozvineme loni zavedený model dvou střídajících se pódií. Povýšíme Jam Stage na plnohodnotnou festivalovou scénu, na které budou vystupovat i výrazní zahraniční interpreti,” přibližuje další z organizátorů Štěpán Suchochleb. Půjde o zateplený vyhřívaný stan o rozměrech 15 x 30 metrů. Návštěvníci se také budou moci zúčastnit tomboly o hudební ceny včetně podepsané elektrické kytary, jejíž výtěžek půjde opět na boj Ukrajiny proti ruskému agresorovi.

Festival také vyrazí na cesty mimo Šumperk - Blues Alive Tour proběhne od 11. do 19. listopadu. V osmi městech na něm vystoupí američtí Memphissippi Sounds společně s Janem Ficem. Turné se zastaví v Benešově, Praze, Veselí nad Moravou, Olomouci, Mikulově, Valašském Meziříčí, Bystrém v Orlických horách a v Javorníku.

Poslední třídenní vstupenky na hlavní večery Blues Alive 2023 v ceně 2 500 Kč a vstupenky na jednotlivé doprovodné programy jsou dostání na stránkách https://www.bluesalive.cz/vstupenky. Vstupenky na jednotlivé festivalové dny v ceně 1 600 Kč jsou ve velmi omezené míře v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk. Ubytování na poslední chvíli je možné sehnat v dojezdové vzdálenosti v okolí Šumperka.

Více informací a kompletní program najdou zájemci na www.bluesalive.cz.

 

Památník T. Bati v barvách trikolóry na 17. listopad

ZLÍN: Po čtvrté v historii se budova zlínského klenotu na Den boje za svobodu a demokracii rozzáří do národních barev, a to symbolicky přesně v 17:11. V okamžiku rozsvícení se současně rozezní ikonická píseň Modlitba pro Martu, která je symbolem sametové revoluce. Baťův Památník se tímto gestem připojuje k celorepublikové iniciativě organizované Festivalem svobody.

17.11.2023
17:11 - 22:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá /jaklova

Architektonický skvost Zlína tyčící se jako koruna Gahurova prospektu bude nasvícen do svátečního hávu až do 22:00. V případě nepříznivého počasí se může délka svícení zkrátit. Nejen fotografům se tak naskytne výjimečná příležitost zachytit tuto kulturní památku v netypické podobě. Nenechejte si ujít velkolepou podívanou připravenou ve spolupráci se zlínským výtvarníkem Jsf Abb

Na státní svátek 17. listopadu můžete využít i komentovaných prohlídek Památníku, které začínají vždy v celou hodinu, a to v čase od 10:00 do 15:00 (včetně).
Online vstupenka nebo rezervace na prohlídky: Komentovaná prohlídka 

Je založena FB událost: Památník Tomáše Bati v barvách trikolóry 

Více na www.pamatnikbata.eu.

Komentované prohlídky Baťova Památníku se vstupem zdarma na 28. října

ZLÍN: Navštivte zlínský klenot i na státní svátek Dne vzniku Československa, který vychází na sobotu 28. října 2023. Můžete absolvovat komentované prohlídky se vstupem zdarma, a to v čase 10:00 – 16:00 (včetně), které začínají vždy v celou hodinu. Volné vstupenky se vyzvedávají v Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734).

28.10.2023
10:00 - 16:30
Autor článku: 
Zuzana Bílá

V rámci komentované prohlídky si můžete prohlédnout vzácný exponát – kapesní hodinky Tomáše Bati a expozici „Památník Tomáše Bati 1933-2023“ připravenou k 90. výročí vzniku zlínského klenotu. Při prohlídce se dozvíte také zajímavosti k historii a architektuře budovy, výklad zahrnuje povídání o životní cestě Tomáše Bati a o osobnosti Františka Lýdie Gahury, který je autorem Památníku. Komentovaná prohlídka trvá zhruba 50 minut.

Možnost rezervace vstupenky na konkrétní čas: Památník T. Bati – bezplatný vstup 

Volné vstupenky si před prohlídkou přijďte vyzvednout do Infopointu Památníku (ve vedlejší budově gymnázia TGM) a až poté v doprovodu průvodce navštívíte samotný Památník.

Více na www.pamatnikbata.eu

Alpy, Alma, Sisi – začíná Das Filmfest, přehlídka filmových hitů z Německa, Rakouska a Švýcarska

PRAHA, BRNO, OLOMOUC: Gangy na berlínském sídlišti, homosexualita v rakouské armádě, tréninková dřina lyžařů v Alpách, kontroverzní Elfriede Jelinek, emancipovaná Sisi, výstřední Oskar Kokoschka či osudová Alma Mahler. 17. ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest přinese ve druhé polovině října a na začátku listopadu do českých kin nejaktuálnější tvorbu německých, rakouských a švýcarských filmařů.

od 19.10.2023 do 09.11.2023
Autor článku: 
Silvie Marková/ika

Vedle renomovaných jmen, jako jsou Christian Petzold nebo Andreas Dresen, představí i výrazné debutanty. Diváci se mohou těšit na současná i historická témata v širokém spektru žánrů od dramat přes komedie po dokumentární snímky. Festivalový program nabídne jak premiéry či předpremiéry distribučních novinek, tak filmy, které se většinou do kinodistribuce nedostanou. Chybět nebudou ani besedy s významnými hosty z řad režisérek a režisérů (Hans Steinbichler, Leon Schwitter), herců i hereček (Susanne Wolff, Cino Djavid, Marlene Hauser nebo Peter Hottinger) i dalších tvůrců. Festival 19. října v pražském kině Lucerna slavnostně zahájí německé drama Sisi a já, jež svérázně reinterpretuje mýtus o císařovně Alžbětě Bavorské. Projekci filmu, který již získal mnoho prestižních ocenění, bude osobně přítomna herečka Susanne Wolff, představitelka hlavní role Sisi.

