středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

Projekt MFO „FRAKY DOLŮ! aneb Filharmonici, jak je neznáte“ míří na koncertní podium

OLOMOUC: Původní filmový projekt Moravské filharmonie Olomouc FRAKY DOLŮ! se několik měsíců po premiéře v Kině Metropol dočká své koncertní verze. Dechové kvinteto MFO – Moravia Quintet i během letních měsíců nezahálelo a pro své posluchače intenzivně připravovalo repertoár celovečerního koncertu se scénickou složkou, který opět posluchačům přinese nejznámější filmové melodie z pera aranžéra, autora celého projektu a především také fagotisty Jana Dvořáka.

21.10.2021
Autor článku: 
Kateřina Dvořáková

Enormní počet zhlédnutí filmu včetně mimořádně pozitivních ohlasů nás všechny motivoval k naplnění původní myšlenky filmu, tedy přenést tento projekt na koncertní pódium a umožnit našim posluchačům filharmoniky poznat tak trochu jinak, bez naší „škrobené tváře“, ukázat spektrum zvukových a výrazových možností klasického dřevěného kvinteta a rovněž oslovit a mít možnost přivítat v naší domovské Redutě posluchače, kteří na koncerty MFO standardně nezavítají. Jsme nesmírně potěšeni, že díky neutuchající podpoře MFO, ale i přízni našich věrných mecenášů a partnerů a spolu se zmírněním protiepidemických opatření, můžeme tento smělý záměr realizovat již na podzim letošního roku“, čímž Jan Dvořák objasňuje motivaci vzniku koncertní verze projektu.

Režijní zpracování koncertní verze projektu je opět spojeno se jménem výrazné olomoucké umělecké osobnosti, s pěvcem a režisérem Vojtěchem Pačákem. Posluchači se rovněž mohou na podiu těšit na, již z filmu známé, hlavní hrdiny v podání členů Moravia Quintetu, bicistu MFO Ladislava Bilana, či pěvkyni Moravského divadla Olomouc Vendulu Pumprlovou. Pěveckou složku koncertu rozšíří pěvecký sbor Mladší Campanella pod vedením sbormistryně Anny Králové. V rámci koncertu se publiku rovněž představí nový koncertní mistr MFO, vynikající mladý houslista Patrik Sedlář, klavírního partu se pak ujme Richard Mlynář. Koncert bude průvodním slovem rámovat herec a moderátor Jan Šprynar.

Během koncertního provedení programu zazní nejen již známá aranžmá filmového zpracování projektu, ale Moravia Quintet posluchače nově přenese mj. na Černou perlu prostřednictvím melodií fantasy série Piráti z Karibiku, společně s Tomem Hanksem posluchači prožijí dramatický příběh a romanci v Terminálu newyorského letiště, s Kevinem McCallisterem si uvědomí, jak nebezpečné je zůstat během vánočních svátků Sám doma, ale také si připomenou mrazivé svědectví holocaustu a snahu na záchranu více než tisíce polských Židů díky Schindlerově seznamu.

Ředitel MFO Jonáš Harman k plánovanému koncertu dodává: „Mimořádný komorní koncert „Fraky dolů!“ sice vychází a navazuje na stejnojmenný úspěšný filmový počin Moravia Quintetu, ale v podobě živého koncertního vystoupení dostává projekt zcela nový rozměr, který přinese posluchačům unikátní zážitek. A to nejen hudební, ale také vizuální, neboť pódium Reduty se v tento večer promění v dějiště scén z hned několika světoznámých filmů. Každý, kdo se rád nechává vtáhnout do děje nejen hollywoodských trháků, by proto neměl 21. října v Redutě chybět!“

 

Účinkují: Moravia Quintet (Petr Hladík – flétna, Jan Kučera – hoboj, Lukáš Broda – klarinet, Milan Křeháček – lesní roh, Jan Dvořák – fagot), Vendula Pumprlová – zpěv, Ladislav Bilan – bicí, Patrik Sedlář – housle, Richard Mlynář – klavír, pěvecký sbor Mladší Campanella a další

