pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Pudl a pudr
© Tomáš Glasberger



Geisslers v létě rozzáří hrady a zámky disco-muzikálem Pudl a pudr

ČR: Muzikál roztančený v rytmu disco-opery zamíří v červenci do měst napříč Českem. V dechberoucích kulisách zámeckých nádvoří, zahrad či obrazáren přenesou herci pražského souboru Geisslers Hofcomoedianten diváky do doby fantastických počátků barokního divadla v Čechách. „Barvitá encyklopedie divadla psaná zpěvem, tancem, a hlavně vyzrálým komediálním herectvím i pěvectvím,“ popsal divadelní kritik Vladimír Just.

Autor článku: 
Kateřina Hubertová

Představení Pudl a pudr je inspirováno pražskými divadelními událostmi z let 1617 a 1627. Tento příběh dvou bratrů je zcela smyšlený, zároveň ale opřený o řadu divadelně historických fakt. Jeden je básník, druhý skladatel. Divadlo mají v srdci i pod kůží a k tomu podědili geniální talent. Ale co s ním v Praze sedmnáctého století? Poznejte s námi osudy bratrů, kteří potřebovali splatit otcův dluh, a proto (ne)ovlivnili dějiny českého barokního divadla. „Turbulentní jízda dvou bratrů, kteří nezůstanou chladní vůči ženským svodům, bryskně spěje ke svému šťastnému konci. Nudit se s nimi rozhodně nestihnete,” láká redaktorka serveru Maomai Soňa Hanušová.

Ať už budete trávit léto kdekoli v českých a moravských krajích, Pudl a pudl přijede na některé z krásných míst ve vašem okolí. Ve středních Čechách muzikál zazáří na zámku Mnichovo Hradiště či v Kutné Hoře, západočechy pobaví v Klášterci nad Ohří i na zámku Kozel. Poté vynikne na pozadí romantického zámku Červená Lhota, aby se vydal na východ Čech do Josefova, Hrádku u Nechanic či do obrazárny zámku Opočno. Nevynecháme ani Moravu, barokně muzikálovou jízdu přivezeme do Kroměříže, Hradce nad Moravicí či Moravské Třebové. Nezbývá tedy než vás pozvat, ať si pod oči nanesete řádnou dávku třpytek a přijdete se nechat pohltit barokně laděným disco kýčem!

Autorkou námětu, libreta a dramaturgie tohoto výročního muzikálu je Helena Koblischková, o jeho hudební podobu se pak postarala autorská dvojice Tomáš Hanzlík a David Hlaváč. Za vizuální stránkou představení stojí Jitka Nejedlá a režisérem inscenace je Petr Hašek.

V hlavních rolích se představí Vojtěch Franců, kterého znáte například ze seriálu České televize TBH, a Petr Šmíd, jehož můžete vidět v Národním divadle či kladenském Lampionu. Spolu s nimi na pódiu hrají, tančí a zpívají Kristýna Matěj Dámová, známá například z divadla Lampion a dalších nezávislých scén, a Lucie Valenová, která je hlasem postavičky Mufa ve studiu Kamarád a vidět jste ji mohli v seriálech České televize i na otáčivém hledišti v Českém Krumlově, v alternaci se Zuzanou Skálovou z Městského divadla Brno. Chybět nebude ani zpěvačka, která umí pro klasickou hudbu nadchnout i děti, Tereza Bortlová v alternaci s Michaelou Váňovou, známou ze Studia DVA či divadla Minor. Bartoloměj Veselý, jenž se objevil v Jihočeském divadle i Semaforu, bude v alternaci s Martinem Bohadlem, kterého znáte ze Studia Ypsilon a Divadla Na Jezerce.

Geisslers Hofcomoedianten přes dvacet let tvoří současné hravé divadlo inspirované barokem. Neusilují ale o rekonstrukci původních barokních her a předloze dávají současný rozměr, objevují nadčasová témata, zapomenuté příběhy, odkazy slavných divadelních osobností a paralely mezi minulostí a současností. Od roku 2014 Geisslers pravidelně hrají na jevišti Divadla VILA Štvanice, od svého počátku jsou také součástí festivalu barokního divadla a hudby THEATRUM KUKS.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024