pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Vizuál k COH
© Zdroj: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové



Hlasujte pro kandidáty na Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové

ČR: Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) letos udělí již 26. Cenu Olgy Havlové a počtvrté i Cenu veřejnosti, která vzejde z online hlasování. Ocenění je určeno osobnosti, která navzdory svému zdravotnímu znevýhodnění pomáhá ostatním. Slavnostní předání cen se uskuteční 15. června v Praze, a to v souladu se všemi hygienickými opatřeními, která platí v době epidemie koronaviru. Kandidáty, kterým lze již nyní poslat hlas, jsou zveřejněni na stránkách www.cenaolgyhavlove.cz.

Autor článku: 
Jana Taušová

Letos může veřejnost posílat své hlasy skrze webové stránky od 1. května do 7. června. Ocenění získá osobnost s největším počtem hlasů na slavnostním udílení ocenění 15. června v Praze. „Porota Ceny Olgy Havlové vybrala do užší nominace na Cenu veřejnosti pět kandidátů. Jsou jimi Jan Ďurďák, Daniel Hottmar, Vladimír Mikuláš, Petra Hurtová a Věra Fina. Dále porota ze všech došlých nominací vybere letošního nositele Ceny Olgy Havlové,“ uvádí ředitelka VDV Monika Granja.

Kdo jsou kandidáti na Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové:

Jan Ďurďák z Děčína, lektor a odborný konzultant v Celesta Praha, z. ú.
Dlouhodobě se zasazuje o zlepšení péče o osoby s Parkinsonovou chorobou, jíž sám statečně čelí 18 let. Věnuje se osvětě, pořádá přednášky a besedy s cílem zvýšit povědomí veřejnosti o této nemoci. Dlouhodobě vedl regionální klub parkinsoniků v Děčíně a pořádá besedy pro domovy a kluby seniorů, zdravotní školy, odlehčovací služby, gymnázia a veřejnost. Podílel se na publikaci „Parkinsonova nemoc z různých úhlů“, publikuje články. V Celestě Praha vede odborné kurzy. Je držitelem cen Dobrovolník roku 2013, Městská cena Ď 2014, Cena Rady vlády pro seniory a stárnutí populace 2016.

Daniel Hottmar ze Štětkovic, dobrovolník v Hospici Dobrého Pastýře

Kvůli dětské mozkové obrně je odkázaný na vozík. Dětství prožil v Jedličkově ústavu a po pokusu o sebevraždu našel smysl života v křesťanské víře. Přes problémy s pohybem i řečí a chybějící vzdělání se stal kazatelem se značnou oblibou. Získal si studenty a profesory střední školy, kam jezdil na přednášky o lidech s handicapem. Nyní pracuje jako dobrovolník v duchovenské službě ve věznicích (Valdice, Bory, ad.) a jako duchovní v Hospici Dobrého pastýře v Čerčanech.

Petra Hurtová z České Lípy, pekařka v Koláčkárně u Salvátora

Trpí vrozenou zvýšenou lámavostí kostí a za život prodělala 68 zlomenin a přes 70 operací. Navzdory tomu už 6 let i při svém zaměstnání pomáhá ve volném čase jako dobrovolnice Adry. V nemocnici, na oddělení dlouhodobě nemocných, a v domově seniorů si s pacienty a seniory několik hodin denně povídá a povzbuzuje je. Je držitelkou ceny Křesadlo a patronkou dvou chlapců, z nichž jeden trpí svalovou dystrofií. Je aktivní sportovkyně – jezdí na handbiku a účastní se i závodů.

Vladimír Mikuláš z Prahy, spolupracovník organizace ALSA, z. s.

Tatínek dvojčat onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou krátce před svatbou. Přestože je upoutaný na vozík, spolupracuje s nadací ALSA a pomáhá lidem s touto nemocí, ať už osvětou či speciálním cvičením na podporu dýchání. Nafotil též charitativní kalendář a pro nadaci získal sponzory. Po celou dobu své vlastní nemoci je v písemném kontaktu s jinými nemocnými a dává jim naději a povzbuzení. I když se jeho nemoc zhoršuje, je jeho mottem „Dokud je dech, je život.“

Věra Fina z Prahy, zakladatelka pacientské organizace Jelimán

Prodělala rakovinu rekta, stomii a náročnou léčbu. Boj s vážnou nemocí ji vedl k založení organizace pro onkologické pacienty a pacienty v remisi. Je autorkou projektu Sad nadějí, jehož součástí jsou výstavy jejích obrazů po celé ČR pod názvem „Každý den je dar“. Vytvořila z nich „Kouzelný kalendář“, který pomáhá získat prostředky na její projekt a pokřtil jej houslista Pavel Šporcl. Věra Fina usiluje o zavedení karet pro stomiky, které by jim pomáhaly v náročných situacích (např. při odbavování na letištích).

O Ceně Olgy Havlové

Cenu Olgy Havlové vyhlásila paní Olga v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním postižením, kteří i přes svůj handicap dokážou velké věci, a jsou tak inspirací k překonávání překážek i zdravým lidem. Loni si ocenění odnesla Tereza Nagyová, autorka blogu NEJSEM TABU, za svou osvětovou činnost o životě se stomií.

Mediálními partnery Ceny Olgy Havlové 2020 jsou: Český rozhlas Radiožurnál, Deník N, Radio 1, dále pak mezi partnery patří Magistrát hlavního města Prahy, ČSOB, Subterra, České zastoupení Volvo a Auto Průhonice, MINET Elektro, Mountfield, Copy General ad.

www.vdv.cz|www.cenaolgyhavlove.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024