Režie: Vojtěch Pačák
Autor projektu, dramaturgie a aranžmá: Jan Dvořák
Průvodní slovo: Jan Šprynar
Choreografie: Barbora Šanderová
Termín a místo konání: 21. 10. 2021, 19.00, Reduta Olomouc
Předprodej vstupenek: https://mfo.enigoo.cz/app/tickets/events/419
Více informací na www.mfo.cz

Téměř pět stovek krojovaných Hanáků a Hanaček se letos setká v Tovačově

TOVAČOV: Během Setkání Hanáků se v úterý 28. září 2021 v Tovačově představí téměř pět set členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. Dvanáctý ročník folklorního festivalu nabídne kromě krojovaného průvodu městem a vystoupení desítek hanáckých souborů také sváteční bohoslužbu v kostele sv. Václava, slavnostní uvedení nové knižní publikace o hanáckých krojích, výuku hanáckých tanců nebo program oceňovaného Souboru lidových písní a tanců Ostravica z Frýdku-Místku.

28.09.2021
Autor článku: 
Honza Žůrek

Dvanácté Setkání Hanáků se uskuteční v úterý 28. září 2021 v Tovačově, kam festival hanáckých tradic doputoval po Velké Bystřici, Doloplazech, Prostějově, Zábřehu, Olomouci, Čechách pod Kosířem a Přerově. Přehlídka začne v 9 hodin bohoslužbou s účastí krojovaných v kostele sv. Václava. V 10:30 předá starosta města Tovačova, které letos slaví 700 let, domácímu folklornímu souboru Hatě přímo na Náměstí hodové právo a téměř 500 krojovaných Hanáků projde městem v pestrobarevném průvodu.

Slavnostní zahájení folklorního festivalu se uskuteční v 11:30 na podiu v zámecké zahradě, kde přehlídka poběží až do 17 hodin. Na dvou scénách se představí taneční soubory a muziky, včetně Hanáků z Prahy, Postřelmova, Prostějova, Kralic na Hané, Litovle, Kostelce na Hané, Velké Bystřice nebo Štětovic.

Jedinečnými body letošního Setkání Hanáků budou výuka hanáckých tanců pro veřejnost, slavnostní uvedení nové knižní publikace Hanácký lidový oděv, projekce dokumentů o osobnostech, zvykosloví a souborech na Hané, jízdy parním vlakem, prohlídky zámku a Spanilé věže nebo vystoupení Souboru lidových písní a tanců Ostravica z Lašska.

12. Setkání Hanáků pořádá Hanácký folklorní spolek za významné podpory Olomouckého kraje a města Tovačov.

https://hanfos.cz/

Škola v Javoříčku přibližuje československý odboj v letech 1939 až 1945

JAVOŘÍČKO: Budova bývalé školy v Javoříčku hostí netradiční výstavu zaměřenou na významné téma z naší historie. Expozice Československý odboj 1939-1945 připomíná 80. výročí paradesantního výsadku, jehož účastníci mimo jiné v květnu 1942 zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Výstava navazuje na úspěšný projekt z minulého roku Českoslovenští legionáři mezi námi. Loňská expozice se věnovala 100. výročí návratu legionářů do vlasti přes Sibiř.

Autor článku: 
Ivo Heger

Expozice přibližuje osudy lidí, kteří se zapojili do organizovaného odporu proti nacistům, ať už jako účastníci domácího nebo zahraničního odboje. Přináší i další méně známé pohledy na odbojovou činnost. Zaměřuje se pak na působení odboje v regionu Olomoucka a Litovelska, včetně úlohy takzvaného četnického odboje. Opomenuta není ani významná osobnost místního domácího odboje legionář, četník a odbojář Jindřich Bombera, rodák z nedalekého Jesence na Konicku.

 
„Snahou autorů výstavy není jen suchý popis historických událostí, ale zájem přiblížení i méně známé stránky protinacistického odboje. Výstava si pak klade za cíl na osudech regionálních osobností prezentovat široké veřejnosti roli těchto událostí na naše dějiny,“ přibližuje za Iniciativu Ivo Heger.

