středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Invalidovna
© Foto: Olga StaňkováInvalidovna má před sebou poslední měsíc letošní sezóny

PRAHA: Iniciativě pro Invalidovnu, která má od letošního května západní křídlo budovy zapůjčené od NPÚ, se za tohoto půlroku podařilo podpořit přes sedmdesát akcí, které navštívilo více než šest tisíc účastníků a v místě proběhlo devět několikatýdenních rezidencí. Projekt byl v září festivalem Next Wave oceněn za nejlepší produkční počin roku 2019 na poli alternativní umělecké scény. Od 2. listopadu se západní křídlo Invalidovny uloží k zimnímu spánku.

Autor článku: 
TZ/ika

„Otevřená zahrada stále nabízí své plody k volnému sběru, nově instalovalo Zemito do zahrady kompostér, kam mohou obyvatelé okolí nosit svůj bio odpad a ulehčí i našim odpadkovým košům. A pokud se rozhodnete ještě k podzimnímu setkání s uměním a přáteli, tak neváhejte přijít. “, vyzývá Lída Vacková ze spolku Iniciativa pro Invalidovnu, která má od letošního května západní křídlo budovy zapůjčené od NPÚ. „2. listopadu se totiž tato část Invalidovny uloží k zimnímu spánku.“, dodává předsedkyně spolku.

Poslední měsíc své letošní sezóny se prostor Invalidovny ještě  naplní mnoha dalšími zajímavými aktivitami, které budou otevřeny široké veřejnosti. V říjnu bude otevřena letos poslední výstava kreativní platformy 3Kurátorky nazvaná „SVOBODA“ a také pozoruhodná výstava Re_reshape(d): děti vs. umělci, která je výsledkem spolupráce studentů Gymnázia Da Vinci, etablovaných umělců a dětí. V programu nebudou chybět ani premiéry nových divadelních představení, která byla nazkoušena právě v ateliérech Invalidovny.

V rámci podzimního programu proběhnou hned dva festivaly. Festival Menteatrál, který se bude věnovat od 5. do 7. října práci se specifickými skupinami, převážně lidmi s mentálním postižením. Nádvoří Invalidovny a její západní křídlo se také stane jedním z míst, kde proběhne od 10. do 13. října hlavní program festivalu Signal, zaměřeného na svět umění, světla a technologií.

Říjnová výstava 3Kurátorek SVOBODA reflektuje výročí 30 let od sametové revoluce, která se stala symbolem liberální emancipace a iniciovala pád totality v našem státě. Ke skupinové výstavě byly přizvány tři generace umělců, kteří připomínají samotný průběh revolučních událostí a jejich dopad na českou společnost. Nabádá k tomu se i dnes na svobodě aktivně podílet. Vernisáž výstavy proběhne 4. října od 18 hodin.

Druhým výstavním počinem je Re_shape(d), který je výsledkem roční práce studentů gymnázia, kteří si vyzkoušeli roli kurátorů a nabízejí ve svém projektu různost obrazů, které si pod stejným slovem (názvem) představí informacemi nezatížené dítě a dospělý člověk. Slavnostní otevření se uskuteční 14. října v 17 hodin. Výstavu podporují a svá díla zapůjčí výrazné osobnosti české umělecké scény - Krištof Kintera, David Bôhm, Jiří Franta, Jiří Surůvka, Patrik Hábl, Marie Ladrová a Veronika Drahotová.

Během celé sezóny se v prostorách západního křídla vyvíjelo a zkoušelo mnoho divadelních, tanečních či loutkových představení. Říjnový program přinese premiéry a uvedení některých z nich. 9. října mají diváci příležitost shlédnout poslední letošní reprízu nového projektu norsko-českého seskupení T.I.T.S. Nely Kornetové nazvaného Tumor: karcinogenní romance, 25. října se uskuteční premiéra loutkového představení Tož Welzl, Divadla Všemožno. A divadelní sezónu v Invalidovně slavnostně zakončí nová premiéra Chemického divadla Praha: Gomora ekocida. Představení bude uvedeno celkem třikrát: 29., 30. a 31. října.

Pro zájemce o problematiku prázdných domů, jejich využití a záchranu přichystala platforma Prázdné domy konferenci „Prázdné domy jako příležitost“. Akce se uskuteční 18. 10.

"Do konce října mají návštěvníci také možnost navštívit komentované prohlídky objektu, vždy od pátku do neděle od 10:00 – 16:00.", dodává zástupkyně kastelána Petra Widžová.

Více informací a kompletní program akcí naleznete na https://www.facebook.com/pg/iniciativaproinvalidovnu/events/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020