pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Pozvánka na výstavu
© Zdroj: http://www.jilska14.cz/



Jakub Stretti: ABY ZASTAVIL SE SVĚT

PRAHA: V pořadí druhé výstavy galerie Jilská 14 se ujal malíř Jakub Stretti, který si do expozice jako hosta pozval sochařku Josefínu Duškovou a hudební doprovod Tomislava Zvardoně. Zahájení proběhne za přítomnosti autora a kurátorky Lucie Šiklové v úterý 20. července od 18 hodin. Výstava potrvá do 28. srpna a bude možné ji navštívit každý týden od středy do soboty, mezi 14. a 19. hodinou.

od 21.07.2021 do 28.08.2021
Autor článku: 
Anna Kučerová

Jakub Stretti na svých obrazech nechává kontinuálně již od 90. let minulého století potkávat čas s bezčasím, vzruch s klidem, napětí střídá uvolněním. Jeho abstraktní lyricko expresivní tvorba námětově vychází z tohoto světa: své konkrétní zážitky, pocity, vjemy a postřehy transformuje v osobité, poetické a barevné podmaňující vize krajin ticha, krajin více či méně určitého prostoru, krajin plnosti i prázdnoty, krajin vzruchu i klidného zrodu. Obrazy většinou vybavuje názvy, napovídajícími okolnosti inspirace, přesto je jeho sdělení čistě vizuální, malířské. Barva, plocha, linka, expresivní kaligrafický znak. — Stretti studoval na pražské Akademii u Františka Hodonského a Karla Malicha, jejich malířské interpretace světa jsou mu blízké. S Hodonským jej spojuje bohatý kolorismus, s Malichem jakási „metafyzika“ chápání prostoru a těla, blízká transcendetálnímu idealismu teosofů. Tyto přístupy a myšlenková, filosofická a duchovní východiska dále rozvíjí ve vlastním osobitě aktualizovaném rukopise. Buňky, světy, vibrace, tlaky, energie, vlny. Čas plynoucí, čas zastavený. Svět, ve kterém žijeme, je zrychlený, pandemické pozastavení jako by symbolicky artikulovalo obecnou potřebu: Zpomalovat. — Toto hlavní sdělení se Jakub Stretti rozhodl zesílit přizváním sochařky Josefíny Duškové. Její objekty tematizující ticho, hloubku, zastavení, plynutí i splynutí mu přidávají další rozměr.


Lucie Šiklová


JAKUB STRETTI
30. 8. 1967 narodil se v Praze
1987 – 1994 Akademie výtvarných umění, Praha (Ateliér krajinomalby prof. Františka Hodonského, Ateliér prof. Karla Malicha)
1982 – 1986 Střední odborná škola výtvarná, Hollarovo náměstí, Praha
1992 – 1993 École nationale d árt a Cergi Pontoise, Francie (studijní pobyt)


JOSEFÍNA DUŠKOVÁ jako host
27. 10. 1981 narodila se v Praze
2001 – 2002 Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, obor – ZUŠ, výtvarná výchova
2002 – 2008 Akademie výtvarných umění v Praze, ateliér figurálního sochařství a tvorby medaile Jana Hendrycha
1997 – 2001 Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze, obor tvarování dřeva a řezbářství
2005 stáž na Satakunnan polytechnic – Kankaanpaa, Finsko

https://www.jilska14.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024