Festival Das Filmfest se uskuteční od 19. do 24. října v pražských kinech Lucerna a Atlas, od 30. října do 5. listopadu v brněnském kině Art a od 1. do 9. listopadu v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea v Olomouci. I v letošním roce mohou diváci využít cenově výhodné festivalové permanentky. Detailní program festivalu je k dispozici na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

 

Diváci mohou vybírat z bezmála tří desítek filmů rozdělených do několika dramaturgických sekcí. Pod hlavičkou DAS FILMFEST SPEZIAL naleznou diváci historické velkofilmy, literární adaptace, snímky podle skutečných událostí i nezávislé filmy. Vtip, nadhled, drsný humor i jazyk nabízí snímek Slunce a beton (Sonne und Beton) režiséra Davida Wnendta líčící příběh čtveřice kamarádů z berlínského sídliště Gropiusstadt, kteří se stále více zaplétají do osidel místních gangů. Strhující i humorné drama režiséra Andrease Dresena (Láska na grilu, Sedmé nebe) Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush) vzniklo na základě skutečných událostí a sleduje boj odhodlané německé Turkyně za propuštění jejího syna z věznice na Guantánamu, což vyústí až v žalobu na amerického prezidenta. Také znepokojivý snímek Servus Pappa, See you in Hell od Christophera Rotha byl natočen na motivy skutečnosti a poskytuje vhled do autoritářské sekty Otto Muehla. Za druhé světové války se odehrává film Adriana Goigingera Liška (Der Fuchs), v němž mladému rakouskému vojákovi pomůže nalézt klíč k vlastní minulosti i vztahům s lidmi až liščí mládě. V prostředí současné rakouské armády se rozvíjí děj snímku režiséra Davida Wagnera Eismayer, který vypráví o nečekaném vzplanutí obávaného nadporučíka k mladému rekrutovi, jenž se netají svou homosexuální orientací. Na pobřeží Baltského moře zavede diváky filmové drama o lásce, touze a pomíjivosti Ohnivě červená obloha (Roter Himmel), které je dílem Christiana Petzolda. Do zcela jiného prostředí je zasazen satirický nízkorozpočtový film Sebastiana Brauneise Bytná (Die Vermieterin) pojednávající o současné bytové krizi v Rakousku. Intimní portrét matky a dcery, jež rozděluje neschopnost vzájemné komunikace, přináší křehký snímek Všichni mluví o počasí (Alle reden übers Wetter) režisérky Anniky Pinske. Její rakouská kolegyně, režisérka Franziska Pflaum, sleduje v odzbrojující tragikomedii Mermaids don’t cry osudy vídeňské pokladní, která hledá lék na své trampoty v plaveckém bazénu a v převleku mořské panny. Jako drama i komedie zároveň působí  romantická komedie Franky Five Star režisérky Birgit Möller o hledání sebe sama s vynikající Lenou Urzendowsky (Léto v Kreuzbergu, My děti ze stanice ZOO) v hlavní roli.

Hrdiny snímků další z festivalových sekcí ZLATÁ LÉTA (DIE GOLDENEN JAHRE) spojuje touha najít odvahu a začít si plnit své sny nebo se vymanit z dobových společenských konvencí. Film Alma a Oskar (Alma & Oskar) režiséra Dietera Bernera nahlíží do milostného vztahu rakouského malíře s českými kořeny Oskara Kokoschky a femme fatale řady umělců první poloviny 20. století Almy Mahler. Frauke Finsterwalder odkrývá ve fiktivním příběhu Sisi a já (Sisi & Ich) temné stránky rakouské císařovny Sisi – za příběh o neopětované queer lásce režisérka obdržela Bavorskou cenu i nominaci na cenu publika na Berlinale. Moderní verzi mýtu o Orfeovi a Eurydice nabízí v kongeniálním propojení opery a filmu režisér Axel Rainisch, autor snímku Orphea in Love, zatímco rozmarná artová pohádka o stáří Felixe Tissiho Všech dní konec (Aller Tage Abend) inscenovaná jako živé obrazy připomíná filmy Švéda Roye Anderssona a nechává díky své surreálnosti vyniknout lidské potřebě sounáležitosti. Titulní snímek sekce Zlatá léta (Die goldenen Jahre) natočila Barbara Kulcsar a s humorem v něm líčí příběh čerstvých důchodců, kteří místo zaslouženého odpočinku začnou řešit dlouho odkládané manželské problémy.

