úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
Vizuál festivalu
© Zdroj: www.praguepride.czFestival Prague Pride nabídne 100+ online i offline událostí

PRAHA: Za pár dní odstartuje desátý jubilejní ročník festivalu Prague Pride s mottem „Pride LIVE“. Oficiálně potrvá od 3. do 9. srpna, předchází mu však ještě nedělní bohoslužba, která se uskuteční 2. srpna v 19:30 v Kostele sv. Martina ve zdi. V reakci na pandemii COVID-19 bude letos program trochu odlišný od toho, na jaký jsou příznivci a příznivkyně festivalu zvyklí, ale o to větší prostor získalo každodenní živé vysílání Pride Stream, které festival zpřístupní ještě širšímu publiku.

od 03.08.2020 do 09.08.2020
Autor článku: 
Filip Milde

Sobotní průvod v souladu s aktuálními nařízeními nahradí Duhová plavba po Vltavě a řada akcí musela omezit kapacitu podle aktuálních nařízení platných od pondělí 27. července. Bude je však možné sledovat online v rámci každodenního interaktivního vysílání – Pride Stream. Pětihodinové bloky poběží vždy od 16 do 21 hodin, v sobotu pak od 13 do 18 hodin na Facebookové události festivalu, YouTube i přímo na stránkách festivalu. Prague Pride se tak dostane i k těm, kteří se na jednotlivé akce z nějakého důvodu vypravit nemohou. Pořadatelé a pořadatelky situaci kolem šíření koronaviru i nadále sledují, jsou v kontaktu s hlavní hygieničkou Prahy a návštěvníkům a návštěvnicím také poskytují podrobné informace ve 4 jazycích o tom, jak se chovat s ohledem na svoje zdraví i zdraví ostatních.

        

Zahájení na Střeleckém ostrově

Zahájení festivalu proběhne již tradičně v Pride Village na Střeleckém ostrově, a to v pondělí 3. srpna od 18 hodin. Kromě jiných na něm vystoupí DJské duo Urxins, zpěvačka a rapperka Hellwana nebo hudební projekt Lače Manuša, který nabídne repertoár sahající od tradiční romské hudby po swing a RnB. Vstup je zdarma, ale v rámci aktuálních opatření bude kapacita Pride Village omezená na 1000 osob.

Duhová plavba a pikniky podél Vltavy

V sobotu 8. srpna se letos poprvé uskuteční velkolepá Duhová plavba po Vltavě. Na čtyřhodinovou plavbu z Dvořákova nábřeží do Modřan a zpět je možné zakoupit vstupenky začínají na 750 korunách. I lodě mají z bezpečnostních důvodů omezenou kapacitu, ale kdo dává přednost komornějšímu programu, může si udělat piknik kdekoli na břehu Vltavy podél trasy Duhové plavby. Například na Kampě, Smíchovské náplavce nebo ve Žlutých lázních. Z pohodlí domova pak lidé mohou sledovat Pride Stream ze samotné plavby, a to během celého sobotního odpoledne. Po celý pridový týden mohou lidé sdílet fotky nebo videa s hashtagem #PraguePride2020. Vybrané kousky zařadí organizační tým do živého vysílání.

Online petiční maraton na podporu manželství pro všechny

Akce, které se můžou ve středu 5. srpna zúčastnit lidé z celého Česka, bude probíhat čistě v online prostoru. Navazuje na aktivity iniciativy Jsme fér, která se u nás snaží o uzákonění manželství pro všechny. Pod papírovou petici nasbírala přes 70 tisíc podpisů, které před dvěma lety předala Poslanecké sněmovně. Podaří se Čechům a Češkám číslo minimálně zdvojnásobit, a povzbudit tak poslance a poslankyně k tomu, aby o příslušném zákonu konečně hlasovali? Online petice se spustí v pondělí 3. srpna na webu Jsme fér.

V programu je i dalších 100+ akcí

Prague Pride letos organizátoři rozdělili do několika přehledných programových části a lokalit: Pride Stream, Pride Cinema, Pride Sport, Pride Village nebo Pride Life. Nejen na těchto místech se odehraje více než stovka offline i online událostí. Kompletní program najdou zájemci a zájemkyně na festivalovém webu.

„Tímto vás srdečně zveme, abyste spolu s námi i se svými nejbližšími oslavili nejdůležitější den LGBT+ lidí, ať už doma, na zahradě, ve svém oblíbeném baru, nebo v práci s kolegy. Během pride týdne na Instagramu sdílejte fotky nebo videa s hashtagem #PraguePride2020 a s přáním, co si vy osobně přejete pro vás nebo vaše blízké k desátému výročí festivalu Prague Pride. Nebo s námi sdílejte, jak si Pride festival užíváte – ať už to bude pompézní party s duhovou výzdobou, nebo třeba diskusi nad situací LGBT+ lidí u vás doma nebo v zahraničí,“ vzkazuje Hana Kulhánková, ředitelka festivalu.

Programu festivalu Prague Pride najdete na www.praguepride.cz/pridelive

Vstupenky na Duhovou plavbu jsou k zakoupení na stránkách GoOut:

https://goout.net/cs/jine-akce/duhova-plavba-po-vltave/ybhsf/+tfcnq/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Radní Královéhradeckého kraje schválili poskytnutí finančních prostředků na zajištění provozu knihoven v regionu. Pokud tento návrh schválí krajští zastupitelé na svém jednání v září, poskytne kraj knihovnám téměř 10 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
04.08.2020