úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
Cena Europa Cinemas pro Kino Pilotů
© Zdroj: Kino PilotůKino Pilotů obdrželo prestižní cenu Europa Cinemas za nejlepší program

PRAHA: Rodinnému kinu Pilotů, za jehož dramaturgií stojí Alžběta Macolová, se ocenění „Best programming“ podařilo získat jako prvnímu českému kinu v historii. Europa Cinemas Awards jsou každoročně udělovány nejlepším kinům v Evropě, a to ve třech hlavních kategoriích: Programming, Entrepreneur a Young Audience Activities, k nimž od roku 2018 přibyla Cena za inovaci. Síť Europa Cinemas sdružuje celkem 1 217 kin v 739 městech ve 42 zemích. Pražské Kino Pilotů tak uspělo v obrovské mezinárodní konkurenci. Cenu tzv. od kinařů pro kinaře si provozovatelé kina, manželé Alžběta a Jan Macolovi, převzali osobně na slavnostním vyhlášení v Paříži.

Autor článku: 
Martin Kubišta

„Ceny si vážíme zejména proto, že ji udělují naši kolegové kinaři z jiných evropských zemí. Bereme ji jako povzbuzení do další práce. Po opravdu velmi náročných posledních více než dvou letech je pro nás znamením, že jsme na správné cestě,“ komentovala zisk ocenění Alžběta Macolová, která se u Pilotů stará právě o plánování a skladbu programu.

3 komorní kinosály s celkovou kapacitou 170 diváků bodují nejen u milovníků filmu z pražských Vršovic především různorodostí svého programu, kde nechybí projekce pro školy, seniory, pořádání festivalů i odborných diskusí. Manželé Macolovi obnovili provoz prvorepublikového kina v roce 2016, vlastními silami a zdroji rozšířili jeho kapacitu a hlavně, podařilo se jim vytvořit pestrou komunitu pravidelných návštěvníků, kteří k Pilotům často zavítají nejen na filmovou projekci. Sázka na to provozovat kino napříč žánry a tzv. pro všechny generace, se jim vyplácí. Po hubených covidových letech k nim jen od dubna do října letošního roku dorazilo více návštěvníků, než za celý „předcovidový“ rok 2019, čímž mezi vícesálovými kiny představují unikát.

„Provozování našeho kina bereme jako veřejnou službu, a proto se snažíme program sestavovat tak, aby si v něm svůj film našlo co možná nejširší spektrum diváků. Kombinujeme proto dokumenty nebo autorské filmy se zajímavými mainstreamovými snímky. Velkou výhodou v tomto ohledu je skutečnost, že máme tři sály a jsme tak každý den schopni odbavit opravdu hodně projekcí, uvádí Jan Macola a upřesňuje, že každý všední den uvedou v průměru 11 projekcí, o víkendu dokonce téměř 18 a roční návštěvnost dosahuje v průměru 80 tisíc lidí.

Svůj přístup k oceněné dramaturgii nejlépe vystihuje odpověď Macolových na otázku, jaký film by u Pilotů nikdy nenasadili: „Kromě filmů, které jsou zjevně v rozporu s pro nás klíčovými hodnotami rozvoje svobodné a tolerantní společnosti, se vyhýbáme titulům, které v nás prostě nevzbuzují zvědavost. Proč hrát filmy, které jsme už v jiném kabátu viděli stokrát, když je na světě tolik zajímavých snímků, které vám otevírají nové obzory?“

https://kinopilotu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023