Fascinující a nezkrotná příroda nejvyššího evropského pohoří hraje zásadní roli v hraných i dokumentárních filmech sekce ALPY, MÁ LÁSKA (ALPENLIEBE). V minimalistickém příběhu s poutavou kamerou Úkryt (Réduit) vypráví režisér Leon Schwitter o složitém sbližování otce a syna, kteří se o prázdninách ocitnou ve švýcarských horách daleko od civilizace. Dokumentární film STAMS – Lyže, pot a slzy (STAMS) Bernharda Braunsteina poskytne pohled do každodenního života elitního sportovního internátu, který budoucím sportovním hvězdám nenabízí nic než dřinu, pot a slzy. Další z dokumentárních filmů ALPY (Alpenland) Roberta Schabuse se zaměřuje na budoucnost pohoří ve středu Evropy. Na motivy knihy přeložené do 40 jazyků byl natočen film Celý život (Ein ganzes Leben), který je podle jeho režiséra Hanse Steinbichlera podobenstvím o tom nejpodstatnějším v našem životě – lásce a spokojenosti. Vypráví příběh sirotka Andrease, který se po mnoha letech vrací do rodného alpského údolí.

V sekci DIE DOKU festival Das Filmfest každoročně představuje aktuální dokumentární tvorbu. Snímek Claudie Müller Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu (Elfriede Jelinek – Die Sprache von der Leine lassen) je autentickým portrétem jedné z nejdiskutovanějších postav současné rakouské literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. Snímek získal Německou filmovou cenu jako nejlepší dokumentární film roku 2023 a ve stejné kategorii triumfoval i při udílení Rakouské filmové ceny. Život dvou teenagerek, americké gymnastky a světoznámé youtuberky Whitney Bjerken a německé dívky Yary, jež je jednou z mnoha jejích fanynek, přibližuje dokumentaristka Joya Thome ve snímku Jedna z milionu (One in a Million). Po stopách dnešních Jenišů, marginalizovaného kočovného národa, který se historicky pohyboval ve Švýcarsku a s ním sousedících zemích, se ve filmu Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši (Ruäch – Eine Reise ins jenische Europa) vydávají dokumentaristé Andreas Müller a Simon Guy Fässler. Film turecko-německého režiséra Cema Kaye Láska, západní marky a smrt (Liebe, D-Mark und Tod) pomocí ukázek z koncertů, rozhovorů a skvělých archivních snímků dokumentuje tureckou hudbu v Německu od folkových balad po rockové protestsongy. Hudba dominuje i zábavnému dokumentárnímu muzikálu Philippa Jedickeho Vienna Calling, který ukazuje neznámou tvář vídeňské kulturní scény za hranicí mainstreamu.

Pro rodiny s dětmi je připravena pátá ze sekcí BIO JUNIOR. Festival zve na dobrodružnou komedii režisérky Martiny Plura Kde je lama, tam je drama (Mein Lotta-Leben: Alles Tschaka mit Alpaka!), jež servíruje osvěžující prázdninové dobrodružství nejlepších kamarádek Lotty a Cheyenne, jejichž první školní výlet neprobíhá zrovna podle plánu. Hlavním hrdinou filmu Víkendoví rebelové (Wochenendrebellen) od Marca Rothemunda je pro změnu malý fotbalový fanatik Jason, který trpí poruchou autistického spektra a ve škole jsou s ním potíže. A tak uzavře se svým tátou nezvyklou dohodu – když spolu navštíví všechny fotbalové stadiony v Německu, bude se snažit ve škole co nejméně vyčnívat.

Festival doprovodí od 20. října projekce krátkých experimentálních filmů pod názvem Pokusy o vzpomínky - filmy z Berlinale Forum Expanded ve vstupní hale Goethe-Institutu. Program představí po dobu šesti týdnů šestici mezinárodních umělců. Vystavená díla spojuje zájem o podoby a možnosti osobní a kolektivní paměti. Filmy využívají nalezené záběry ke zkoumání rodinné a světové historie, hledají skrytá vyprávění v soukromých i veřejných archivech, sledují prchavé stopy paměti, vytvářejí asociativní a spekulativní spojení mezi včerejškem a dneškem a zasahují do tradičních vzorců paměti.

 

Hosté festivalu Das Filmfest 2023:

Birgit Möller, režisérka filmu Franky Five Star

Cino Djavid, představitel hlavní role filmu Franky Five Star

Clemens Schick, představitel hlavní role filmu Servus Pappa, See you in Hell

Frank Matter, producent filmu Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši

Franziska Pflaum, režisérka filmu Mermaids don’t cry

Hans Steinbichler, režisér filmu Celý život

Leon Schwitter, režisér filmu Úkryt

Levy Rico Arcos, představitel hlavní role filmu Slunce a beton
Marc Rothemund, režisér filmu Víkendoví rebelové

Marlene Hauser, představitelka hlavní role filmu Bytná

Peter Hottinger, představitel hlavní role filmu Úkryt

Susanne Wolff, představitelka Sisi ve filmu Sisi a já

 

Panelová diskuse ke zvažovanému slučování filharmonie a divadla v Olomouci nabídla erudované pohledy i praktické poznatky.