 
Výstavu lze navštívit v rámci prohlídky expozice věnované pohnutému osudu obce Javoříčko v prostorách místní školy, areál nese název Nové Javoříčko. Bližší informace o otevírací době jsou dostupné na internetových stránkách www.expozicejavoricko.cz. Expozice přináší i autentické předměty ze soukromých sbírek pana Jiřího Vaněčka přibližujících „četnický odboj“. Projekt se koná za podpory Ministerstva obrany České republiky.

Zdroj: Iniciativa pro podporu vypálených obcí, z.s.

Nebe nad Bludovem Ivana Fíly otevře novou venkovní Galerii Adolfa Kašpara

BLUDOV: Neobvyklý kulturní počin chystá obec Bludov. Buduje zcela originální venkovní galerii, která bude připomínat odkaz na slavného rodáka malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara. Cílem je vytvořit místo setkávání, ale také ozvláštnění veřejného prostoru jak pro místní obyvatele, tak pro turisty a návštěvníky lázeňské obce. První prezentace bude patřit Ivanu Fílovi, který vytvořil fotografický soubor nazvaný Nebe nad Bludovem.

25.09.2021
14:00 - 21:00
Autor článku: 
Barbora Haušková

Nová galerie našla své místo tam, kde tradičně stála připomínka na zdejšího slavného rodáka Adolfa Kašpara. Památník se přestěhoval hned na protější stranu ulice, třídy Adolfa Kašpara, a tak se s nadsázkou dá říci, že se místo stane venkovním kulturním centrem. „Venkovní galerie bude složena z krytého prezentačního prostoru a z prostoru pro sezení a relaxaci,“ upřesnil starosta Bludova Pavel Ston s tím, že architektura prostoru bude navazovat na organický styl loni realizované Tabule rodáků.

Slavnostní otevření proběhne v sobotu 25. září. Součástí bude i zahájení fotografické výstavy Ivana Fíly nazvané Nebe nad Bludovem. Soubor černobílých snímků vznikal postupně na různých místech v obci. Režisér, scénárista, spisovatel a fotograf Ivan Fíla však zachytil známá místa osobitým autorským způsobem. Ve venkovní galerii se představí menší část snímků, kterou mohou návštěvníci zhlédnout kdykoliv, další soubor zhruba dvou desítek snímků bude k vidění v kinosále Kulturního domu Bludov.

Součástí slavnostního zahájení, které je plánováno na 14 hodin, bude i Sousedská oslava konce léta, tedy společenské setkání v kulturním domě s hudebním doprovodem skupiny Kareta. Na návštěvníky čeká kromě příjemného dne i občerstvení.

Galerie Slováckého muzea představuje lidová řemesla

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: V přízemním sále Galerie Slováckého muzea je otevřena nová výstava s názvem Nositelé tradice lidových řemesel a Nemateriální statky tradiční lidové kultury. Pro veřejnost ji připravil Národní ústav lidové kultury ve Strážnici ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti. Jak již sám název naznačuje výstava bude rozdělena na dvě části.

od 10.09.2021 do 10.10.2021
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

Od roku 2001 obdrželo titul Nositel tradice lidových řemesel přes osmdesát osobností věnujících se nejrůznějším oborům. Na výstavě tak budou k vidění práce kovářů, obuvníků, vyšívaček, tkalců, bednářů a dalších.  „V prvním bloku budou představeni výrobci, ocenění titulem Nositel tradice lidových řemesel. Toto prestižní vyznamenání uděluje ministr kultury ČR výrobcům, kteří se na vysoké úrovni věnují tradičním lidovým řemeslům ohroženým zánikem,“ prozradila Petra Hrbáčová, autorka výstavy.

