pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj

Tóny Broumovské klávesy rozezní první květnový víkend klášter Broumov

BROUMOV: V broumovském klášteře proběhne ve dnech 3. až 5. května 14. ročník mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Do soutěže se registrovalo více než čtyřicet soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Maďarska a Ukrajiny. Soutěžní vystoupení všech kategorií jsou otevřena veřejnosti.

od 03.05.2024 do 05.05.2024
Autor článku: 
Michaela Mašková

Soutěžící jsou rozděleni do čtyř kategorií podle věku, a to od nejmenších do 17 let včetně. Jejich výkony hodnotí odborná porota, jejíž složení se každoročně lehce obměňuje. Letošní výkony soutěžících budou posuzovat koncertní pianista, profesor HAMU v Praze a Pražské konzervatoře a umělecký ředitel soutěže Broumovská klávesa Doc. Mg.A Ivo Kahánek Ph.D. a další klavíristé a představitelé předních kulturních institucí: Mgr. Jan Simon (předseda poroty), MgA. David Mareček, MgA. Milan Langer, Ph.D. a Doc. MgA. Eliška Novotná. Zahraniční porotce letos reprezentují polský koncertní pianista a pedagog Marian Sobula a německý koncertní pianista, pedagog a umělecký ředitel festivalu Geizetenkonzerte Matthias Kirschnereit. „Je to pro mě velká čest být součástí poroty na mezinárodní soutěži pro mladé klavíristy v Broumově. Moc se těším, až uslyším všechna soutěžní vystoupení. Vedle profesionality a techniky provedení je pro mě nejdůležitějším aspektem hudby objevování jejího ducha,“ uvedl Matthias Kirschnereit, který je zároveň letošním rezidenčním umělcem festivalu Za poklady Broumovska.

Broumovská klávesa zahajuje oficiálně v pátek 3. května v 9 hodin nejstarší 4. kategorií v multifunkčním sále Dřevník na koncertní klavír Petrof. Dvě mladší kategorie pak soutěží celou sobotu a klavírní „maraton“ uzavírá nedělní soutěžní klání 3. kategorie. O vysoké úrovni soutěže svědčí jak mezinárodní účast, tak podpora stálých partnerů. „Broumovská klávesa si za dobu svého konání vysloužila renomé špičkové mezinárodní soutěže s vysokou úrovní soutěžících. Jsme rádi za dlouhodobou podporu Královéhradeckého kraje i dalších partnerů, kteří soutěž podporují od jejího počátku a zajišťují tak i vysokou kvalitu organizace a přesah za hranice regionu,“ říká za organizátory soutěže Tereza Kramplová.

Na vítěze všech kategorií čekají nejen finanční odměny, ale především živá vystoupení. Broumovská klávesa pokračuje v loni navázané spolupráci s festivalem Dvořákova Praha, který má pro vybrané laureáty možnost zúčastnit se vystoupení na Bořislavce. Mezi další tradiční koncertní příležitosti patří vystoupení na Slavnostním koncertu laureátů v Praze – letos na Polské ambasádě v říjnu 2024, na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska nebo v rámci sezony Karlovarského symfonického orchestru.

Partnery soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, společnost Hobra-Školník, Z-TRADE, Svíčky.cz, velvyslanectví Polska, Petrof, Agentura pro rozvoj Broumovska, Nadační fond Milénium, Festival Za poklady Broumovska, Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, Karlovarský symfonický orchestr. Mediálním partnerem je Naše Broumovsko.

 

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí.

 

Muzeum východních Čech v Hradci Králové se zahalí do modré

HRADEC KRÁLOVÉ: 1. května 2024 si Česká republika připomene významné výročí 20 let od vstupu do Evropské unie. Nenechte si ujít netradiční pohled na secesní perlu Hradce Králové ve slavnostním nasvícení do modré barvy, a to v úterý 30. dubna 2024 po setmění. Muzeum východních Čech v Hradci Králové se tímto gestem připojí do celonárodní připomínky dvacetiletého výročí vstupu ČR do EU "Tvoříme Evropu".
od 30.04.2024 do 05.05.2024
Autor článku: 
Lucie Peterková

Dále upozorňuji na mimořádnou muzejní akci: projekci filmu Křídla pro Coldplay za účasti autorů (režiséra filmu Petera Hirjaka a protagonistky, grafičky Míly Fürstové), která se uskuteční v Bio Central v neděli 5. 5. 2024 od 15 hodin. Po projekci bude následovat autogramiáda autorky v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Festival Za poklady Broumovska přichází s prvomájovou předehrou v podání německého klavíristy Matthiase Kirschnereita

BROUMOV: Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové předehry, která začne v 18 hodin v Opatských sálech broumovského kláštera, se představí rezidenční umělec festivalu, německý klavírista Matthias Kirschnereit. Hlavní program festivalu, který potrvá až do konce srpna, láká posluchače na koncert s hudbou amerického kultovního snímku The Blues Brothers, vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou, koncerty Filharmonie Hradec Králové a Jihočeské komorní filharmonie se sólistkou Zuzanou Rzounkovou a mnoho dalšího. Rezidenční skladatelkou festivalu je Sylvie Bodorová, festival tak představí v rámci léta průřez její tvorbou.