OLOMOUC-ČR: Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR v úterý 10. října uskutečnila panelovou diskusi nezávislých odborníků a autorit napříč kulturním spektrem. Akce se uskutečnila v Olomouci v souvislosti se zvažovaným záměrem města sloučit Moravskou filharmonii s Moravským divadlem. V první části se prezentovali svými příspěvky dirigent Tomáš Netopil, rektorka AMU v Praze Ingeborg Radok Žádná, pedagog a hudební vědec a manažer Ilja Šmíd, a senátor a dlouholetý předseda správní rady Plzeňské filharmonie Vladislav Vilímec. Ve druhé části se do debaty zapojila také veřejnost.

Autor článku: 
Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR

„Debata v Olomouci jasně ukázala, že téma významu kultury obecně i problematika provozu orchestrů i dalších uměleckých souborů vyžaduje erudovaný a komplexní pohled z různých stran a odborností. Je důležité, že se touto akcí podařilo vytrhnout aktuální olomoucké téma z prizmatu lokálních aktérů do roviny celospolečenské a do značné míry nadregionální. Je zřejmé, že bez zásadních debat a jasné definice elementárních pilířů, na kterých by jakákoliv zřizovaná kulturní instituce měla stavět a fungovat, nelze zodpovědně přijímat žádná strategická a nezvratná politická rozhodnutí. Debata jasně ukázala, že otázky, jako je zejména očekávaná funkce, poslání a role dané instituce v rámci místa svého působiště atd., není možné přeskočit či vynechat. Jsem ráda, že naše asociace právě otevřením těchto pohledů mohla přispět i do lokální olomoucké debaty.“ uvádí k výstupům z panelové diskuse Lenka Kavalová, předsedkyně Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR (ASOPS).

Celá debata byla zaznamenávána a je veřejně k dispozici na YouTube kanále ASOPS pod TÍMTO ODKAZEM (https://www.youtube.com/watch?v=7sm--X42Kfk).

Komentovaná prohlídka výstavy „Památník Tomáše Bati 1933-2023“ s L. Horňákovou

ZLÍN: Znáte celý příběh Památníku Tomáše Bati? Vydejte se po stopách jeho proměn - od původního účelu k Domu umění a zase zpátky s historičkou architektury Ladislavou Horňákovou.

25.10.2023
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

V prostoru Památníku T. Bati je do konce letošního roku k vidění výstava „Památník Tomáše Bati 1933-2023“ připravená k příležitosti kulatého výročí otevření zlínského klenotu. Nenechejte si ujít jedinečnou příležitost absolvovat speciální komentovanou prohlídku k této expozici s její autorkou, historičkou architektury L. Horňákovou, a to ve středu 25. 10. 2023 v 17:00.

Kapacita prohlídkové skupiny je omezena. Rezervace a prodej vstupenek na www.pamatnikbata.eu a v Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).

Výstava skrze 70 srovnávacích snímků připomíná historii Památníku v průběhu 90 let. Kurátorka výstavy L. Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně návštěvníkům přiblíží prostřednictvím komentářů k jednotlivým fotografiím složitý příběh této architektonicky i historicky významné památky v širších dějinných souvislostech. Seznámí posluchače s důvody často radikálních změn exteriéru i interiéru Památníku.

První část komentované prohlídky bude věnována etapě od otevření budovy 12. 7. 1933 do roku 1944. Následující část připomene období 1944–1948. Na sklonku 2. světové války byl Památník při bombardování Zlína silně poškozen a od roku 1945 začala s ohledem na politickou situaci ve Zlíně intenzivní snaha o odstranění všeho, co bylo spojeno s firmou Baťa. Památník byl upraven a slavnostně otevřen v červnu 1948 jako Dům umění.  Poslední část historického exkurzu bude věnována letům 1948–2019 a představí postupné přestavby na sídlo filharmonie a galerie, rekonstrukci a návrat do původní podoby Památníku Tomáše Bati.

Z důvodu omezené kapacity je preferována rezervace nebo online vstupenka předem: Komentovaná prohlídka L. Horňáková

Více informací: www.pamatnikbata.eu

Podzimní makerská smršť je v plném proudu. Maker Faire zavítá do Brna, Liberce i Olomouce

LIBEREC, BRNO, OLOMOUC: Maker Faire, interaktivní festival kreativity, na němž si můžete téměř vše vyzkoušet, mnohé vyrobit a ledacos zažít, se na podzim představí ve třech městech po celé republice. Festival zavítá do Liberce (7. října), následuje dvoudenní setkání v Brně (21.–22. října) a nakonec v Olomouci (11. listopadu). Návštěvníci všech věkových kategorií tak dostanou příležitost zažít workshopy, vyzkoušet různorodé aktivity a otestovat vynálezy nadšenců i zkušených tvůrců a profesionálních firem.

od 07.10.2023 do 11.11.2023
Autor článku: 
Leona Daňková

Maker Faire propojuje zvídavé duše, inovátory a kreativní nadšence – ať už něco sami tvoří, nebo si vynálezy a pokusy jiných rádi vyzkoušejí. Festival určený pro celou rodinu prezentuje tvorbu tzv. makerů. Právě tak se nazývají všichni, kteří něco vytvářejí a pro něž je tvorba zážitkem, od fanoušků techniky a programování přes bastlíře a garážové kutily až po umělce, řemeslníky, designéry nebo třeba ty, kteří doma kvasí vlastní limonádu.

