neděle
1. srpna 2021
svátek slaví Oskar
Plakát festivalu
© Zdroj: https://letopruhy.cz/Jihočeskou Volyni oživí nový rodinný festival Letopruhy, na programu má divadlo, koncerty i současný cirkus

VOLYNĚ: První prázdninová sobota na Koupališti Volyně bude patřit dětem. Pilotní ročník rodinného festivalu Letopruhy nabídne 3. července divadlo, koncerty a současný cirkus. V jihočeské Volyni kapela Bombarďák pokřtí nové album Pátek, divadlo 100 opic uvede hudebně-divadelní projekt Chytej Ušima a malí i velcí diváci se mohou těšit na novocirkusovou Feel the Universe Circus Company. Hlavní program doplní výtvarná laboratoř galerie Sladovna Písek, workshopy akrobacie na zemi i ve vzduchu nebo dílna akční malby s artistkou Eliškou Brtnickou. Akce se uskuteční na čerstvém vzduchu v souladu s aktuálními vládními opatřeními.

03.07.2021
Autor článku: 
Kateřina Dodoková

„Přál jsem si zahájit prázdniny pořádnou akcí pro děti, protože po letošním školním roce si to opravdu zaslouží. Prvorepubliková městská plovárna slaví osmdesát let a tak se přímo nabízelo uskutečnit festival tady, protože lepší místo na dětskou akci než koupaliště najdete jen těžko. Spolu se skvělými umělci jsme připravili pořádnou porci nového cirkusu, originální divadlo a na závěr punkovou nálož, kterou si užijí jak děti, tak jejich rodiče. Ze všeho nejvíc se těším na pohybovou bajku Vlez v les, kterou přivezou absolventi cirkusových škol v Dánsku a Holandsku Feel the Universe Circus Company. Přenesou vás do lesa, kde budete procházet po vlhkých mechových polštářích, vdechovat mlhu a sledovat zvířecí říši. V krásných maskách a s využitím akrobatických technik na vertikálním laně a stoje na rukách inspirovaných charaktery zvířat ztvární přirozenost i sílu přírodních živlů,“ láká diváky ředitel Kultury Volyně Martin Roškaňuk, který spolu s provozovatelem plovárny Vlastimilem Jirsou festival Letopruhy pořádá. 

Děti i jejich doprovod čeká koncert kapely Bombarďák, která na festivalu pokřtí svou novou desku Pátek. Koncert plný divokých písní a ztřeštěných tanečků v interakci s dětským divákem slibuje podívanou, na níž se nebudou nudit ani dospělí. Hudební program doplní vystoupení skupiny divadla 100 opic Chytej ušima. Uslyšíte písně o rybách, které touží po výletě do města, o mouše, která si myslí, že je slon, nebo o zmateném medvědovi, který nechal hlavu v medu. V příběhu nebude chybět ani šisková zmrzlina, kterou si děti po skončení divadla můžou sami objednat u stánku.

Pro nejmenší diváky do dvou let je připraveno představení Hmyzí hotel Bzzz. Světový trend interaktivního divadla pro batolata do Volyně přiveze FysioArt. Nahlédnutnutí do světa hmyzích hrdinů, pod kameny i kůru stromů přenese malé diváky na rozkvetlou louku zrána a také v noci. Specificky vystavěná inscenace hravou formou motivuje batolata ke vztahu k přírodě, podporuje smyslové vnímání, estetické cítění, představivost i rozvoj řeči.

Na jeden ze stromů koupliště Hana Strejčková a Veronika Smolková doslova pověsí své Hnízdo na nitkách. Jaké je to vylíhnout se z vajíčka a poprvé uvidět svět? A co teprve naučit se létat? Představení kombinující pozemní a vzdušnou akrobacii vypráví příběh o překonávání nebezpečí, do kterého zapojí i diváky. Na inscenaci navazuje dílna akrobacie na šále, kde si děti mohou tuto disciplínu vyzkoušet na vlastní kůži.

Dalším z workshopů je Akční malba pro děti pod vedením artistky Elišky Brtnické a tanečnice Veroniky Vaculíkové. Děti během něj na obrovské plátno otisknou jednotlivé části svého těla a vytvoří tak jedinečné výtvarné dílo. Ve spolupráci s dětskou galerií Sladovna Písek se návštěvnící mohou zapojit do Laboratoře nebe, kterou přímo pro festival připraví její ředitel Adam Langer. Celým dnem bude diváky provázet Radek Pokorný, který se s divadlem Buřt představní také v pohádce O kóče a psékovi inspirované známým Povídáním o pejskovi a kočičce.  

Kromě kulturního programu mohou děti od rána až do večera využít přístup do vody, obrovské pískoviště nebo dětské hřiště s Hobitím domečkem.

Kompletní program včeteně předprodeje vstupenek v hodnotě 150,- Kč najdete na www.letopruhy.cz nebo na facebooku Kultura Volyně, vstupné na místě bude 250,- Kč.

Akci pořádá Kultura Volyně a Koupaliště Volyně s laskavou podporou Města Volyně a Jihočeského kraje.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

ČR: Letošní almanach české poezie, který neúnavnou prací opět uspořádal Vladimír Stibor a vydal Milan Hodek, svým názvem parafrázuje biblický text. Básníci se však ohlédnout mohou, musí. Jak jinak by vybrali to nejlepší, s čím vstoupí do tohoto zajímavého projektu spojujícího nadšence, kde vůbec nezáleží na věkové skupině, profesi, bydlišti či počtu vydaných sbírek. Poměrně obsáhlou sbírku skvěle doprovázejí ilustrace Jitky Píšové, dodávají příjemnou atmosféru a podněty k zamyšlení. Kniha již je k dostání u knihkupců.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.07.2021