 

01.05.2024
18:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Kombinaci česko-německého repertoáru představí 1. května v broumovském klášteře v předehře festivalu Za poklady Broumovska německý klavírista Matthias Kirschnereit. Posluchačsky vděčné Beethovenovy klavírní opusy zkombinoval na žádost festivalu s drobničkami domácí provenience – vybranými částmi z klavírních cyklů skladatelů, kteří letos slaví výročí. Matthias Kirschnereit přijal roli rezidenčního umělce 19. ročníku festivalu a kromě komorního zahájení se představí i na koncertě v kostele sv. Jakuba většího v Ruprechticích, kde v sobotu 24. srpna od 18:00 doprovodí vybraného laureáta soutěže Broumovská klávesa.

„Je mi velkým potěšením, že mohu letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájit sólovým recitálem. Opravdu se těším na provedení děl Ludwiga van Beethovena, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Společně tak oslavíme Rok české hudby 2024! Brzy na viděnou!" uvedl Matthias Kirschnereit.

Program předehry

Ludwig van Beethoven: Polonéza C dur op. 89
Bedřich Smetana: Šest charakteristických skladeb – Touha
Ludwig van Beethoven: Sonáta d moll op. 31 č. 2 „Bouře“
Leoš Janáček: Dobrou noc! Z cyklu Po zarostlém chodníčku
Ludwig van Beethoven: Sonata quasi una Fantasia cis moll op. 27/2 „Měsíční svit“

Vstupné na předehru je 290 Kč, v ceně je také číše vína a setkání s interpretem. Vstupenky je možné zakoupit online na www.zapoklady.cz nebo osobně na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera.

O čtrnáct dní později, v sobotu 15. června 2024, bude festival pokračovat v broumovském sále Dřevník koncertem „The Blues Brothers“, na kterém zazní sklad­by z kultovního ame­ric­ké­ho hu­deb­ní­ho ko­me­di­ál­ní­ho filmu.  Za do­pro­vo­du The Loop Jazz Or­chest­ra se představí sólisté sboru The Jeremy Winston Chorale, které už festivalové publikum zná z úspěšného loňského koncertu v Božanově.

O slavnostní zahájení hlavního programu 19. ročníku festivalu se v sobotu 29. června 2024 od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha postará Filharmonie Hradec Králové a dirigent Jan Miłosz Zarzycki. Duchovní otevření koncertu v podobě Sukovy Meditace na staročeský chorál vystřídá slavnostní dílo pro orchestr Carmina lucemburgiana rezidenční skladatelky festivalu Sylvie Bodorové. Letošní 19. ročník představí komplexně dílo této nejvýznamnější domácí soudobé skladatelky hrané především v zahraničí. Slavnostní zahájení festivalu pak uzavře vitální Česká suita Antonína Dvořáka plná odkazů na bohatou českou melodičnost, plně charakterizující tvorbu svého autora.

V Roce české hudby bude mít 19. ročník festivalu Za poklady Broumovska ambici ukázat domácí hudbu v kontextu historie a současnosti a vyzdvihne fakt, že česká hudba je významný vývozní artikl a je zároveň bodem zájmu mnoha zahraničních umělců. To akcentuje dramaturgie ve spolupráci se zahraničními interprety, kteří do svých programů zařadí na doporučení festivalu díla českých skladatelů (finská flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni, polské dechové kvinteto Cracow Golden Quintet, hornisté Luca Benucci (Itálie), Ricardo Matosinhos (Portugalsko), nebo polský dirigent Jan Miłosz ZarzyckiFilharmonií Hradec Králové“, říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Během letních koncertů se festivalovému publiku představí také čeští interpreti: Czech Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Houda Šaturová, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, varhanice Daniela Hřebíčková nebo Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného, která 19. ročník festivalu uzavře v sobotu 31. srpna 2024 v klášterním kostele sv. Vojtěcha. Na většinu koncertů bude vstupné dobrovolné, jehož výtěžkem festival podpoří opravu broumovských kostelů.

„Novinkou festivalu budou prohlídky s průvodcem běžně nepřístupných kostelů broumovské skupiny, které chystáme po vybraných festivalových koncertech. Plánujeme spojit prohlídku s koncertem jako ucelený zážitek,“ říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Festival Za poklady Broumovska se již několik let snaží podporovat domácí soudobou tvorbu, spolupracuje s významnými českými skladateli (Tomáš Ille, Kryštof Marek, Jan Kučera). Všichni jmenovaní vytvořili během posledních tří let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjata s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Velmi často využijí v premiérách i duchovní tématiku. Nejinak tomu bude i v roce 2024, kdy rezidenturu přijala významná česká skladatelka Sylvie Bodorová.

Magický zážitek nabídne festival v podobě doprovodného programu: divadelně-hudebního recitálu „Malý princ“. Herec Jan Cina se v něm – obklopen zvukem smyčcového kvarteta a piana – na celý večer promění v Malého prince a zazpívá společně s Vendulou Příhodovou (v alternaci s Kateřinou Bohatovou) původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka. Umělci improvizačně propojí hudbu mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Recitál se bude konat v pátek 26. července v zahradě broumovského kláštera.

19. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 19. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Program festivalu Za poklady Broumovska 2024

1. 5. 2024 / 18.00 / Klášter Broumov, Opatské sály

Matthias Kirschnereit, klavír (Německo)

15. 6. 2024 / 18.00 / Klášter Broumov, Sál Dřevník

The Blues Brothers 

vstupné na www.zapoklady.cz

22. 6. 2024 / 18.00 / Šonov, kostel sv. Markéty

ZUŠ Broumov, vystoupení nejlepších studentů

29. 6. 2024 / 18.00 / Broumov, klášterní kostel sv. Vojtěcha

Filharmonie Hradec Králové

Dirigent Jan Miłosz Zarzycki (Polsko)

6. 7. 2024 / 18.00 / Teplice nad Metují, kostel Panny Marie Pomocné

Czech Accordion Trio

13. 7. 2024 / 18.00 / Otovice, kostel sv. Barbory

Cracow Quintet (Polsko)

20. 7. 2024 / 18.00 / Police nad Metují, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Ivo Kahánek, klavír

Miroslav Sekera, klavír

Bedřich Smetana: Má vlast

vstupné na www.zapoklady.cz

26. 7. 2024 / 18.00 / Broumov, klášterní zahrada

Malý princ open air

Recitál Malý princ přináší posluchačům magický a nevšední zážitek. 

vstupné na www.zapoklady.cz

27. 7. 2024 / 18.00 / Broumov, kostel sv. Petra a Pavla

Daniela Hřebíčková, varhany

Laureátka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně 2022

31. 7. 2024 / 18.00 / Vernéřovice, kostel sv. Michaela

Účastníci Letních hornových kurzů Broumov

3. 8. 2024 / 18.00 / Bezděkov nad Metují, kostel sv. Prokopa

Luca Benucci (Itálie)

Ricardo Matosinhos (Portugalsko)

Zuzana Rzounková (Slovensko)

Jan Vobořil (Česká republika), lesní rohy

Jana Goliášová, klavír

10. 8. 2024 / 18.00 / Martínkovice, kostel sv. Jiří a Martina

Päivi Väisänen, flétna (Finsko)

Jari Tyni, klavír (Finsko)

17. 8. 2024 / 18.00 / Božanov, kostel sv. Máří Magdalény

Simona Šaturová, soprán

Marek Kozák, klavír

24. 8. 2024 / 18.00 / Ruprechtice, kostel sv. Jakuba většího

Matthias Kirschnereit, klavír (Německo)

Vybraný laureát soutěže Broumovská klávesa 2024

31. 8. 2024 / 18.00 / Klášter Broumov, kostel sv. Vojtěcha

Závěrečný koncert

Jihočeská komorní filharmonie

Vojtěch Spurný, dirigent

Zuzana Rzounková, lesní roh

 

Vstupné na většinu koncertů je dobrovolné, ostatní vstupenky na www.zapoklady.cz

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY odtajnil program. Připravte se na týden plný chvění, tekutosti a rovnováhy!

HRADEC KRÁLOVÉ: Hradec Králové, který se každoročně na konci června promění v epicentrum českého divadla, dnes zveřejnil kompletní program letošního 29. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. Tento rok festival nabídne nadšencům divadla jedinečnou příležitost zúčastnit se bohatého programu plného divadelních, hudebních i pouličních vystoupení.

od 21.06.2024 do 28.06.2024
Autor článku: 
Divadlo DRAK

Objevte dynamiku uměleckého světa

Pod taktovkou Klicperova divadla, Divadla Drak a kulturní neziskovky kontrapunkt se Hradec Králové na poslední červnový týden od 21. do 28. června stane scénou pro umělce
z celé Evropy. Festival se bude odehrávat na více než 40 místech po celém městě s více než 300 plánovanými akcemi.

„Téma tohoto ročníku – Chvění. Tekutost. Rovnováha. – odráží neustálou proměnu a fluidní dynamiku, které jsou charakteristické pro současné společenské dění. Naše společnost je jako živoucí organismus, který neustále osciluje mezi tradicí a inovací, a právě festival je to místo, kde tyto dvě síly nachází svou rovnováhu,“ říká ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková. „Dramaturgická rada zvolila toto téma s cílem zpřítomnit a zprostředkovat hlubší porozumění pro neustále se měnící stav světa kolem nás. Téma umožňuje zkoumat a reflektovat různé aspekty lidské existence v období, kdy se zdá, že pevné struktury našeho života a společnosti se rozpouštějí a transformují. Věříme, že v době, kdy se mění základní pilíře našich životů, je umění prostředkem, který může pomoci rozpoznat a pochopit nově se formující reality. Program festivalu bude reflektovat téma chvění, tekutosti a rovnováhy na různých úrovních. Od výběru inscenací, které se dotýkají otázek identity, změny a adaptability, přes způsob prezentace jednotlivých představení až po interaktivní instalace, které umožní divákům prožít osobní zkušenost s dynamikou a proměnlivostí,“ dodává Eva Mikulková.