„Zveme vás do příjemného prostředí, kde se zaručeně pro něco nadchnete! Makeři jsou nadšení a vytváří okolo sebe atmosféru, do které je neskutečně snadné zapadnout – stačí být zvídavý a nechat se pohltit. Přijďte tvořit, bádat, stavět a hrát si. A pokud jste do světa makerů ještě nevkročili, nemusíte se ničeho bát, Maker Faire je festival, který tak trochu vítá chyby i selhání. Chceme každému dodat odvahu k tomu, aby začal objevovat a tvořit,“ vyzývá hlavní pořadatel Vojtěch Kolařík z organizace Make More.

 

Maker Faire Brno: Zlatý hřeb podzimní festivalové sezony

Vrcholem podzimních festivalů je dvoudenní Maker Faire v Brně, jenž své brány otevře o víkendu 21.–22. října. Pavilon A1 brněnského výstaviště zaplní více než stovka českých i zahraničních makerů a jejich stánků, workshopů a instalací. Na festivalu dostanou už tradičně prostor také vzdělávací projekty, například na téma vesmíru nebo využití AI a 3D tisku ve výuce.

Máte v hlavě zajímavý projekt a chcete svoji myšlenku uvést do praxe? Pak si brněnské makerské setkání nenechejte ujít. V rámci Maker Faire Brno se totiž uskuteční akcelerační workshop PrusaLab, jehož cílem je podpora tvůrců a inovací. Na workshopu jsou vítaní všichni, kteří mají nápad na projekt a rádi by slyšeli odbornou zpětnou vazbu. Účastníci získají cenné informace, neocenitelný feedback a také tipy pro další rozvoj či získání investic – vše zdarma. Stačí do 15. října poslat popis zamýšleného projektu na e-mail info@prusalab.cz. Nejlepší z nápadů nakonec organizátoři ocení tiskárnou Original Prusa i3 MK3S+.

Nadšenci do robotiky se můžou těšit na představení malého robotického psa Aimy z dílny Jakuba Hrachovského (Homemade Bastler) či texaského hudebního uskupení Ponytrap, v němž bubeníky nahrazují právě roboti – a to rovnou v rámci ohromující třímetrové instalace. Na své si přijdou také milovníci umění, a to díky americké výtvarnici Liz Melchor, která kombinuje umělecké vyjádření s programováním. Na jejím stánku si návštěvníci sami nakódují obrázek a posléze nechají speciálně upravený „pen plotter“, aby jej namaloval. Zajímavou podívanou pro malé i velké bude také vypouštění balónu, které má v plánu Český radioklub. Nepředvídatelnou cestu metrového balónu napuštěného héliem a vybaveného elektronikou a solárními panely bude možné sledovat online.

Festivaly Maker Faire poskytují prostor nejen ostříleným makerským matadorům, ale také začínajícím inovátorům do 18 let. Ty bude v Brně zastupovat Vojtěch Ambrozek s projektem Marble runs, jenž ukazuje, že účelem tvoření může být krom užitných věcí i „pouhá“ zábava. Na dráze mezi sebou závodí skleněné kuličky a ve hře je dokonce i výtah z LEGO kostiček. Která kulička se dostane do cíle jako první? Na to si můžou návštěvníci kromě nezbytného fandění i přátelsky vsadit.

 

Do třetice do Liberce, závěr sezony hostí Olomouc

Poslední tři podzimní makerská setkání odstartují v sobotu 7. října v Liberci. Festival sem zavítá potřetí, už tradičně do prostoru Lipo.ink. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet například pilotáž létajících robotů, kteří mávají křídly a připomínají tak hmyz a ptáky, drátování nebo tvorbu vlastních kulturních artefaktů na 3D tiskárně pod vedením Přírodovědecké fakulty UK. Na stáncích své projekty představí i místní makeři.

Rozloučení s letošními festivaly kreativity se uskuteční v sobotu 11. listopadu na Výstavišti Flora Olomouc (pavilon A). Program nabídne zajímavou směsici témat, od 3D tisku přes robotiku až po ruční tvorbu vánočních ozdob. Honeywell Aerospace Olomouc, dlouhodobý partner olomouckého Maker Faire, představí senzoriku na IoT a využití AI při vyhodnocování vzorku termálních nástřiků. Přiveze také speciální kamion FabLab University, který slouží jako dílna vybavená laserovou řezačkou, 3D tiskem i řezacím plotrem.

„Máme obrovskou radost, že české festivaly Maker Faire s úspěchem míří do finále svojí šesté sezony. Nejenom, že se podařilo rozšířit Maker Faire do všech koutů republiky, ale neustále se snažíme zlepšovat také program a kvalitu festivalů. To ostatně dokazuje i hojná účast zahraničních makerů v Brně. Návštěvníci se tak můžou pokaždé těšit na něco nového, co ještě neviděli,“ doplňuje Vojtěch Kolařík.