Čestné místo je vyhrazeno i pro letos oceněné výrobce, kteří titul slavnostně obdrží v den slavnostní vernisáže v rámci Národního zahájení dnů evropského dědictví v Uherském Hradišti. „Kandidáti, kteří jsou navrženi na ocenění, musí prokázat komplexní znalosti svého oboru a vynikající kvalitu zhotovovaných výrobků. Současně se hodnotí také jejich činnost v oblasti prezentace a popularizace dané výroby, stejně jako snaha o to, aby předávali své znalostí dalším zájemcům a pokračovatelům,“ zdůraznila Hrbáčová.

 V druhé části se prezentuje 28 prvků aktuálně zapsaných do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, z nichž některé jsou součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Seznam byl zřízen Ministerstvem kultury ČR v roce 2008 za účelem ochrany, zachování, identifikace, rozvoje a podpory nehmotného kulturního dědictví na území České republiky. „V seznamu jsou zahrnuty nejen lidové tance, hudba, zvyky a divadlo, ale rovněž řemeslné technologie, znalosti o přírodě i projevy lidového léčitelství,“ doplnila Jarmila Teturová, autorka textové části výstavy a stejně jako Petra Hrbáčová z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

Výstava je připravena v česko-anglické jazykové mutaci a můžete ji navštívit do 10. října.

 

www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum

 

Přijeďte se zasnít až za vrcholy Jeseníků! Na Jesnění

JESENÍK: Kdesi za vrcholy jesenických hor se rozhodla parta přátel přinést do města svého srdce to, co jim tam již dlouhou dobu chybělo. Kulturu za hranicí mainstreamu. Hodně kultury. A tak vznikl nápad uspořádat Jesnění, sousedsko-kulturní akci, která přivede do Jeseníku známá jména současné umělecké scény i publicistiky a má ambici přivítat spolu s nimi jak místní, tak milovníky kultury z celé republiky. Petr Borkovec, Kittchen, Karel Veselý a Pavel Turek i další přijedou, tak dorazte 17. - 19.9.2021 do Jeseníku také!

od 17.09.2021 do 19.09.2021
Autor článku: 
Amálie Štrajtová/Festival Jesnění

Snění

Festival Jesnění vznikl z nadšení a touhy udělat něco pro město, které nás spojuje. Dodat životu v něm novou šťávu, ukázat jej světu v novém světle a propojit mezi sebou návštěvníky, umělce i městské kulturní prostory. Jeseník je mým domovem, i když v něm nežiji, navíc má jistý genius loci,” popisuje produkční Lukáš, který byl u zrodu festivalu. 


Za festivalem stojí parta přátel pohybujících se kolem místního spolku Sudetikus, který se již několik let zasazuje o to, aby to v Jeseníku žilo. Skupinka vizionářů, kteří neuhýbají výzvám a snaží se naplňovat své sny - třeba ten o Jesnění. „Skočili jsme do toho s nadšením a po hlavě,” říká jeden z pořadatelů Matěj. „Všechna ta práce kolem Jesnění nás moc baví, ale celý festival sami nezaplatíme,” dodává Ivka. Pokud vás myšlenka festivalu zaujala, můžete jeho vznik podpořit zde: www.donio.cz/jesneni

Více informací najdete na sociálních sítích (@jesneni) a na webu: www.jesneni.cz 

 

Jesnění

Kultura v rámci multižánrového Jesnění prostoupí celým městem a oživí jeho krásné i pozapomenuté kouty. Chtěli bychom program festivalu rozložit do míst, s nimiž má spolek co dočinění, a tak trochu i oslavit 5. výročí jeho založení,” vysvětluje Martina, jedna z organizátorek a předsedkyně spolku Sudetikus. K hlavním protagonistům patří kapely Kittchen, Good Times Only a něco něco, dále Petr Borkovec, Ondřej Hrabal, Markéta Pilátová, Hana Řičicová nebo Karel Veselý. Program celého festivalu je velmi pestrý. Můžete se těšit na koncerty, interaktivní divadlo, autorská čtení, vernisáže výstav, přednášky, tvořivé dílny, soundwalk, nebo komentovanou vycházku po historických zapomenutých stezkách a na jejím konci koncert na Zlatém Chlumu,” představuje program Amálie, jedna z organizátorek. Součástí bude také trh s regionálními produkty a food festival Restaurant Day. Do programu jsou zapojeny také univerzity. Platforma positivJE spolu s Univerzitou Palackého představí top 11 jesenických kreativců a pokřtí katalog DESIGN kreativJE. Studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně přednesou enviromentální architektonické úvahy o městě, krajině a lidech. Jesnění slibuje skvělý program nejen pro mladé, ale také pro děti i seniory. „Festival je jedinečný svým rozsahem a záběrem, taková akce se tu ještě nikdy nekonala a jsem ráda, že ho můžeme uskutečnit v dnešní trochu složité době,” uzavírá Martina.