 

Nahlédněte do programu prostřednictvím osobních tipů členů dramaturgické rady festivalu

Martin Satoranský, dramaturg Klicperova divadla

Jednoznačně bych pozval diváky na zahraniční hosty v Klicperově divadle – na originální plovdivské Zkrocení zlé ženy, kde se krásně propojuje Shakespearova komedie s novým cirkusem, a na razantní re-interpretaci klasického mýtu o Králi Oidipovi v podání portugalského souboru SillySeason, která je ryze současná a herecky a vizuálně působivá. Co si rozhodně nenechám ujít je slovenské divadlo Nude s popovou mozaikou Emily o jedné z nejvýraznějších osobností v historii boje za práva žen a geniální režijní adaptaci Peera Gynta v režii Michala Háby s oslňujícím výkonem Kryštofa Bartoše v titulní roli. Zároveň mám velkou radost, že uvedeme hned dvě inscenace divadla Masopust. A nejen skrze ně připomeneme bohatou historii tohoto originálního a nesmírně kreativního souboru. Zároveň se tato radost snoubí se smutkem, protože Masopust na konci roku definitivně končí. Proto by diváci neměli váhat, protože možná Fredyho a Přípravy na všechno už nebudou mít šanci vidět.

 

Barbora Hodonická, ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt

V letošním roce nebudu ve svých tipech úplně konkrétní, mám totiž radost z jedné věci
a totiž z toho, že mám pocit, že se konečně v Čechách začíná víc a víc tvořit pro veřejný prostor. Vznikají inscenace, které jedinečným způsobem komunikují s místy, ve kterých se odehrávají, a jsou proto pokaždé unikátní a jiné. Diváci hradeckých REGIONŮ tak budou moci vidět opravdu velké množství představení na Malém náměstí nebo na krásných Gočárových schodech. Velmi se také těším na náhodné performance v ulicích, které doprovodí výtvarnou instalaci Hemžení vznikající speciálně pro REGIONY. A když už jsem zmínila speciální formáty a nové úhly pohledu, tak určitě doporučím pohybovou inscenaci
s prvky nového cirkusu souboru Cirkus TeTy s názvem ke zdi, která přináší opravdu novou perspektivu uměleckého zážitku.

 

Tomáš Jarkovský, ředitel Divadla Drak

Rád bych diváky pozval především na všechny zahraniční inscenace, které na scénách Draku během festivalu uvedeme. Compagnie Bakelité, kterou hradecké publikum nadšeně přijalo už před dvěma lety, přiveze svou novou inscenaci Láska k riziku. Compagnie Kislorod představí inscenaci Vyjít z lesa, což je taková zábavná lynchovská absurdita duchem velmi blízká právě tvorbě souboru Bakelité. Po čase v Hradci uvede svůj čistě sólový projekt Matija Solce (Charms je vinen!), belgické TOF Théâtre pak zahraje inscenaci Léto 69, což je mimořádně půvabná imprese jednoho dávného letního odpoledne. Italská skupina Unterwasser zase přiveze své Boxy, podmanivou instalaci pro malé i velké. Za úplné vrcholy programu, které zvlášť doporučuji pozornosti, potom považuji jednak inscenaci Běh belgického novocirkusového souboru Les Vélocimanes Associés, jednak inscenaci Tíha duše - všechno je dočasné italské performerky Chiary Marchese.

 

Hudba na festivalu

Hudební část letošního festivalu Regiony prolétne různými žánrovými okénky a nabídne barevnou škálu melodických chutí. Za indie rock se představí například Good Times Only, ostřejší kytary zastoupí Glad For Today, elektroniku doveze HRTL a za folk se představí Barbora Zmeková či Rodan.

 

Předprodej vstupenek

Předprodej vstupenek bude spuštěn v pondělí 6. května a pro předplatitele Klicperova divadla v předstihu již 2. května. Vstupenky budou k dispozici online i na tradičních prodejních místech včetně pokladen Klicperova divadla, Divadla Drak a Informačního centra Hradce Králové. V souladu s tradicí festivalu zůstává převážná většina venkovních produkcí s volným nebo dobrovolným vstupným, což umožňuje široké veřejnosti podílet se na tomto kulturním svátku. Pro studenty uměleckých škol festival nabízí také cenově zvýhodněné studentské akreditace, které je možné zakoupit online na festivalových webových stránkách.

 

Buďte součástí unikátního kulturního svátku

Navštivte na konci června Hradec Králové a nechte se pohltit atmosférou, která odráží chvění každodenního života, tekutost emocí a neustálé hledání rovnováhy. REGIONY není jen festival, je to zážitek, který oživuje město a jeho návštěvníky. Přijďte s námi prožít týden, kde se umění setkává s realitou a kde se každý může stát součástí něčeho mimořádného.

festivalregiony.cz

 

Pořadatelé

 

Klicperovo divadlo o.p.s.

Divadlo DRAK a Mezinárodní institut figurálního divadla o.p.s.

kontrapunkt, z. ú.