 

Zakupte vstupenku v předprodeji a soutěžte o 3D tiskárnu

Všichni, kdo se chystají navštívit některý z podzimních festivalů, si můžou vstupenky zakoupit už nyní. Každý, kdo využije předprodeje do 20. října, navíc získá šanci vyhrát 3D tiskárnu Original Prusa MK4 od Prusa research 3D printers. Zájemci z řad makerů, kteří by rádi představili svůj projekt, mají stále možnost přihlásit se na brněnský Maker Faire (do 8. října) a také na Maker Faire v Olomouci (do 21. října).

 

Více informací o podzimních festivalech Maker Faire v Liberci, Brně a Olomouci, jejich programu a účastnících, najdete na www.makerfaire.cz.

 

O festivalu Maker Faire

Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu celým rodinám. Kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, design a vědu. Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř všechno si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. V České republice festivaly od roku 2018 pořádá organizace Make More. Sdružení kromě festivalu Maker Faire připravuje také celosvětovou konferenci otevřených dílen FAB2025, konzultuje vznik otevřených dílen a FabLabů a věnuje se rozvoji české komunity makerů.

 

Akční mláďata ZŠ Vápenná v Rychlebských horách mezi finalisty ceny Gratias Tibi

SKOROŠICE: Loni v létě byla v zaniklé horské osadě Kamenné (Steingrund) v Rychlebských horách na Javornicku velká sláva. Vyvrcholil totiž projekt holek a kluků z montessori Základní školy Vápenná, kteří v průběhu tří let postupně obnovovali místa, která bývala součástí jejich obce. Nejprve postavili zvoničku a kovaný kříž, vyčistili pramen pitné vody a pod vedením stavaře také vybudovali „útulnu“ pro kolemjdoucí turisty. K jejímu slavnostnímu otevření uspořádali v červnu 2022 vlastními silami festival s hudebním programem, tvořivými dílnami a divadlem, ve kterém sami účinkovali. Letos figurují mezi finalisty 10. ročníku ceny Gratias Tibi, kterou uděluje Člověk v tísni za občanskou aktivitu mladých lidí pozitivně ovlivňujících život ve společnosti. Předání cen se uskuteční 26. září v pražském divadle Vzlet.

26.09.2023
Autor článku: 
Irena Koušková

Porota vyzdvihla „neuvěřitelnou samostatnost a akčnost žáků a žákyň, ale také zájem o jejich okolí a nedávnou historii. Na projektu také ocenila, že je dlouhodobý a že si žáci důkladně promysleli postup obnovy. Dohledali si informace k zaniklé osadě a zajímali se o původní obyvatele obce. Projekt má hmatatelný výsledek, přesah i mimo jejich komunitu a může být inspirací nejen pro jejich vrstevníky.“  Zdroj: https://www.gratiastibi.cz/cs/finaliste-2023

 

Otázky pro Mgr. Věru Ingrovou a MgA. Zdeňku Morávkovou, Ph.D.

Mgr. Věra Ingrová byla průvodcem projektem Kamenná v prvních dvou letech. V Montessori ZŠ Vápenná nyní garantuje rozvoj a metodu Montessori pedagogiky ve druhém trojročí.

MgA. Zdeňka Morávková, Ph.D., vedla žáky třetí rok projektu. V Montessori Vápenná nyní garantuje rozvoj a metodu Montessori pedagogiky ve třetím trojročí.

 

Paní učitelky, proč se „vaše děti“ do celého projektu pustily? Do jaké míry to byla jejich iniciativa a nápad z vlastních hlav? Co je přesvědčilo, že svůj nejen školní, ale i volný čas věnovaly právě tomuto místu a úsilí, aby Kamenná nebyla zapomenuta? 

VI: Jsme škola, která vzdělání dětí staví na principech vytvořených Marií Montessori, italské lékařky, vědkyně a pedagožky. Ta vypozorovala, že u dospívajících dětí 12 až 15 let dochází k významnému a rychlému vnitřnímu i vnějšímu vývoji, který nese velké změny. Tyto změny vyžadují zcela jiné potřeby, než ty, jež jsou nabízeny dětem v „klasických” školách. Proto stanovila pro dospívající několik pilířů výchovně-vzdělávacího procesu. Na nich leží celý koncept vzdělávání dětí v 7., 8. a 9. ročníku Montessori. Program pro dospívající pojmenovala Děti země. Jeho cílem je propojit intelektuální práci ve škole, praktické činnosti mimo školu a práci pro komunitu tak, aby byly děti v závěru základní školní docházky připraveny uvažovat o svém povolání/poslání v životě a specializovat se v oblasti svého zájmu, talentu, který jim umožní přispět samostatným a smysluplným způsobem celé společnosti. Z tohoto důvodu jsme společně s dětmi navrhovali a hledali oblast, které bychom se tři roky věnovali a naplnili tak výchovně-vzdělávací cíle výuky na II. stupni.