 

Jeseník

Jedním z center festivalu se stane čerstvě zrekonstruované Letní Divadlo ve Smetanových sadech i drobná náplavka u břehu řeky Bělé. Na opravě obou těchto míst se z velké části podíleli sami obyvatelé Jeseníku. Město Jeseník je drobné městečko ležící ve Slezsku, v údolí Jesenických hor, čítající kolem 10 000 obyvatel. Kromě zimní turistiky je známé hlavně díky Priessnitzovým léčebným lázním, které propojují v rehabilitaci svých klientů tradiční vodoléčebné postupy Vincenze Priessnitze (např. Priessnitzův obklad) s moderními lázeňskými metodami. Město se pyšní i několika historickými památkami, krásnou okolní přírodou a za navštívení rozhodně stojí i některá ze zdejších kaváren. 

Jeseník a jeho okolí toho nabízí mnoho, stejně jako nabitý program festivalu Jesnění.

 

Špičkoví světoví varhaníci na Mezinárodním varhanním festivalu Olomouc 2021

OLOMOUC: Již 53. ročník tohoto jedinečného svátku varhanní hudby se letos uskuteční od 2. do 16. září 2021 a tradičně nabídne pět mimořádných koncertů. Čtyři proběhnou v katedrále sv. Václava a jeden v kostele Panny Marie Sněžné. Všechny koncerty začínají v 19 hodin.

od 02.09.2021 do 16.09.2021
19:00
Autor článku: 
Miloš Adámek

Mezinárodní varhanní festival, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, již více než půlstoletí neodmyslitelně patří ke kulturnímu životu Olomouce. Z důvodu rekonstrukce varhan v chrámu sv. Mořice se i 53. ročník této výjimečné hudební události bude konat mimo zdi tohoto kostela. Na festivalu opět vystoupí špičkoví varhaníci z tuzemska i ze zahraničí včetně jednoho z nejžádanějších varhaníků současnosti – Nathana Laubeho ze Spojených států, který z důvodu koronavirových opatření nemohl vystoupit na uplynulém 52. ročníku festivalu. Ředitel MFO Jonáš Harman k festivalu říká: „I v letošním roce máme to štěstí, že můžeme pokračovat a navazovat na dlouholetou tradici svátku varhanní hudby, který každoročně v Olomouci Moravská filharmonie pořádá. Mezinárodní varhanní festival Olomouc nejen svou tradicí, ale také významem i progresivitou v dramaturgii a interpretech daleko přesahuje hranice našeho města – a nejinak je tomu i v letošním ročníku.“

Festival opět nabídne veskrze mezinárodní obsazení v podobě interpretů jednotlivých koncertů i autorů hudby a zavede nás do dvou olomouckých chrámů, disponujících vynikajícími varhanními nástroji. Dlouholetým dramaturgem festivalu je Karel Martínek, který k programu dodává: „Každá jednotlivá koncertní produkce bude mít jedinečnou dramaturgii, kromě sólových varhan se představí též hudební tělesa, jako je Komorní orchestr Moravské filharmonie či Svatomichalská gregoriánská schola Brno. Celý festival se ponese v duchu významného výročí, tentokrát půlstoletí od úmrtí Marcela Duprého, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů varhanní hudby.“

Vstupenky na Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2021 lze zakoupit online na www.mfo.cz, v Informačním centru města Olomouc, anebo v místě konání koncertu vždy hodinu před jeho začátkem.