 

Generální partneři

Statutární město Hradec Králové

Calendarium Regina

 

Hlavní partneři

Ministerstvo kultury České republiky

Královéhradecký kraj

Státní fond kultury ČR

 

Z festivalových pódií přes červený koberec až do Rudolfina. Takový je rok 2024 Police Symphony Orchestra

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Autor článku: 
Michaela Sikorová

Zlomovou událostí v dosavadní existenci Police Symphony Orchestra je letošní premiéra dokumentárního filmu Velký finále, který mapuje život orchestru v období let 2019–2022. Od oslav desátých narozenin ve vyprodané pražské Lucerně, kde se mladým hudebníkům splnil jeden ze snů, přes útlum do ticha pandemie až po Velké finále Smetanovy Litomyšle. Přijme jejich pozvání Paul McCartney a podaří se jim opravdu postavit šapitó a uspořádat benefici pro tisíce fanoušků? A jde vůbec mezi tím vším najít cestu k rovnováze mezi osobním a pracovním životem, nadšením a dospíváním? Velký finále je výpovědí o životě obyčejných mladých lidí, zapálených pro hudbu a odhodlaných plnit si své sny navzdory překážkám.

„Tento rok vnímáme jako zlomový. Do kin v létě vstoupí dokumentární film o orchestru, našem životě s ním, na jevišti i v zákulisí. Po pražské premiéře nás čekají filmové projekce s koncerty v Brně a Litomyšli. V červnu si zahrajeme na Rock for People, kde by návštěvníci symfonický orchestr asi úplně nečekali a závěr roku oslavíme koncertem v Rudolfinu. Tenhle rok je o tom, o čem je náš dokument – o plnění si snů,” říká k letošnímu programu orchestru jeho zakladatelka Petra Soukupová, která orchestr založila se svým bratrem v 15 letech. PSO mají za sebou více jak 170 koncertů, mezi nimi i několik site specific benefičních projektů, díky kterým vybrali už přes 3,2 milionu korun na benefiční účely.

Rok 2024 Police Symphony Orchestra bude plný specifických, pro symfonické orchestry nevšedních, projektů. Už na konci ledna tihle hudební nadšenci zaplnili pardubickou hokejovou enteria arenu, kam přitáhli více než 3 500 návštěvníků. Na konci dubna je čekají dva koncerty v beznadějně vyprodaném trutnovském UFFU. Na to navazuje otevíračka závěrečného dne hudebního festivalu Rock for People a poté filmová jízda: předpremiéra v domovské Polici nad Metují začátkem prázdnin, oficiální premiéra v pražském Foru Karlín 29. srpna a poté projekce spojené s koncerty v Brně a Litomyšli. „Velký finále není rozhodně film pouze o amatérském orchestru z malého města, který hraje na koncertech, pořádá benefiční akce a plní si své sny. Mnohem více dává nahlédnout do zákulisí, zachycuje, jak dění orchestru ovlivňuje osobní život jednotlivých členů, a snaží se poodkrýt, co je vlastně podstatou PSO. Díky tomu, jak blízko jsme s kamerou mohli být a co vše se během těch let událo ve společnosti, se však podařilo zachytit daleko rozsáhlejší výpověď současné mladé generace a její pohled na svět,” přibližuje film jeho režisér Dominik Kalivoda.

V souvislosti s propagací filmu a koncerty spojenými s projekcí spustí PSO v druhé polovině dubna kampaň na HitHit. „Cílem kampaně je získat finance na to, abychom mohli postavit kino na pódiu. Ani ten největší kinosál v Česku totiž nepojme všechny naše hudebníky před své promítací plátno,” říká ke kampani Petra Soukupová. Cílovou částkou je 400 000 Kč, které budou využity na zajištění kvalitního plátna, projektoru a zvukové aparatury, aby byl filmový zážitek co nejlepší.

Závěr roku se chystá Police Symphony Orchestra zakončit v pražském Rudolfinu, v prostoru, který se výrazně liší od hokejových hal i festivalových pódií. „Z Police nad Metují je to do Rudolfina 172 kilometrů a nám tahle cesta trvala 14 let. Nevynikáme sice profesionály v hráčských dovednostech, zato ale v energii a touze hrát tak, aby nás to bavilo, a překračovat hranice konvenčního pojetí symfonického orchestru. Chceme ukázat, že vytvoření intenzivního hudebního zážitku v tak symbolickém místě nemusí být výsadou profesionálních umělců, ale své místo zde má i nadšení, odvaha a svoboda. Věříme, že tohle podtrhne také speciální host, přední český raper s uměleckým pseudonymem Kato, který je tváří legendární rapové skupiny Prago Union,” přibližuje David Ostružár, dramaturg orchestru.

Novinkou je, že se sympatická mladá parta hudebníků rozhodla navázat spolupráci s oděvní etickou a ekologickou značkou On the Boat Jany Horejšové. Jsou tak zřejmě prvním českým orchestrem, který řeší nejen to, jak na pódiu vypadá, ale také původ módních kousků. Fanoušci se tak mohou těšit, že své oblíbence uvidí v neobvyklých střizích Black Tie a příroda si zase oddechne, že oděv přibližně 100 lidí projednou vzejde z recyklovaných materiálů.

Cestu PSO z koncertních sálů přes festivalová pódia a filmová plátna až po Rudolfinum mohou diváci sledovat živě u všech zmíněných příležitostí, ale také online na sociální sítích. 