Na stole nám tehdy leželo několik nápadů. Postavit altán na školní zahradu, pronajmout si pozemek a pěstovat zeleninu,… Nakonec vyhrála zaniklá osada Kamenná. Je možné, že hlas pro Kamennou byl ovlivněn nejen tím, že jsme se v té době právě věnovali tématům spojeným s obdobím 2. sv. války, ale také že jsme oblastí bývalých Sudet, kde na vás historie z těchto těžkých časů kouká takřka za každým rohem.

Co v dětech zažehlo chuť Kamenné věnovat nejen školní, ale hlavně svůj volný čas, přesně nedokážu říci. Ale přesvědčení o smyslu projektu a také radost z obnovení pramene, která se dostavila po prvním roce realizace, se přenesla i do druhé fáze stavby zvoničky a pokračovala až k jeho zdárnému finiši – postavení útulny.

 

ZM: Tím, že jsem do projektu „naskočila“, když už byl rozběhnutý, tak jsem se snažila motivaci dětí zmapovat hned zkraje mého převzetí. To bylo velmi cenné a ukázalo mi to, s jakou skupinou vůbec pracuji. Projevilo se například, že ne každý je nadšený ze stavby útulny a bylo třeba zmapovat talenty nebo alespoň předpoklady jednotlivých dětí a jejich vlastní potřeby. To bylo klíčové proto, aby cítily chuť se na tak dlouhodobém projektu ještě podílet. Někomu byla bližší stavařina, jinému vedení týmu a rozpočtu, dalším divadlo nebo výtvarná tvorba. Tohle bylo sice náročné skloubit a udržet pohromadě, ale pomáhalo to k získání a udržení osobní motivace každého jednotlivce a díky tomu mohl vzniknout nakonec tak pestře zaměřený projekt.

 

Máte k Rychlebským horám osobní vztah? Jste rodačky? Jaká je historie Kamenné a jak to tu kdysi vypadalo?

VI: Obec byla založena 1692 jako Steingrunde. Měla i český název, Kamenička. Ten vznikl pravděpodobně od kamenité půdy, na které byla obec postavena. V roce 1723 přibyl mlýn. V roce 1816 tu vyrostla kaple a v roce 1837 i škola. Byla zde také hospoda a výrobna potaše. Většina obyvatel ale pracovala v lese. Největšího rozvoje dosáhla obec před 2. světovou válkou. Většina dřevěných domů byla zbourána a vystavěny zděné. Vznikl hasičský sbor a v roce 1937 hasičská zbrojnice. Po vysídlení německého obyvatelstva nebyla obec nikdy plně dosídlena a v roce 1961 ji československá armáda srovnala se zemí. Narodila jsem se v tomto kraji a z jedné čtvrtiny mám místní, sudetské kořeny.

 

ZM: Do Rychlebských hor jsem se přestěhovala před třinácti lety s mým mužem, který z Jesenicka pochází. Bydlíme v zaniklé osadě na hřebeni, který svým osudem Kamennou v něčem hodně připomíná. Rychlebské hory jsou krajinou, do které se romantici, co mají rádi nejrůznější výzvy a historii, musejí zamilovat. (úsměv)

 

Nejvýraznějším výstupem celého tříletého projektu je vznik útulny pro turisty. Co dnes takový plán obnáší, co bylo třeba zařídit, vykomunikovat, sehnat, odpracovat? Do jaké míry to vše zvládly děti? Co se díky tomuto školnímu projektu naučily? Jaká část práce je bavila nejvíce? S jakými profesionály spolupracovaly? V čem spočívala ta „neuvěřitelná samostatnost“, kterou porota soutěže vyzdvihla? Dokážou už dvanáctileté děti samy vést takový projekt?

ZM: Děti by zřejmě takový projekt napoprvé samy nezvládly. Jsou sice nesmírně zručné a nadšené, ale představit si, co to obnáší, je mnohdy výzva i pro dospělé. Klíčový je pro nás právě proces učení. Žáci se učí nejen nové znalosti, ale i kompetence. Role učitele je modelovat jim situace a ukazovat, jak probíhá plánování, vedení a realizace projektu. Stanovili jsme si např. společné deadliny, ke kterým měly být hotové návrhy a kresby na stavbu útulny. Poté je děti představily starostovi obce, na jejímž pozemku útulna leží. Vše musely prezentovat i na zastupitelstvu. Žádaly o různé granty a sponzoring. Učily se naplánovat rozpočet, dodržet ho, naplánovat termíny, pochopit technologii stavby, naučily se míchat beton, zacházet s různým nářadím, uplatňovaly matematiku při stavbě konstrukce, umějí už vytvářet plakáty v grafických programech, tvořit webové stránky, propagovat akci na sociálních sítích, uvádět festival, spolupracovat s kavárnami, zajistit občerstvení, celkově spolupracovat se subjekty mimo školu. Nejvíce je, myslím, bavil samotný festival. Už z nich spadla tíže nervozity a zároveň to byla oslava jejich tříleté práce. Myslím, že je mile překvapila vysoká účast z řad kamarádů, ale i nejširší veřejnosti a věřím, že oprávněně cítily hrdost. Závěrečné dotazníky, které jsem ale žákům na konci školního roku rozdala, ukázaly, že každý vnímal projekt jinak a že pro každého bylo přínosné a naplňující něco úplně jiného. Za to jsem moc ráda. Protože to bylo jedním z pedagogických cílů, poznat sám sebe, co mi jde i nejde, v čem se mohu překonat a jak mohu být součástí většího celku.