Program:

2. září 2021, Chrám Panny Marie Sněžné

Barokní lesk varhanních koncertů

(František Xaver Brixi, Johann Jacob Froberger, Johann Sebastian Bach, Johann Caspar Kerll, Johann Caspar Ferdinand Fischer)

Varhanní koncerty Františka Xavera Brixiho a nástroj v chrámu Panny Marie Sněžné představuji takřka dokonalou symbiózu. Zahajovací koncert ve znamení lesku barokní hudby bude patřit Michaele Káčerkové, jedné z nejvýznamnějších českých varhanic mladé generace, která má na svém kontě již mnoho domácích i zahraničních vystoupení. Je rovněž známá jako organizátorka varhanních koncertů v západočeském regionu. V rámci prvního slavnostního večera varhanního festivalu v Olomouci jí bude partnerem Komorní orchestr Moravské filharmonie.

 

6. září 2021, Katedrála sv. Václava

Na italské vlně

(Marcel Dupré, Ottorino Respighi, Marco Enrico Bossi, Eugenio Maria Fagiani)

Varhanní tvorba nejvýznamnějších italských skladatelů, kteří pro tento nástroj komponovali, zazní v podání italského hudebníka Eugenia Marii Fagianiho. Tento umělec patří k nejžádanějším italským varhaníkům, koncertuje po celém světě a také se podílí na organizaci několika varhanních festivalů v Evropě a v Asii. V rámci programu svého olomouckého recitálu se představí i jako vynikající skladatel.

 

9. září 2021, Katedrála sv. Václava

Gregoriánský chorál inspirující

(Gregoriánský chorál, Marcel Dupré, Maurice Duruflé, improvizace)

Gregoriánský chorál je jedním z nejsilnějších inspiračních zdrojů působících na varhanní hudbu v celých jejich dějinách a proto nepřekvapí, že v mnoha chrámech Evropy stále znějí společně. Takovýto působivý dialog olomouckému publiku představí pařížský varhaník mezinárodního renomé Frederic Blanc, který je kromě své intenzivní koncertní a pedagogické činnosti známý také jako výtečný improvizátor. Společně s Blancem vystoupí vokální těleso Svatomichalská gregoriánská schola Brno.

 

13. září 2021, Katedrála sv. Václava

Tajemství varhanní improvizace

(Johann Sebastian Bach, Max Reger, Franz Josef Stoiber)

Franz Josef Stoiber je dómským varhaníkem v Řezně. Nedávno se dočkal dokončení nových tamních katedrálních varhan, za kterými nyní putují davy varhanních nadšenců i koncertní varhaníci z celého světa. Současně vyučuje na tamní Katolické vysoké hudební škole církevní hudby. Je vynikajícím improvizátorem i interpretem varhanní hudby.

 

16. září 2021, Katedrála sv. Václava

Boží velikost ve varhanní hudbě

(Marcel Dupré, Jeanne Demessieux, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Camille Saint-Saëns, Julius Reubke)

Nathan Laube je jedním z nejžádanějších varhaníků dnešní doby. Pravidelně a s velkým úspěchem koncertuje v nejproslulejších světových chrámech. Jako renomovaný pedagog vyučuje hru na varhany na řadě vzdělávacích institucí ve Spojených státech i v Evropě. V roce 2016 obdržel prestižní cenu Grammy za nejlepší nahrávku klasické hudby. Vyniká jak brilantností své hráčské techniky a přesvědčivostí umělecké interpretace, tak kreativitou, pokud jde o výběr skladeb pro koncertní vystoupení. Do olomoucké katedrály přijíždí představit nesmírně zajímavý koncertní program.

www.mfo.cz 

Na letošním Preludiu Aloise Motýla vystoupí držitelka ocenění Zlatý oříšek

ŠUMPERK: Tradiční festival Preludium Aloise Motýla se dramaturgicky drží původního konceptu pomoci v počátku kariéry nadějným a začínajícím umělcům. V pondělí šestého září uvede svůj již 48. ročník koncertním večerem dvanáctileté klavíristky Nory Lubbadové a dvou místních pěveckých sborů – TapTýda Loučná nad Desnou a Motýli Šumperk.

