středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek
Cena Europa Cinemas pro Kino Pilotů
© Zdroj: Kino PilotůKino Pilotů obdrželo prestižní cenu Europa Cinemas za nejlepší program

PRAHA: Rodinnému kinu Pilotů, za jehož dramaturgií stojí Alžběta Macolová, se ocenění „Best programming“ podařilo získat jako prvnímu českému kinu v historii. Europa Cinemas Awards jsou každoročně udělovány nejlepším kinům v Evropě, a to ve třech hlavních kategoriích: Programming, Entrepreneur a Young Audience Activities, k nimž od roku 2018 přibyla Cena za inovaci. Síť Europa Cinemas sdružuje celkem 1 217 kin v 739 městech ve 42 zemích. Pražské Kino Pilotů tak uspělo v obrovské mezinárodní konkurenci. Cenu tzv. od kinařů pro kinaře si provozovatelé kina, manželé Alžběta a Jan Macolovi, převzali osobně na slavnostním vyhlášení v Paříži.

Autor článku: 
Martin Kubišta

„Ceny si vážíme zejména proto, že ji udělují naši kolegové kinaři z jiných evropských zemí. Bereme ji jako povzbuzení do další práce. Po opravdu velmi náročných posledních více než dvou letech je pro nás znamením, že jsme na správné cestě,“ komentovala zisk ocenění Alžběta Macolová, která se u Pilotů stará právě o plánování a skladbu programu.

3 komorní kinosály s celkovou kapacitou 170 diváků bodují nejen u milovníků filmu z pražských Vršovic především různorodostí svého programu, kde nechybí projekce pro školy, seniory, pořádání festivalů i odborných diskusí. Manželé Macolovi obnovili provoz prvorepublikového kina v roce 2016, vlastními silami a zdroji rozšířili jeho kapacitu a hlavně, podařilo se jim vytvořit pestrou komunitu pravidelných návštěvníků, kteří k Pilotům často zavítají nejen na filmovou projekci. Sázka na to provozovat kino napříč žánry a tzv. pro všechny generace, se jim vyplácí. Po hubených covidových letech k nim jen od dubna do října letošního roku dorazilo více návštěvníků, než za celý „předcovidový“ rok 2019, čímž mezi vícesálovými kiny představují unikát.

„Provozování našeho kina bereme jako veřejnou službu, a proto se snažíme program sestavovat tak, aby si v něm svůj film našlo co možná nejširší spektrum diváků. Kombinujeme proto dokumenty nebo autorské filmy se zajímavými mainstreamovými snímky. Velkou výhodou v tomto ohledu je skutečnost, že máme tři sály a jsme tak každý den schopni odbavit opravdu hodně projekcí, uvádí Jan Macola a upřesňuje, že každý všední den uvedou v průměru 11 projekcí, o víkendu dokonce téměř 18 a roční návštěvnost dosahuje v průměru 80 tisíc lidí.

Svůj přístup k oceněné dramaturgii nejlépe vystihuje odpověď Macolových na otázku, jaký film by u Pilotů nikdy nenasadili: „Kromě filmů, které jsou zjevně v rozporu s pro nás klíčovými hodnotami rozvoje svobodné a tolerantní společnosti, se vyhýbáme titulům, které v nás prostě nevzbuzují zvědavost. Proč hrát filmy, které jsme už v jiném kabátu viděli stokrát, když je na světě tolik zajímavých snímků, které vám otevírají nové obzory?“

https://kinopilotu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ČR: Přinášíme nový redakční žánr – PODCAST MÍSTNÍ KULTURY – dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Naším historicky prvním hostem je současný ministr kultury ČR Martin Baxa (1975). Následující rozhovor, k němuž vás zve rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová, nabízí celou řadu témat – od těch radostných, jako jsou umělecké zážitky a návštěvy kulturních institucí, až po problémy spojené s financováním kultury v době energetické krize. Ministerstvo sice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii, ale kýženého 1% státního rozpočtu se stále nedaří dosáhnout.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
01.02.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023