pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Plakát
© Archiv pořadatele



Kostel sv. Jakuba v Poličce odkrývá nejedno tajemství

POLIČKA: Navštivte nově zbudovanou expozici, ve které spatříte umělecky hodnotné a dosud veřejnosti neznámé obrazy, sochy a knihy z okruhu poličského děkanství. Nahlédnete do unikátního prostoru půdy, který je poprvé zpřístupněn veřejnosti a kde můžete obdivovat historické krovy mimořádného rozponu i jinak nedostupný pohled na rub kleneb kostela.

O letních prázdninách probíhají od pondělí do soboty vždy v 9, 10, 11, 13, 14 a 15 hodin komentované prohlídky nově opraveného děkanského kostela sv. Jakuba, na jehož komplexní rekonstrukci byla přidělena evropská dotace ve výši 71 mil. Kč.

V rámci prohlídky je možné shlédnout interiér kostela, vybudovaného v letech 1853–1865 v čistě novogotickém slohu. Dominantu chrámu tvoří oltářní socha sv. Jakuba Většího z kararského mramoru od sochaře Václava Levého. Novinkou je zpřístupnění a prezentace nově zrestaurovaných uměleckých památek, převážně barokních soch a obrazů, které se do dnešní doby dochovaly jak v kostele sv. Jakuba, tak  v kostelech v přilehlých obcích. Expozici na severní kruchtě kostela doplňuje sbírka rukopisů poličského literátského bratrstva spolu s vybranými tisky z fondu děkanské bibliotéky. Působivé jsou rovněž historické krovy v prostoru půdy či ruby křížových žebrových kleneb kostela.

 „Vedle vyhledávaných prohlídek rodné světničky Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba je nyní možno se podívat i na nově zbudovanou expozici a to Obraz jako viděné slovo. Jde o umělecky hodnotné obrazy, sochy a knihy, z nichž každý má svůj příběh. Například dřevěná socha anděla přežila vše zničující požár v roce 1845. Expozice je umístěna na severní kruchtě kostela v sousedství varhan. Kromě toho vede trasa této prohlídky i do unikátního prostoru půdy, která je poprvé zpřístupněna veřejnosti a kde můžete obdivovat historické krovy mimořádného rozponu. Expozice je mimo jiné doplněna panely dokumentujícími nejen historii kostela,“ uvádí historik muzea PhDr. David Junek.  

Ve farním kruhu jsme za zdar oprav poděkovali Bohu při slavnostní bohoslužbě 20. června 2021, kterou sloužil apoštolský nuncius, vyslanec papeže Františka, Charles Balvo. Obnova kostela však není významnou událostí pouze pro farní rodinu, ale i pro širší veřejnost. Ta je zvána do kostela také, zvláště ke dvěma příležitostem o svátku svatého Jakuba. Kvůli pandemickým opatřením nebylo možno uspořádat řádnou vernisáž expozice v kostele, proto Vás zveme v sobotu 24. července na ne-vernisáž. Celý tento den bude vstup na výstavu a na půdu kostela zdarma a na 16.00 hodin plánujeme drobnou slavnost, při které se spolu poradujeme z vystavených exponátů a něco si o nich řekneme. Nejen Svatý Jakub, ale i farnost a farář jsou Vám otevřeni. Stačí přijít,“ uvádí P. Tomáš Enderle, římskokatolický farář poličský.

Navštivte tuto jedinečnou národní kulturní památku, nebo si najděte čas na krátké duchovní rozjímání.

Více informací o otevírací době naleznete na www.farnostpolicka.cz nebo na www.cbmpolicka.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024