 

06.09.2021
19:00
Autor článku: 
Michaela Horáková

Mimořádně nadaná Nora Lubbadová hraje na klavír od svých čtyř let pod vedením PaedDr. Jaromíry Šnederflerové v ZUŠ Olešská Praha 10. Od klavíru ji rodiče musí vyhánět, když už hraje moc dlouho. "Hrát na klavír pro mě znamená stejnou potřebu jako třeba jíst a dýchat. Klavír je spravedlivý, nedá se moc oklamat. Když něco odfláknu, vrátí mi to s úroky. Ale zase když zdolám nějakou výzvu, je to parádní pocit," vysvětluje nadšeně svou vášeň Nora.

V jejím projevu se propojuje virtuozita, hravost, soustředění, mimořádná energie se schopností vyjádřit niterné pocity.  Hudbu miluje natolik, že uvítá příležitost zahrát posluchačům nejen v koncertní síni, ale i na letišti, v parku či vlakovém nádraží.

Je laureátkou desítek mezinárodní klavírních soutěží, získává na nich mimořádné ceny za interpretaci. Dostala příležitost vystoupit na koncertě Pražského jara a Adventním koncertu České televize. Také získala stipendium nadace Magdalény Kožené Men Art a mohla pracovat pod vedením mentora docenta Ivo Kahánka.

Úspěšný rok 2020 završila v prosinci, když postoupila do finále mezinárodní televizní hudební soutěže Louskáček v Moskvě. To jí dalo možnost si v závěrečném klání zahrát s věhlasnou Moskevskou filharmonií a vybojovat druhou cenu, stříbrného Louskáčka. Nora je první českou klavíristkou, která v této náročné soutěži uspěla. Hned zkraje ledna 2021 se navíc stala držitelkou ocenění Zlatý oříšek, udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky.

A tím Nořiny úspěchy zdaleka nekončí, k těm nejčerstvějším patří její vystoupení na mezinárodním festivalu Vladimíra Spivakova: Moskva vítá přátele. Jako jedna z mála Češek dostala také pozvání do slavné Carnegie Hall v New Yorku, kde se její vystoupení uskuteční nejspíš v příštím roce.

Účast na festivalu také přislíbily úspěšné místní pěvecké soubory Motýli Šumperk a TapTýda Loučná nad Desnou. V řadách obou sborů v průběhu let stanuly tisíce zpěváků, s nimiž procestovaly řadu zemí v Evropě, USA a Asii. Jsou také pravidelnými úspěšnými účastníky významných domácích i zahraničních festivalů a soutěží.

Tento jedinečný koncertní večer 48. ročníku festivalu se uskuteční v šumperském Klášterním kostele v pondělí 6. září od 19 hodin. Vstupné je na sezení 150 korun, více informací o programu najdete na www.dksumperk.cz

 

Zaměstnanci Vědecké knihovny v Olomouci na stážích v zahraničních knihovnách

Autor článku: 
Martin Hájek

OLOMOUC: Pracovníci Vědecké knihovny v Olomouci navštívili v rámci projektu Erasmus+ zahraniční knihovny. Historici Lubomír Novotný, Rostislav Krušinský a Petra Kubíčková byli na stážích v zemské a městské knihovně ve Stuttgartu, věcný katalogizátor Martin Hájek zavítal do Univerzitní knihovny v Bratislavě, Jagiellońské knihovny v Krakově a Vojvodskské knihovny v polských Kielcích.

Ve Württemberské zemské knihovně ve Stuttgartu se historici L. Novotný, R. Krušinský a P. Kubíčková z VKOL zaměřili především na historické fondy, jejich ochranu a uložení v depozitářích. Seznámili se s nejzajímavějšími a nejvzácnějšími exponáty knihovny a vyzkoušeli si odborné studovny. Kromě zemské knihovny si historici prošli i stuttgartskou městskou knihovnu, která se nachází v moderní novostavbě, která splňuje všechny požadavky současného knihovnictví. Vedle stáží v knihovnách navštívili i antikvariátní veletrh, na kterém mapovali bohemika a moravika se zvláštním zřetelem na Olomouc.

