neděle
16. června 2024
svátek slaví Zbyněk
Letní hornové kurzy
© Libor Dadák



Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

BROUMOV: 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zakončí v neděli 27. září v broumovském klášteře od šesti hodin koncert houslisty Pavla Šporcla a cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Pavel Šporcl a Gipsy Way Ensemble

Program koncertu, na kterém zazní úpravy děl Johannesa Brahmse, Ástora Piazzolly, autorské kompozice Pavla Šporcla, lidové písně, maďarské čardáše a filmová hudba, je pokračováním prvního programu Pavla Šporcla s cikánskou tématikou Gipsy Way. Spojuje velké mistrovství s temperamentem a cikánskou vroucí krví. Na rozdíl od prvotiny Gipsy Way nový projekt výrazněji sází na nevšední technickou vybavenost a osobitost primáše Pavla Šporcla. Ten se v programu představuje také jako aranžér a autor hudby. S cimbálovou kapelou Pavel Šporcl odehrál více než 300 koncertů v nejrůznějších zemích světa včetně Číny, provedl úspěšná turné, v rámci nichž třikrát zcela vyprodal legendární pražskou Lucernu.

 

Účinkují:
Pavel Šporcl, housle

GIPSY WAY ENSEMBLE:

Tomáš Vontszemü, cimbál

Ján Rigó, kontrabas

Zoltán Sándor, viola / kytara

 

15. ročník festivalu nabídl včetně vystoupení Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble celkem třináct koncertů, které si přišlo během léta vyslechnout přes 2 000 návštěvníků. Na dobrovolném vstupném se vybralo téměř 160 000 korun, kterými pořadatelé festivalu přispějí na opravy broumovských kostelů, v nichž se festival odehrává. Čtyři z koncertů se vysílaly také online na sociálních sítích festivalu a na internetové televizi Mall.tv v rámci série #kulturažije a celkový počet zhlédnutí přesáhl 15 000.

 

Na festivalu vystoupili Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera s klavíristou Matyášem Novákem, sopranistka Jana Šrejma Kačírková s kytaristou Lukášem Sommerem a M. Nostitz Quartet, klavíristé Ivo Kahánek a vítězka soutěže Broumovská klávesa Nora Lubbadová, mezzosopranistka Ester Pavlů s barytonistou Romanem Hozou a klavíristou Ahmadem Hedarem, rakouský soubor Aureum Saxophon Quartett, Cimbálová muzika Milana Broučka, hobojista Martin Daněk s cembalistkou Monikou Knoblochovou a hráčkou na violu da gamba Mélusine de Pas, účastníci Letních hornových kurzů i jejich lektoři, hornisté Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, Dariusz Mikulski (Polsko), Raimund Zell (Německo), klarinetista Milan Polák a klavíristka Jana Goliášová, soubor Prague Cello Quartet, Pražský žesťový soubor s varhaníkem Alešem Bártou a Královéhradecký dětský sbor Jitro pod vedením Jiřího Skopala.

Nezisková společnost Za poklady Broumovska doplnila svou aktivitu také účastí na vydání pozoruhodné faksimile dobového opisu Klavírního koncertu č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena, kterou v nezpracovaném fondu hudebnin broumovského kláštera nalezl prof. Petr Daněk. Jedná se o vzácný doklad provozování Beethovenovy hudby v Čechách v první polovině 19. století. Festival touto aktivitou navázal na dlouhodobou myšlenku provozování nalezených děl z broumovského archivu a zároveň připomněl letošní 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Další velmi úspěšný projekt ZPB o.p.s. v podobě Letních hornových kurzů přivítal na začátku srpna v broumovském klášteře a okolí téměř šedesátku účastníků z celé Evropy a stal se tak jednou z největších evropských akcí podobného charakteru.

Nad 15. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, kardinál Dominik Duka OP a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

PRAHA-ČR: Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2023. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“ pro letošní ročník navrhla česká designérka Maria Nina Václavková.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
07.06.2024