čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Vizuál k 50. výročí
© Zdroj: www.hadivadlo.czPadesáté výročí oslaví HaDivadlo v místě zrodu v Prostějově

PROSTĚJOV: Dnes již legendární avantgardní scéna HaDivadlo sídlící od roku 1985 v Brně vznikla původně z iniciativy místních ochotníků v Prostějově. Brzy tomu bude padesát let, co soubor odehrál svou první premiéru v prostějovském Národním domě. Dnešní kolektiv HaDivadla se při této příležitosti vrací na místo, kde vše začalo, a plánuje zde společně oslavit, zavzpomínat a rekonstruovat minulost s pamětníky, diváky i všemi svými příznivci. Událost pojmenovaná HaDivadlo 50: Zpátky v Prostějově se uskuteční v úterý 18. června 2024.

18.06.2024
Autor článku: 
Tereza Teerink Turzíková

V červnu roku 1974 se ve Velkém sále Národního domu, kde dnes sídlí Městské divadlo Prostějov, odehrála první premiéra tehdejšího souboru pojmenovaného Studio 74. Šlo o inscenaci Revoluční epos autora El Car v režii Svatopluka Vály, jednoho ze zakládajících členů a významných režijních osobností českého alternativního divadla. „První divadelní kusy se odehrály v tradičním kukátkovém sále, ale kultovní kusy Svati Vály se už přesunuly do přednáškového sálu, který nikdy nebyl a není typický a technicky přívětivý divadelní prostor, ale poskytoval možnost bližšího kontaktu s divákem. Přiznám se, že jsem z hlediště ten nádherný secesní prostor příliš nevnímala, protože to, co se odehrávalo po zhasnutí ve světlech reflektorů na Kotěrových historických parketách, bylo úchvatné, někdy neuchopitelné, povznášející a zázračné,“ uvádí pamětnice prostějovské éry a bývalá ředitelka Městského divadla Prostějov Jana Maršálková.

Soubor se krátce na to přejmenoval na Hanácké divadlo a odstartoval silnou tvůrčí éru spojenou s řadou významných osobností, jako jsou Josef Kovalčuk, Miloš Maršálek, Cyril Drozda či Arnošt Goldflam. V roce 1985 se divadlo pod názvem HaDivadlo přesouvá do Brna jako již etablovaná scéna s osobitým pohledem na svět, vlastní intimní poetikou a náročnou dramaturgií.

V rámci oslav padesátého výročí uspořádalo HaDivadlo již několik událostí a spustilo kampaň na tvorbu kolektivních pamětí divadla, včetně uspořádání výstavy HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově ve spolupráci s Muzeem a galerií Prostějov. Svým prostějovským počátkům se však hodlají nejvíce věnovat v rámci plánované události HaDivadlo 50: Zpátky v Prostějově, která se koná v úterý 18. června od odpoledne do pozdních večerních hodin. Cílem je setkat se v prostorách vzniku divadla a oživit je společným vzpomínáním a reflektováním minulosti. Událost je určena pro všechny pamětníky, spolupracovníky, diváky a příznivce jakékoliv historické éry HaDivadla.

Program začíná slavnostním zahájením v 15.30 v Národním domě, kde dnes sídlí Městské divadlo Prostějov. Následují komentované prohlídky po místech paměti, jimiž provedou osobnosti spojené s počátky HaDivadla. Návštěvníci se můžou těšit na průvodcovské komentáře například od Arnošta Goldflama, Svatopluka Vály či Cyrila Drozdy, který v HaDivadle působí dodnes. Vstup na prohlídky je volný, nicméně je třeba si z kapacitních důvodů dopředu rezervovat své místo. Od 18.30 bude probíhat Hostina paměti, při níž se v kolektivní diskuzi sejdou pamětníci prostějovské éry v moderaci současné generace působící v HaDivadle. Společný program bude zakončen neformálním setkáním všech tvůrců, příznivců a diváků.

Celý den bude zároveň probíhat natáčení štábu České televize pro dokumentární seriál o HaDivadle, který při příležitosti padesátého výročí připravují Monika a Břetislav Rychlíkovi. Dokument bude zachycovat bohatou historii tohoto souboru, ale i jeho současné podoby. Po létě totiž HaDivadlo vstoupí do své Sezony 50: Obzory, v rámci níž uvede tři premiéry reprezentující minulost, současnost a budoucnost. V průběhu výroční sezony je v plánu i řada paměťových akcí a oslav, na něž kolektiv srdečně zve všechny zájemce.

HaDivadlo 50: Zpátky v Prostějově

Oslava v místě zrodu HaDivadla. Společná rekonstrukce minulosti a paměťová hostina.

HaDivadlo slaví 50 let své existence! V úterý 18. června 1974 odehrálo budoucí HaDivadlo ve Velkém sále Národního domu v Prostějově svou první premiéru – Revoluční epos autora El Cara v režii Svatopluka Vály. V tento výroční den o 50 let později proběhne návrat tvůrců, diváků a všech pamětníků prostějovské éry do míst, kde vše začalo. Jak moc se HaDivadlo proměnilo? A co na něm zůstává neměnné?

Původně Hanácké divadlo si za dobu své existence od 70. let v českém divadelním kontextu vybudovalo pověst kultovní scény s osobitým pohledem na svět a s vlastní intimní poetikou orientující se do nitra lidské duše. Od počátku se profiluje jako scéna vyhraněného a společensky kritického autorského gesta náročné dramaturgie a silných tvůrčích osobností, jako je Svatopluk Vála, Josef Kovalčuk, Arnošt Goldflam, Jiří Bulis, Jáno Sedal, Břetislav Rychlík, Hana Müllerová, Iva Volánková, J. A. Pitínský, Marie Ludvíková, Jiří Pokorný, Luboš Balák, Marián Amsler a další a další.

Zveme vás k setkání s minulostí i přítomností HaDivadla do prostor Národního domu, nyní Městského divadla v Prostějově. Událost je vedle osobností a pamětníků přímo spojených s HaDivadlem určena pro všechny i jinak blízké a v neposlední řadě pro své věrné i nové diváky.

Program

15.30 | Zahájení
Setkání s kolektivem současného HaDivadla a divadelními souputníky a pamětníky.
Vstup volný, prosíme o potvrzení účasti na turzikova@hadivadlo.cz.

16.00–18.00 | Komentovaná prohlídka po místech paměti HaDivadla
Osobnosti spojené s počátky HaDivadla provedou zásadními místy.
Kapacita je omezená, prosíme o potvrzení účasti na turzikova@hadivadlo.cz.

18.30–20.30 | HaDivadlo: Hostina paměti
Kolektivní diskuze s pamětníky o prostějovské éře, kterou bude moderovat současná generace působící v HaDivadle. Těšíme se na setkání u společného stolu!
Vstup volný, srdečně zveme všechny zájemce.

21.00 | Společné setkání v hospodě Bar 12 opic
Nekonečný valčík. Pojďte s námi neformálně zakončit paměťový den!

www.hadivadlo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024