pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Góóól - pozvánka
© archiv pořadatele



Góóól – Hrdinové české kopané v písecké Sladovně

PÍSEK: Oblíbená písecká dětská galerie Sladovna si pro své návštěvníky připravila zážitkovou výstavu na téma české kopané a jejich hrdinů - Góóól. Projdete příběhem z plácku za městem až na novodobý stadión. Nominujete se na zápas. Stanete se hrdinou a naučíte se ostatním dávat víc než góly?

od 10.05.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Výstava Góóól vychází z publikace Ondřeje Horáka (Fuczika) Hrdinové, kterou vydalo nakladatelství Yinachi. Jejím hlavním poselstvím je skutečnost, že k hrdinství nestačí jen sportovní výkon, ale jsou k němu potřeba také výjimečné lidské vlastnosti.

„Pro mě samotnou fotbal nikdy moc neznamenal, ale inspirovala mě knížka Ondřeje Horáka. Ten představuje fotbal jako kulturní fenomén, který někdy formuje a odráží české dějiny. Je to takový hlavně mužský rituál, který je spojuje dohromady, cvičí je v boji, v umění fair-play. Z hlediska pedagogického jde o významné médium, takže proto jsem asi před rokem řekla, udělejme výstavu o fotbale,“ říká Tereza Dobiášová, která je jedním z kurátorů výstavy.

Na více než čtyřech stech metrech čtverečních v největším sálu Sladovny se rozprostře svět hrdinů české kopané. Lidí, fotbalistů, kteří se zachovali hrdinsky, a to nejen ve fotbalovém prostředí.

„Myslím, že stále málo upozorňujeme na hrdiny naší minulosti, málo připomínáme jejich příběhy. Sladovnu sleduji dlouhodobě a její program se mi hodně líbí, takže jsem rád, že se pro výstavu rozhodli. Na výstavu by měli přijít všichni, pro které původně vznikla knížka Hrdinové – pro ty, kdo milují fotbal v jeho původní podobě – jako hru, kterou může hrát kdokoliv na světě, na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase,“ uvádí autor předlohy Ondřej Horák (Fuczik).

Vstoupíte a ocitnete se na místě, které dnešní moderní trávníky a stadióny příliš nepřipomíná. Všechno to totiž začalo za městem, mezi stromy a na hrbolaté zemi. S hadrovým míčem byla velká zábava. Každý měl vlastní pravidla. Anebo neměl vůbec žádná? Jak to vlastně bylo?

Necháte se pohltit atmosférou, umotáte si svůj vlastní hadrák a vydáte se na cestu, která může skončit až před plnými tribunami, v záři reflektorů a zápisem do síně slávy.

Góóól ve Sladovně vám nabídne nevšední zážitek. Vše si vyzkoušíte na vlastní kůži. Jednotlivá stanoviště, která lemují putování příběhem, prověří vaše týmové i individuální herní dovednosti, ale i charakterové vlastnosti. Dokážete se svými spoluhráči udržet balanc? Máte tvrdou a přesnou střelu? Najde vaše přihrávka cíl? A co váš vzhled? Myslíte, že je důležité na hřišti vypadat dobře? Vyzkoušet si můžete i simulátor venkovního počasí, fotbal se totiž hraje za každého počasí.

V létě ve Sladovně načerpáte informace z historie české kopané, poznáte její legendy, budete trénovat, střílet a nahrávat, vyrobíte si vlastní dres, vykouzlíte si na hlavě vysněný účes, zahrajete si opravdový fotbal a navždy se stanete součástí nejoblíbenější kolektivní hry na světě.

Vernisáž výstavy, která bude součástí festivalu dětské radosti Pískoviště 2019 (https://www.piskoviste.info/cz/program-piskoviste/2/), se uskuteční 10. května v 18 hodin ve Sladovně.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024