Jejich kolega M. Hájek se v zahraničních zaměřil na věcný popis, tedy obsahovou analýzu knih. Zatímco v univerzitní knihovně v Bratislavě používají stejné postupy jako v Česku, knihovny v Krakově a Kielcích přešli na jiný způsob věcné katalogizace a používají i jiné knihovní systémy. Ve všech knihovnách měl i možnost seznámit se s provozem instituce, prohlédnout si vzácné exponáty z knihovních fondů a vidět práci knihařských a restaurátorských dílen. Měl možnost také nahlédnout do pracoviště, ve kterém se odkysleují staré knihy, aby byly uchovány příštím generacím.

Zaměstnanci VKOL budou po návratu prezentovat své zkušenosti svým kolegům z knihovny i jiných knihoven Olomouckého kraje.

V Olomouci se uskuteční 6. ročník festivalu Země na talíři. Nabídne film, workshop i diskuzi s mladými farmáři

OLOMOUC: Do metropole Hané se po roce vrací festival dokumentárních filmů o spojení člověka s přírodou a plodinami, které jej živí a šlechtí, Země na talíři. Akce, která se uskuteční ve středu 21. července 2021 v Pevnosti poznání Olomouc (Areál Korunní pevnůstky, 17. listopadu 7), upozorňuje na některé palčivé problémy související s produkcí potravin. Šestý ročník festivalu nabídne během jednoho dne film Matky země o peruánských tradičních pěstitelkách quinoi a brambor bojujících s živly a klimatickou změnou, workshop výroby domácí kosmetiky, kvíz o ceny a diskuzi s mladými olomouckými farmáři-rodiči ze Zahrady Vesna. Program přehlídky začíná v 16:00 hodin a vstup je zdarma. Festival pořádají organizace Na mysli, výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR a Pevnost poznání Univerzity Palackého.

21.07.2021
16:00
Autor článku: 
Ondřej Hampl

Přehlídka chce připomenout, že pro mnoho obyvatel planety není dostatek kvalitních potravin samozřejmostí. Je to problém, o kterém je potřeba mluvit, protože populace roste, plocha orné půdy se zmenšuje a lidstvo se musí vypořádat také s klimatickou změnou a jevy, které ji doprovázejí,“ říká jedna z organizátorek Radka Kvasničková z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Součástí festivalu je projekce peruánského filmu Matky Země. „Snímek zachycuje portréty pěti žen z Andské vysočiny v jejich každodenním boji o zachování tradičního a organického způsobu obdělávání půdy. V souvislosti s neustále rostoucí industrializací zemědělství, používáním chemických pesticidů a klimatickou změnou, jsou to právě ženy, které přebírají roli ochránkyň půdy,“ představuje film Viktorie Tenzerová z organizace Na mysli.

Po filmu bude následovat debata s mladými farmáři Violkou a Márou z olomoucké Zahrady Vesna, kteří v roce 2019 založili zahradu na opuštěném pozemku ve Chválkovicích. Tématem besedy bude ekologické zemědělství, permakultura a odpovědnost vůči budoucím generacím. Mladí manželé přiblíží i svůj plán, kterým je založení sociálního družstva, komunity, kde každý najde bezpečné místo pro práci i pro život.

Na festivalu bude řeč i o tom, jak je možné být v praktickém životě ohleduplnější k životnímu prostředí. V programu je proto zařazen i workshop výroby domácí kosmetiky bez chemie. Účastníci si vyzkouší například výrobu domácího peelingu. Na workshop je nutné rezervovat si místo předem na e-mailu festival@namysli.com. Kromě toho čeká i letos návštěvníky festivalu soutěžní kvíz o ceny.

Organizátoři připomínají, že se festival bude řídit aktuálními epidemiologickými opatřeními. Více informací najdete zde https://www.facebook.com/events/591032685193936

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Olomoucký kraj