 

O POLICE SYMPHONY ORCHESTRA

Sice to může být trochu zavádějící, ale jmenují se podle Police nad Metují, města se 4 000 obyvateli na okraji republiky, odkud pochází. Police Symphony Orchestra založila v roce 2010 tehdy patnáctiletá Petra Soukupová a její bratr. V roce 2022 se už tak početný orchestr rozrostl ještě o sbor, a tak teď celá hudební banda čítá na 150 mladých muzikantů, zpěváků, dobrovolníků a srdcařů. Svým mládím, troufalostí a nadšením provětrávají zažité vnímání symfonické hudby, a tak se není čemu divit, že jim někteří říkají pankáči mezi symfoniky. Hudbou rozdávají radost, sbližují a pomáhají.

Ke svým 10. narozeninám si nadělili vyprodanou Lucernu a jako první neprofesionální těleso odehráli Velké finále Smetanovy Litomyšle – rovnou s překvapením v podobě francouzské zpěvačky ZAZ, která se k nim na pódiu přidala. V roce 2022 postavili obří šapitó na broumovském letišti a do něj zasadili vlastní autorské představení a za dobu svého působení vybrali přes 3 200 000 Kč na pomoc druhým.

Do těch nejbláznivějších nápadů se s nimi vrhlo už více jak 300 umělců, srdcařů a profesionálů. Ať už je to Tomáš Klus, Barbora Poláková, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Sklenář, členové Baletu Národního divadla, Divadlo Járy Cimrmana, skladatel Jan Lstibůrek, básník a textař Robin Král, Lucie Výborná nebo Loser Cirque Company.

 

WEB | www.policesymphonyorcehstra.cz

Facebook | www.facebook.com/PoliceSymphony

Instagram | www.instagram.com/policesymphony

Podcast Místní kultury /s Jiřím Skopalem, sbormistrem

HRADEC KRÁLOVÉ: V čele dětského pěveckého sboru Jitro stojí už od roku 1977 sbormistr Jiří Skopal, který své svěřence dovedl k mnoha domácím i mezinárodním oceněním. V podcastu Místní kultury vypravuje o práci sboru a jeho přípravných oddělení, o zážitcích ze zájezdů po Evropě, Americe a Asii i o zkušenostech s publikem, které jsou někdy opravdu překvapivé. Zatímco  návštěvníci koncertů ve Francii nebo v USA neskrývají nadšení, mnohokrát sbor odmění potleskem ve stoje a vyžadují přídavky, v Dánsku není zvykem moc tleskat. Ani Japonci si nepotrpí na přehnané ovace, ale o vystoupení projevují až nezvykle hluboký zájem, dokonce přicházejí do sálu o hodinu dřív a pečlivě studují program. Jak se děti učí zpívat v japonštině nebo v mandarínské čínštině, s jakým repertoárem vystupují a kdo je kmenovým skladatelem sboru, to všechno se dozvíte z rozhovoru s profesorem Jiřím Skopalem. A co je základem toho, aby byl sbor úspěšný? "Hlavní je to, že jsme dobrá parta, že se ve sboru všichni cítíme dobře. A pak máme takové krédo: zazpívat v domově důchodců anebo vyhrát na světové soutěži je stejně důležité."

Autor článku: 
Hana Soukupová

 

Poslouchejte nás také na:
Google Podcasts Logo Anchor.fm Logo Spotify Logo Apple Podcasts Logo Amazon Music Logo RSS Logo

Listen on Google Podcasts

Krajská postupová přehlídka České vize Červený Kostelec 2024 zná vítěze

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Autor článku: 
Ilona Mach

Letošní soutěžní přehlídka České vize Červený Kostelec byla velmi vydařená, zúčastnilo se ke čtyřiceti autorů a diváků od mladých autorů až po pravidelné každoroční přispěvatele, většinou dokumentaristy. Porota si chválila rozmanitost, a hlavně vysokou technickou kvalitu studentských i amatérských hraných filmů. Zklamalo je naopak málo reportáží a dokumentů z královéhradeckého kraje, kterých bylo na předchozích přehlídkách vždy dostatek.
„Lidé by se měli více dívat okolo sebe a všímat si drobností, zajímavých lidí, akcí, to nám tady na festivalu chybělo…“ komentoval to režisér dokumentárních filmů a profesor FAMU Rudolf Adler.

Odborná porota i přesto udělila nejen ocenění, ale i další čestná ocenění.

V kategorii Dokument byla udělena dvě 3. místa. Toto ocenění si odnesly snímky Jak jsem dělal "KOLONIÁL" a Táta, kolo a já.
1. místo v kategorii Hraný film si odnesl Martin Bohadlo za film U2B3R.

Kategorie Studentský film potvrdila kvalitu budoucích filmařů, když byly uděleny nejen ceny s postupem. Zlato si vydobyl Poslední den Kamila Krofty – režiséra Filipa Lišky, 2. místo proměnil snímek Neznaboh Stefana Lamberta a na 3. místo dosáhl film Dva Týždne Juraja Kréna. K postupu byl doporučen ještě snímek Nezapomeň Adély Neugebauerové.
V kategorii Experiment a videoklip bylo uděleno pouze 3. místo. Bronz tak míří za snímkem Ztvárnění vize v režii Jana Kopeckého.


Ty nejlepší filmy z každé kategorie postupují do předvýběru celorepublikového kola Českých vizí do Ústí nad Orlicí.

 

Výsledky České vize Červený Kostelec 2024

 

Dokument

3. místo - Jak jsem dělal "KOLONIÁL" – Miroslav Šolc

3. místo - Táta, kolo a já – Jan Vačlena

 

Reportáž, publicistika

 

Čestné uznání bez postupu – Vzhůru do oblak – Jaromír Schejbal

 

Hraný film

1. místo - U2B3R – Martin Bohadlo

3. místo – Žabinec – Adéla Holemá

Čestné uznání bez postupu – Kamenná tvář – Otto Dušek

 

Filmy studentů filmových škol

1. místo – Poslední den Kamila Krofty – Filip Liška

2. místo – Neznaboh – Stefan Lambert

3. místo – Dva Týždne – Juraj Krén


Čestné uznání s postupem – Nezapomeň – Adéla Neugebauerová

Čestné uznání bez postupu – Andělská rapsodie – Matěj František Preisler

 

Experiment a videoklip

3. místo – Ztvárnění vize – Jan Kopecký

 

Animovaný film

Žádné ocenění neuděleno

 

Dáme knihu dětem: Světový den knihy oslaví žáci ZŠ Broumov a Meziměstí divadlem a knížkami

BROUMOV, MEZIMĚSTÍ: 23. duben vyhlásila světová organizace UNESCO Světovým dnem knihy a autorských práv. Od roku 1995 již to není pouze den, kdy zemřel světoznámý dramatik William Shakespeare či Miguel de Cervantes y Saavedra. Nápad slavit právě toto datum má svůj původ ve španělské Katalánii, kde se v této době oslavuje svatý Jiří a každý, kdo si koupí knihu, dostane jako dárek růži. 23. dubna konají po celém světě akce s cílem zdůraznit magickou sílu knihy, která je i v době internetu schopna vytvářet most mezi generacemi i napříč kulturami a regiony. Při této příležitosti čeká na děti ze základních škol v Broumově a v Meziměstí kulturní program s názvem Dáme knihu dětem, který organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Účastníci akce se mohou těšit na divadelní představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse hrané divadlem Čučka a na knižní seminář s překvapením.

23.04.2024
Autor článku: 
Vladana Brouková

„Podle výzkumu HarperCollins Publishers je jednoznačně potvrzeno, že „čtení pro radost je největším ukazatelem budoucího úspěchu dítěte“. Dámeknihu.cz je původně projekt webové platformy umožňující vytváření dárkových poukázek na knihy, za kterým stojí profesní sdružení knihkupců a nakladatelů, tedy Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Jedním z naších hlavních dlouhodobých cílů je podpora dětského čtenářství. Do Broumova a Meziměstí jedeme za dětmi slavit Světový den knihy a autorských práv i proto, že v těchto velkých městech bohužel nejsou knihkupectví. Naštěstí učitelky na těchto základních školách důležitost knih a dětského čtení nepodceňují. Vezeme tedy knížky z Prahy za nimi a doufáme, že udělají radost,“ uvedla ředitelka SČKN Marcela Turečková.

Divadlo Čučka nebylo zvoleno náhodou. Tvoří ho tvůrčí dvojice složená z knihovnice Edity Vaníčkové Makosové a spisovatele Marka Tomana. „Spojuje nás zkušenost se stovkami knižních dílen, autorských čtení, literárních diskusí a vycházek, veletrhů i malotrhů a knižních křtů. A především to, že máme rádi knihy a bereme je vážně, čtenáře jakbysmet. Další oblíbená téma: podpora četby,“ uvádějí. Jejich divadélko vychází z dramatizací knih pro děti Marka Tomana.

Program akcí Dáme knihu dětem

Meziměstí

8:00 představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. (divadlo Čučka)

9:00 Knižní seminář: Rozbalování dárků a překvapení

Broumov

10:30 představení Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. (divadlo Čučka)

11:30 Knižní seminář: Rozbalování dárků a překvapení

 

Více o inscenaci Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse

Hoch z dobré rodiny se dostane na loď pirátského kapitána, který ho nutí plnit zapeklité úkoly. Jinak mu půjde o život. Pomůže mu někdo? Hra o vzájemné solidaritě i významu vzdělání. Navzdory tématu hra pro kluky i holky.

Pro děti od 9 let, 45 minut

Podle stejnojmenné knihy, vydalo nakl. Baobab s ilustracemi Magdaleny Rutové (2019), oceněno Zlatou stuhou 2020

O projektu Dámeknihu.cz

Projektem dárkové knižní poukázky Dámeknihu.cz Svaz českých knihkupců a nakladatelů připomíná, že čtení je atraktivní způsob trávení volného času a knihy jsou dárkem, který vždycky potěší. Pestrý výběr hotových poukázek na knihy s volitelnou hodnotou je na www.dameknihu.cz rozšířen o možnost kreativní tvorby poukázky s vlastním textem i obrázkem. Dárkovou knižní poukázku je možné zakoupit a věnovat v elektronické verzi nebo ji lze v papírovém provedení a třeba i v dárkovém balení nechat obdarovanému doručit až domů. Poukázku je možné uplatnit v partnerských knihkupectvích po celé České republice 12 měsíců od zakoupení.

O Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) je profesní organizace knihkupců a nakladatelů, jejímž cílem je hájit společné zájmy nakladatelů, distributorů knih a knihkupců. SČKN vydává čtrnáctideník Knižní novinky
s bibliografickou přílohou, která je nejúplnějším a nejrozsáhlejším soupisem tohoto druhu v ČR. Svaz je také pořadatelem mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy a uděluje literární Cenu Jiřího Ortena. Každý rok také publikuje Zprávu o českém knižním trhu a vydává katalog Nejlepší knihy dětem.

Oficiální web: www.dameknihu.cz

Facebook: www.facebook.com/dameknihucz

PETRKOV 13: projekce filmu a přednáška Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Autor článku: 
Vladimíra Buchtová

Facebook.com/petrkov13

Vstupné 80/50 Kč
Přednáška proběhne v 17.00 hodin v konferenčním sále v 5. NP. Vstupenky lze zakoupit v 1. NP knihovny u pultu nebo online na HKpoint.cz.

 
Lucie Tučková (1981), vedoucí Česko-francouzského kulturního centra Petrkov
Romanistka, věnuje se dlouhodobě česko-francouzským kulturním vztahům. Je mimo jiné autorkou monografie Suzanne Renaud/Petrkov 13 (Praha: Paseka, 2013). O tvorbě Bohuslava Reynka a Suzanne Renaudové napsala řadu odborných studií, uspořádala několik výstav a spolupracovala na rozhlasových pořadech.

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY: Chvění. Tekutost. Rovnováha.

HRADEC KRÁLOVÉ: Od 21. do 28. června 2024 se Hradec Králové znovu promění v srdce českého divadla. Tradičně se totiž tento poslední červnový týden otevřou dveře Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. 29. ročník opět přináší unikátní spojení divadla, hudby a uměleckých performancí, které oslavují dynamiku života a umělecké tvorby. Festivalem každoročně ožívá celé město a bývá proto přirovnáván k divadelnímu festivalu v Avignonu nebo filmovým Karlovým Varům.

od 21.06.2024 do 28.06.2024
Autor článku: 
Divadlo Drak

V atmosféře historického centra Hradce Králové se rozvine široká paleta uměleckých produkcí – od avantgardního divadla, činohry, přes taneční a loutkové představení až po autorské inscenace a hudební vystoupení. Pořadatelé – Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt – zvou návštěvníky do kouzelného světa, kde se tradice snoubí s nejnovějšími trendy a kde každá ulice, park či náměstí může skrývat příběh.

Téma 29. ročníku festivalu je Chvění. Tekutost. Rovnováha. Reflektuje neustálou proměnu a dynamiku současné společnosti. Vybízí k přemýšlení o tom, jak pevnost a stálost mohou koexistovat s neustálou změnou a adaptabilitou. Program festivalu se zaměří na představení, která zkoumají tyto koncepty skrze různé umělecké formy a nabídnou divákům možnost prožít jedinečné momenty chvění a rovnováhy.

Vizuál letošního ročníku vytvořil grafický designér Přemysl Zajíček, tentokrát ve spolupráci s týmem studia Divize Animace. Vizuál je inspirován tématy chvění, tekutosti a rovnováhy, přičemž využívá analogových technik a fyzikálních jevů k vytvoření jedinečného uměleckého díla: „Za pomoci meotaru, motivů na průhledných filmech a akvária s vodou jsme vytvořili během dvou natáčecích dnů zhruba 7 hodin filmových záběrů a tisíce fotografií, ze kterých je vizuál vytvořen. Chvěním rozčeřená hladina vody nebo vír vytvořený v akváriu deformuje promítané motivy na plátno a fotografická technika zachycuje okamžiky fyzikálních jevů, které jsou vytvářeny lidskou rukou ve stejném momentu. Tento princip reaguje na téma letošního ročníku. Letošní vizuál, analogicky k tématům divadelní tvorby, obsahuje rozmanitost, živost a především lidský element. Umí být bouřlivý nebo klidný, pomalý
i rychlý, hravý, temný i veselý,“ říká autor vizuálu s tím, že zvolená žlutá barva vytváří abstraktní prostředí, ve kterém dává vyniknout grafickým detailům, a je dostatečně výrazná pro účely propagace festivalu.

Festivalové dny budou nabité stovkami představení od umělců z České republiky i zahraničí. Do Hradce Králové zavítají tvůrci ze Slovinska, Belgie, Bulharska, Itálie, Portugalska
či Slovenska. Na čtyřiceti místech v celém Hradci Králové se uskuteční více než
300 představení a koncertů.

Kompletní festivalový program bude zveřejněn v posledním dubnovém týdnu na oficiálních stránkách festivalregiony.cz. Předprodej vstupenek bude spuštěn v pondělí 6. května a pro předplatitele Klicperova divadla v předstihu již 2. května. Vstupenky budou k dispozici online i na tradičních prodejních místech včetně pokladen Klicperova divadla, Divadla Drak a Informačního centra Hradce Králové. V souladu s tradicí festivalu zůstává převážná většina venkovních produkcí s volným nebo dobrovolným vstupným, což umožňuje široké veřejnosti podílet se na tomto kulturním svátku.

 

Připojte se k nám v Hradci Králové a nechte se unášet vlnami chvění, tekutosti a hledání rovnováhy, které oživují svět divadla. 29. ročník festivalu REGIONY je připraven vás obdarovat nezapomenutelnými zážitky!

 

festivalregiony.cz

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Královéhradecký kraj