čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Pozvánka na koncert
© Zdroj: https://www.facebook.com/zapokladybroumovskaFestival Za poklady Broumovska přichází s prvomájovou předehrou v podání německého klavíristy Matthiase Kirschnereita

BROUMOV: Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové předehry, která začne v 18 hodin v Opatských sálech broumovského kláštera, se představí rezidenční umělec festivalu, německý klavírista Matthias Kirschnereit. Hlavní program festivalu, který potrvá až do konce srpna, láká posluchače na koncert s hudbou amerického kultovního snímku The Blues Brothers, vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou, koncerty Filharmonie Hradec Králové a Jihočeské komorní filharmonie se sólistkou Zuzanou Rzounkovou a mnoho dalšího. Rezidenční skladatelkou festivalu je Sylvie Bodorová, festival tak představí v rámci léta průřez její tvorbou.

 

01.05.2024
18:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Kombinaci česko-německého repertoáru představí 1. května v broumovském klášteře v předehře festivalu Za poklady Broumovska německý klavírista Matthias Kirschnereit. Posluchačsky vděčné Beethovenovy klavírní opusy zkombinoval na žádost festivalu s drobničkami domácí provenience – vybranými částmi z klavírních cyklů skladatelů, kteří letos slaví výročí. Matthias Kirschnereit přijal roli rezidenčního umělce 19. ročníku festivalu a kromě komorního zahájení se představí i na koncertě v kostele sv. Jakuba většího v Ruprechticích, kde v sobotu 24. srpna od 18:00 doprovodí vybraného laureáta soutěže Broumovská klávesa.

„Je mi velkým potěšením, že mohu letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájit sólovým recitálem. Opravdu se těším na provedení děl Ludwiga van Beethovena, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Společně tak oslavíme Rok české hudby 2024! Brzy na viděnou!" uvedl Matthias Kirschnereit.

Program předehry

Ludwig van Beethoven: Polonéza C dur op. 89
Bedřich Smetana: Šest charakteristických skladeb – Touha
Ludwig van Beethoven: Sonáta d moll op. 31 č. 2 „Bouře“
Leoš Janáček: Dobrou noc! Z cyklu Po zarostlém chodníčku
Ludwig van Beethoven: Sonata quasi una Fantasia cis moll op. 27/2 „Měsíční svit“

Vstupné na předehru je 290 Kč, v ceně je také číše vína a setkání s interpretem. Vstupenky je možné zakoupit online na www.zapoklady.cz nebo osobně na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera.

O čtrnáct dní později, v sobotu 15. června 2024, bude festival pokračovat v broumovském sále Dřevník koncertem „The Blues Brothers“, na kterém zazní sklad­by z kultovního ame­ric­ké­ho hu­deb­ní­ho ko­me­di­ál­ní­ho filmu.  Za do­pro­vo­du The Loop Jazz Or­chest­ra se představí sólisté sboru The Jeremy Winston Chorale, které už festivalové publikum zná z úspěšného loňského koncertu v Božanově.

O slavnostní zahájení hlavního programu 19. ročníku festivalu se v sobotu 29. června 2024 od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha postará Filharmonie Hradec Králové a dirigent Jan Miłosz Zarzycki. Duchovní otevření koncertu v podobě Sukovy Meditace na staročeský chorál vystřídá slavnostní dílo pro orchestr Carmina lucemburgiana rezidenční skladatelky festivalu Sylvie Bodorové. Letošní 19. ročník představí komplexně dílo této nejvýznamnější domácí soudobé skladatelky hrané především v zahraničí. Slavnostní zahájení festivalu pak uzavře vitální Česká suita Antonína Dvořáka plná odkazů na bohatou českou melodičnost, plně charakterizující tvorbu svého autora.

V Roce české hudby bude mít 19. ročník festivalu Za poklady Broumovska ambici ukázat domácí hudbu v kontextu historie a současnosti a vyzdvihne fakt, že česká hudba je významný vývozní artikl a je zároveň bodem zájmu mnoha zahraničních umělců. To akcentuje dramaturgie ve spolupráci se zahraničními interprety, kteří do svých programů zařadí na doporučení festivalu díla českých skladatelů (finská flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni, polské dechové kvinteto Cracow Golden Quintet, hornisté Luca Benucci (Itálie), Ricardo Matosinhos (Portugalsko), nebo polský dirigent Jan Miłosz ZarzyckiFilharmonií Hradec Králové“, říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Během letních koncertů se festivalovému publiku představí také čeští interpreti: Czech Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Houda Šaturová, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, varhanice Daniela Hřebíčková nebo Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného, která 19. ročník festivalu uzavře v sobotu 31. srpna 2024 v klášterním kostele sv. Vojtěcha. Na většinu koncertů bude vstupné dobrovolné, jehož výtěžkem festival podpoří opravu broumovských kostelů.

„Novinkou festivalu budou prohlídky s průvodcem běžně nepřístupných kostelů broumovské skupiny, které chystáme po vybraných festivalových koncertech. Plánujeme spojit prohlídku s koncertem jako ucelený zážitek,“ říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Festival Za poklady Broumovska se již několik let snaží podporovat domácí soudobou tvorbu, spolupracuje s významnými českými skladateli (Tomáš Ille, Kryštof Marek, Jan Kučera). Všichni jmenovaní vytvořili během posledních tří let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjata s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Velmi často využijí v premiérách i duchovní tématiku. Nejinak tomu bude i v roce 2024, kdy rezidenturu přijala významná česká skladatelka Sylvie Bodorová.

Magický zážitek nabídne festival v podobě doprovodného programu: divadelně-hudebního recitálu „Malý princ“. Herec Jan Cina se v něm – obklopen zvukem smyčcového kvarteta a piana – na celý večer promění v Malého prince a zazpívá společně s Vendulou Příhodovou (v alternaci s Kateřinou Bohatovou) původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka. Umělci improvizačně propojí hudbu mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Recitál se bude konat v pátek 26. července v zahradě broumovského kláštera.

19. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 19. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Program festivalu Za poklady Broumovska 2024

1. 5. 2024 / 18.00 / Klášter Broumov, Opatské sály

Matthias Kirschnereit, klavír (Německo)

15. 6. 2024 / 18.00 / Klášter Broumov, Sál Dřevník

The Blues Brothers 

vstupné na www.zapoklady.cz

22. 6. 2024 / 18.00 / Šonov, kostel sv. Markéty

ZUŠ Broumov, vystoupení nejlepších studentů

29. 6. 2024 / 18.00 / Broumov, klášterní kostel sv. Vojtěcha

Filharmonie Hradec Králové

Dirigent Jan Miłosz Zarzycki (Polsko)

6. 7. 2024 / 18.00 / Teplice nad Metují, kostel Panny Marie Pomocné

Czech Accordion Trio

13. 7. 2024 / 18.00 / Otovice, kostel sv. Barbory

Cracow Quintet (Polsko)

20. 7. 2024 / 18.00 / Police nad Metují, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Ivo Kahánek, klavír

Miroslav Sekera, klavír

Bedřich Smetana: Má vlast

vstupné na www.zapoklady.cz

26. 7. 2024 / 18.00 / Broumov, klášterní zahrada

Malý princ open air

Recitál Malý princ přináší posluchačům magický a nevšední zážitek. 

vstupné na www.zapoklady.cz

27. 7. 2024 / 18.00 / Broumov, kostel sv. Petra a Pavla

Daniela Hřebíčková, varhany

Laureátka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně 2022

31. 7. 2024 / 18.00 / Vernéřovice, kostel sv. Michaela

Účastníci Letních hornových kurzů Broumov

3. 8. 2024 / 18.00 / Bezděkov nad Metují, kostel sv. Prokopa

Luca Benucci (Itálie)

Ricardo Matosinhos (Portugalsko)

Zuzana Rzounková (Slovensko)

Jan Vobořil (Česká republika), lesní rohy

Jana Goliášová, klavír

10. 8. 2024 / 18.00 / Martínkovice, kostel sv. Jiří a Martina

Päivi Väisänen, flétna (Finsko)

Jari Tyni, klavír (Finsko)

17. 8. 2024 / 18.00 / Božanov, kostel sv. Máří Magdalény

Simona Šaturová, soprán

Marek Kozák, klavír

24. 8. 2024 / 18.00 / Ruprechtice, kostel sv. Jakuba většího

Matthias Kirschnereit, klavír (Německo)

Vybraný laureát soutěže Broumovská klávesa 2024

31. 8. 2024 / 18.00 / Klášter Broumov, kostel sv. Vojtěcha

Závěrečný koncert

Jihočeská komorní filharmonie

Vojtěch Spurný, dirigent

Zuzana Rzounková, lesní roh

 

Vstupné na většinu koncertů je dobrovolné, ostatní vstupenky na www.zapoklady.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024