 

Co byste poradily těm, které váš příběh bude inspirovat?

VI: Dlouhý čas věnovaný projektu před jeho vlastní aktivní realizací, který byl plný diskuzí, přednášek a setkání s pamětníky či odborníky z různých oblastí, byl nesmírně důležitým aspektem, základem, jenž by neměl být opomenut či uspěchán. Odkryl dětem složitost a náročnost, postavil je do reality, na „zem“. Protože děti by nejraději začaly stavět už zítra. (úsměv)

 

ZM: Že učitelé mají v průběhu realizace pečovat i sami o sebe, dobíjet baterky a uvědomovat si znovu „proč“ to děláme. Práce po dobu tří let je pro děti velmi náročná. Učí se teprve pracovat s časem, plánovat jednotlivé kroky. V tomto musí být učitel trpělivý a také umět takový projekt oživit odlehčenějšími aktivitami, hrou, tím, že nabídne různé možnosti zapojení podle toho, co je kterému žákovi blízké. Z žádného projektu by neměla zmizet radost a chuť být spolu.

 

Jak probíhala spolupráce s Nadací Via, která už v minulosti podpořila také např. kampaň na oživení Tančírny v Račím údolí, jedné z nejkrásnějších staveb v Rychlebských horách? Přihlásili byste se do programu Dobro-druzi Nadace Via znovu? Co se při realizaci projektu osvědčilo?

VI: O finanční příspěvek se pokusily děti žádat hned v prvním roce projektu Kamenná, ale nedotáhly celou věc do konce a příspěvek nedostaly. Takovéto momenty nezdaru jsou nesmírně důležitými okamžiky v celém výchovně-vzdělávacím procesu Montessori pedagogiky.  Otvírají jiné cesty nebo vracejí zpátky – lépe a jinak.

 

ZM: Ve třetím roce projektu si část týmu dokázala vyhradit čas navíc a projít celým procesem žádání u Nadace Via znovu. Jako pedagog oceňuji nejen to, že žáci získali finance na realizaci festivalu, ale hlavně to, jak fantastickou podporu Nadace poskytuje metodicky. Např. to, že žáci svůj projekt představovali dalším skupinám z jiných koutů ČR. Jiné, dříve úspěšné skupiny byly vlastně v roli mentorů a říkaly našim žákům, na co si dát pozor. O takové učení ve vrstevnické skupině se opírá i celá Montessori metoda. Tento způsob učení je mnohdy mnohem efektivnější. Nadace žáky po celou dobu školila, na co si dát pozor, jak si rozdělit role. Pro mě jako pedagoga to byla další podpora a opora. Takže rozhodně doporučuji!

 

I letos se mohou do programu Dobro-druzi Nadace Via přihlásit skupiny dětí od 2. stupně základní školy a studenti středních i vysokých škol s vlastním nápadem. Mohou třeba pořádat za podpory nadace benefiční akce pro osobu nebo organizaci, kterou si sami zvolí, nebo také uspořádat sousedskou akci, přispět k obnově krajiny nebo zkrášlit své okolí.

 

Kdo nominoval váš projekt na cenu Gratias Tibi, kterou uděluje Člověk v tísni, symbolicky říkající všem soutěžícím Děkuji Tobě?

ZM: Na závěr celého projektu jsme s žáky uspořádali v obci Kamenná festival. Ten navštívili i někteří zaměstnanci z Nadace Via. Ohledně nominace se nám ozvali právě oni. Cenu znali a měli za to, že by bylo vhodné žáky nominovat. Vše tedy nakonec proběhlo právě ve spolupráci s Nadací.

 

Budete pokračovat akcemi, které vracejí místu život? Kdybyste měli tu moc, byla by tím největším cílem obnova původní sudetské osady Kamenná?

ZM: V projektech s žáky pokračujeme každoročně. Ale jak se říká, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, tak tento projekt byl v něčem naprosto výjimečný a i pro nás v nějakém smyslu neopakovatelný. Jako učitelé se také každý rok „ladíme“ na trochu jinou skupinu, která v trojročí vznikne a projekty by měly vycházet především z vnitřní motivace dětí. Pak jsou udržitelné. Víme, že pro některé z nich je projekt „Kamenná“ něčím, co by si opravdu přály zažít. Aktuálně hledáme, jak jim to dopřát a zároveň zvládnout projekty energeticky, protože pro učitele to je vždy významná dávka času navíc. Kdybych měla možnost, tak bych Kamennou nechala tak, jak nyní je. To místo je překrásné. Hlavně na jaře v květnu. A je živé i bez lidí. Je ale dobré si připomínat paměť míst a s jemností o ně pečovat. Někdy to může být věc trvalejší, jako je zvonička, jindy happening, kdy na místě s dětmi píšeme a čteme básně. Způsobů, jak se spojit s lidmi a místy je mnoho a já si cením toho, že je mohu spolu s dětmi citlivě objevovat.

 

https://montessori-vapenna.cz/

www.gratiastibi.cz

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj