pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Šípková Růženka
© Divadlo Drak



Jakub Vašíček získal Cenu za nejlepší režii za inscenaci Šípková Růženka na Mezinárodním festivalu divadla pro děti Banja Luka v Bosně.

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Letošní 19. ročník Mezinárodního festivalu divadla pro děti Banja Luka 2020 v Bosně a Hercegovině proběhl netradičně. Pořadatelé se museli z důvodů globální pandemické situace obejít bez osobní účasti pozvaných zahraničních divadelních souborů přímo v místě konání festivalu. Přesto se rozhodli soutěžní festival nezrušit a divákům nabídli videozáznamy pozvaných inscenací. Na festivalu se představilo dvanáct inscenací z osmi zemí.

Autor článku: 
Divadlo Drak

Divadlo Drak tak 10. října 2020 v Banja Luce na plátně uvedlo svou novinku maňáskovou grotesku Šípková Růženka a režisér Jakub Vašíček byl za inscenaci oceněn odbornou porotou festivalu v kategorii Nejlepší režie.

Dle vyjádření poroty „komplexní režie propojuje jednotlivé inscenační složky, kreativně vede loutkoherece a vystihuje téma inscenace”.

Z českých tvůrců na festivalu dále obdržel zvláštní cenu Jakub Maksimov za režii a adaptaci románu Volání divočiny od Jacka Londona a za hru Na vlčí stezce souboru Pozorišta mladih iz Novog Sada. 

Inscenace Šípková Růženka je určena dětem od šesti let a měla premiéru 5. září 2020 v Divadle Drak v Hradci Králové. Autorská inscenace vychází z jedné z nejstarších lidových pohádek, která přešla z ústního podaní do literatury. Známý lyrický příběh královské dcery, kterou stihne osudově symbolická kletba, inscenují její autoři, Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský, jako výpravnou „steampunkovou maňáskovou grotesku“. Až téměř westernově vyprávěný příběh o dívčině dospívání a její touze jít za naplněním svého osudu, kterému brání úzkostliví a až přespříliš ochranitelští rodiče, kteří odmítají nechat svou dceru dospět, nepostrádá nic ze své aktuálnosti.

Celý koncept inscenace dotváří se symboly pracující scénografie Kamila Bělohlávka spolu s živou hudbou Daniela Čámského. Centrálním bodem scény je multifunkční konstrukce hradní věže. Ta je pro Růženku jak útulným domovem a nedobytnou pevností, která jí chrání před vnějšími nástrahami, tak zároveň i jejím vězením. Loutky a kostýmy Terezy Vašíčkové korespondují s Bělohlávkovou scénografií
a podtrhují celkovou steampunkovou atmosféru inscenace. Groteska hraná maňásky pak dává vyniknout téměř detailní a přesné loutkářské práci zkušených členů souboru Divadla Drak - Pavly Lustykové, Jana Popely a Milana Žďárského. Těm na scéně spolu s Petrem Seinerem zdárně sekundují Pavel Černík
a Jan Čipčala.

Účast na festivalu Banja Luka 2020 byla pro Divadlo Drak v letošním roce jednou z mála příležitostí, jak prezentovat svou tvorbu v zahraniční. V roce 2020 získal Drak hned několik velmi zajímavých pozvání na evropské i světové festivaly. Bohužel kvůli pandemii Covid-19 byly všechny postupně zrušeny či přeloženy. V červenci byl Drak společně s Naivním divadlem Liberec a plzeňským Divadlem Alfa pozván na ASSITEJ Korea International Summer festival v rámci oslav 30. výročí diplomatických vztahů mezi Koreou a Českou republikou. Odloženo bylo i pozvání inscenace Faust na loutkový festival v Chicagu
a měsíční turné inscenace A na noze pevnina v Číně. Zrušeny byly pro rok 2020 také festivaly v Bielsko--Białe v Polsku a finský Mukamas, kde je Divadlo Drak pravidelných hostem.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024